Chainlink nedir? | bozuk para hoparlörü

Akıllı sözleşme teknolojisi ile gerçek dünya arasında köprü kurmak için tasarlanmış platform olan Chainlink ve onun $LINK jetonu hakkında eksiksiz bir kılavuz bulun.

2013 yılında Cayman Adaları'nda Sergey Nazarov tarafından kuruldu. ve Steve Ellis, Chainlink SmartContract ile birlikte, düzenli veri kaynakları ve teknolojik blok zinciri yöntemlerini birbirine bağlamak için bir aracı olarak hizmet etmek üzere esas olarak blok zinciriyle ilgilenen bir DeFi kuruluşu olarak kuruldu.

Kuruluş, şu anki toplam değeri yaklaşık 6 milyar ABD doları ve borsada 17 ABD doları değerinde tek bir piyasa jetonu ile kripto para birimleri dünyasında giderek artan bir hızla büyüyor.

Chainlink, merkezi olmayan veri kaynağı ağı, hem harici tarafların & veri yaklaşımı ağı ve fikir birliği mekanizmaları için zincir dışı bir sistem.

Zincir İçi Ağ

Bu Zincir Bağlantı sistemi üç ana bileşene ayrılmıştır:

 • İtibar Sözleşmesi – bu, oracle hizmetinin performansının ölçümünün takibinden sorumludur.
 • Sipariş eşleştirme Sözleşmesi – bu, Hizmet Seviyesini kabul ettikten ve kaydettikten sonra, oracle sağlayıcılarından tüm teklifleri almaktan sorumludur. sözleşmeler (SLA).
 • Toplu Sözleşme – bu, veri kaynağının kullanımını kullanan tüm kişilerin tüm tekliflerinin sonuçlarını derler. Ayrıca itibar sözleşmesinde ihtiyaç duyulan verileri de gönderir.

Ağın ayrıca, Oracle seçimi, veri raporlama ve sonuç ortalaması olmak üzere üç aşaması vardır.

 • Oracle Seçimi – bir kullanıcı, SLA teklifini tanımlayan bazı parametreleri bildirir. Teklif, sorgu parametrelerinden gerekli veri miktarına, hatta gerekli bileşenlere kadar her şeyi kapsar. Kullanıcıların, zincir üstü sistem aracılığıyla her şeyi tamamlamadan önce SLA'yı zincir dışı sistem aracılığıyla göndermeleri ve uyum içinde olmaları gerekir; kesinleştikten sonra, veri kaynağı SLA'da ayrıntılı olarak verilen talimatları uygular.
 • Raporlama – veri kaynağı zincir dışı sistemler aracılığıyla talimatları yürüttüğünde, zincir üstü sisteme geri rapor verir.
 • Sonuç Ortalaması – sonuç bildirildiğinde, toplamaya gönderilir. adil bir sonucun derlenmesi ve tahmini için sözleşme.

Zincir Dışı Ağ

Bu, Ethereum ağı ile bağlantılı olarak düğümlerin iç içe geçmesini gerektirir. Düğümler, ağdaki istekler için yanıtlar alarak ayrı ayrı hareket eder. Bu sistem, programlarını oluşturma ve dengeleme gibi blok zinciri ile ilgili tüm çalışmalardan sorumlu olan Çekirdek, harici adaptörler ve Alt Görev Şemaları olmak üzere üç ana unsurdan oluşur ve herhangi bir programlama dilinin kolay uygulanmasında kahine yardımcı olur. ve bağlantıdaki tüm bağdaştırıcıların sırasıyla mükemmel bir şekilde senkronize olduğundan emin olun.

Blok zinciri, her biri bir öncekinin matematiksel verileriyle gömülü olan blokların kriptografik bağlantılarının temsilidir. Kurcalamaya karşı dayanıklıdırlar ve içerdiği her bilgi dizisinin güvenli olmasını sağlarlar. 2008 yılında, Bitcoin'in genel işlem defteri veya dosyası olarak çalışmak üzere Satoshi Nakamoto olarak tanımlanan kişiler tarafından oluşturuldu. Diğer bazı halka açık kripto para birimleri artık ödeme seçenekleri için blok zinciri tasarımının kullanımını kullanıyor. Özel firmaların dünya çapındaki işletmelere uygulanması bekleniyor.

