Kendin Yap (DIY) Yatırımına Giriş

Kendin Yap (DIY) yatırımı, bir finansal danışmanın yardımı olmadan paranızı yatırmanın bir yoludur. Bunun arkasındaki fikir, hepsini kendi başınıza yapabilmenizdir, ancak başlamadan önce bilmeniz gereken bazı tuzaklar vardır. Bu kılavuz, kendin yap yatırımının temellerini ve gelecekte portföyünüzü nasıl etkileyeceğini tartışacaktır.

Kendin Yap (DIY) yatırımı neden popüler? Kendin Yap yatırımı, komisyonlardan tasarruf etmek ve kendi paralarını nasıl yöneteceklerini öğrenmek isteyen genç yatırımcılar arasında daha yaygın hale geldi. Fonları olmayan veya bir danışmanla çalışmak isteyen ancak yine de çeşitlendirilmiş bir portföye yatırım yapmak isteyen kişilere hitap ediyor. Kendin Yap yaklaşımı, yatırımlarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağladığından, yatırımlarını başkasına bırakmak yerine kontrol etmeyi tercih eden yatırımcılara da hitap ediyor. Kendin Yap, gelecekte yatırım kararları verirken kendinden daha emin hissetmen için sana finansal piyasalar hakkında bilgi verebilir.

Kendin Yap (Kendin Yap) Yatırımı Nedir?

Kendin Yap yatırımı, profesyonellerin sizin için yapmasına izin vermek yerine yatırımlarınızı yapma eylemidir. Kendin Yap yatırımcıları genellikle mali işlerinde aktif rol almayan yatırımcılardan daha bilgilidir. Bu yatırım, bir profesyonel kullanmaktan daha az maliyetli olduğundan, DIY yatırımcılarının daha yüksek getirileri olabilir. Kendin Yap yatırımı tek başına veya diğer kendin yap yatırımcıları ile yapılabilir. Örneğin, DIY borsa araçları, kendi kendini yöneten IRA'ları ve solo 401(k)'leri içerir. Yatırım kararları veren fon sahipleri arasındaysanız, profesyonelce yönetilmeyen yatırım fonları da kendin yap araçlarıdır.

Kendin Yap yatırımcıları yatırım kararlarını kendi yaptıkları araştırmalara veya güvendikleri kişilere danışarak verirler. tavsiye için. Karar vermek için yararlı olan bilgiler arasında kişisel finans dergileri, kitaplar, gazete makaleleri ve finans seminerleri yer alabilir. Kendin Yap yatırımcıları, yatırımları izlemek için yazılım programları da kullanır.

Kendin Yap Yatırımı Nasıl Çalışır

Kendin Yap yatırımcı türleri iki ana kategoriye ayrılabilir: amatör yatırımcılar (borsaya ilgi duydukları için yatırım yapanlar) ve profesyonel veya oldukça deneyimli yatırımcılar (paranın nasıl çalıştığını bilerek yatırım yapanlar).

İnsanların DIY yatırımını seçmelerinin ana nedenlerinden biri düşük maliyetli yaklaşımıdır. Paranızın nasıl yatırılacağına başka birinin karar vermesine gerek kalmadan paranızın sizin için ne yapmasını istediğinizi seçmek gibi, kendi yatırım seçimlerinizi yaparak birçok fayda elde edersiniz. Kendin Yap yatırımcıları genellikle finansal sistemi kendi elleriyle üstlenmeye istekli cesur isyancılar olarak görülüyor. Ancak, tüm paranızı kaybetmek de dahil olmak üzere adil bir risk payıyla birlikte gelir.

Kendin Yap yatırımı için iki ana strateji de vardır: temel analiz ve teknik analiz. Temel analiz, bir şirketin iyi olup olmadığına karar vermek için iş performansı hakkındaki bilgileri kullanır. Bu arada teknik analiz, belirli menkul kıymetlerde gelecekteki davranışları tahmin etmek için geçmiş fiyatları, hacimleri ve eğilimleri kullanır.

Kendin Yap yatırım stillerine gelince, kendin yap yatırımcıları da karar vermek için kullandıkları piyasa hakkındaki bilgilere dayanarak üç ana stile ayrılabilir. Bunlar köktendincileri, teknik analistleri ve eklektikleri içerir. Ayrıca, kendin yap yatırımcıları, nasıl yatırım yapacaklarını seçerken birçok farklı yönteme sahiptir.

Kendin Yap yatırım platformları, kendin yap yatırımcılarının daha önce yardım almadan bunu yapmalarını engelleyen engelleri ortadan kaldırarak daha verimli ticaret yapmalarına yardımcı olur. Kendin Yap yatırımcılarına hisse senetleri, ETF'ler de dahil olmak üzere birkaç farklı yatırım seçeneği sunarlar ve DIY yatırımcılarına uygun gördükleri şekilde yatırım yapma özgürlüğü verirler. DIY yatırım platformları, DIY yatırımcılarına birkaç farklı yatırım seçeneği sunar ve DIY yatırımcılarına uygun gördükleri şekilde yatırım yapma özgürlüğü verir. İnternete erişimleri sayesinde yatırımcıların her yerden alıp satmalarına olanak tanırlar.

