Sınır Ötesi Ödemeler Nelerdir? | bozuk para hoparlörü

Sınır ötesi ödemeler popülerlik kazanırken, çok sayıda potansiyel kullanıcı için hala oldukça belirsiz görünüyor. Bu kılavuz, bu ödeme seçeneğiyle ilgili tüm gerekli bilgileri size sağlayacaktır.

Oldukça fazla sayıda işletme ve ticari işletme, coğrafi farklılıklar veya potansiyel müşterilerle ve ödeme yöntemleriyle erişilememesi veya yetersiz etkileşim sonucu düşük gelir nedeniyle kapanmıştır. Sınır ötesi ödemeler, dil engelleri ve diğer olası sorunlardan bağımsız olarak bölgeler arasında para göndermenin kolay bir yolunu sunar. Pek çok avantajı ve dezavantajı vardır ve bu kılavuz bunu ayrıntılı olarak açıklamak için hazırlanmıştır.

Sınır Ötesi Ödemeleri Anlamak

Sınır ötesi ödemeler, basitçe, ödeyenin ve alıcının farklı ülkelerde olduğu finansal işlemler olarak tanımlanabilir. Bu finansal işlemler, hem toptan, perakende ödeme hem de insanların evlerine gönderdiği parayı içeren havalelerden oluşur.

Basitçe söylemek gerekirse, Sınır Ötesi Ödemeler, sınırlar veya ayrı bölgeler arasında ödeme yapmak veya para transferi yapmak anlamına gelir.

Sınır Ötesi Ödemeler Nasıl Çalışır?

Sınır ötesi ödemeler, para birimlerinin geleneksel ve fiziksel transfer modunun kullanımını içermez. Para birimleri kapalı döngü sistemleridir. Bunun anlamı, fonların ilgili banka hesabına fiziksel olarak yatırılmamasıdır. Bunun yerine, bankaların veya finans kuruluşlarının yabancı muadilleri için bir hesap sağlarken, yabancı muadilleri de yabancı muadilleri için kendilerinde bir hesap için karşılık ayırmaktadır.

Bu karşılık gelen hesaplar, yabancı muadillerine ödeme yapılmasını mümkün kılar. döviz cinsinden yapılacaktır. Bu nedenle, sınır ötesi bir ödeme yapılması gerektiğinde, fiziksel para transferleri yapılmaz, sadece bir hesaptan borçlandırılır ve başka bir hesaba yatırılır.

Örneğin, Y Ülkesinde bulunan Banka X ile B Ülkesinde bulunan Banka A arasında yapılan finansal işlemleri ele alalım. Bu nedenle, Banka X'in bir müşteri için ödeme yapması gerektiğinde, Banka X, Banka A'ya müşterinin hesabını Banka A'nın bulunduğu yerdeki Banka X'in hesabından kredilendirmesi talimatını verecektir. Bu nedenle Banka X hesabı, müşteriyi Banka A'nın bulunduğu yerde alacaklandıracak şekilde borçlandırılırken, Banka X ayrıca Banka A'nın bulunduğu yerde tuttuğu hesabı kredilendirir.

Sınır Ötesi Ödeme Türleri

<

Sınır Ötesi Mali işlemler, bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli şekillerde yapılabilir:

 • Kredi Kartı
 • Banka Havaleleri
 • Alternatif Ödeme Yöntemleri
 • Uluslararası Banka Havaleleri
 • Uluslararası ACH
 • Ön Ödemeli Banka Kartları
 • PayPal
 • Kağıt Çekler
 • li>
 • E-Cüzdanlar (kripto para birimleri kullanılarak)
 • B2B Sınır Ötesi Ödemeler

Yukarıdaki yöntemler, sınır ötesi ödemenin yapılabileceği yaygın yöntemlerdir. Benzer şekilde, aşağıda listelenen 2 ana Sınır Ötesi ödeme türü vardır:

 • Toptan Sınır Ötesi Ödemeler
 • Perakende Sınır Ötesi Ödemeler
 • < /ul>

  Toptan sınır ötesi ödemeler, genellikle, finansal kurumlar arasında yapılan ödemelere veya fon transferlerine atıfta bulunur. Bu ödemeler, ya müşterinin faaliyetlerini ya da finans kuruluşunun sınır ötesi faaliyetlerini, yani döviz, hisse senedi ve borç ticareti, emtia ve menkul kıymetler, türevler, borçlanma ve borç verme vb. desteklemek amacıyla yapılır.

  Finansal olmayan kuruluşlar arasındaki toptan para transferleri, şirketin likiditesini desteklemek için bağlı kuruluşlar arasında fon transferini, nakit yönetimini içeren şirket için ticari işlemleri ve finansal hizmetleri desteklemek içindir. Ayrıca hükümetler, toptan satış pazarları aracılığıyla diğer hükümetler ve yabancı işletmelerle büyük işlemler gerçekleştirir.