Akıllı Sözleşmeler, önceden tanımlanmış bazı ayarlara ulaşılır ulaşılmaz harekete geçmek üzere tasarlanmış program protokolleridir. Bunlar genellikle iki yönlü bir sistem olarak çalışır ve doğrulama için harici bir tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bunlar genellikle otomatiktir, bu nedenle genel halk tarafından kullanılan şeffaf işlemleri yürütmek için mükemmeldirler. Bu hizmet seçeneğini kullanmanın bir diğer önemli avantajı da, oluşturulduktan sonra kurcalanmaya karşı savunmasız olmaları ve onu oluşturan kişilerin bile sürece müdahale edememesidir.

Genellikle, genellikle “Oracles” olarak adlandırılan veri kaynaklarından veya API'lerden bilgi alırlar. Sorunun ortaya çıktığı yer, akıllı sözleşmelerin yalnızca kendilerine sağlananları yerine getirebilmesidir; bu, kötü kodlar veya bozuk verilerle beslenirlerse, yine de iyi kodlar ve verilerle aynı şekilde işleneceği anlamına gelir. Buradaki en büyük fark, “yanlış” başlangıçta beklenenin yerine.

Chainlink'i popüler yapan şey, Oracles kullanımında karşılaşılan sorunları, iletilen verinin değerinden veya kalitesinden ödün vermeden doğru şekilde nasıl iletişim kurulacağını bularak çözmenin bir yolunu bulmalarıdır. Süreç, bireysel akıllı sözleşmeler olarak hareket eden ve daha sonra ana akıllı sözleşme ile veri kaynağı arasında bağlantı görevi gören birkaç yalnız düğümün geliştirilmesini gerektirir. Bu yeni yöntemin, aşağıdakiler gibi ekonomik sektörlerin çeşitli alanlarında uygulanmasıyla önemli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır:

 • Menkul kıymetler – hisse senetleri ve tahvilleri içeren süreçler, piyasadaki menkul kıymetlerin durumu ve alım satım yapmadan önce bunlardan elde edilen faiz hakkında güncel bilgiler veren Oracles'a danışır.
 • Sigorta – ödeme yapılmadan önce bir soruşturmayı uygun şekilde yürütmek için daha önce sigortalıya prim, olayla ilgili güncel bilgiler istenecektir.

Chainlink'in üstesinden gelebildiği bir diğer sorun, diğer birkaç akıllı sözleşme hizmetinin harici ağlara veri gönderememesiydi. Chainlink hizmeti, kurcalamaya karşı korumalı bir sözleşme olarak doğrulandığı sürece artık verileri ödeme ağları gibi hizmetlere gönderebilir.

$LINK Token nedir?

$Link altcoin belirteci ve Chainlink'in kripto para birimidir. 2015 yılında ERC677'den bir jeton kullanılarak piyasaya sürüldü; Bu kripto para biriminin çalışma prensibi ERC-20 tokenine dayanmaktadır ve sadece Ethereum pazar ağında mevcuttur. Koronavirüs pandemisinin $Link ve diğer birkaç kripto para birimi üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen, son zamanlarda piyasa değerinde yüksek bir artış oldu; birinin mevcut değeri şu anda 17$ civarında olup, en yüksek piyasa değeri değerine sahip menkul kıymetler listesinde 8. sırada yer almaktadır.

Altcoin, efsanevi bitcoin'in yerine geçen tüm para birimlerini kapsar. Seleflerinin birçok çalışma prensibi üzerine inşa edilmiş ve geliştirilmiş olsalar da, zayıf noktalarını bulmayı ve onları bitcoin'e karşı düzgün bir şekilde rekabet edecek şekilde geliştirmeyi amaçlıyorlar. Birkaç altcoin kategorisi vardır: Madencilik tabanlı, istikrarlı, güvenlik ve düzenli & yardımcı program belirteçleri. Bir altcoinin birden fazla gruba ait olma olasılığı vardır.

