Teklif Verme ve Türleri: Başlangıç ​​Kılavuzu

Teklif, bir ürün veya hizmet için bir kişi veya işletme tarafından fiyat etiketi belirleme teklifidir. Bu kılavuzda, işletmeniz için teklif verme söz konusu olduğunda bilinçli kararlar alabilmeniz için her bir teklif stratejisi türü hakkında bilgi edineceksiniz.

Teklif verme, çevrimiçi pazarlamanın en önemli yönlerinden biridir. Sattığınız ürünle ilgilenen kişilerin önüne reklamlarınızı bu şekilde ulaştırırsınız. İşletmeniz için en uygun teklif türünün ne olduğunu bilmeniz gerekir, ancak bilmeniz gereken birçok farklı tür vardır.

Teklif verme, bir ürün veya hizmet için bir kişi veya işletme tarafından fiyat etiketi belirleme teklifidir. Bir piyasada teklif veren, bir satıcıdan belirli bir fiyattan bir varlık satın almayı teklif eden taraftır. Teklif veren kişi veya kuruluş olabilir ve olası satın alma, çok taraflı bir işlemin veya açık artırmanın parçası olabilir. Çoğu durumda, varlığı satan taraf, en yüksek fiyatı sunan teklifi vereni seçer. Teklif verme, bir açık artırmada veya başka koşullar altında gerçekleşebilir. Açık artırmalarda, teklif verme, varlığı kimin ve hangi fiyattan alacağını belirleyen bir süreçtir. En yüksek fiyatı veren kişi kazanırsa, bu tür teklife “ilk fiyat,” çünkü tüm teklif verenler, genellikle ikinci en yüksek tekliften daha yüksek olan aynı fiyatı öderler.

Teklif Türleri

Müzakerelerde ve açık artırmalarda kullanılabilecek birçok teklif stratejisi türü vardır. Açık artırma türü, teklif sahiplerine ne kadar bilgi sunulacağını ve her bir teklif sahibinin kaç teklif verebileceğini ve teklif verme süreciyle ilgili herhangi bir kural olup olmadığını belirler.

  • Mühürlü teklif. Teklif türü, İngiliz müzayedesi olarak da bilinen kapalı teklif ilk fiyat müzayedesidir. İstekliler, diğer kişilerin elinde ne olduğunu bilmeden tekliflerini verirler. Daha sonra, tüm kazanan teklif sahipleri, ürünü teklif ettikleri fiyattan alacaklardır. Bu süreç, herhangi bir kural veya değişiklik olmaksızın gerçekleşir ve tüm teklifler, satış tamamlanana kadar müzayedeciye sunulduğunda nihaidir.
  • Hollandalı açık artırma. Diğer bir tür ise, teklif sahiplerinin satın alınacak miktarla birlikte en iyi fiyatlarını aynı anda sundukları Hollanda müzayedesidir. Teklif verme ilerledikçe, tek bir alıcı kalan tüm birimleri en düşük fiyattan satın alana kadar, fazla birimlerin maksimum fiyatları bu fiyattan fazla olan alıcılara satılıncaya kadar, miktarlar indirimli fiyatlarla yeniden hesaplanır. Bu süreç, herhangi bir kural veya değişiklik olmaksızın gerçekleşir ve tüm teklifler, satış tamamlanana kadar müzayedeciye sunulduklarında nihaidir.
  • Kombinatoryal müzayede. Bu, teklif verenlerin aynı anda seçimlerini sunduğu ve sonucun seçim kümelerinin kesişimlerine bağlı olduğu bir kombinatoryal açık artırmadır. Bu süreç, teklif verme sürecindeki kurallar veya değişikliklerle gerçekleşir. Teklif sahipleri, tekliflerini müzayedeciye teslim edilmeden satış tamamlanana kadar değiştirebilir.
  • Dinamik teklif verme. Dinamik açık artırmalar, kazanan teklif sahiplerinin yalnızca en yüksek kaybeden teklifi ödediği ikinci fiyat kapalı teklif açık artırmaları gibi teklif verme sürecini değiştiren kurallarla gerçekleşir; bu, fazla teklif verenlerin fazla tekliflerini daha düşük fiyatlarla teklif etmek yerine basitçe geri çekeceği anlamına gelir.
  • Zamanlanmış teklif. Süreli ihale, süreli müzayede ile satılacak bir ürüne önceden belirlenmiş bir zamanda teklif verme eylemidir. Süreli açık artırma, kurallar veya teklif verme sürecindeki değişikliklerle gerçekleşir, teklif sahipleri ayrıca teklifleri açık artırma görevlisine gönderilmeden önce satış tamamlanana kadar değiştirebilir.
  • Canlı teklif verme. Teklif verme, teklif verme sürecini değiştiren kurallarla gerçekleşen ve katılımcıların bir müzayede sırasında gerçek zamanlı olarak iletişim kurabildiği canlı bir müzayededir. Katılımcılar ayrıca, açık artırmacının kuralları tarafından engellenebilseler de, canlı etkinlik başlamadan önce teklifler oluşturabilirler.
  • Geleneksel teklif. Geleneksel teklifte, krupiyenin sağında oturan oyuncu ya pas vererek ya da bir teklif vererek oyuna başlar. Teklif, koz olarak adlandırılan renkle tek başına oynamasına izin verilirse, ortaklığınızın en az 6 veya 7 löve alması için bir tekliftir. Daha yüksek teklif veren, ortaklığının kaç numara yapmasını istediğini belirten bir sözleşme söyler ve bunun kendi sözleşmesi olduğunu ilan eder. Her hileden sonra, kurallara göre bu hedefe ulaşmak için puanlar sayılır.

