Filecoin nedir? Tam Başlangıç ​​Kılavuzu | bozuk para hoparlörü

Filecoin hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulun – üç yıldır üzerinde çalışılan ve yerel jetonu sadece üç ayda 30 kat artan bir DeFi projesi – bu kılavuzda.

Filecoin, bulut depolamayı sözde kod pazarına dönüştürmek için merkezi olmayan bir ağ kullanımını kullanan bir blok zinciri üzerine kurulmuş bir depolama ve dosyalama ağıdır. Merkezi olmayan bir finansal (DeFi) sistem olarak, dijital para birimi sektöründe yaklaşan bir hizmettir. Çoğu merkezi sistemden farklı olarak, üçüncü taraf bir sisteme ihtiyaç duymadan sorunsuz bir işlem deneyimi sağlar.

Çoğu merkezi sistem, genellikle merkezi olmayan borsalar kadar korumalı ve şifreli değildir, bu yüzden yılda milyonlarca kayıp yaşarlar. Verilerin oluşturulma hızı göz önüne alındığında, bu yılın verileri birkaç bin yıllık verilerin birleşimini aşarken, ekstra depolama alanı talebinin artmaya devam etmesi mantıklıdır.

Hizmette, kullanıcılar dosyalarını saklamak için belirli bir miktar öderler. Kullanıcılar yalnızca Filecoin jetonunu madencilik yaparak değil, aynı zamanda dosyaları ve belgeleri saklamaları için başkalarına sabit = sürücü alanlarını ödünç vererek gelir elde edebilirler. İşlem Organizasyon tarafından gerçekleştirilmez, yalnızca birkaç kullanıcının bir araya gelmesi, ödünç vermesi ve dosyalar için alan ödünç alması için bir platform sağlar.

Halen geliştirilmekte olmasına rağmen, öngörülemeyen koronavirüs pandemisi, 7 Ağustos 2020'de resmi olarak başlatılan projenin ilerlemesini yavaşlattı. Ancak, hizmeti test eden bazı ilgilenen kişiler oldu.

Filecoin Ağı: Geçmiş

Filecoin ağı, çok ihtiyaç duyulan bir depolama çözümü olarak 2017 yılında başlatıldı. Ekim 2020'de gerçekleştirilen token satışları, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek ICO'yu üretti ve 250 milyon doları aştı ve ilk 150 milyon dolar bir saatten kısa sürede elde edildi. Bundan önce, projedeki 150'ye kadar farklı yatırımcıdan kuruluş için 50 milyon doların üzerinde toplanan lansman öncesi satışlar vardı, ancak jetonlar doların dörtte üçü indirimli olarak satıldı ve bu da yatırımcılardan eleştirilere yol açtı. halka açık; özellikle de yalnızca yılda en az 200.000 $ komisyon alan kişilere katılım izni verildiği göz önüne alındığında.

Lansmanda, kullanıma hazır tüm tokenlerin %70'i ödül olarak platformda ödeme yapan yer sağlayıcılarına tahsis edildi, geri kalanın yarısı geliştiriciler ve kurucu ekibine, diğer yarısı da yatırımcılar ve kuruluş arasında paylaştırıldı. #8217;s temeli 2: 1 oranında.

Filecoin ağı, kuruluşun dosyalama yönü için IPFS ile birlikte çalışır; ve iki sistemin birçok benzerliği ve farklılığı vardır; en büyük fark, IPFS'nin kullanıcılardan kullanım için herhangi bir ücret talep etmemesi, ancak kullanıcı için de gelir yaratmamasıdır. Filecoin bir ücret alır, ancak platformda, genellikle ana para birimi dijital para birimi biçiminde para kazanmak için de kullanılabilir.

Aynı iş kolunda, aynı iş kolunda şu anda kullanılan başka ünlü platformlar da vardır. petabayt cinsinden ağ kapasiteleri var, ancak Filecoin, Storj ve Sia'yı bile geride bırakacak beklenti ve kaynaklara sahip. Şu anda her ikisi de ağ alanında sırasıyla 100 ve 2 petabayta sahip olmakla övünüyor.

Kullanıcılar, hizmetteki blok zincirini kullanarak madencilerle iletişime geçebilir, bir anlaşma müzakere edebilir ve işlemin şeffaf olması koşuluyla bilgilerinin uygun şekilde saklanmasını sağlayabilir. İhtiyacı olanlara alan sağlayan madenciler, yalnızca kendilerinden depolama alanı ödünç alan her kişi için ödeme almakla kalmaz, aynı zamanda internette fazladan alan sağladığı için hizmetten bir ödül alırlar.

Filecoin Nasıl Çalışır?

İşlem, bir kullanıcının bilgi depolamak için bir miktar ödeme yapmak üzere diğeriyle iletişim kurmasını gerektirir. Ödenecek fiyat, genellikle, tüm alan sağlayıcıların, belirli bir veri hacmini depolamak için kullanıcıdan ücret almak üzere en ucuz fiyatlar için birbirleriyle rekabet etmeye çalıştığı açık bir seçim yoluyla elde edilir.