Bununla birlikte, diğerlerinden farklıdır, çünkü birincil kullanımı, belirli bilgilerin alıcıları ve satıcıları arasında bir köprü görevi görerek teklif işlemlerinde bir pay olarak kullanılır. Düğüm sağlayıcıları, potansiyel alıcılara teklif vermek için $Link jetonlarını kullanır. Başarısız olursa, veri kaynaklarını kullanarak alıcının talep ettiği bilgilerin her parçasını sağlamaları ve ardından ödemelerini daha fazla jeton şeklinde almaları gerekir.

Birçoğu, ödemelerin neden başka bir para birimi yerine $Link tokenleri biçiminde olması gerektiğini merak etti, ancak tokenlerin piyasadaki yukarı yönlü performansının akıllıca bir seçim olduğu kanıtlandı. Kullanıcı sayısı arttıkça değerin arttığı, belirli bir süre içinde birkaç tane toplayanlar için sırasıyla ödül ve ceza sistemleri ve sistemi kurcalamaya çalışanlar için eklenen gerçekler, firmanın ilgisini daha da artırıyor. ana kripto para birimine bağlı kalma konusunda

Chainlink Anahtar Ortaklıkları

Chainlink'in benzersizliği popülaritesine yol açtı, bu nedenle yeni bir kripto para birimine ihtiyaç duymadan hizmetini sağlamak için birkaç üst düzey firma ile ortaklıklar kurdu. çalışma sistemi. Aşağıda bazı önemli iş ortakları bulunmaktadır:

 • Kripto para birimleri – kendi kripto para birimlerine sahip olmalarına rağmen Chainlink, veri kaynağı hizmetlerini Hyperledger ve Bitcoin gibi daha büyük blok zincirlerine sağlamak için daha büyük kripto para birimleriyle işbirliği yaptı. Bu işbirliği, hizmetlerini yalnızca diğer birkaç kişiye daha da açık hale getirdi.
 • Synthetix – 2019'un başlarında Ethereum tabanlı hisse senedi ve hisse alım satım platformu Synthetix ile firmanın fiyat akışları için bir veri kaynağı sağlayarak yapılan işbirliği, hizmet için verimli olduğu kanıtlandı.
 • Google – teknoloji devleri Google, birkaç blok zinciri ve Google'ın altyapı işlem gücünü kullanan BigQuery arasındaki bilgi aktarımını geliştirmeye yardımcı olduğu için Chainlink'in veri kaynaklarını/Oracles'ı kullanmaktan da yararlandı.
 • Çin Hükümeti – Çin ile birlikte Kendi Blockchain Hizmet Ağını oluşturmak isteyen hükümet, blockchain ağıyla ilgili tüm operasyonların temeli olarak Chainlink ile işbirliği, sunduğu hizmetin benzersizliğinin bir kanıtıdır.
 • SWIFT – bankacılık alanını birbirine bağlayan bir telekomünikasyon firması. Chainlink'in hizmetinden yararlanmak, dünyanın her yerindeki müşterilerin artık gerçek zamanlı olarak kripto para birimi işlemlerine para işleyebilmelerini sağlar.

Diğer önemli sözler, çevrimiçi bir anlaşma platformu olan Docusign ile ortaklıkları içerir ve BetProtocol – benzersiz “Oracle” hizmetini sunan bir kumar kuruluşu.

Chainlink'in Geleceği ve $LINK

Yukarıda bahsedilen ortaklıklar, Chainlink hizmetinin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sektörde ne kadar devrim yarattığını gösteriyor. ancak kripto para birimleri ile sınırlı değildir. Bununla birlikte, dünya daha teknolojik yöntemlere yöneldikçe blockchain ve DeFi endüstrisinin geleceği oldukça umut verici görünüyor.

$Link token 2020'nin ilk yarısında muazzam bir ilerleme kaydetti ve üçüncü yarısında da aynı şekilde devam etti. çeyrek. Mayıs 2020'de 4 $'lık bir piyasa değeri ile, ancak şimdi 17 $'a kadar yüksek, %250 gibi büyük bir artış. Ani yükseliş oldukça beklenmedik olsa da uzmanlar hisse değerinin önümüzdeki dönemde gelişmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Share