Bilim insanları, kimin kalp krizi geçireceğini tahmin edebilecek yeni bir kalp görüntüleme yöntemi geliştirmişti. Oxford Üniversitesi’ndeki araştırma ekibine göre yeni görüntüleme sistemi, dünyada en çok ölüme neden olan tıbbi vakalardan kalp krizi ve felçlerin tedavisinde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu söyleniyor.  Bu yeni sistem sayesinde, kimlerin saatli bomba gibi bekleyen kalp krizi riski altında olduğunu belirlemek için kalp damarlarının etrafındaki yağ ve iltihaplanma veya kızarıklık şeklinde açıklanabilecek enflamasyonu inceliyor. Bu sayede, kalp krizi ya da felç riski altındaki yüksek riskli hastalarda bunları önlemek için daha yoğun bir tedavi uygulanabilir olacak.

Enflamasyon, bir yeriniz kesildikten sonraki kızarma, şişme veya acı hissi olarak tanımlanabilir. Ancak bu süreç aslında vücuttaki tüm dokularda görülüyor. Kalp damarlarının içindeki enflamasyon, istikrarsız plakların birikimi ile ilişkilendiriliyor ve bu plaklar parçalanabiliyor, kalp damarını tıkayıp, kalbi oksijensiz bırakıyor, yani bir başka deyiş ile kalp krizini tetikliyor. Enflamasyonun kalp damarlarının dışındaki yağların davranışını nasıl değiştirdiğini gösteren bir araştırmada, enflamasyon olduğunda yağ çözünmeye ve etrafındaki doku daha sulu hale gelmeye başlıyor. Bu durum, zaten kalp muayenelerinin bir parçası olan tomografilerde görülebiliyor. Doku kızardıkça, enflamasyon seviyesi ve dolayısıyla risk artmış oluyor. Bu araştırma ise aslında bu alanda sadece bir başlangıç!

Araştırma ekibi yıl sonunda ise sağlıklı gözüken yaklaşık iki binden fazla kişinin kalp tomografilerini inceleyerek, yöntemlerinin kalp krizini tahmin etmekte ne kadar işe yaradığını ölçecek. Bu teknoloji gelecekte kimin kalp krizi geçireceğini tahmin edebilir. Yani olmadan önce aile doktorunuza gidip, ilaçlarınızı değiştirebilirsiniz anlamına geliyor. Örneğin, sağlıklı görünen ancak kalp hastalığının ilk aşamalarındaki bir kişiye kolestrol düşürücü ilaçlar verilebilir. Ciddi risk altındaki hastalara daha farklı müdahalelerde bulunulabilir.