Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Nedir? | bozuk para hoparlörü

Birçok şey var bugün geleneksel merkezi finans sisteminin mevcut tüm talepleri karşılayamayacağına dair görüşmeler. Ama başka seçenekler var mı? Bu kılavuzda size, merkezi olmayan karşılığı olan DeFi'den bahsedeceğiz.

Geleneksel merkezi finans sistemi, tüketicilere izin vermeyecek şekilde çalışır. mali durumları üzerinde tam kontrole sahip olmak, bunun yerine onları koruma ve yatırım için yerinde tutmak.

Bu ışıkta, birçok iş uzmanı, Merkezi Olmayan Finansmanın (DeFi), zayıf yönetişimin ve işlemler üzerindeki yönetim kontrolünün atlanabileceği veya ciddi şekilde sınırlandırılabileceği gelecekteki bir finans ütopyasına ulaşmada bir sonraki adım olabileceğini tahmin ediyor. Şimdi DeFi nedir bir göz atalım.

DeFi Nedir ve Neden İhtiyacımız Var?

Merkezi olmayan finans, sansüre dayanıklı ve şeffaf bir platformda tüketicilere para yatırma, borç verme ve alım satım gibi geleneksel finansal hizmetler sunmaya odaklanan blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmuş açık kaynaklı bir sistemdir.

DeFi, bireylere varlıkları üzerinde mevcut finansal sistemden farklı olarak tam erişim ve tam kontrol sağlar. DeFi, işlemleri denetlemek için bir banka veya finans kurumu gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan merkezi olmayan bir eşler arası işlemler ilkesiyle çalışır.

DeFi'nin açık kaynak özelliği, finansal sistemin ademi merkeziyetçiliğine yönelik inovasyon ve teknolojik gelişmelere izin verir. DeFi, işlemlerde gelişmiş gizlilik ile geleneksel finansal sistemde var olan kısıtlamalar olmaksızın hizmetler üzerinde tam erişilebilirlik sağlar.

Finansal yapılar; bireyler tarafından işletilen ve yönetilen ürünler, sırayla tüketicilerin çıkarlarını etkileyebilecek hata risklerine açıktır.

Merkezi Finans Nasıl Çalışır?

Fotoğraf: Unsplash

Merkezi finans, tüketiciler tarafından geri dönüş beklentisiyle satın alınan varlıklar için düzenleyici, operasyonel ve idari işlevleri yerine getiren finansal aracılara sahip bir sistemdir.

Böyle bir sistem, tüm varlıkların kontrolünü elinde tutan ve tüketiciler tarafından yapılan tüm ticari işlemleri denetleyen ‘aracılar’, bankalar veya finans kuruluşları ile çalışır. Aracılar, tüketiciler tarafından yapılan tüm işlemlerde kendi maliyetlerini ve ücretlerini üstlenme eğilimindedir.

Tüm finansal çözümler, resmi bir devlet organı tarafından yönetilen veya sınırlandırılan tüm uygulamalarla aracılar tarafından sağlanmaktadır. Devlet kurumları ve düzenleyiciler, tüm kararların finans kurumları tarafından nasıl alındığı konusunda eşsiz bir güce sahiptir.

Merkezileştirilmiş finansın tüketicileri, statü, fon ve uygun bir yer eksikliği gibi katılım. Ayrıca, merkezi finans, çoğunlukla finansal okuryazarlığı ve bağlantıları olan kişiler tarafından kontrol edilir ve yönetilir.

Merkezi Olmayan Finansman Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan finans, tüketicilere ticaret ve diğer finansal çözümler için küresel pazarlara erişim sunan uygulamalarla çalışır. Bu uygulamalar, her katmanın çeşitli işlevlere hizmet ettiği ve sisteme hizmet eden protokollerin bulunduğu, altta yatan sistem mimarisi katmanlarıyla blok zincirinde çalışır.

Bu uygulamalar, özellikle geleneksel finansal sistemlere katılması kısıtlananları hedef almaktadır. DeFi, şeffaf ve tüm ilgili taraflar için erişilebilir, çeşitli kripto para birimi ve finansal hizmetler elde etmek için merkezi olmayan bir sürece sahip bir sistem sunar.

Merkezi Olmayan Uygulamalar ve Hizmetler Nedir?

https://unsplash.com/photos/Gd6hKygUGi8

Fotoğraf: Unsplash

Merkezi olmayan finans hizmetlerine erişmek için kullanılabilecek uygulamalar şunlardır:

  • Açık Ödünç Verme Protokolleri
  • İhraç Platformları
  • Merkezi Olmayan Tahmin Piyasaları
  • Borsalar ve Açık Pazar Yerleri
  • Varlığa dayalı Stablecoin'ler ve Merkezi Olmayan Stablecoin'ler
  • li>

Açık ödünç verme protokolü, ilgili tarafa dijital varlıkların ödünç alınmasına/ödünç verilmesine erişim araçları sağlayan bir sistemdir. Eşler arası işlemler sunan blok zincirinde uygulanan MakerDAO, Compound ve Dharma gibi hizmetleri sunan halihazırda mevcut olan birkaç açık kaynaklı protokol vardır.

