Uniswap Değişim Protokolü nedir? | bozuk para hoparlörü

Bu kılavuz, Uniswap çalışma modunun ayrıntılı bir açıklamasını ve talep üzerine çeşitlendirilmiş bir değişim olma yolundaki yükselişini sağlar.

Uniswap, tüketicilerin ERC20 belirteçlerini bir işlem talebi başlatmadan kolayca satın almak ve satmak için. Ne kadar iyi satın alındığına veya satıldığına bağlı olarak dijital jetonların değerlerini değiştirmek için önceden programlanmış bir protokoldür.

Uniswap Nedir: Kısa Özet

  • Uniswap, Ethereum'da tüketiciler arasında ERC20 jetonlarının işlemsel alışverişine izin veren sezgisel bir değişim özelliğidir;
  • Kripto değişimi genellikle gelir elde etmek için satın almak veya satmak isteyen tarafları içerir, dijital protokol kolaylıkla bir pazar sağlar;
  • Uniswap, merkezi olmayan borsaların gelir yaratma açısından sağladığı riski ortadan kaldırır.

Merkezi olmayan borsalar, sermayenin yanlış yönetimi, etik olmayan sunucu penetrasyonu ve genellikle merkezi şirketlerden kaynaklanan diğer üçüncü taraf taşıma ücretleri gibi sorunlara sayısız çözüm sağlamıştır. Bu şirketler pek çok sorunu çözerken, kişisel olarak hızlı ve etkin ticaret yapmak için sermaye yaratmakla mücadele ediyor ve Uniswap'ı parlak zırhlı şövalyesi yapan da bu.

Dijital protokol, likidite oluşturmak için satın almak veya satmak isteyen tüketicilerin oynadığı rolü ortadan kaldırarak, token alışverişi yapmak için çeşitlendirilmiş borsalara bir yol sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, herkesin ücretsiz olarak jetonları takas etmek için kendi araçlarını kullanmasına izin vererek herkese açık bir politika oluşturur.

Temel Özellikler (Onu Benzersiz Yapan Nedir)

Uniswap, fiyatları listeleyen “Ürün Pazar Modeli” ile benzerlerinden ayrılmaktadır. Uniswap'ın çeşitli teklifleri arasında, Ethereum veya ERC20 jetonları kullanılarak satın alınabilen jetonlar bulunur ve bunların fiyatlarının aynı olması gerekir.

Örneğin, belirteç için benzersiz bir işlem ticareti ve kullanıcıların takas yoluyla gelir elde etmeleri için bir yol kurulur. Bu, 10 dolarlık bir jetonun, eşdeğer parasal değere sahip bir Ethereum için alınıp satıldığı anlamına gelir. Uniswap'ın ana ayırt edici özelliği, bir işlemde iki taraf yerine bir denklemde rastgele sabitleri kullanarak bir jetonun ne kadar değerli olduğunu otomatik olarak belirleme yeteneğidir. Denklem x * y = k'dir

Denklem, x ve y değişken sabitlerini, k'nin çözüm boyunca aynı kaldığı Uniswap platformunda alınıp satılabilen değiş tokuş için mevcut birimler olarak tutar. Tokenin talep edilme oranı, her bir birimin ne kadar satılabileceğinin hesaplanmasında önemli bir faktördür.

Diyelim ki bir jetona Creek Token denir ve daha sonra Ethereum ile satın alınır, Creek Token'ın kullanılabilirliği azalırken ETH'nin kullanılabilirliği artar ve bu da Creek Token'ın daha yüksek piyasa değeri elde etmesine yol açar. Likidite havuzunda işlem yapmak Bu, jetonların değerinin yalnızca bir takas veya takas olduğunda değiştirileceği anlamına gelir. Dolayısıyla, Uniswap'ın amacı, pazar taleplerini otomatik olarak analiz etmek ve tokenlar için bir değer üretmektir.

Başka Neler Farklı?

Uniswap, web sitelerinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın birkaç token gösterir ve önceden kurulmuşsa, likidite havuzlarıyla birlikte her biri için bir sözleşme yapılır. Sorunsuz işlemler için tüm düzenlemeler yürürlüğe konulduktan sonra, tüketiciler para birimlerine teklif verebilir veya fiyat sorabilir ve süreçte %0,3'lük bir likidite faizi oluşturabilir. Likidite havuzunun değeri, havuza aynı fiyattaki ERC20 jetonları ve ETH eklendiğinde artar.

Uniswap, arayüzünde iki ayrı sözleşme sunar. İlk türe takas sözleşmesi denir ve genellikle token'ı ve diğeri için alınıp satılabilen Ether benzersizliği ile bilinir. İkinci tür, değişim sözleşmeleri geliştirmek ve günlüğüne veya günlük adresine ERC20 belirteçleri eklemek için tasarlanmış bir fabrika sözleşmesi olarak adlandırılır.