Platformda iki tür anlaşma gerçekleştirilebilir: Depolama ve Alma. İlkinde, saklama sırasında, sağlayıcı, tutulan bilgilerin bozulmamış olduğuna dair daha önceki tartışma tarihlerinde taksitler halinde kanıt sunmaya devam etmek zorunda kalacaktır. Ödeme, mal sahibinin söz konusu bilgileri almak istediği son tarihte yapılacaktır. İkincisinde, müzakere biçimleri hemen hemen aynıdır; tek fark, ödemelerin sözleşmenin sonunda değil de mutabık kalınan kilometre taşlarında yapılmasıdır.

Madenciler gelir elde ettiği için bu her iki tarafa da yarar sağlar. Kullanıcılar, ödenecek tutarın genellikle Apple Cloud ve Amazon Web Services gibi merkezi platformların depolama alanı için talep ettiğinden daha az olması nedeniyle yararlanırken, kullanıcılar çevrimiçi hizmetten de ödül alırlar.

Şeffaflığı sağlamak ve sahtekarlığı önlemek için, alan sağlayıcılar, kullanıcılar tarafından kendilerine verilen verileri sakladıklarını göstermek için hizmete periyodik kanıtlar sunmalıdır. Madenciler faaliyetleri hakkında önemli kanıtlar sunabildiklerinde, daha fazla alan kiralama ve ödemelerini alma haklarına sahip olurlar.

Bu kanıtlar aşağıdakileri içermelidir:

  • Başka bir depolama sağlayıcısı tarafından yinelenmeyi önlemek için verilerin alındığına ve şifrelendiğine dair kanıt. Kanıt, sözleşmenin başında ve sonunda sunulmalıdır.
  • Verilerin hala güvenli bir şekilde saklandığına dair kanıtlar, sözleşmenin türüne bağlı olarak, bazılarının üzerinde anlaşmaya varılan tarihler ve diğerleri tamamen rastgeledir.

Gerektiğinde kanıt sunmamak, ödemedeki kesintiden sözleşmenin tamamen feshine kadar çeşitli cezaları beraberinde getirir.

Platformdaki mesajların ve işlemlerin yürütülmesi, kaynaklarının çekilmesini gerektirir, bu nedenle her mesaj ve işlem için ücret alınır. Mesajlar için, depolama alanı için hem borç veren hem de borç alan tarafından yapılan ücretler sabittir ve genellikle çok düşüktür, sözleşmeler için ise pek öyle değildir.

Veri boyutuna ve sözleşmenin süresine bağlı olarak, ücretler ağa her iki taraf tarafından da tahakkuk ettirilir, bir kısmı madencinin ödülüne yönlendirileceğinden daha fazlası kullanıcıdan olmak üzere, madenci, altında alınan her ödeme için daha az ücrete tabidir. sözleşme. Uzay sağlayıcılar tarafından kazanılan ödül, genellikle Filecoin ağının yerel dijital para birimi – FIL.

Birkaç popüler merkezi olmayan değişim platformunda mevcut oldukları için FIL satın almak oldukça kolaydır. Ayrıca hizmetteki cüzdanlarda veya onu destekleyen diğer popüler cüzdanlarda da saklanabilirler.

Hizmet platformundaki kişiler ve madenciler arasındaki konuşmalar, korumalı kanallar aracılığıyla eşler arası iletişim yoluyla yapılır. Müşteriler arasındaki aktarımlar, Depolama ve Alma düğümleri olmak üzere iki düğüm aracılığıyla yapılır:

Depolama Düğümleri çoğu depolama platformunda ortaktır. Hizmet, insanların sabit disklerinde fazladan alan kiralar. Disk sürücülerinde sınırlı alan bulunduğundan, bu yöntemi kullanmak oldukça zor olabilir; ancak hizmet, merkezi bir sistem anlamına geleceği için veri merkezlerini kullanmaya başlayamaz.

Alma DüğümleriFilecoin'e özgüdür. Geniş bir bant genişliğine sahiptirler ve sunucudaki diğer düğümlere yakın bir yerde bulunmaları gerekir. Özellikle birkaç düğüm aktif olduğunda, yüksek ağ hızında harekete geçmeleri amaçlanmıştır. Esas olarak depolama düğümleri için destek görevi görürler.

Sonuç

Kripto para, teknoloji ve finans dünyasının geleceğidir, bu yüzden daha da fazla insan bir sonraki adıma geçmek istiyor. gelir sağlayabilecek büyük bir şey.

Filecoin ağı, resmi lansmanından önce üç yıldır üzerinde çalışılan bir projeydi. Çoğu merkezi borsanın, kullanıcılarının gözünden düşeceği ve bunun gibi platformların parlaması için bir yol yaratacağı tahmin ediliyor. Giderek daha fazla insanın kiralık depolama alanı sağlamasıyla birlikte FIL tokeninin değeri artmaya devam edecek. Üç ay içinde 1 dolardan 30 dolara çıkmak oldukça etkileyici.

Bununla birlikte, tahminler olumlu olsa da öngörülemeyen nedenlerden dolayı düşebileceğini unutmamak gerekir. düşük risk toleransı, yeni işlere yatırım yapmamalıdır.

Share