Kripto Kar Ve Zarar Nasıl Hesaplanır?

Kripto kar ve zarar kavramı, varlık ticareti yapanlar için kavraması kolay bir kavramdır. Kripto varlığınızı ne zaman satar veya elden çıkarırsanız, ya kar ya da zarar edersiniz. Burada kripto kâr ve zarar hesaplaması hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bunun nasıl yapılacağına dair bazı faydalı ipuçlarını bulacaksınız.

Herhangi bir normal iş gibi, kripto para ticareti de genellikle kazanç veya kar elde etme arzusuyla motive edilir. Ancak işin içerdiği risklere bağlı olarak yanlış planlama veya yanlış planlama nedeniyle doğru kararlar alınmazsa zarara uğrama ihtimali de vardır. Bu tür kayıpların anlamı, özellikle yatırılan miktar önemli olduğunda gerçekten çok şey anlatabilir. Bu nedenle, kripto ticareti yapan herkesin mutlaka kâr ve zararı nasıl hesaplayacağını bilmesi gerekir. Bu tür hesaplamaları yapmamak, kör bir yatırım yapmak anlamına gelir ve varlıklarınızı satmak ve para kazanmak için uygun zamanın ne zaman olduğunu asla bilemeyeceğiniz için alım satım zorlukları oluşturur.

Kripto Kar ve Zarar Tanımı

Kripto kar ve zarar kavramı, varlık ticareti yapanlar için kavraması kolay bir kavramdır. Kripto varlığınızı ne zaman satar veya elden çıkarırsanız, ya kar ya da zarar edersiniz. Kripto varlığınızı satın aldığınız fiyattan daha yüksek fiyata sattığınızda kripto varlığınızdan kâr elde edersiniz ve onu satın almak için size maliyetinden daha düşük bir fiyata sattığınızda zarar edersiniz.

Kripto Kar ve Zarar Hesaplaması

Kripto para ticaretinde karınızı hesaplarken, başlamak için iyi bir nokta, başabaş fiyatınızı bilmek ve hesaba katmaktır. Bu, kâr mı yoksa zarar mı elde edileceğini belirlemek için doğru kontrastı çizmenize yardımcı olması açısından önemlidir.

Basit bir örnek kullanalım. Bir ay önce 8.000 dolara 1 Bitcoin (BTC) aldığınızı varsayalım. Bu sizin başabaş fiyatınız olur. Bugün piyasayı kontrol ettiğinizde bir Bitcoin fiyatının 8.250 dolara yükseldiğini fark ettiniz. Potansiyel kârınızı öğrenmek için mevcut piyasa fiyatından başabaş fiyatı çıkarmanız yeterlidir.

8.250 dolardan 8.000 doları çıkarmak 250 dolarla sonuçlanır. Bu, Bitcoin'inizi bugün satarsanız 250$ kar elde edebileceğiniz anlamına gelir. Ardından, satışı yapmak ve bu karı hemen kazanmak, başka bir kripto varlık satın almak için kullanmak veya daha fazla kazanç beklentisiyle bırakmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Bu yalnızca temel bir örnektir. karınızı nasıl hesaplayabileceğinizle ilgili. Birden fazla kripto para biriminde jetonunuz olduğunda, düzenli olarak ticaret yaptığınızda ve her bir kripto para birimi için değişen fiyat noktası hedefleriniz olduğunda işlem daha karmaşık hale gelir.

Kârınızı hesaplarken, akılda tutulması gereken başka kâr ve zarar ölçütleri vardır. Bu nedenle, toplam kârınızı hesaplamanın yanı sıra, belirlediğiniz hedeflere bağlı olarak başka metrikler de kullanmanız gerekebilir. Bu metrikler şunları içerir:

  • ortalama alış fiyatı ve satış fiyatı,
  • gerçekleşen kâr (zaten satmış olduğunuz madeni paralardan elde edilen kâr,
  • gerçekleşmeyen kâr ( cari piyasa fiyatı ile yapılan hesaplamalardan elde edilen kâr),
  • toplam kâr (gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kârın toplamı).