Kendin Yap Yatırım Araçları

Yatırımcılar, paralarını en iyi şekilde nasıl yatıracaklarına karar vermek için kullanabilecekleri çeşitli DIY araçlarına sahiptir. Bunlara mali tablolar, hisse senedi tarama web siteleri, algoritmalar, çevrimiçi hesap makineleri ve daha fazlası dahildir. DIY yatırım yazılımı, DIY yatırımcıları düşünülerek tasarlanmıştır ve DIY yatırımcılarının bilinçli finansal kararlar vermelerini sağlar. Kendin Yap yatırım hizmeti sağlayıcıları, kendin yap yatırımcılarının, hisse senedi toplama, mevcut varlıkları yönetme ve brokerlerle ilişkiler de dahil olmak üzere her şeyi kendilerinin yönetmesine olanak tanır.

Kendin Yap Yatırımının Adımları

Kendin Yap yatırımı, kişisel finans çevrelerinde düzenli olarak gündeme gelir ve Kendin Yap yatırımcıları, Kendin Yap yatırımının kendileri için doğru olup olmadığını tartışmayı severler. Özellikle, bu tür bir yatırım herkes için değildir. Zaman ve disiplin gerektirir ve bazen sinir bozucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, düşük maliyetli endeks fonları ve ETF'ler satın alarak para biriktirme fikrini seviyorsanız, DIY yatırımı sizin için olabilir. Kendin Yap yatırımcıları, finansal danışmanlardan ve yatırım fonu şirketlerinden alınan ücretlerden kaçınarak getirilerini artırabileceklerine inanıyor.

  • 1. Adım: Net değerinizi hesaplayın.

Kendin Yap yatırımının ilk adımı net değerinizi hesaplamaktır. Net değeriniz, sahip olduğunuz (varlıklarınız) ile borçlu olduğunuz (yükümlülükleriniz) arasındaki farktır. Kendin Yap yatırımcıları, yatırım yapmadan önce tüm finansal durumlarını sağlam bir şekilde anlamanın önemli olduğuna inanıyor.

  • Adım 2: Risk toleransınızı değerlendirin.

İkinci adımda, DIY yatırımcıları risk toleranslarını değerlendirir. DIY yatırımcıları, varlık tahsisinin veya paranızın çeşitli yatırımlar arasında bölünme şeklinin yatırım getirilerinizi belirlemede en önemli faktör olduğuna inanır. Yatırım yapmaya başlamadan önce bir plana sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyorlar.

  • 3. Adım: Bir varlık tahsisine karar verin.

DIY yatırımcıları, DIY yatırımlarınızı büyük sermayeli hisse senetleri, orta büyüklükteki hisse senetleri ve küçük hisse senetleri gibi çeşitli varlık sınıfları arasında çeşitlendirmenizi önerir. Ayrıca, hisse senedi yatırım fonları ve tahvil yatırım fonlarının bir kombinasyonuna yatırım yapmanızı önerirler. Kendin Yap yatırımcıları, çeşitlendirmenin, herhangi bir yatırımın kötü performans göstermesini önleyerek para kaybetme riskini azaltabileceğine inanıyor. Kendin Yap portföyünüzü, genellikle yılda bir veya iki kez olmak üzere düzenli olarak yeniden dengelemeniz gerekir.

Özellikle, uzmanlar, belirli bir yatırım fonunun performansını taklit etmeye çalışan yatırım fonları ve ETF'ler olan düşük maliyetli endeks fonları ve ETF'ler satın almanızı önerir. dizin. Kendin Yap yatırımcıları endeks fonlarını ve ETF'leri iki nedenden dolayı kullanırlar: ücretleri çok düşüktür ve genellikle aktif olarak yönetilen yatırım fonlarından daha iyi performans gösterirler.

Kendin Yap Yatırımının Avantajları

Kendin Yap yatırımının çeşitli avantajları vardır.

İlk olarak, DIY yatırımı nispeten düşük bir maliyetle yapılabilir. Kendin Yap yatırımcıları, her işlemde genellikle %2-3 olan komisyoncu komisyonlarından kaçınacaktır. Ayrıca profesyonel danışmanlarla ilişkili araştırma maliyetlerinden kaçınarak paradan tasarruf edeceklerdir. İkincisi, DIY yatırımcıları, bir komisyoncu veya danışman tarafından oluşturulan bir yatırım stratejisini uygulamak yerine, yalnızca istedikleri zaman yatırım alıp satmayı seçebilirler. Ayrıca, DIY yatırımcıları, kendilerine özel ve tercihlerine göre uyarlanmış, özelleştirilmiş bir yatırım planı oluşturdukları için yatırımları üzerinde kontrol ve kendi finansal hedeflerini belirleme becerisi kazanırlar.