  Öte yandan, perakende sınır ötesi ödemeler, bireyler ve işletmeler arasında yapılan ödemeler veya fon transferleri olarak tanımlanabilir. yani bireylerden işletmelere, bireylerden bireye ve işletmelerden işletmeye.

  Popüler Bölgesel Ödeme Seçenekleri

  Sınır ötesi işlemler, kişinin bulunduğu bölgeye bağlı olacaktır. Konum, orada yaygın olana bağlı olarak kullanılacak ödeme seçeneklerinin türünü belirler. Daha önce bahsedilen ödeme seçeneklerinden herhangi biri aracılığıyla olabilir; Kredi Kartları ve Banka Kartları. Kredi Kartları ve Banka Kartları en yaygın kullanılanlarıdır ve siz de bunu etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

  Doğu Avrupa, Rusya, Latin Amerika, Çin vb. gibi bazı bölgelerde de yaygın olan Alternatif Ödeme Yöntemleri (APM) de vardır. Çin'de, E-cüzdan kullanımı yaygın olarak rağbet görmektedir ve özellikle Avrupa'da milyonlarca gelir elde etmektedir. 2019. Rusya ve Doğu Avrupa'daki yerler Web Money'nin e-Cüzdanını kullanırken Latin Amerika'da Astro pay gibi ön ödemeli kartlar dikkate alınmaya değer.

  O bölgede popüler olmayan ödeme seçeneklerinin kullanılması zarara neden olabilir gelir. Bu nedenle, bundan kaçınmak için ortamı iyi anlayan yerel ortakları çekebilir ve ayrıca yerel çevirmenler kiralayarak çok dilli hizmetleri benimseyebilirsiniz.

  Kripto Sınır Ötesi Ödemelerin Yararları ve Riskleri

  Kripto sınır ötesi ödemeler, güvenli bir cüzdanda tutulan kripto para birimlerinin başka bir bölgedeki başka bir cüzdana aktarılması anlamına gelir. Alıcı hesabına ulaştıktan sonra fiat'a dönüştürüldükten sonra geri çekilebilir.

  Kripto sınır ötesi ödemeler, havale yapmanın aksine çok kolay ve daha ucuzdur. Ucuz ve hızlıdırlar ve kara para aklama riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Kripto para birimleri aracılığıyla yapılan sınır ötesi ödemeler, havale maliyetinin ortalama %6,5'lik bir ücretten düşürülmesiyle ilgili olarak Birleşmiş Milletler'in 2020 yılına kadar %3 olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor.

  Deloitte ayrıca şunu da bildiriyor: Blockchain işlemleri, teröristlerin finansmanını ve kara para aklamayı engellemeye yardımcı olur, çünkü birçok kripto para birimi platformu artık kullanıcıları doğrulamak için Müşterinizi Tanıyın Kontrollerini kullanıyor. Daha da önemlisi banka hesabı olmayan yerleri de kapsıyor; bir finans kuruluşunun bulunmadığı bir coğrafi konum.

  Bununla birlikte, kripto sınır ötesi ödemelerin eksiklikleri yoktur. Kripto sınır ötesi ödemelerinin ucuzluğu ve satın alınabilirliği, kullanılan dijital varlığın türüne bağlıdır. Bitcoin, Ethereum ve diğer bazı kripto para birimleri üzerinden işlem yapmak oldukça pahalı olabilir.

  Zamanla, bazı kripto para birimlerinin fiat onramp ve offframp için çok değişken ve elverişsiz olduğu bildirildi. Dahası, blockchain teknolojisi sıradan bir insanın anlaması için biraz karmaşıktır. Ayrıca, kripto pazarını kapsamlı bir şekilde izlemek mümkün değildir ve bunun nedeni, çeşitli dijital varlık türlerinin mevcut olmasıdır.

  Sınır Ötesi Ödemeler için En Popüler Kriptolar

  Bazılarına örnekler Sınır ötesi ödemeler için kullanılan en popüler kripto para birimleri aşağıda vurgulanmıştır. Bunlar:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • Ethereum
  • İkizler ABD Doları
  • Daire USD Coin
  • Stellar-Based Token WRX
  • XRP

  Sonuç

  Sınır ötesi ödemeler için kullanılabilen kripto para birimleri yukarıda belirtilenlerle sınırlı değildir. Bu nedenle, sınırlarınızı genişletmeyi düşünüyorsanız, sınır ötesi ödemeleri düşünmenin ve ayrıca sınır ötesi ödemeler için kullanılabilecek daha fazla kripto para birimiyle tanışmanın tam zamanıdır.

  Bugün bunu kolaylaştırabilirsiniz. kendinizin ve müşterilerinizin stresini azaltın ve geleneksel fiziksel fon kullanımının getirdiği engellerden kaçının ve kripto kullanımını gerektirenler de dahil olmak üzere sınır ötesi ödemeleri göz önünde bulundurun.

  Share