Keşif: WY

Coğrafi olarak birbiri ile ayrılmaz iki kelime söz konusu olduğunda keşfetmek eylemi içerisinde heyecanı daha fazla barındırıyor, istemsiz daha farklı beklentiler içine giriyoruz. Kuzey ve soğuk. Ve bu iki kelimenin genetiğine şekil verdiği yerlerden birindeyiz: Malmö, İsveç!

Ebba Agren ve Michel Gustafsson ikilisinin oluşumu WY, vokallerde London Grammar tarzı ağır bir atmosferin hakim olduğu, ama zaman zaman gitarlı tınının da etkin rol aldığı bir sound’a sahip WY, kendilerini ifade edişlerine hakim olan şey, rüyamsı hislerle birlikte karşımıza çıkıyor. Yoğun bir duygu akışı ve sözlerdeki derinliğe uygun hüzünlü iniş çıkışların ise kolay dinlenebilir bir pop süzgecinden geçirilmesine grubun kendisinin bir tanımı var: Cry pop!

İlk albümleri olan “Okay” da tam da bu tanıma uygun bir görsel ve içerik ile sunuldu zaten. Kayıt, bahsini geçirdiğimiz tüm ögelere sahip, ama sound’un oturması noktasında yine de bir miktar tutarsızlık hissediliyor. Aslında ikili ne yapmaları gerektiği konusunda bir kafa karışıklığına sahip değiller, ama henüz istedikleri yola tam oturabilmiş değiller. Zaman önlerindeki tek kısıt gibi duruyor. Albümün mücevherleri “Hate To Fall Asleep” ve “Bathrooms” ise ikilinin potansiyellerini ispatlıyor ve tekrar tekrar dinleme ihtiyacı doğuruyor.

WY, benzetilebilecekleri gruplardan kendi özlerini terketmeden uzaklaşabildiği oranda başarılı olacak. Distorsiyonlu gitarları atmosfere yaymak ya da bestelerde daha soğuklaşmak bazı çözüm yolları olabilir. Yine de hiçbir şey değişmese dahi indie/bağımsız taraftaki hüzünde, melankolide kendini bulanlar ve kuzeyin soğuğunda sıcaklığı hissedenler için alternatifi olmayan gruplardan WY.

Yazar: Murat Ekşi