2017 yazında düzenlenen D23 Expo panelinde Marvel Studios’un yöneticisi Kevin Feige, Robert Downey Jr.’ı namıdiğer Demir Adam’ı ‘‘her şeyi başlatan adam’’ olarak takdim eder. Feige verdiği bu demeçte 2008 yılına işaret etmektedir. Süper kahramanların tekrar popülerleşip sinema salonlarında geniş yer bulması 2000’li yılların başından günümüze kadar gelen süreçte hissedilmiştir. 2008 yılında vizyona giren “Demir Adam” filmi gişede hatırı sayılır bir başarı elde ederken Robert Downey Jr. Tony Stark karakteriyle seyirci gözünde özdeşleşir. Marvel’ın “Demir Adam” filminden sonra uzun vade stratejisi Marvel Comics tarafından yaratılan süper kahramanların sinema temsil haklarını büyük yapım şirketlerin elinden alıp günümüzde Marvel Studios olarak tanınan yapıyı kurmak ve bu süreçte en bilinen süper kahramanlarının solo filmlerini yaparken gelecekte yapılacak büyük bütçeli bir ekip filminin tohumunu ekmek olmuştur. “Demir Adam” filminden “Yenilmezler” filmine kadar geçen süreçte “Yeşil Dev”, “Demir Adam 2”, “Thor” ve “İlk Yenilmez: Kaptan Amerika” filmleri beyazperdede yer alma şansı elde eder.

Takvimler 4 Mayıs 2012’yi gösterdiğinde Yenilmezler filmi vizyona girer ve vizyonda kaldığı süre boyunca dünya çapında on beş milyar doları aşan bir gişe hasılatı elde ederek büyük bir başarıya imza atar. Bu başarının sırrı stüdyonun karakterleri solo filmlerle seyirci nezdinde ısıtıp ardından bir ekip hâlinde beyazperdede sunması ve filmde oldukça çeşitli hedef kitle gruplarına hitap eden karakterler bulundurması olarak görülebilir. Keza “Yenilmezler” ekibi; nevi şahsına münhasır ve oldukça havalı bir bilim adamı olan Tony Stark, görev bilincini en üst seviyede hisseden Kaptan Amerika, yeşil bir dev ile ortak bilinci paylaşan ve o devi besleyen öfkesini dizginlemeye çalışan bir bilim adamı olan Dr. Bruce Banner, Asgard’dan dünyamıza destek kuvvet olarak gelen şimşek tanrısı Thor, oldukça çekici ve eski bir ajan olan Natasha Romanoff gibi karakterlerden oluşmaktadır.

Stüdyonun stratejisinin altında yatan felsefe; seyircinin özdeşlik kurabileceği çeşitli süper kahramanları tanımasına imkân sağlayıp ardından bu kahramanları ekip hâlinde mücadele ettikleri bir hikâyeyle beyazperdede sunmak olarak özetlenebilir. Hollywood bize kahramanların hikâyelerini anlatır. Marvel’ın alametifarikası ise kahramanlarının süper güçlere sahip olması olarak ifade edilebilir. Her kahraman bir noktadan sonra iyi bir takıma ihtiyaç duyar. Marvel Studios kurulduğundan beri Kevin Feige bu düşünceler ışığında projeleri şekillendirmektedir.

“Yenilmezler” filminden sonra stüdyo süper kahramanlarının hikâyelerini solo filmlerle beyazperdeye getirirken bir yandan da gişede büyük başarı yakalayan ekip konseptli filmler yapmaya devam etmiştir. Bu süreçte “Yenilmezler: Ultron Çağı”, “Galaksinin Koruyucuları”, “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” ve “Galaksinin Koruyucuları 2” gibi bir grup süper kahramanın hikâyesini anlatan filmler vizyonda yer almıştır.

2018 yılına geldiğimizde Marvel Studios, “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı” filmini vizyona sokmaya hazırlanmakta, süper kahraman ekibi ise oldukça genişlemektedir. “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı”, Hollywood’un son dönem ön plana çıkardığı değerlerden birisi olan filmlerdeki karakterlerin ‘‘çeşitlilik’’ içermesi hususuyla oldukça paralellik gösterir. Hem cinsiyet bakımından hem de karakterlerin geniş bir coğrafyadan seçilip bir araya gelmesi yani çeşitli kültürel kimlikler bulundurması açısından “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı” kendisine diğer süper kahraman filmleri arasında farklı bir yer edinecektir. Tüm zamanların en büyük süper kahraman filmi olarak lanse edilen “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı” filmi içinde ltmış yedi adet Marvel karakterini bulundurmaktadır. Her yaştan, cinsiyetten ve coğrafyadan seyircinin filmi beyazperde izlemesiyle birlikte filme dair yapılmış lisanslı ürünleri satın alacak olması, filme kitlelerce bilinen bir kültürel fenomene dönüşme imkânı tanımaktadır.

Marvel Sinematik Evreni’nin gidişatına bakıldığında dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan birçok Marvel hayranının Örümcek Adam maskesi takacağını, Kaptan Amerika figürünü evinde sergileyeceğini, farklı milletlerden sayısız çocuğun Demir Adam oyuncağıyla oynayacağını öngörmek pek de zor değildir. Bir kahraman insanüstü süper bir güce sahip olmasına rağmen arkasını kollayacağı bir başka kahramana ihtiyaç duyar. Marvel Studios bu görüşü uzun dönem stratejisi olarak belirleyip olağanüstü bütçelerle bol karakterli süper kahraman filmleri yapmaya niyet etmiş bir vaziyet içindedir. Marvel Sinematik Evreni son dönemde kazandığı ivme ile genişlemekte, süper kahraman ekipleri kalabalıklaşmakta ve filmler peşi sıra gelmekteyken Yenilmezler serisinin popüler kültür içinde yer alan bir fenomene dönüşmesi kuvvetle muhtemeldir.