Eğitim alanında bahsedeceğim. Holistik öğrenme metodlarının basit bir kısmını Monseratti okulları uyguluyor. Monseratti eğitim sisteminden geçenleri araştırdığınızda ise, küresel çapta oldukça ilginç girişimciler ile karşılaşmaya başlayacaksınız. Hayatımızın en uzun dönemini eğitim sistemi diye tabir edilen öyle bir bataklıkta geçirdik ki; inanılmaz zaman kaybı, sistem değişimleri ve alt yapısı hazır halde olanlar yayılarak kazanacak.

Yeni öğrenme metodolojilerine bakacak olur isek eğer, bahsedeceklerim birkaç değil, çok büyük bir ekibin birleşmesi ve fonlanması ile gerçekleşebilecek projeler. Detaylarından da ana hatları ile bahsedecek olursak da şöyle özetleyebiliriz; öğrenme en hızlı sıfır ile iki yaş arasında gerçekleşiyor. Fotoğrafik değil, videografik bir hafıza ile beş duyumuz maksimum hızında çalışıyor. Beyin bu dönemde büyüdüğü kadar asla bir daha büyümüyor. Bu dönemde alınan bilgiler geri kalan hayatı yönlendirmede en büyük rolü oynuyor.

En basit örnek ile yabancı dillere dilimizin dönmemesinin veya Arjantinli çocukların dört yaşında kafalarında top sektirerek bakkala gidip gelebilmesinin sebebi genetik değil. Bu dönem ki rol modeller geleceği şekillendiriyor. Ezberletme yerine hikayeleştirme ile ise beş duyu organını birden sanal şekilde kullanabildiğimiz yegane zamanlar hikayeleştirme ile oluyor. Beyni kategorizasyon ve kolay referanslama sistemlerine adapte etmek de hafıza rekortmenlerinin kullandıkları yöntemler. Hafıza sarayları ve rakamsal hikayeleştirme ya da bir başka bilinen başlık ile memory palaces adında da kaynaklarda geçmektedir.

Tüm disiplinlerin aslında ortak olduğu ve birbiri ile öğrenmeyi destekleyebileceklerini kavradığımız an, dairesel takvimler, mevsimsel hareketler, geometri, renk teorisi, müzik teorisi, insan duyguları, psikoloji, sosyoloji hepsini bir arada göstererek anlatmak çok kolay. Küçük bir örnek ile bunu açıklamak gerekir ise; Beethoven müziği zihninde kurgulayarak kağıda döküyordu. Müzik enstrümanı çalmak çok zor diye düşünenlerin Synthesia’yı incelemesi önerilir. Sadece temel matematik ve psikoloji bilgisi ile dahi senfoni bestelenebiliyormuş. Aynı şekilde müzik teorisi, belirli tekrarlanan akorlar ile ilgilendiğiniz konuyu anlamanıza yardımcı oluyor. Minor akorlar karamsar, majörler ise mutluluk etkileri yaratıyor.

Kişilerin karakter özelliklerine uygun objektif metodları, İçine kapanık ve dışa açık noktasından başlayarak çok daha detaylı karakter modellemeleri var. Pazarlamada hepsine ayrı yaklaşır iken eğitimde tam tersine çalışıyoruz. Myers Briggs testi ise bu konuda faydanalabileceğimiz iyi bir örnek olabilir.