Uniswap, platformuna jeton eklemek için yönetim ücreti talep etmez ve fabrika sözleşmesindeki bir özelliği çevirerek yeni bir tane eklemek için kolayca yapılır. Daha fazla açıklamak gerekirse, bir kullanıcı bunu Fabrika sözleşmesine ait DAI kişi kaydındaki CreateExchange özelliğini kullanarak gerçekleştirebilir. Halihazırda kullanılan sözleşme, belirteç kaydı için zaten bir Exchange sözleşmesinin başlatıldığını doğrular. Bu yapılmadıysa, bir takas sözleşmesi oluşturulur ve ileride başvurmak üzere takas kaydı günlüğe kaydedilir.

ERC20 Token Primer

Ethereum'un ana token türü ERC20 tokenidir. Üretilen her jetonun bir öncekiyle pek çok benzerlik taşıdığı anlamına gelen değiştirilebilir bir öze sahiptirler. Örneğin 70 bilye konulduğunda hepsi aynı boyut ve şekle sahip olacaktır.

Bununla birlikte, ERC721 jetonları farklıdır ve benzer değildir, bu nedenle, takas edilemez jetonlar olarak adlandırılırlar ve çok iyi bir örnek kripto kedileridir. ERC20, genellikle çok çeşitli kullanımlar için temel ödeme birimi olarak kabul edilir. Bazıları; teşvikler, borç bonoları, faiz fişleri ve daha bir sürü başka şey almak. Bunlar daha da küçük birimlere indirgenebilir ve gönderilebilir veya alınabilir ve fiyat değeri sürekli değiştiğinden, arada bir bunları takas etmeniz önerilir.

Likidite Havuzları Nasıl Çalışır

Uniswap'ın ana özelliği, kullanıcıların bir satış veya satın alma için teklif vermesini ve fiyat sormasını ve en düşük ve en yüksek fiyatları talep etmesini gerektiren merkezi borsaların kullandığı süreçten çok farklı bir emir defterine ihtiyaç duymadan fiyatları otomatik olarak üretme yeteneğinden gelir. her iki senaryoda da fiyat belirlemenin temelidir. Örneğin, Bitcoin (BTC) için bir teklif en yüksek 9300$'a ve minimum 9200$'a ulaşırsa, bitcoin şirketi tarafından 9300$ satış fiyatı olur.

Likidite Sağlayıcıları

Bir jeton takası için bir sözleşme başlatmak, hem jetonun hem de Ether'in değerlerini sıfırda başlatır ve bir kullanıcıdan birimlerden birine hızlı bir şekilde para yatırmak, kullanıcıya iki birim arasındaki fiyat oranını belirleme olanağı sağlar. Mevcut piyasa ile eşleşmeyen bir oranın dahil edilmesi, kullanıcının piyasa fiyatını karşılamak için satarak veya satın alarak hızlı bir şekilde kar etmesini sağlar. Ticaret veya takas için yeterli jeton ve Ether sağlamak, oranı eğriden çok daha fazla harcamak zorunda kalmadan daha fazla likidite için yer sağlayacaktır.

Uniswap Jetonları Nasıl Üretilir?

Bir likidite havuzuna jeton ekleyen katkıda bulunanlar, genellikle “havuz jetonu” olarak bilinen ve ERC20 değerlerine sahip teşvikler kazanırlar. Bu teşvikler, bir likidite havuzundaki ERC20 jetonlarını artırarak üretilir ve bu jetonlar, merkezi olmayan bir uygulamada takas edilebilir veya başka amaçlar için kullanılabilir. Jeton karşılığında nakit çekmek jetonu geçersiz kılar ve işe yaramaz hale gelir. Kullanıcıların Uniswap'ta bir hisseye sahip olmalarına izin verilir ve her bir hisse, likidite havuzunda bulunan tüm hisselerin bir kısmı olan jetonlar şeklinde tutulur.

Uniswap ile Ne Yapabilirsiniz?

Uniswap'ın açık kaynağı ve kullanıcıların yönetim ücreti ödemeden halka açık olması, birkaç kişinin içinde bir web alanı oluşturmasına olanak tanır. Örneğin, InstaDApp, kullanıcıların hesaplarını doğrudan finanse ederek token eklemek için ana Uniswap arayüzünden geçmenin zorlu sürecinden kurtulmalarına olanak tanır.

DeFiZap gibi yeni platformlar, iki yerine tek bir ödeme biriminden finansmana izin verir. Örneğin, bir ETH, bir jeton eklemeden de ödeme yapılmasını sağlayabilir. Likidite havuzuna jeton eklemek ve jeton stratejileri satın almak için tek dokunuşla ödeme de dahildir.

Sonuç

Uniswap büyüme belirtileri gösteriyor gibi görünüyor ve yeni ve yenilikçi özellikleri kolay erişim sağlıyor. takas ve ticaret fırsatları. Bununla birlikte, platformda sahte paralarla dolandırıcılık yapıldığına dair raporlar olduğu için önümüzdeki yıllarda ne kadar iyi dayanacaklarını göreceğiz.

Bu arada, kullanıcılar token ticareti ve işbirliği yapmayı umuyorlar. DeFi ve diğer birçok şirket

Share