WealthTech Nedir?

Wealthtech, teknoloji ve varlık yönetiminin kesişimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu kılavuz, richtech'in ne olduğunu ve günümüzde bu sektördeki en popüler şirketlerden bazılarını ortaya koyacaktır.

Wealthtech, finansal hizmetler sektöründe teknoloji tabanlı çözümler sunan herhangi bir şirkete atıfta bulunan bir terimdir. Buna, yeni ürünler veya çözümler geliştirmek için çalışan ve özünde geleneksel iş yapma yöntemlerini bozmak isteyen şirketler de dahildir.

Terimin kökleri fintech'e dayanır, ancak servet teknolojisi hakkındaki bilgiler o kadar yaygın olmayabilir. Yine de, richtech, fintech ortamında doğal bir adımdır. Varlık yönetimi hizmetleri, teknoloji odaklı yeni çözümleri hızla benimserken ve tüketici talepleri gelişmeye devam ederken, işletmeler müşteri beklentilerine ayak uydurmak için uyum sağlamak zorunda kaldı.

Wealthtech şirketleri, varlık için araçlar geliştiren yazılım üreticilerini içerir. yöneticiler veya aracılar, birçok çevrimiçi aracılık özelliği ve daha fazlası. Ayrıca finansal veri analizi hizmetleri de sağlarlar. Bu şirketler, mevcut oyuncuların hizmetlerini iyileştirmelerine yardımcı oluyor.

WealthTech Kavramı

Wealthtech veya varlık yönetimi teknolojisi, modern teknolojileri kullanarak varlık danışmanlığı hizmetleri sunan şirketleri tanımlar. Bunlara çevrimiçi finansal danışmanlar, Robo-danışmanlar, dijital varlık yöneticileri ve dijital yatırım platformları dahildir. Bir servet teknolojisi şirketini neyin oluşturduğuna dair genel olarak kabul edilmiş bir tanım yoktur. Burada, varlıklı müşterilere tavsiye sağlamak için otomatik araçlar sunarak doğrudan veya dolaylı olarak danışmanlık alanında hareket eden bir kuruluş olarak tanımlayacağız. Bunun, salt otomasyona ek olarak müşteri etkileşimi olan tüm platformları kapsadığını belirtmek önemlidir.

Wealthtech şirketleri, aşağıdaki alanlarda çözümler sunarak yatırımcıların servetlerini artırmalarına yardımcı olur: yatırım, finansal planlama, bankacılık ve borçlanma .

Terimin kendisi “zenginlik” ve “teknoloji”yi birleştirdiğinden, richtech zenginlerin servetlerini yönetmesine yardımcı olur. Teknoloji, dünyanın herhangi bir yerinden para yatırmak için yatırımları veya araçları çevrimiçi olarak yönetmek için kullanılır. Wealthtech son birkaç yıldır gelişiyor ve süreçlerini otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanıyor. Kısacası, varlık teknolojisi şirketleri, yatırımcılar/tüccarlar için daha az risk ve daha fazla kâr ile otomatik ticaret sistemleri oluşturmak için yazılım programları kullanır. Bu yazılım programlarını kullanmanın temel faydası, öğrenmek ve anlamak için zaman kazandıran insan uzmanlığını kullanmak yerine tüccarların piyasa modellerini hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olmalarıdır.

Richtech'in temel amacı, insanların hayatlarını daha kolay ve daha karlı hale getirmektir. Teknoloji, daha az risk ve daha fazla kâr ile otomatik ticaret sistemleri oluşturmaya yardımcı olur. İnsan uzmanlığını kullanmak yerine, pazar modellerini anlamak için yazılım programlarını kullanırlar, bu da zamandan ve emekten hızlı bir şekilde tasarruf sağlar.