Finansal bağımsızlık DIY yatırımı, bir danışmanın tüm kararları vermesi yerine, önemli yatırımcının yatırımları üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar. Başka bir deyişle, DIY yatırımı, DIY yatırımcılarına kendi yatırım kararlarını verme özgürlüğü verdiği için tam özerklik sağlar. Ayrıca, bir yatırım planı oluşturmak ve uygulamak için başkalarına güvenmedikleri için finansal olarak daha bağımsız hissedebilirler. DIY yatırımcıları, hangi fonların (varsa) ve yatırımlarının yüzde kaçının hisse senedi, tahvil ve altın veya nakit gibi diğer varlıklarda olması gerektiğini belirlemekten sorumlu olacaktır.

Ayrıca, genellikle yıllık 300-400 ABD Doları arasında değişen yıllık hesap ücretleri gibi tipik ön maliyetleri ödemeye gerek yoktur. Kendin Yap indirimli aracılık hesabınız aracılığıyla ETF'lere yatırım yapmak için yalnızca tek bir hisse satın almak için yeterli paraya ihtiyacınız var. DIY yatırımcıları, birçok brokerin sahip olabileceği hesap minimumları ile kısıtlanmadıkları için, ortalamanın altında getiri elde etmekten daha az endişe duyabilirler. Sonuç olarak, yatırım yapılabilecek sermaye miktarı açısından esneklik sunar.

Son olarak, DIY yatırımları, DIY'cileri daha erken emekli olmak veya bir ev satın almak için zaman içinde servet biriktirmeye teşvik eder. Kendin Yap yatırımı, finansal piyasalar hakkında deneme yanılma yoluyla bilgi edinmek için mükemmel bir fırsat sağlar ve bu, DIY'cilerin gelecekteki yatırımları söz konusu olduğunda daha bilinçli karar vericiler olmalarına yardımcı olacaktır.

Kendin Yap Yatırımıyla İlişkili Riskler

Dikkate alınması gereken ilk şey, DIY yatırımının yeni başlayanlar için getirdiği zorluklardır. Kendin Yap yatırımcısı tarafından yürütülen alım satımları gerektirdiğinden, Kendin Yap yatırımcılarının birkaç ay sürebilen alım satım becerilerini geliştirmek için zamana ihtiyacı vardır. Yeni başlayanlar, özellikle yatırımlarını nasıl yöneteceklerini öğrenmeleri gerektiğinden, DIY yatırımına ilk başladıklarında kötü kararlar verebilirler. Ayrıca, DIYers, bir komisyoncu veya danışmandan herhangi bir rehberlik almadan finansal piyasaların karmaşık dünyasında kendi başlarına gezinmek zorunda kalacaklar. Ayrıca yatırımları izlemek ve ticaret yapmak için yoğun programlarında zaman bulmalıdırlar. Diğer bir deyişle, Yapımcı'nın yatırım seçenekleriyle ilgili soruları varsa veya yatırım planlarını uygulamak için yardıma ihtiyaç duyarsa, yardım sağlayacak profesyonel danışmanlar bulunmadığından, DIY yatırımcıları DIY yatırımı yaptıklarında daha fazla risk alırlar.

Ayrıca dikkate alınması gereken zaman kısıtlamaları da vardır. Kendin Yap yatırımı, sürecin her adımında doğru bilgi toplama ve karar vermeyi gerektirdiğinden, kendin yap yatırımını doğru bir şekilde yapmak sabır ve çaba gerektirir. Bu nedenle, kendin yap yatırımcılarının, sahip olamayacakları zaman ve çabayı kendin yap yatırımlarına ayırmaları gerekecektir.

Ayrıca, DIY ticareti yaparken para kaybetme riski vardır. Ne yazık ki, Kendin Yap ticareti, Kendin Yap yatırımcılarının yatırımlarını belirli bir fiyattan satamayacakları için, Kendin Yap yatırımcısının kaybını sınırlamanın bir yolunu sunmuyor.

Kendin Yap yatırımı, kendin yap yatırımcılarının başlamak için yeterli paraya sahip olmasını gerektirir. ticaret. Bu, DIY'cilerin DIY ticaretine yatırım yapmak için nakit paraya erişmeleri gerektiği anlamına gelir. Kendin Yap yatırımı, menkul kıymetlerin satılmasını ve satın alınmasını içerdiğinden, DIY yatırımcıları, işlemler için daha düşük ücretler talep eden veya komisyonsuz ETF'ler sunan bir firmada aracılık hesabına sahip değillerse işlem ücretlerine tabi olacaktır.

Sonuç

DIY dış kaynak kullanımı, DIY'cilerin finansal gelecekleri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar. Yine de, brokerler ve sertifikalı finansal planlayıcılar (CFP) gibi diğer kişilerin yatırımlarını yönetmeye yardımcı olan profesyonel danışmanlardan herhangi bir rehberlik bulunmadığından, yeni başlayanlar için zor olabilir. Bunun yerine, DIYer, zaman alıcı ve riskli olabilen deneme yanılma yoluyla Kendin Yap yatırımı hakkında her şeyi öğrenmelidir. Kendin Yap yatırımcılarının, DIY'cinin gelir düzeyi, yaş, risk toleransı vb. gibi koşullarına özellikle dikkat etmesi gerekir.

Share