Teklif Sürecindeki Adımlar

Teklif verme sürecinde altı adım vardır.

İlk adım, bir açık artırmaya katılmadan önce mülkünüzle ilgilendiğini ifade edenlerin mümkün olduğunca çoğunu ön eleme yapmaktır. Ayrıca, ilgilenenlerin satın almak istedikleri şeyi zorlanmadan satın almaya ve finanse etmeye gücü yetip yetmediğini kontrol etme fırsatı da verir. Her zaman gerekli olmasa da, sınırlı imkanlara sahip (örneğin ilk kez alıcılar) ve/veya az fon kaynağı (örneğin çocuklarına yardım eden yaşlı insanlar) olan alıcılar için gelir ve borç kanıtı sağlamaları veya en azından açıkça belirtmeleri kesinlikle tavsiye edilir. açık artırmaya katılmadan önce satın alımlarını nasıl finanse etmeyi düşündüklerini.

İkinci adım, bir seviye varsa mülkünüzün satılması gereken tutar olan ‘Kılavuz Fiyat’ mülkünüze olan ilgi ve onun için rekabet unsuru.

Ayrıca, açık artırmaya şahsen katılmanız gerekir. Bu, potansiyel alıcılar ve planları hakkında daha fazla bilgi edinme şansına sahip olduğunuz zamandır. Özellikle mülkünüz için teklif veren alışılmadık veya zor alıcılar varsa, oldukça ilginç olabilir. Müzayede uzmanlarıyla tanışacaksınız, ancak bu, bizzat katılmanın yerini tutamaz. Sonuçta, alıcıların kendilerinin yapacağı şey tam olarak budur. Burada yapılacak bir başka yorum da, müzayede satışı yapmanın oldukça pahalı olabileceğidir. Müzayedeciler genellikle bir mülkten toplanan paranın belirli bir yüzdesini alırlar ve avukatınız veya aracınız müzayede süreciyle ilgili yasal işleri düzenlemek için ayrı bir ücret talep edebilir.

Dördüncü adım ‘İncelemedir. #8217;. Bu, potansiyel alıcıların mülkünüzü incelediği zamandır. Bu, müzayededen önce veya sonra (ve hatta bazen her ikisi de) yapılabilir. Ancak, mülkünüzün potansiyel alıcılar için bilgilerde belirtilen zamanda görüntülenmeye hazır ve erişilebilir olduğundan emin olmalısınız.

Beşinci adım, satın alma tekliflerinin sunulmasıdır. Müzayedeci, potansiyel alıcılara mülkünüzü satın alma konusundaki ilgilerini kaydedebilecekleri bir form sağlayacaktır. Bunun yalnızca bir niyetin göstergesi olduğunu ve açık artırma süreci tamamlanana kadar bir satın alma teklifi olmadığını unutmayın.

