Melek Yatırım Nedir?

Melek yatırımcılar, genellikle iş tecrübesi olan, diğer kariyerlerden emekli olmuş ve yeni girişimcilerin başarılı olmasına yardımcı olmak isteyen kişilerdir. Bu kılavuzda, melek yatırımcılığın neden bu kadar çekici bir fikir olduğunu ve kendi başınıza bir melek yatırımcı olmayı planlıyorsanız bilmeniz gerekenleri tartışacağız.

Melek yatırım, paranızı yeni kurulan şirketlere ve büyüyen şirketlere yatırmanın bir yoludur. Melek yatırımcılar genellikle, fon arayan kanıtlanmamış veya yeni girişimlere yatırım yapmak için kendi paralarını kullanabilen varlıklı kişilerdir. Nihai kâr payı, girişimcilerden destek ve iyi bir amacı desteklemenin verdiği tatmin gibi yatırımlarından bir miktar geri dönüş alacakları inancıyla sermaye taahhüt ederler.

Melek yatırım borsadan farklıdır. Melek yatırımda paranızı kaybetmek veya dolandırılmak hisse senetlerinde olduğu kadar kolay değildir. Ülkenin en dinamik şirketlerinden bazılarına, daha büyük başarı kazanmadan ve halka açık şirketler haline gelmeden önce katılabilirsiniz. Bazı yatırımcılar sırf bu nedenle melek yatırımdan hoşlanırlar. Bu küçük işletmeler büyüdüğünde multi-milyon dolarlık şirketlere dönüştüğünde erkenden çok para kazanabileceklerini düşünüyorlar. Diğerleri, sosyal iyiliğin girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olmakla ve onlara ihtiyacı olan insanlara iş sağlamakla ilişkili olduğunu düşünebilir. Yine de diğerleri, çok paranın hızla el değiştirdiği ve yeni ilişkilerin kurulduğu bir topluluğun parçası olmaktan keyif alıyor. Neden dahil olursanız olun, melek yatırım, paranızın işinize yaramasını sağlamanın harika bir yoludur.

Melek Yatırım Nasıl Çalışır?

Melekler, sermayelerini işte bir öz sermaye hissesi karşılığında yatırırlar, bu da onların kısmi sahip oldukları ve şirketin nasıl yönetildiği konusunda söz sahibi oldukları anlamına gelir. Bu risk sermayedarları, yalnızca başarılı olacağına inandıkları şirketlere para koyarlar ve onlara bir çeşit kaldıraç veya fayda ve finansal kazanç sunabilirler. Meleklerin işe alım ve genel iş stratejisi gibi konularda girişimcilere danışması alışılmadık bir durum değil.

Melek yatırım, risk sermayesi yatırımına benzer, ancak bazı önemli farklılıklar vardır. Her şeyden önce, melekler risk sermayedarlarından daha önemli yatırımlar yapmak için genellikle fonlarını yatırır veya çeşitli kaynaklardan daha küçük miktarlarda parayı bir araya toplar. Melekler de daha uzun bir süre boyunca daha sabırlı olma eğilimindedir. Buna karşılık, tipik bir risk sermayedarı, bir şirketin iş planlarını satın almaya götürmek yerine ilk halka arzı (IPO) arayabilir.

Melek yatırımcıları benzersiz kılan bir başka şey de, belirli bir şirkete ne kadar para yatırılacağına veya ne zaman yatırım yapılacağına ilişkin belirli kurallara uymazlar. Bu arada, risk sermayedarları genellikle aradıkları yatırım türü için özel olarak oluşturulmuş ve melek yatırımdan çok daha yapılandırılmış bir fona güvenirler.

Melek yatırımcıların bir diğer kritik özelliği de çıkışlara yaklaşımlarıdır. Girişim kapitalistleri, hisselerini satmak ve yatırım getirilerini (ROI) gerçekleştirmek için zamanları olduğu için genellikle bir halka arz veya satın alma ararlar. Öte yandan, melekler genellikle bir devralma gerçekleşene kadar bekler ve ardından herhangi bir hissedarın yapacağı gibi nakde çevirir.

Her zaman mümkün olmasa da, uygun yatırımlar arayan melekler, küçük bir coğrafi alanda mal ve hizmet sağlayan yerel girişimlere odaklanma eğilimindedir. Bu şekilde, düzenli hissedar toplantılarına katılabilirler ve belirli bir sektördeki iş dünyasında neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Meleklerin aynı zamanda, henüz başarılı olduklarını kanıtlamamış riskli fikirleri destekleme olasılıkları daha yüksektir. pazar yeri. Fikrinizin sektörünüzde devrim yaratacağından veya tamamen yeni bir tane yaratacağından emin olduğunuz sürece, bir risk sermayedarından ziyade bir melek yatırımcı ile başarıyı yakalama olasılığınız daha yüksektir.

