Kredi Karması Nedir ve Nasıl Çalışır? | bozuk para hoparlörü

Bir tüketici olarak, muhtemelen kredi puanınızın çeşitli kredileri etkileyebileceğini biliyorsunuzdur. Finansal planlarınız, kredi almaktan ipotek almaya kadar. Bir kuruş ödemeden kredi puanınızı öğrenmek istiyorsanız, Credit Karma'dan başkasına bakmayın.

Birçok finansal tüketici gibi, şimdiye kadar borç para almayı planlıyorsanız, kredi puanı kavramına zaten aşinasınızdır. Bu, finansal güvenilirliğinizi veya başka bir deyişle borçlarınızı ne kadar ödeyeceğinizi gösteren sayıdır. Kredi puanına bağlı olarak, kredilerden kredilere, sigorta ödemelerinden cep telefonu sözleşmelerine kadar her türlü hizmetten yararlanacaksınız.

Kredi raporunuzu almak için bireysel müşteriler için kredi raporlama konusunda uzmanlaşmış bir acenteye başvurmanız gerekir. Bu konuda uzmanlaşmış üç ana şirket vardır: Equifax, Experian ve TransUnion, kopyanızı 12 ayda bir buradan alabilirsiniz.

Bu, AnnualCreditReport.com'da çevrimiçi bir form doldurularak yapılabilir. , ve bundan sonra, raporunuz için size izin verilir. Ancak sorun şu ki, geçmişte yalnızca ek bir ücret karşılığında satın alınabilen kredi puanını gerçekten içermiyor.

Devrim, bir Amerikan şirketinin sınırsız, çevrimiçi ve tamamen ücretsiz kredi puanı sunan bir platform oluşturmasıyla gerçekleşti. Bu şirketin adı Credit Karma'dır.

Credit Karma Nedir?

2007 yılında kurulan Credit Karma, San Francisco merkezli özel bir kişisel finans şirketidir. Bir kredi raporlama bürosundan farklı olarak, tüketicileri hakkında bilgi toplamaz ve araştırmaz; bunun yerine, diğer ajanslar tarafından oluşturulmuş bilgileri kamuya açık hale getirir.

Bu şekilde, herkes TransUnion ve Equifax'tan TransUnion kredi raporlarını veya kredi puanlarını kolayca alabilir. Tek gereken kredicarma.com'a kaydolmaktır ve platform, diğer şirketler tarafından sıklıkla istendiği için kredi kartı bilgilerinizi bile gerektirmez.

Ana Özellikler

Ancak Credit Karma'nın özellikleri kredi puanlarıyla sınırlı değildir. Platform bundan çok daha geniştir ve ayrıca otomobil ve kişisel kredi teklifleri gibi kişisel finans hizmetlerinde uzmanlaşmıştır. Bu durumda Credit Karma, müşterilerin kredi geçmişine dayalı bir tavsiye listesi sunar ve ideal bir eşleşme bulmaya yardımcı olur. Ayrıca, her bir teklifin ayrıntılarını (kredi tutarı ve Nisan ayı gibi) listede zaten borç verenlerle çalışan kullanıcıların incelemeleriyle birlikte gösterir.

Stimülasyon. Kredi notu hakkındaki bilgilerin kapsamlı olduğunu ve bu faktörün tüm önemli yönlerini kapsadığını söylemeye gerek yok. Ayrıca, kullanıcılar kredi performanslarını etkileyen kredi faktörlerinin listesini alabilir ve hatta bir simülasyona katılabilirler. Bu özellik, kullanıcıların kredi kartını kapatma veya krediyi gecikmeli ödeme gibi belirli işlemlerden kredi puanlarının nasıl etkileneceğini görmelerini sağlar.

Platform, bu tür önemli işlemlerin etkisini canlandırmaya yardımcı olur. kredi hesabı açma/kapama, kartın kullanım şeklini değiştirme, ödeme alışkanlıklarını değiştirme ve yeni eksi puanlar alma gibi.

Bu faktörlerin tümü uyarılabilir:

 • Yeni Kredi Alın
 • Yeni Kredi Kartı Aç
 • Bakiyeleri Yeni Karta Aktar
 • En Eski Kartımı Kapat
 • Kredi Başvurusu Reddedildi
 • Kredi Alın Limit Artırımı
 • Bakiyelerimi Artır veya Azalt
 • Hesaplarımın Vadesini Geçmesine İzin Ver
 • Geç Ödemelerimi Sil
 • Hacizete Git
 • Ücretlerimi Süsle
 • Bir Hesabın Tahsilatlara Gönderilmesini Sağlayın

Topluluk Forumu. Ama bu son değil. Credit Karma ayrıca her türlü sorunun tartışıldığı bir topluluk forumunu da entegre eder. Bir amatörden bir finans uzmanına kadar herkes tartışmalara katılabilir ve uzmanlığı paylaşabilir.

Soru gönderildiğinde, kullanıcı topluluğu bunu Facebook'takiyle aynı şekilde değerlendirir – beğenerek veya onaylayarak. başparmak aşağı. Bu, platformun soru/yanıtın yararlılığını tahmin etmesine ve bundan kaç kişinin kazandığını görmesine yardımcı olur.

