Birleşmiş Milletler, yapay zeka ile ilgili gelişmeleri ve yaratabileceği tehditleri incelemek için Hollanda’nın Lahey kentinde bir merkez kurdu. Yapay Zeka ve Robotlar adıyla kurulan bu merkezde, otonom robotlar konusundaki teknolojik ilerlemelerden kitlesel işsizliğe, olası riskler araştırılacak ve birçok otoritece tüm bunlar toplumlar gelişmelere hızla adapte olmazsa bunun istikrarsızlık yaratabilecek deneyimler olacak. Çünkü yapay zekâ bazıları için insanlığın kurtuluş yolu, kimilerine göreyse insan ırkının sonuna giden yolun başlangıcı olarak geçmekte. Ki tam bu noktada Stephen Hawking’in şu sözleri de akıllara geliyor: “Yapay zeka insanlığın başına gelen en iyi şey de olabilir, en kötü şey de!”

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’in kurucusu Mustafa Süleyman’ın da aralarında olduğu imzacılar, öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını talep ederek bu robotların yeni bir silahlanma yarışı çıkarabileceğini söylüyordu. Çünkü yapay zekanın insanlığı üçüncü dünya savaşına kadar götürebileceği tartışılan bu günlerde, istihdam konusunda da teknolojinin bir nimet değil, tehdit olabileceği endişesi bu olaya paralel bir biçimde artıyor. Birleşmiş Milletler Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü’nden Beridze, örgütün sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda somut projeler hedeflediklerini, sohbet kulübünden ibaret olmayacaklarını belirtti. Merkezde sivil toplum kuruluşları, hükümetler, düşünce kuruluşları ve iş dünyasından isimlerden destek alınacak. Peki, varoluşsal tehlike gibi bir seçenek de mevcut mu?

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, önümüzdeki yıllarda işgücü piyasasında yedi milyon kadar iş tarihe gömülebilir. PwC araştırma şirketinin raporunda da, yapay zekanın işlerin yüzde otuz-kırk oranında ortadan kaldırabileceği belirtiliyor. Nitekim Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın CEO’su John Cryan, yapay zekâ ve otomasyon geliştikçe robotların abaküs görevi gören bazı çalışanların yerine geçebileceğini söylemişti. Cryan, “Bankalarımızda mekanik işler yaparak robotlar gibi davranan çalışanlarımız var. Yarın bir gün insanlar gibi davranan robotlarımız da olabilir.” demişti. Kısacası, teknoloji uzmanı Elon Musk’ın uyardığı gibi, yapay zeka karşımızdaki en büyük varoluşsal tehlike olabilir. Ki olmamaları için hiçbir sebep de yok!