Halı Çekme Dolandırıcılığı Nedir ve Nasıl Önlenir?

Kripto kullanıcıları ve yatırımcıları, genellikle fonlarını büyük ölçüde kaybetmelerine neden olan halı çekme dolandırıcılığının kurbanı olurlar. İşte halı çekme dolandırıcılığı ve bunlardan nasıl kaçınılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir kılavuz.

Bazılarının, insanları bencil arzularını tatmin etmek için kazandıkları fonları çalmayı değerli bir görev olarak gördüğü bir dünyada, yıllar içinde farklı türde dolandırıcılık planları ortaya çıkıyor. Siber aktivite, kripto endüstrisinin genişlemesiyle önemli ölçüde arttı. Fiziksel hırsızlık ve soygunun sıklığı gibi, halı çekme dolandırıcılığı da yaygınlaştı ve yatırımcıları kurban olmanın sonuçları konusunda paniğe kaptırdı.

Dolandırıcıların ve kötü niyetli aktörlerin, servet yaratma konusundaki özel potansiyelini göz önünde bulundurarak kripto endüstrisine hedeflerini sabitlediğini söylemek doğru olur. Bu nedenle, kripto kullanıcıları yıllar içinde halı çekme dolandırıcılıklarının en çok kurbanı gibi görünüyor. Yatırımcıların uyanık ve alınması gereken önlemler konusunda bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmak için, halı çekme dolandırıcılığının ne olduğu ve bunu önlemenin yolları hakkında tüm ayrıntıları veren bir kılavuz burada.

Kilim Çekme Dolandırıcılığı Tanımlandı

< p>Başlangıç ​​olarak, halı çekmenin ne olduğunu anlayalım. Terim, “halıyı çekmek” ifadesinden türetilmiştir. Halı çekme dolandırıcılığı, merkezi olmayan bir finans (DeFi) projesi kuran ekibin, bir likidite havuzuna dökülen ve akıllı bir sözleşmeye kilitlenen tüm kripto varlıklarını satarak veya alarak yatırımcıların fonlarıyla birlikte ortadan kaybolduktan sonra projeyi terk ettiği popüler bir dolandırıcılık türüdür. .

Bu durumda, geliştiriciler genellikle yatırımcıları yeni bir kripto para projesine çeker ve proje tamamlanmadan önce onları değersiz para birimiyle terk eder. Genellikle bankacılık ve sigorta gibi sektörleri bozmaya çalışan merkezi olmayan finans projelerinde yaygındırlar. Bu genellikle, DeFi jetonlarının kolayca oluşturulabilmesi ve ardından çok az KYC veya AML ile DEX'lerde listelenebilmesi nedeniyle olur.

Başka bir deyişle, herkes bir likidite havuzu ve hatta temel durum tespiti ile bir IDO oluşturabilir. çekler hala yüksek bir risk düzeyine sahiptir. Birçok kripto projesi anonimdir, bu da bir ekibin veya sahibinin kimliğini riske atmadan halı çekmesini kolaylaştırır.

Kilim Çekme Türleri

Aşağıda genellikle çeşitli türde halı çekme dolandırıcılıkları yer almaktadır. yatırımcılarla kaçmak için konuşlandırıldı’ fonlar:

  • Likidite hırsızlığı. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür halı çekme dolandırıcılığı, jeton yaratıcıları veya geliştiricileri likidite havuzundaki tüm jetonları çaldığında veya boşalttığında gerçekleşir. Bu nedenle likidite hırsızlığı olarak kabul edilir. Bu, yatırımcıların para birimine yatırdığı tüm değeri etkili bir şekilde yok ederek fiyatının sıfıra düşmesine neden olur.
  • Satış emirlerini sınırlamak. Bu durumda, jetonlar geliştiriciler tarafından kodlanır, böylece onları satabilecek tek kişi onlar olur. Geliştiriciler daha sonra perakende yatırımcıların yeni kriptolarını satın almak için eşleştirilmiş para birimleri kullanmasını bekler. Yeterli uygun fiyat hareketi olduğunda pozisyonlarını terk ederler ve geride değersiz bir jeton bırakırlar.
  • Damping. Bu halı çekme dolandırıcılığı, geliştiriciler muazzam sayıda jetonlarını hemen sattıklarında meydana gelir, buna damping denir. Sonuç olarak, fiyat düşer ve yatırımcılar değersiz jetonlarla kalır. Özellikle, çöp atma, diğer DeFi halı çekme dolandırıcılıklarından daha çok etik bir gri alandır. Basitçe söylemek gerekirse, kripto geliştiricilerinin kendi para birimlerini alıp satması muhtemelen etik. Ancak, bir madeni paranın ne kadar ve ne kadar hızlı satıldığı göz önüne alındığında, DeFi kripto para çekme işlemleri söz konusu olduğunda, bu bir “damping” eylemi haline geliyor.

Sert Çekmeler ve Yumuşak Çekmeler karşılaştırması.

Halı çekişlerinin sert veya yumuşak olabileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle sert kilim ve yumuşak kilim arasındaki farkı anlamak çok önemlidir.

Proje geliştiricileri kötü niyetli arka kapıları belirteçlerine kodladığında sert çekişmeler meydana gelir. Kötü amaçlı arka kapılar, geliştiriciler tarafından projenin akıllı sözleşmesine kodlanmış gizli istismarlardır. Dolandırıcılık yapma niyeti en başından bellidir. Likidite hırsızlığı da zorlu bir çekiş olarak kabul edilir.