Melek yatırımcılar, öz sermaye karşılığında küçük işletme girişimlerini finanse etmeye odaklanan varlıklı özel yatırımcılardır. Bir yatırım fonu kullanan bir risk sermayesi şirketinin aksine, melekler net değerlerini kullanırlar.

Melekler ayrıca girişimcilere karşı daha sabırlı olabilir ve risk sermayedarlarından daha uzun süre daha küçük dolar miktarları sağlamaya açık olabilir. Ancak, genellikle halka arz veya satın alma yoluyla kârlarını cebe indirebilecekleri bir noktada bir çıkış stratejisi görmek istiyorlar.

Melek Yatırım Kaynakları

Melek yatırım kaynakları sayısızdır. İşte bunlardan bazıları:

  • Düzenli olarak buluşan ve sıklıkla birbirlerinin anlaşmalarına yatırım yapan melek grupları veya melek yatırımcı ağları. Örneğin, 2021 sonu itibariyle California'da 1.400 melek grubu, New York'ta 200'den fazla melek grubu bulunmaktadır. Onu Colorado (120), Texas (110) ve Massachusetts (100) takip ediyor.
  • Melek kuruluşlar – bireysel melek yatırımcıların ağ oluşturması ve anlaşma akışı bilgilerini paylaşması için üyelik tabanlı dernekler. Üyelik 20-30 ile 500'den fazla üye arasında değişebilir. Bir derneğe katılmak için standart bir kriter bulunmamakla birlikte, katılmadan önce zaten kuruluşun bir parçası olan biri tarafından incelenmiş olmanız gerekir. Ücretler kuruluşa göre değişir.
  • Melek yatırımcılar ve yeni başlayanlar arasında aracı olan melek brokerler. Bu firmalar, portföy şirketlerinin sermaye için melek bulmalarına veya anlaşma akışını veya çıkış potansiyelini artırmak için diğer meleklerle sendikalara katılmalarına yardımcı olur. Bir komisyoncu genellikle anlaşmaları kapattıktan sonra yıllık üyelik ücreti artı işlem ücreti alır. Her yatırımcı ne kadar taahhütte bulunacağına ve ne kadar süreliğine karar verir.

Nasıl Melek Yatırımcı Olunur?

Melek yatırımcı olmak için öncelikle iş kavramlarına aşina olmalısınız. Melek yatırımcıların hepsi sektörde uzman olmayabilir, ancak en azından piyasalar ve gelir modelleri gibi temel iş kavramlarını anlamaları gerekir. Ayrıca, olgun şirketlere karşı yeni başlayanlar için hangi kazanç katlarının makul olduğu da dahil olmak üzere, başlangıç ​​​​şirketlerine nasıl değer verileceğini anlamalısınız. Son olarak, yönetim ekibi ücret yapıları, tercih edilen hisse senedi koşulları ve halka arz süreçleri hakkında bilgi edinin.

Ayrıca, yatırım fırsatını değerlendirin. Melek yatırımcılar için en büyük zorluklardan biri fon sağlayacak uygun yatırım fırsatları bulmaktır. İlk aşamada şirketlerin iş planlarına, yönetim ekiplerine, finansal projeksiyonlarına ve diğer faktörlere bakarak cazip yatırımları araştırmalısınız. Ardından, yatırım yapmak için bir teklif sunmalısınız. Şartları her zaman dikte edemezsiniz, ancak pazarlık etmeye hazır olmalısınız.

Sonra, yatırım için parayı bulun. Melek yatırımcıların fırsatları aramadan önce net değerlerini oluşturmaları da önemlidir ve düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Mümkünse, birkaç yatırım için yeterli sermayeyi biriktirin veya mevcut yatırımları melek yatırımı finanse etmek için kullanın.

Ayrıca profesyonel yardım alın. Bir sektörle ilgili belirli bir bilgiye veya uzmanlığa sahip değilseniz, herhangi bir yatırım yapmadan önce EBM'nize ve avukatınıza danışmanız iyi bir fikirdir.

Son olarak, küçük yatırımlarla başlayın. Ne tür yatırımlar yapmak istediğinizi öğrendikten sonra, diğer melek yatırımcılarla bağlantı kurun ve deneyim kazanmak için birkaç küçük yatırım yapmaya çalışın. Daha deneyimli hale geldikten sonra, daha büyük yatırımlara yol açabilecek iyi fırsatları belirlemek daha kolay olur.

Neden Angel Investing'i Düşünmelisiniz?

Melek yatırımcılar yüksek net değerli bireylerdir. Bunlar genellikle başarılı girişimcileri ve iş adamlarını veya yeni kurulan şirketlere tohum finansmanı sağlayan risk sermayesi (VC) firmalarını içerir. Para genellikle yeni bir ürün veya hizmet lansmanını desteklemek için kullanılır. Melek yatırımcılar genellikle yatırım yaptıkları sektör hakkında güçlü bir anlayışa sahiptirler. Örneğin, İnternet teknolojisine, sağlık hizmetlerine, eğitime veya temiz enerjiye güvenirler. Ayrıca, yüksek büyüme potansiyeline sahip ancak henüz VC'ler veya bankalar gibi daha ana akım yatırımcıların dikkatini çekemeyen genç start-up şirketler üzerinde risk almaya isteklidirler.