Wealthtech şirketlerinin zengin insanların yaşamları üzerinde büyük etkisi vardır. Bu yazılım programlarını kullanmak, tüccarların piyasa modellerini hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, yatırımcıların/tüccarların servetlerini dünyanın herhangi bir yerinden daha az riskle yönetmelerini kolaylaştırır. Buna ek olarak, richtech, herkesin şansa veya şansa fazla bağlı kalmadan kripto para birimlerine veya diğer araçlara yatırım yaparak daha fazla kar elde etmek için adil fırsatlar elde ettiği bir ekosistem yaratır. Bundan böyle yatırımcılar ve teknoloji, ülke ekonomisinin daha hızlı büyümesine yardımcı olan richtech'ten yararlanıyor çünkü yatırım, ekonomik kalkınmanın arkasındaki ana nedenlerden biri.

Mobil bankacılığın ve bulut bilişim gibi gelişen diğer teknolojilerin benimsenmesi, yakında finansal hizmetlere erişim için yeni normali temsil edebilir. En azından öyle görünmeye başlıyor. Finans sektöründeki en kararlı kurumların bazıları bile daha küçük, daha çevik rakiplerle rekabet etmek veya en azından müşterilerine istediklerini vermek için daha ileri teknoloji platformlarını benimsiyor.

Dijital araçları hayatlarının her alanında benimsemiş, teknoloji konusunda bilgili genç tüketiciler, kendilerine finansal ürünler ve tavsiyeler sağlayan şirketlerden daha fazlasını talep ediyor. Bu, müşteriler veya yatırımlar, portföyler veya sigorta poliçeleri hakkında potansiyel müşteriler arasında gerçek zamanlı bilgi paylaşımını sağlayan cep telefonlarında güvenli uygulamalar anlamına gelir. Ayrıca, kablosuz erişim noktasının bulunduğu her yerde işlem yapılması anlamına gelir.

Uluslararası bir danışmanlık firması olan Accenture tarafından 2022'nin başında yayınlanan bir araştırmada, ankete katılan 2.000 yüksek net değerli yatırımcının üçte biri, teknolojiye her zamankinden daha fazla zaman ve para yatırımı yaptıklarını söyledi. Ayrıca, ankete katılanların yaklaşık %40'ı, en son teknolojilere erişimi olmayan bir finansal danışmanla çalışmayı bırakacaklarını söyledi.

James McGovern, First Republic Investment Management'ın genel müdürü ve CEO'su San Francisco'da şunları söyledi:

Teknolojinin giderek daha büyük bir rol oynayacağına hiç şüphe yok. Yatırım yönetimini sağlam varlık yönetimi ilkeleriyle birleştirdiğinizde ve müşterilerin yeni mobil bankacılık araçlarını kullanarak güvenli bir şekilde bilgi paylaşma olanağını eklediğinizde, buna ‘mobil cüzdan’ — harika bir müşteri deneyimi sunduğumuzu düşünüyoruz.”

Mobil bankacılık ve diğer yeni teknoloji platformlarına doğru yürüyüş, değişimin ne kadar hızlı gerçekleşebileceğini ve bunun ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor. sektör gözlemcilerine göre, danışmanlık firmalarının zaman içinde hayatta kalmak ve gelişmek istiyorlarsa çevik ve yenilikçi kalmaları için.

WealthTech Tarafından Sunulan Hizmetler ve Çözümler

WealthTech şirketleri, yatırım yönetimi, finansal planlama, risk değerlendirmesi ve azaltma, vergi optimizasyonu, algoritmik ticaret ve portföy tahsisinde hizmetler ve çözümler sunar. WealthTech ayrıca Robo-danışmanlık (minimum insan müdahalesi ile otomatik portföy tahsisi) gibi veri analizi ve dijital tüketici bankacılığı çözümlerini de içerir.

AlgoDynamix, varlık yöneticileri, riskten korunma fonları ve aile ofisleri gibi geleneksel varlık yöneticilerinin, müşterilerinin gelecekteki getirileri için nicel ticaret yöntemlerinden yararlanmalarını sağlayan algoritmik ticaret çözümleri sunar’ yatırımlar. AlgoDynamix, risk yönetimi ve yatırım tercihlerine dayalı otomatik portföy çeşitlendirme hizmetleri de sağlar. Şirketin amiral gemisi ürünü – otomatik bir yatırım tahsis algoritması – bireysel yatırımcılar, aileler ve kurumlar için çeşitlendirilmiş portföyler sağlar.

