Fiyat-Kazanç (F/K) Oranı Nedir?

Fiyat-Kazanç (F/K) oranı, hisse fiyatını hisse başına kazançla karşılaştırmak için kullanılan bir değerleme metriğidir. Nasıl hesaplanacağını ve sonuçları nasıl analiz edeceğinizi öğrenmek için kılavuzumuzu okuyun.

Fiyat-Kazanç (F/K) oranı, bir şirketin değerini kazançlarına göre değerlendirmenin popüler bir yoludur. Sayısal bir değer olarak ifade edildiğinde, aynı şirketin bir yıllık net gelirine kıyasla işlem gören hisse senedi fiyatının katlarını gösterir. Basit bir ifadeyle, Fiyat/Kazanç oranı, bu işletmeden elde ettiğiniz 1$'lık kazanç için ne kadar ödeyeceğiniz anlamına gelir.

F/K hesaplamak için kullanılan formül F/K = Hisse Başına Fiyat/Hisse Başına Kazanç şeklindedir. .

Örneğin, bir şirketin hisseleri 30$'a mal olduysa ve her hisse için 10$ net gelir elde ettiyse, yatırımcılar kazancın üç katı veya P/E = Hisse Başına Fiyat/Hisse Başına Kazanç ödemeye hazırdır. Bu durumda, F/K, 30/10=3.0'a eşittir.

Bir F/K oranının izin verilen maksimum değeri nedir? Bir hisse senedi, kazancının çok yüksek katlarında satılırsa, hisse senedi fiyatlarında ciddi bir bozulma yaşayabilir. Genel olarak, yatırımcılar şirketlerinin 25 katından fazla ödeme yapmaktan kaçınırlar’ kazançlar.

F/K Oranı Nasıl Göründü

Muhasebeci Robert Shiller, 1960'larda Fiyat-Kazanç oranını icat etti. Gençliğinden beri hisse senetlerine ve çeşitli finansal verilere bakıyordu. 1968'de Yale Üniversitesi'nde ekonomi ve muhasebe okurken yaptı ve bir süreliğine yatırım irfanının bir parçasıydı. Shiller'ın F/K oranı, hisse senedi fiyatlarının aşırı mı yoksa düşük değerli mi olduğunu görmek için oluşturuldu.

Fiyat-Kazanç (F/K) oranı, kazançlara (EPS) göre hisse başına ödenen fiyatı ölçer. Yüksek bir P/E, yatırımcıların her bir dolar kazanç için daha fazla ödeme yaptığı anlamına gelirken, düşük bir P/E, daha az ödemeye istekli olduklarını gösterir. Oran, fiyatların ne kadar çılgınca hareket ettiğini belirleyerek yatırımcıların bir hisse senedi alıp almayacağını veya satacağını belirlemesine yardımcı olur.

F/K Oranı Nasıl Çalışır?

Yüksek bir F/K oranı genellikle iki durumu gösterir. şeyler. İlk olarak, yatırımcılar gelecekte hızlı bir büyüme bekliyorlar. İkincisi, şirket son zamanlarda kötü performans göstermiş olabilir. ​

Öte yandan, düşük bir P/E aşağıdakileri gösterebilir: iş kötü gidiyor, şirketin önümüzdeki 12 ayda büyüme beklentisi yok veya şirketi yönetmek çok pahalı. Bu nedenle, perakendeciler tipik olarak “değer stokları” çünkü düşük p/e oranlarına sahipler. Hisse senedi fiyatları, zaman içinde üretecekleri kazançlara dayalı olarak gerçeğe uygun değerlerine indirimli olarak işlem görmektedir. Bunun tersi “büyüme stokları” olarak bilinir. Yatırımcılar zaten iyi büyüme beklentilerini hisse fiyatına fiyatlandırdıkları için daha yüksek F/K oranlarına sahipler.