Melek yatırım için tercih edilen sektörler yazılım, biyoteknoloji, tıbbi cihazlar, ticari hizmetler, tüketim malları ve donanımı içerir. Ancak, bu kategoriler arasında bir miktar örtüşme vardır, bu nedenle yatırım paranızın hangi sektörlere odaklanmasını istediğinizi düşünmek önemlidir. Özellikle kadın meleklerin erkeklerden daha az olması, kadın girişimciler için neden daha büyük fon açıkları olduğunu kısmen açıklıyor.

Yatırımcılar, net bir yapıya, plana ve vizyona sahip güçlü yönetim ekipleri ararlar. İyi bir sicile (belki daha önce birlikte çalışmışlardır) ve piyasa fırsatını tam olarak anladıklarına dair kanıt görmek istiyorlar. Finansman genellikle bir prototip veya iş planı geliştirmeye gider. Yine de melek yatırımcılar, tam olarak oluşturulmuş bir fikirden çok heyecan verici bir konseptle ilgilenirler, bu nedenle onlara potansiyel büyüme fırsatları hakkında olabildiğince fazla bilgi vermek yardımcı olabilir. Bazen kendilerini ‘melek yatırımcı’ yurt dışından ziyade yurt içine daha yakın yatırım fırsatları arayan yüksek net değerli bireyler de olabilir. Bu durumda, yönetim kurulu toplantıları için masrafları size ait olmak üzere ayda iki defaya kadar seyahat etmenizi beklerler.

Melek Yatırımlar Yönetmeliği

Melek yatırımının düzenlenmesi birçokları için faydalı olabilir, ancak diğer yandan dünya çapında fon toplama yeteneğini sınırlayabilir. Bir işletme veya birey melek yatırımları yoluyla para toplamaya çalışırken yerine getirilmesi gereken belirli kurallar ve düzenlemeler vardır. Melek yatırım, başarılı olmasına yardımcı olmak için bir işletmeye para yatırma süreci olarak tanımlanır. Melek yatırımın düzenlenmesi, vergi yasaları ve ilk halka arz gerçekleşmeden önce yükseltilmesi gereken herhangi bir asgari sermaye gibi birçok farklı şeyi etkileyebilir. ABD'nin mevcut ekonomik koşulları, melek yatırımlarının düzenlenmesi için bir ihtiyaç yarattı, ancak aynı zamanda fon toplamaya çalışanları da engelleyebilir.

Risk ve getiri potansiyeli yüksek şirketlere yatırım yaptıkları için risk sermayedarları ve melek yatırımcılar genellikle gruplaşıyor. Büyük getiri elde edeceklerini umarak riskli yatırımlar yaparlar, bu yüzden büyük miktarda düzenlemeye ihtiyaç vardır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), hem risk sermayedarlarını hem de melek yatırımcıları düzenler, ancak her grubun uyması gereken farklı kuralları vardır.

Melek Yatırımın Avantaj ve Dezavantajları

Melek yatırımların avantajları çoktur. Başlıcaları, daha fazla getiri ve daha fazla çeşitlilik içerir. Melek yatırımcıların, yatırım fonları veya banka mevduatları gibi geleneksel yatırımlara yatırım yapanlardan neredeyse her zaman daha yüksek getiri elde ettiğini defalarca gördük. Ayrıca, melek yatırımcılar getiri için herhangi bir sabit varlığa bağımlı değildir, yatırım fonları borsalara, sabit mevduat ise bankalara bağlıdır.

Ancak, melek yatırım konusunda bazı riskler vardır. Birincisi, iş başarısız olursa paranızın sonsuza kadar kaybolma riskiyle karşı karşıya kalırsınız, bu yüzden bir çıkış stratejisine sahip olmak önemlidir. Ayrıca büyük şirketler yerine küçük işletmelere yatırım yaptığınızda daha fazla risk alırsınız çünkü bu şirketlerin başarısız olma olasılığı her zaman daha yüksektir. Bununla birlikte, bazı melekler küçük işletmelere katılmaktan hoşlanırlar çünkü çoğu elin yapılan her eylemi onaylaması gereken büyük kuruluşlara kıyasla önemli ölçüde daha az bürokrasi söz konusudur.

Sonuç

En önemli şey Melek yatırımı anlamak için tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Unutmayın, bu genellikle harcanabilir geliri az olanlar için bir yatırım stratejisi değildir. Melek yatırımcılar, yatırımlarından büyük getiri sağlayabilecek şirketler arıyorlar. İyi bir fikir, otomatik olarak kazançlı bir iş fırsatı anlamına gelmez ve melek yatırımcılar, zor kazanılmış nakitlerini riske atarken dikkatli olmanın ne kadar önemli olduğunu çoğu insandan daha iyi bilirler.

Share