Guavus, finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren varlık teknolojisi şirketleri için müşterilerini daha iyi kullanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış yeni nesil veri analizi çözümleri sağlayıcısıdır’ veri varlıkları. Guavus, ağın “ucunda”

çeşitli kaynaklardan akış verilerini toplamak için Hadoop, Cassandra, MongoDB ve Spark gibi büyük veri teknolojilerini kullanır.MyBnk, para biriktirmekle ilgilenen ancak resmi kimlik veya kredi geçmişi eksikliği nedeniyle geleneksel bankacılık hizmetlerine sınırlı erişimi olan gençler için dijital tüketici bankacılığı çözümleri sunar. MyBnk, 11-25 yaş arasındaki gençlere hem çevrimiçi hem de çevrimdışı (mağaza içi) alışveriş yapmak için kullanabilecekleri tasarruf hesapları ve kredi kartları sunar.

WealthArc, varlıklı kişilere dijital varlık yönetimi hizmetleri sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. müşteriler. Şirketin bulut tabanlı platformu, finansal danışmanlara bilinçli yatırım kararlarını daha hızlı vermelerini sağlayan bilgiler sağlamak için uyumluluk, güvenlik, risk analizi ve veri araçlarını entegre eder.

Bireysel bankacılık hizmetleri, artan temerrüt veya dolandırıcılık risklerine yol açan yetersiz kredi bilgilerine dayalı olarak düşük değerli bireysel krediler için müşterilerinden nispeten yüksek ücretler talep edebilir.

Varlık Yönetimi Üzerindeki Etki

Servet teknolojisinin büyümesi eşi görülmemiş bir durumdu ve tüketicinin finansmanları hakkında bilgiye daha fazla erişim talebinin artması nedeniyle devam etmesi bekleniyor. Y kuşağının diğer endüstriler için teknolojiyi hızla benimsemekte olduğu yaygın bir bilgi olsa da, bu eğilimin bir bütün olarak finans endüstrisini ve hisse senedi yatırımını seçenleri nasıl etkileyeceği çok iyi bilinmiyor.

Teknoloji varlık yönetimi endüstrisini zaten etkilemiş olsa da, önümüzdeki yıllarda tüketici tercihlerinde önemli bir değişiklik olacağı tahmin ediliyor. Y kuşağının geleneksel yatırım fonlarını tercih etmek yerine teknoloji şirketlerine ve diğer alternatif varlıklara yapılan yatırımları tercih etmesi bekleniyor. Hisse senetlerine yatırım yapanlar, en son haberleri takip etmekten ve rekabetçi kalmalarına yardımcı olacak diğer araçları kullanmaktan yararlanabilir.

Varlık yönetimi, geleneksel olarak zenginlerin alanı olmuştur, ancak yeni teknolojiler sayesinde, daha erişilebilir hale geliyor. ‘wealthtech’ yüksek net değerli bireylerin (HNWI'ler) ve ultra-HNWI'lerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış teknolojiden yararlanan yeni finansal hizmetleri ifade eder. Bunlar arasında dijital tavsiyeler, hızlandırılmış yatırımlar ve bankaları yetersiz olan veya olmayan nüfusa hizmet eden akıllı araçlar yer alır.

Herhangi bir yıkıcı teknolojide olduğu gibi, richtech, müşteriler ve finansal danışmanları arasında giderek daha fazla kişiselleştirilmiş bir ilişki geliştirmede servet yöneticisinin rolünü yeniden tanımlıyor. Akıllı telefon uygulamalarının bulut bilişimle birleşmesi, Y kuşağının hala okulda veya kariyerlerinin başlarındayken mali durumlarını daha iyi kontrol etmelerini sağladı. Varlık yöneticileri, müşteri davranış kalıpları hakkında bilgi edinmek ve işlemleri her zamankinden daha hızlı gerçekleştirmek için bu aynı teknolojileri kullanıyor.