Makaleler. Ayrıca platform, kullanıcıların finansal kararlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için ücretsiz eğitim makaleleri yayınlar. Bu yayınlar, piyasadaki çeşitli kredi kartları hakkında fikir verir ve finansal yeteneklerinize ve tercihlerinize göre en faydalı olanı seçmenize yardımcı olur. Ayrıca, kredi kartı borcunuzu geri ödeme hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve çeşitli kredi kartı ücretlerini ve avantajlarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Blog Gönderileri & İncelemeler Makalelerde olduğu gibi, Credit Karma blog yazıları da okuyucularının finans dünyasında daha iyi gezinmesine yardımcı olur. Ancak, kapsamı Şirket Haberleri ve Ürün Güncellemeleri gibi daha genel konulara genişlerken, daha teknik kavramların beyin fırtınası yapıldığı Mühendislik bölümünü de kapsar.

Tüm bunların üzerine Credit Karma'nın ayrı bir bölümü vardır. sadece kredi kartlarından başlayıp hayat sigortası ve konut rehni ile biten her tür finansal ürünün incelemelerine ayrılmış web sitesi.

Kredi Karma Neden Ücretsizdir?

Özellikleri incelendiğinde, Credit Karma'nın diğer platformların genellikle ücret aldığı değerli hizmetler sunduğu ortaya çıkıyor. Öyleyse neden hepsini ücretsiz yapmak için? İlk olarak, şirket şeffaflığa odaklanıyor, bu da her tüketicinin kredi puanı konusunu açığa çıkarabileceği ve neredeyse zahmetsizce anlayabileceği anlamına geliyor.

İkincisi, Credit Karma, kullanıcılarına hak ettikleri bilgileri vererek, finansal sağlıklarından sonra daha iyi görünmelerini sağlayarak finansal sistemin sağlamlığını artırmak istiyor. Tüm bunlar, Credit Karma'yı neredeyse kar amacı gütmeyen bir kuruluş haline getiriyor ve gerçekte bu tamamen doğru değil.

Credit Karma, para söz konusu olduğunda yaklaşımında çok dikkatlidir ve tüketicilerinin kişisel verilerini satma yoluna gitmez, iddia ettiği budur. Bunun yerine şirket, kullanıcılarına yönelik özel olarak tasarlanmış finansal hizmet reklamları oluşturmak için kişisel verileri kullanır. Sonuç olarak, bu herkes için bir kazan-kazan durumudur: Bir kullanıcı finans şirketi tarafından reklamı yapılan finansal hizmetten yararlanırken, Credit Karma refahını korur.

Kredi Karma İş Modeli

< p>Şirketin kârını nasıl elde ettiğini daha iyi anlamak için, şirketi oyunun önünde tutan sürece bir göz atmak faydalı olacaktır.

Credit Karma, tüm iş modelini oldukça basit ve anlaşılır olarak tanımlıyor. . Yalnızca üç ana aşamadan oluşur:

 • Tüketici puanları ve raporları alır;
 • Credit Karma önerilerde bulunur;
 • Şirket, bankadan veya borç verenden para alır.

İlk aşamada, iki ana kurumdan – Equifax veya TransUnion – kredi puanı hakkında bilgi alırsınız ve aşağıdaki güncellemeler haftalık olarak yapılır. temel. Ardından, bir Credit Karma ekibi, kredi profilinize dayalı olarak kişisel verilerinizin analizine katılır.

Sonuç olarak şirket, ücretlerden ve kredi ücretlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilecek önerilerde bulunur. Son aşamada, eğer öneri başarılı olmuşsa ve müşteri sunulan hizmeti kullanmaya ikna olmuşsa, Credit Karma iyi çalışmasının meyvelerini toplar.

Özetlemek gerekirse, şirket müşterinin ihtiyaçlarını karşılaması için ödeme alır. onaylanma şansı yüksek finansal hizmetlere sahip profil. Her ne kadar kulağa doğrudan gelse de, gerçekte Credit Karma, kişisel verilerinin güvenliğiyle ilgili bazı tartışmalardan kaçmayı başaramadı.

Credit Karma'nın Veri Korumasıyla İlgili Endişeler

Olay, birkaç kullanıcının diğer kişilerin hesaplarından gelen bilgilere maruz kaldıklarını bildirdiği bildirildiği Ağustos 2019'da gerçekleşti. Bazı müşteriler, platformdaki verileri yenilerken yanlışlıkla kendilerinin yerine diğer katılımcıların özel hesap ayrıntılarını gördü.

Bazı özel durumlarda, kredi kartı hesabı ve cari bakiye gibi hassas ayrıntılar bir araya geldi. Görüntüle. Ancak, kullanıcının ad ve adres gibi bilgilerinin gizlendiğini belirtmekte fayda var.

Şirket, olayı bir siber saldırı olarak değil, teknik bir hata olarak haklı çıkardı. Resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Üyelerimizin bu sabah yaşadığı şey, şimdi giderilmiş olan teknik bir arızaydı. Herhangi bir veri ihlali kanıtı yok”.

Yine de bu, Credit Karma'nın itibarını bu olaydan olumsuz etkilenmekten kurtarmadı.

Sonuç

Her şeye rağmen hepsi, hizmete aktif olarak katılmaya devam eden 60 milyonluk bir kullanıcı tabanı var. Bunun nedeni, bugüne kadar Credit Karma'nın yalnızca kredi puanları ve ücretsiz rapor sunmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcılarına büyük ölçüde fayda sağlayabilecek ve finansal sağlıklarını iyileştirebilecek çeşitli tamamlayıcı hizmetler ve ek özellikler sunan en kapsamlı ücretsiz platform olmasıdır.

Kullanıp kullanmamak kişisel tercih meselesidir, ancak yine de kredi puanının tüm müşterilerin finansal yaşamlarında oynadığı belirleyici rolü akılda tutmak önemlidir – ve Credit Karma için büyük bir destek olabilir. takip etmek.

Share