Gerçekleşmemiş kârın kullanılması

<

Çoğu zaman, kripto piyasasındaki tüccarlar sabırsızlanırlar, yükseliş trendi olsa bile kâr almaya ve piyasadan ayrılmaya karar verirler. Diğer durumlarda, tüccarlar kripto varlıklarını gerektiği zaman satamazlar. Piyasanın oynaklığını ve zıt olasılıkları göz önünde bulundurarak, piyasayı sürekli takip etmek önemlidir.

Diyelim ki 160$'a BNB aldınız ve 180$'a yükseldi. Zaten 20$ kar etmiş olurdunuz. Ancak, aslında henüz varlıklarınızı satmadınız, bu nedenle varlıkları bu tür trend fiyatlardan satana kadar gerçekten kâr elde edemezsiniz.

Benzer şekilde, BNB'nin fiyatı biraz düşebilir veya aldığınız fiyatın altına inin. Örneğin, 160$'a BNB satın aldıysanız ve mevcut piyasa fiyatı 130$ ise, 30$ kaybettiniz. Ancak, varlıklarınızın satışını yapmadığınız sürece, gerçekten bir zararda değilsiniz.

Yüzde kârı elde etmek için çarpma

Kripto pazarında daha fazla sayıda tüccar, kâr ve zararlarını hesaplamak için yüzde yaklaşımını kullanmayı tercih ediyor. Bunu başarmak için kripto varlığınızın değerindeki yüzde artışla çarparak kripto kârınızı hesaplayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, kriptoyu satın aldığınız fiyatı (başabaş fiyatı veya giriş fiyatı) karşılık gelen yüzde ifadesi ile çarpmanız gerekir. Örneğin, BNB'yi 2 $ giriş fiyatından satın aldıysanız ve ticaretin yalnızca %10'unu yapmak ve varlıklarınızı satmak istiyorsanız, giriş fiyatınızı karşılık gelen %10'luk kâr yüzdesi ile çarpmanız gerekir. Böylece, çıkış fiyatınızı elde etmek için giriş fiyatınızın 1,1 ile çarpımı 2 $ olacaktır. Böylece varlıklarınızın değeri, 0,2 ABD doları kâr elde etmek için giriş fiyatından 2,2 ABD doları çıkar.

Temel kural, her yüzle çarpmak istediğinizde 1 sayısını eklemektir.

E-tablo kullanma

Kârınızı hesaplamanın etkili bir yolu, Microsoft Excel'de bir elektronik tablo oluşturmaktır. Oluşturulan e-tablo ile giriş fiyatınızı, mevcut piyasa fiyatını, madeni para sayısını ve kârınızı belirlemek için uygun formülü girebilirsiniz.

Elektronik tablo kullanmanın dezavantajı, kârınızı hesaplamak için kullanacağınız tüm veriler için gereken manuel giriştir. Piyasadaki fiyatların günlük değişimini göz önünde bulundurarak fiyatları güncellemeye yatkın olmanız gerekir. Farklı kripto para birimlerine sahip olduğunuzda daha zor ve görev verici hale gelecektir. Bu nedenle, elektronik tablo yöntemi zaman alıcı olabilir ve verilerin manuel olarak girilmesi, girdi hatalarına yol açabilir. Ancak, yalnızca birkaç jetonla başlıyorsanız, e-tablo yöntemi kârınızı hesaplamak için iyi bir yoldur.

Kripto ticareti hesaplayıcıları

Kripto para ticareti yaparken karınızı hesaplamanın en kolay ve etkili yolu, çevrimiçi olarak kolayca bulunabilen kripto ticareti hesaplayıcılarını kullanmaktır. Dolayısıyla, bir e-tablonun kullanımını fazla görev ve karmaşık buluyorsanız, sizin için en uygun ticaret hesaplayıcısını kolayca arayabilirsiniz.