Varlık yöneticilerinin dikkatli davranmaları ve işe alırken niyetlerinden daha fazla kontrolden vazgeçmemelerini sağlamaları gerekiyor. yeni teknolojiler ve iş modellerini yenilemek. Ayrıca, bu yeni ortaklıkların müşterileri için değer sağlarken her iki tarafa da nasıl fayda sağlayabileceğini de göz önünde bulundurmalılar.

Future of WealthTech

Wealthtech, finansal hizmetleri ve teknoloji yakınsamasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İki fenomeni kapsar: finansal hizmetler sağlayan web tabanlı şirketlerin bir endüstrisi olan finansal teknoloji (fintech) ve yüksek net değerli müşteriler için yenilikçi teknolojiyi geleneksel finansla birleştiren sınır ötesi bir işletme olan varlık yönetimi. Özünde, richtech verimliliği artırmakla ilgilidir. Dağıtım, aracılık, ticaret, müşteri deneyimi ve dijital ilişkileri geliştirmek için teknolojiyi kullanır.

Teknolojinin varlık yönetimi endüstrisi üzerindeki etkisi açıktır. Teknoloji, varlık teknolojisi şirketlerinin potansiyel müşterilerle ilişki kurma şeklini değiştirdi ve kısa sürede geniş kitlelere ulaşmalarını sağladı. Ayrıca mevcut ilişkilerin yönetilme şeklini de etkilemiştir. Örneğin, birçok varlık teknolojisi şirketi, müşterilerini takip etmek için yenilikçi teknolojiler kullanıyor’ yatırımlar. Bu, özellikle bir müşterinin yönetimi altında çeşitli kurumların elinde bulundurduğu birden fazla varlığa sahip olduğu durumlarda kullanışlıdır.

Servet teknolojisinin mevcut durumu, henüz emekleme aşamasında olan bir endüstriyi yansıtıyor. Ancak geleceğe dair bir fikir veriyor. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, insanların yatırım yapma ve servetlerini yönetme konusunda önemli bir etkisi olduğunu göreceğiz.

2021, Wall Street'teki çalkantı payını gördü. Örneğin, Fidelity Investments Inc, Robo-danışman Betterment'in %77'sini ve yatırım yapılabilir varlıklarda en az 30 milyon ABD doları olan ultra yüksek net değerli bireylere odaklanan özel varlık yönetimi şirketi Orbis Investment Advisory'i satın aldı. Fidelity ayrıca bir yaşındaki “Robo” kolej tasarrufları ve ipotekler gibi yatırım dışı hesapları içerecek bir platform.

Ancak, tüm finansal danışmanlar teknoloji platformları veya birleşme ve satın alma firmaları satın almak için acele etmiyor. En azından hemen değil. Potansiyel bir dezavantaj, teknolojinin danışmanların küçük hesapları olan çok fazla müşteriyi üstlenmesini kolaylaştırması ve bunun da zaman içinde firma için daha küçük getiriler sağlamasıdır.

Sonuç

Zenginlikler, müşterilerin hisse senetleri, ETF'ler, fonlar, gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO'lar) vb. dahil olmak üzere herhangi bir yatırım ürününe yatırım yapın. Müşterilerin varlıkları farklı yaşam evrelerine göre yönetmek için kendi hedeflerini ve kişiselleştirilmiş kurallarını belirlemelerine olanak tanıyan araçlar sağlarlar. Bazı platformlar risk yönetimine öncelik verirken, diğerleri getirileri maksimize eder. Bu platformlar ayrıca, yatırımları kendilerinin yönetme becerisine sahip olmayan kişiler için önemli bir avantaj olan, müşteri tercihlerine göre otomatikleştirilmiş portföy yeniden dengelemesi sunar.

Share