F/K oranıyla ilgili bilgilerin anlamlı olup olmadığını belirlemenin bir yolu, bunu halka açık sektör emsalleriyle ve ayrıca her şirket için geçmiş verilerle karşılaştırmaktır. Özellikle, bazı sektörler diğerlerinden daha yüksek fiyat/kazanç katlarında ticaret yapma eğilimindedir, ancak bu zamanla değişebilir. Örneğin, finansal hizmetler şirketleri, riskle ilgili faktörler nedeniyle genellikle daha düşük değerlemelerle işlem yapar.

Cebirsel olarak, Fiyat-Kazanç oranı E/Fiyat = P/E gibi görünür. Formül, bu işten 1$'lık kazanç için ne kadar ödeyeceğinizi belirler. Eğer şirket 2020'de 1$ kar elde etmişse ve mevcut hisse fiyatı 10$ ise, F/K oranının 10 olduğunu söyleyebilirsiniz. Fiyat-Kazanç Oranı aynı sektörde faaliyet gösteren firmalar ile benzer mal ve üretim yapan firmaları da karşılaştırabilir. Hizmetler. Yatırımcıların, fiyatların veya kazançların ne kadar çılgınca hareket ettiğini belirleyerek bir hisse senedi alıp satmayacaklarını belirlemelerine yardımcı olur ve böylece fiyatlarının kazançlar için iyi bir değer olup olmadığını söyler.

Fiyat ve kazanç değerlerinin ve fiyat ve kazanç oranlarının ekonominin yükselişi, yatırımcılar' gibi genel piyasa koşulları nedeniyle değiştiğini hatırlamak önemlidir. risk iştahı, faiz oranları, enflasyon vs. Bir de zaman içindeki kazançlarla karşılaştırıldığında fiyata bakarsanız varsayalım. Bu durumda, Fiyat-Kazanç oranı değişir, çünkü kazançlar ekonomik büyümeden kaynaklanan daha yüksek karlar veya durgunluk nedeniyle azalan kazançlar elde etmek için zamanla değişir. Fiyat-kazanç “oran” insanların ödemeye razı oldukları şeyin, bu kazançların gerçekleştirdiği değerden farklı olabileceğini göstermektedir. F/K oranı analizi, yatırımcıların bu farkın ne kadar değerinde olduğuna karar vermelerine yardımcı olur.

F/K Oranı Hesaplaması

Hisse fiyatının hisse başına kazancına bölünmesi size F/K oranını verecektir. Hisse senedinin cari piyasa fiyatının bir artı hisse başına kazancının ödenmemiş hisse sayısına bölünmesiyle çarpılarak hesaplayabilirsiniz. Çalışanların elinde bulundurdukları veya ihraç edilmemiş opsiyonlar da dahil olmak üzere tüm ödenmemiş hisseleri dikkate aldığından, piyasa değeri genellikle bu amaç için kullanılır.

Ayrıca, yatırımcıların yalnızca bir yıllık kazançla ilgilenmeyebileceğini unutmayın. Bu nedenle, bazı analistler iki, üç, beş, 10 yıllık ileri katlar ve diğer aralıklarda F/K oranlarını hesaplamak için ortalama bir EPS rakamı kullanır. Genel olarak, bir F/K oranı, belirli bir sektördeki değerlemeler için iyi bir araçtır. Ancak, farklı sektörlerden iki hisse senedini karşılaştırmak yararlı olmayabilir. Bunun nedeni, bir şirketin diğerinden daha fazla borcu olabilir. Her iki kazanç da enflasyon veya ekonomik koşullar gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

Bunu kripto paralara uygularsak fiyat-kazanç rakamı olmaz. Bunun yerine bir döviz kuruna (Fiyat-Kazanç Oranı) ihtiyacımız var. Örneğin, madenciler tarafından kazanılan günlük Bitcoin'leri (BTC) kazançları ve piyasa kapitalizasyonlarını fiyatlar olarak alabiliriz. Fiyat, bugüne kadar çıkarılan tüm madeni paraların toplam değerinin toplam arza bölümüdür. Kazançlar, günlük hash oranına bölünen günlük ödüldür. Fiyat-kazanç oranı, fiyatın kazanca bölünmesiyle hesaplanır.