Binance kâr hesaplayıcısının kullanılması iyi bir seçenek olmuştur. , Binance Vadeli İşlem Hesaplayıcısı olarak da bilinir. Kar ve zararınızı, getirilerinizi ve marjlarınızı belirlemek için bu hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca, satmadan önce ulaşmayı planladığınız bir fiyat noktası hedefi belirlemek için de kullanılabilir

Ayrıca Easy Bitcoin hesaplayıcısı da vardır. Kârınızı hesaplamak için kullanabilirsiniz, ancak Bitcoin ile sınırlıdır.

Bir başka iyi seçenek de, yalnızca karınızın hesaplanmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda en son ticaret pozisyonunuzu ve kripto varlıklarınızın ABD dolarına veya diğer para birimlerine çevrildiklerinde tahminlerini gösteren Altrady hesaplayıcısıdır.

Harika bir şey. Kripto ticareti hesaplayıcılarıyla ilgili bir şey, bunların yalnızca kullanışlı olmaları değil, çoğuna ücretsiz deneme süresiyle veya uygun maliyetli bir ücret karşılığında erişilebilmesidir.

Etkili Kripto Kâr ve Zarar Hesaplamanın Önemi

Kripto para piyasasında size “düşük fiyattan alıp yüksekten satmayı öğretiyorsunuz.” Başka bir deyişle, piyasayı ve her bir kripto varlığının fiyat trendlerini düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor ve fiyatın düşük olduğunu fark ettiğinizde grev yapıyorsunuz. Yükselme eğilimi olan kripto para birimlerinin fiyatları eninde sonunda yükselecek ve bu, sizinkini satıp iyi bir kazanç veya kâr elde etmeniz için en iyi zaman olacaktır.

Ama gerçekten kârı hesaplamanın esas meselesi nedir? Neden bu kadar önemli? Bu makalenin başında bu noktalara kısaca değinildi, ancak burada daha iyi bilgi ve netlik için ayrıntılı bir açıklama var.

Bir kripto para birimi satın aldığınızda kişisel paranızı harcarsınız. Daha sonra varlığı, satın almak için ödediğinizden daha yüksek bir fiyata elden çıkarmaya karar verdiğinizde, kar edersiniz. Planladığınız satıştan elde edilecek kârın ön hesaplamasını yapmazsanız, varlığı gerçekte olması gerekenden daha düşük bir fiyata satabilir ve dolayısıyla zarara uğrayabilirsiniz.

Ayrıca, bazı durumlarda hem yeni hem de eski tüccarlar için yaygın olan bir hata, bir madeni para satın aldıktan sonra satmadan veya elden çıkarmadan önce çok uzun süre beklemektir. Gerçek şu ki, kâr elde etmek için kripto varlığınızı birkaç yıllığına bırakma stratejisi değilseniz, çok uzun süre beklerseniz bu büyük bir kayıpla sonuçlanabilir.

Stratejiyi yüksek bir disiplinle uygularsanız, düşükten alıp yüksekten satmak aslında iyi ve karlıdır. Aksi takdirde, belirli bir madalyonun yükseliş eğilimi ile kolayca cezbedilir ve yükselmeye devam etmesini beklersiniz. Buradaki risk, bu tür madeni paraların fiyatının aniden düşebilmesi ve bu da sizi kar etmek yerine zarar etmenize yol açmasıdır.

Gerçekten yüksek bir satış noktası fiyatı belirlemek, ani bir düşüş olasılığını riske atar. satma şansı elde etmeden önce piyasa fiyatında.

Bu, kripto para biriminizdeki kâr ve zararı hesaplamanın özünü veya önemini oluşturur. Kripto varlığınızı satmak için harekete geçmeden önce fiyatın çok yükselmesini beklemek yaklaşımını benimsemektense, gerçekçi bir plana ve fiyat noktasına bağlı kalmak çok daha iyi bir stratejidir.

Alt kısım Line

Kripto para ticaretinde kârınızı hesaplayabilmek, bir tüccar olarak başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz önemli becerilerden biridir. Kişisel bir elektronik tablodan veya bir kripto alım satım hesaplayıcısından yararlanabilirsiniz. Önemli olan, satıp satmayacağınıza veya daha uygun bir zamana kadar bekletmeye karar vermek için ne kadar kâr elde edeceğinizin farkında olmanızdır.

Share