Son adım ‘Satış sonrası hizmet’'dir. Mülkünüzü sattıktan sonra, ilgili tüm belgelerin yerinde olduğunu kontrol ederek alıcının avukatının veya aracının görevini etkin bir şekilde yerine getirdiğinden emin olmanız gerekir. Daha sonra, mülkün satışını onaylamak için belgeleri imzalamanız istenecektir ve bu noktada, bunu yapmadan önce alıcınızla üzerinde anlaşmaya vardığınız satış koşullarından memnun olduğunuzdan emin olmalısınız. Satış tamamlandıktan sonra da daha fazla bilgi talepleri alabilirsiniz. Bu, tipik olarak, alıcınızın yanlarında götürmesini istediğiniz tüm demirbaşlar ve donanımlarla ilgili belgelerin yanı sıra tüm ilgili belgeleri içerir.

İhale ve Açık Artırma

Açık artırma ile müzayede arasındaki en önemli fark, açık artırma satışı ile müzayedeci, öğenin satacağını düşündüğü bir fiyatla başlar ve potansiyel alıcılar birbirlerine karşı teklif verdikçe sesini kademeli olarak yükseltir. Teklif verme süreci, teklif sahiplerinin ne kadar rekabetçi olduğuna ve ne kadar yükseğe çıkmak istediklerine (ve ne kadar paraları olduğuna) bağlı olarak herhangi bir yerde sona erebilir. Müzayedede rezerv fiyat yoktur. Sadece “öğeyi en yüksek teklifi veren alır.” Müzayedeciler, insanları ellerini kaldırmaya teşvik etmek için farklı teknikler kullanırlar, örneğin biri nihayet elini kaldırana kadar bir dolarlık teklif istemek gibi. Müzayedeciye, bir ürün için ne kadar ödemek istediğinizi daha ortaya çıkmadan önce bildirirseniz, onu buna göre işaretleyecektir.

Teklif verme ve açık artırma arasındaki diğer bir fark, teklif verenin ödeme şeklidir. İhalede, müzayedecinin tokmağı düştüğünde, en yüksek teklifi veren, o teklifleri karşılayacak kadar parası varsa, o anda ve orada eşyayı alır. Ödeme yöntemleri satıştan satışa değişir, ancak bu noktada çekler genellikle bozuk ve nakit veya kartlardır. Daha sonra ödeme yapmak için bir şans isterseniz, muhtemelen size şu söylenecektir: “Üzgünüz, önce kazananlarımızla ilgileniyoruz.” Bir açık artırma senaryosunda, öğeye sahip olmadan önce ödeme yapılmalıdır.

Bazı müzayedeler, e-posta adresinizi girdiğiniz ve gerçek müzayede sırasında sizin için göndermeden önce teklifleri bıraktığınız yerde devamsız teklif vermeye izin verir. Neyin ne kadar satıldığına dair e-posta güncellemeleri aracılığıyla her zaman neler olduğunu size bildirirler ve sizden başka teklif olup olmadığını sorarlar. Genellikle, başka hiç kimse onlara teklif vermemişse, bu ürünleri satmadan önce belirli bir süre tutacakları ve gerektiğinde tekrar teklif verebilmeniz için sizi uyaracak şekilde ürün numaralarını girebileceğiniz bir yer vardır.

İki teklif verme yöntemi arasındaki fark, tekliflerinizin açık artırmada bir öğenin fiyatına eklenmesi, açık artırmada ise birisi mevcut yüksek tekliften daha fazlasını ödemeye istekli olduğunda, onun fiyatının onun haline gelmesidir. .

Sonuç

Teklif verme, bir ürün veya hizmet için bir kişi veya işletme tarafından fiyat etiketi belirlemek için yapılan rekabetçi bir tekliftir. Aynı zamanda bir şeyin yapılması talebidir. Teklif verme, bir şeyin değerini belirlemek için yüzyıllardır kullanılmıştır. Online pazarlamanın en önemli yönlerinden biridir. Birçok teklif stratejisi türü vardır ve bunlardan hangisinin işletmeniz için en iyi sonucu verdiğini bilmeniz gerekir.

Share