Ethereum blok zinciri üzerine kurulu merkezi olmayan bir protokol olan MakerDAO, kripto para birimi olan stabilcoin DAI< ile kredi hizmetleri sunar. span style="font-ağırlığı: 400;">. DAI, USD ile 1: 1 oranını korur, yani 1 DAI, 1 ABD Dolarına eşittir, bu da fiyat iyi ayarlandığından ve şişirilmediğinden güvene açılır. DAI, akıllı sözleşmesiyle toplam Ether hacminin %2'sini oluşturuyor.

Bileşik, yine Ethereum üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı bir protokoldür ve tüketicilere, teminat sağlayarak ödünç alabilecekleri ve ödünç verebilecekleri merkezi olmayan para piyasalarına erişim sağlar. Teminat, kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Bileşik protokolü, arz ve talebe dayalı faiz oranlarını hesaplamak için bir algoritma kullanır. Bileşik, düşük piyasa para iade oranlarına sahip olduğu için yatırımlarının büyüklüğü nedeniyle kripto fonlarının yanı sıra şirketleri de desteklemektedir. Ethereum (ETH), sabit para DAI, Ox (ZRX), Basic Attention Token (BAT) ve Augur (REP), Compound platformunda desteklenir.

Dharma, “alacaklıların”; dijital varlıklarının bir kısmını 'borçluya' kadar sunar; ve ilgi ile ödüllendirilir. Protokol, 'sigortacıların' kullanımını kullanır; bir 'borçlu' şansını belirlemek için güvenilen; varlıkları 'alacaklıya' geri iade etmek. 'Sigortacılar’ borçların ödenmesini sağlayan yasal süreçlerle desteklenir.

İhraç Platformları

İhraç platformları, fon toplamak için güvenlik belirteçlerini kullanan blok zincirine dayalı sistemlerdir ve güvenlik belirteçleri, token haline getirilmeleri için platformların ve borsaların uygun şekilde oluşturulmasını gerektirir.

Güvenlik belirteci ihraçlarında yer alan en iyi blok zincir platformları Polymath, Swarm, Securitize ve Securrency'dir. Her birinin kendine özgü hizmetleri ve işlevleri vardır, ancak yine de aynı prensip izlenir.

Merkezi Olmayan Tahmin Piyasaları

Evet (uzun) ve Hayır (kısa) olmak üzere iki tür tahminde hisse alıp satabileceğiniz piyasalardır. Bu tahminler, fiyatı alıcıların ve satıcıların ödemeye razı olduğu miktara göre belirlenen satın alınan hisselerin ödemesini belirler – almak. Bir olayın algılanan olasılığı, hisselerin fiyatını belirler; bu, hisseler ne kadar yüksek olursa, olasılık da o kadar yüksek olur.

Tahmin piyasaları, kamuoyunun genel görüşüne ilişkin içgörüler sunar ancak Kapalı, Kontrollü ve Maliyetli kısıtlamalarla kısıtlanır.

Borsalar ve Açık Pazar Yerleri

https ://unsplash.com/photos/EMPZ7yRZoGw

Fotoğraf: Unsplash

Bu listede, dijital ve geleneksel para birimleri arasında bir değişim aracı olarak kripto para birimlerini kullanan ticaret ve işlemlere izin veren borsalardan ve açık pazar yerlerinden de bahsetmekte fayda var. Profesyonel işlemler, bu tür platformlarda belirlenmiş araçlar kullanılarak yapılır ve işlemlerde daha iyi güvenlik ve şeffaflık sunar.

Bu tür platformları sunan çok sayıda platform vardır. Coinbase, CEX IO, BitMex, Bitfinex ve diğerleri gibi hizmetler.

Varlığa dayalı Stablecoin'ler ve Merkezi Olmayan Stablecoin'ler

Varlığa dayalı stabilcoin'ler tüketicilerin varlıkları sahip oldukları dönüşüm oranında kullanabilecekleri gerçek varlıklar tarafından desteklenen jetonlardır. gerçek dünya varlıkları. Emtia fiyatlarının istikrarlı olması, stabil coinler için etkili bir avantaj olarak gösteriliyor.

Merkezi olmayan stabil coin'ler kripto para piyasalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ve diğerleri gibi diğer kripto para birimlerine karşı ticaret yapmak için. Bunlar, kripto para fiyatlarının kolayca etkilenebileceği algısı ve sabit paraların tüketicilere sağladığı güvenlik duygusu nedeniyle tercih edilir.

Sonuç

DeFi'nin faydaları, finansal çözümlerinin sınırlı risklerinden çok daha ağır basmaktadır. DeFi, halka yönelik çok çeşitli hizmetlere yönelik çeşitli uygulamaları ve işlevleriyle finans topluluğu için bir sonraki adımdır.

Share