Bizlerin farkında bile varmadan beyinlerimizin birbirleri ile konuşuyor olması hakkında ne düşünürdünüz? Böyle bir ihtimal olabilir mi? Evet, bu mümkün. Çünkü beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine yapılan çalışmalar göre durum tam anlamı ile artık böyle. On yılı aşkın süredir insanların karar alma süreçleri inceleniyor. Yalnızca sinyallerin iletimini de değil, ayrıca insanların farklı uyaranlara reaksiyon verir iken hangi beyin bölgelerinin faaliyete geçtiğini gösteren beyin röntgenlerini kullanarak bunu gerçekleştirilmekte.

İnsanlar birlikte zaman geçirmeye başladıklarında, beyin dalgalarının benzer görünmeye başladığını buldu. Bu farklı yorumlansa da, kısmen doğru. Evet, beyinlerimiz kim ile birlikte isek onlar gibi düşünmeye başlıyor ve bu sebep ile de bir benzerlik söz konusu haline geliyor. Hatta bazı vakalarda birebir aynı bile olabildiği belirleniyor. Buna göre biri ile birlikte vakit geçirdiğinizde, her iki beyinde de uyum oluşuyor. Aynı filmi izleyen, aynı kitapları okuyan ve sadece birbiri ile konuşan iki kişi; dil, duygu ve bakış açısında ortak kalıplar geliştiriyorlar.

Bu yüzden de hayatta alabileceğiniz en doğru karar, kimin ile vakit geçirdiğinizi bir akıl süzgecinden geçirmekten geçiyor. Bir başka örnek ile de yakınınızdaki insanların, bir kişinin farkına varabileceğinin veya açıklayabileceğinin ötesinde, sizin gerçekliğiniz üzerinde bir etkisi var. Bu etkilerden biri onlarla benzer hale gelmeniz de olası bir durum. Bunu örnek olarak benimser isek eğer, kötü bir partneriniz var ise ve bu kişi ile on yıl geçirir iseniz, bu kararın hayatınızda önemli bir etkisi olacaktır demek oluyor.

Nörologlar, bazı insanların hikaye oluşturmada ya da aldıkları kararlarla ilgili kendilerine olumlu hikayeler anlatmada çok başarılı olduklarını söylüyor. Çünkü gerçekten çok kötü tecrübeler yaşamış insanlar var ama beyinlerini kullanarak onları yorumlamak için hâlâ inanılmaz yollar bulabiliyorlar. Bir tecrübeyi sentez etmek için farklı bir yol. Peki bunu yapabilmesi için beynimizi nasıl eğitebiliriz dersiniz? Eğer daha önce hiç bunu yapmamış iseniz, gerçeği farklı şekilde yorumlamaya başlamak zor olabiliyor. Bir bakıma en kestirme yol kendimizi bu kabiliyeti olan insanlar ile çepeçevre doldurmak ile oluyor. Eğer onlar ile vakit geçirir iseniz kendinizi daha tatmin olmuş hissedecek ve dünyayı benzer şekilde görmeye başlayacaksınız. Ve bu her halükarda olacak. Üstelik bunu bilinçli şekilde yapmanıza da gerek yok. Beyin telepatisi de bu oluyor!