Mevcut hisse fiyatına göre seyreltilmiş EPS'yi de kullanabilirsiniz. Vergi sonrası kazançları kullanmak yerine, seyreltilmiş EPS'yi belirlemek için 12 ayda ödenmemiş toplam hisse sayısından bir kerelik seyreltilmiş hisseleri düşebilirsiniz. Varantlar ve dönüştürülebilir imtiyazlı hisse senetleri dahil olmak üzere 10 milyon adi hisse senedi ve 5 milyon seyreltici menkul kıymet olduğunu varsayalım. Bu, bu hesaplama için ödenmemiş toplam 15 milyon olası hisse anlamına gelir. Ayrıca, şirketin bu on iki ay boyunca 10 ABD doları kazandığını varsayalım. Örneğin, seyreltilmiş EPS, hisse başına 66 sente eşit olan 15'e bölünmüş 10 olacaktır. Normal EPS yerine seyreltilmiş EPS kullanıyoruz, çünkü yalnızca adi hisse senetleri yerine var olabilecek tüm potansiyel hisseleri dikkate alıyor. Dolayısıyla, şirket temettü ödediyse veya opsiyonlarını adi hisse senetlerine dönüştüren çalışanları olsaydı, normal EPS yerine seyreltilmiş EPS'de yansıma bulurdu.​

Kullanılan F/K Oranı

Fiyat-kazanç (F/K) oranı, yatırımcıların bir hisse senedinin cari fiyatının ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu ölçmek için kullandıkları çeşitli fiyat oranlarından biridir. F/K oranı, hisse fiyatını hisse başına kazanç (EPS) ile ilişkilendirerek, her bir yatırım doları üzerinden ne kadar kar elde ettiğinizi gösterir. Birçok yatırımcı, bu hisse senetlerinin paralarının karşılığını daha fazla sunduğuna inandıklarından, düşük P/E'ye sahip şirketlere odaklanır. Diğer analistler, Microsoft Corp (NASDAQ: MSFT) ve Google LLC (NASDAQ: GOOG) dahil olmak üzere yüksek P/E'lere bakmayı önermektedir. Hangi kampta olursanız olun, bu oranın ne kadar değerli olduğunu anlamakta fayda var. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Çoğu fiyat oranının aksine, F/K kazançlara dayanır. Yüksek P/E'ye sahip hisse senetleri, gerçek kazanç güçlerinin haklı çıkaracağından daha yüksek fiyatlara sahiptir. Başka bir deyişle, hisse fiyatını sabit tutmak için daha risklidirler. Düşük P/E'ye sahip şirketler, yatırımcılara her yıl daha fazla getiri elde etme şansı vererek, temettülerini en az %10 oranında artırıyor.

Artan veya düşen P/K'ler, bir şirketin yakın zamanda gelecekteki kazanç gücü hakkında iyi haberler mi yoksa daha fazla bilgi elde edilinceye kadar fiyatları geçici olarak aşağı gönderen kötü haberler mi aldığını gösterebilir. Bu gibi olumlu ve olumsuz açıklamalardan sonra PE oranlarında %30-40'lık bir artış veya düşüş görülmesi normaldir. Kazanç açıklamamış yeni hisse senetlerini değerlendirirken analistlere bakın. projeksiyonlar. Tahminleri genellikle Wall Street'teki çeşitli yatırım bankalarından ve brokerlerden alınan fikir birliği rakamlarını içerir.

Sonuç

Fiyat-Kazanç oranı, hisse senedi fiyatlarını değerlendirmenin en yaygın yollarından biridir. Bir şirketin kar veya zararlarını mevcut hisse fiyatıyla karşılaştırır. Yatırımcılar, farklı hisse senetlerini karşılaştırmanın hızlı bir yolu olarak P/E'leri kullanır. Oran, kazanç güçlerine kıyasla halihazırda düşük değerde olan veya F/K oranı 1'den çok daha yüksekse aşırı değerli olan şirketleri bulmanıza yardımcı olabilir. Yüksek bir F/K oranı, gelecekteki büyümeye ilişkin piyasa beklentilerinin çok yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Share