Yumuşak halı çekişleri, token geliştiricilerinin kripto varlıklarını hızlı bir şekilde boşaltmasını ifade eder. Bunu yapmak, geri kalan kripto yatırımcılarının elinde ciddi şekilde devalüe edilmiş bir token bırakır. Damping etik olmamakla birlikte, sert çekişler gibi suç teşkil eden bir eylem olmayabilir.

Bir Halı Çekme Nasıl Anlaşılır

Halı çekme durumlarını ayırt edebilmek için dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır. Halı çekme dolandırıcılığını tespit etmek için göz önünde bulundurulması gereken şeylerden bazıları şunlardır:

  • Proje ekibinin ve teknik incelemenin meşruiyetinin araştırılması. Bir halı çekişini tespit etmek için yatırımcılar, projenin arkasındaki ekip hakkında daha fazla bilgi edinmek için yeterli zaman harcamalıdır. Bu, yalnızca bir halı çekme işleminin belirlenmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda projenin gerçek değerinin belirlenmesine ve gerekli tüm bilgilerin sağlanmasına da yardımcı olacaktır. Özellikle, geliştiriciler veya ekip kimliklerini ayrı ve anonim hale getirdiğinde bunu bir kırmızı bayrak olarak düşünebilirsiniz. Kripto projesinin teknik incelemesi olan Moreso, geçerli ve yasal bir kripto para birimi projesinin teknik incelemesi tüm ayrıntılı bilgileri içerdiğinden, meşruiyetini belirlemeye yardımcı olur.
  • Likidite kilitli değil. Bir dolandırıcılık ile meşru bir kripto para projesi arasında ayrım yapmanın en önemli ve kolay yollarından biri, kripto para biriminin likidite kilitli olup olmadığını kontrol etmektir. Likidite kilitleme etkisi yoksa, proje kurucularının token arzını artırmasını hiçbir şey engelleyemez.
  • Satış siparişlerinde limitler. Kötü niyetli bir proje, bir jetonu, kendine güvenen yatırımcıların satış yapmasını engelleyecek ve diğerlerinin bunu yapmasına izin verecek şekilde kodlar. Bu satış limitleri tipik bir dolandırıcılık projesidir.
  • Sınırlı sayıda jeton sahibine sahip devasa fiyat pompası. Yeni bir madeni paradaki ani önemli fiyat dalgalanmalarına dikkatle yaklaşılmalıdır. Belirtecin likiditesi yoksa, dolandırıcılık olasılığı yüksektir.
  • Dış denetim yok. Yeni kripto para birimlerinin güvenilir bir üçüncü tarafça resmi bir kod denetimine tabi tutulması bekleniyor. Üçüncü bir taraf denetimi doğrulayabilmelidir.
  • İşlem ve zincir üzerindeki verileri analiz etme. Bir kripto varlığının zincir içi etkinliği, blok zinciri ağında mevcuttur. Bu, son işlem hacmini, likiditeyi ve meşru kripto varlıkları olarak kayıtlı DEX'lerin sayısını kapsar. Proje yalnızca birkaç DEX'te görünüyorsa ve çok az ticari faaliyete sahipse, büyük olasılıkla bir halı çekmedir.

Halı Çekmelerinden Kaçınma

Halı çekmelerini önlemek genellikle daha kolaydır. Eğer bir kişi bir projeyi dikkatli bir şekilde gözlemleyip halı çekme olup olmadığını belirleyebiliyorsa. Bir halının çekildiğini tespit etmek için yukarıda belirtilen yolları doğru şekilde uygulayın ve bir veya daha fazla kırmızı bayraklı bir projeden kaçınmak için olası önlemleri alın.

Projenin ve ekibinin meşruiyeti ve gerçekliği, bunlara girmeden önce uygun şekilde araştırılmalıdır. Şirketin gerçekten var olduğundan ve güvenlik nedeniyle kayıtlı bir adresi olduğundan emin olun.

Ayrıca, bir kripto para birimine yatırım yapmaya çalışırken FOMO baskılarından kaçınmak önemlidir. Genellikle, hileli yatırımcıların bir projeyi gafil avlamak için kurma yollarından biri, kaçırma korkusudur. Sahip oldukları verileri en son varlık haberleriyle eşleştirmek gerekir. Yeni kripto paraların çoğu yavaş ve küçük başlayacağından, aşırı reklam içeriğinin halıyı çektiğini gösterebileceğini unutmayın.

Son Söz

Tıpkı diğer dolandırıcılık düzenleri gibi, halı çekme dolandırıcılıkları da çok sayıda kripto paraya neden oldu. yatırımcıların fonlarını gizemli bir şekilde kaybetmelerine neden olur. Bu kötü aktörler, endüstride sıklıkla benimsenen ileri teknolojik modeller ve servet yaratma konusundaki özel potansiyeli nedeniyle gözlerini büyük ölçüde kripto endüstrisine dikmiş durumda.

Bu nedenle, yatırımcıların, özellikle de kripto kullanıcılarının Halı çekme dolandırıcılıklarının gerekli belirtilerini öğrenin ve anlayın, aynı zamanda fonlarını bunlara karşı koruyun ve koruyun.

Share