Tembel Portföy Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Büyük servet oluşturmak için birçok inanılmaz strateji olmuştur ve tembel bir portföy bunlardan biridir. İşte okuyucularımıza tembel bir portföy hakkında derinlemesine bir anlayış sağlamaya adanmış bir kılavuz.

Yatırım yapmak ve servet inşa etmek için çağlar boyunca sayısız yaklaşım olmuştur. Birçok yaklaşım çoğu zaman başarısız olurken, bazıları inanılmaz getiriler sağlar. Sonuç olarak, yatırım yapmanın kesin ve mükemmel bir yolu yoktur. Bir yatırım stratejisinin iyi bir şekilde uygulanması büyük olasılıkla pişmanlıkla sonuçlanmaz. Düşük yatırım yöntemlerinin bazen hayal edilenlerden daha iyi performans göstermesi şaşırtıcı. Bu nedenle, hisse senedine ve hatta dijital piyasaya giriş yapmak isteyen yatırımcıların, kullanılan terimleri ve sektöre yatırım yapmak için farklı yaklaşımları ve ayrıca bunları nasıl ve ne zaman kullanacaklarını canlı bir şekilde anlamaları son derece önemlidir. . Tembel portföy, ilk başta kulağa çok iyi gelmeyebilecek, ancak onu bir yatırım yöntemi olarak benimseyen ve oluşturmaya karar veren birçok kişi için büyük getiri sağlayan yatırım stillerinden biridir.

“tembel” ve genel olarak etkileri, bu kelimeyle ilgili olarak kimsenin aklına son derece olumlu bir şey gelmez. Ancak, yatırım dünyası söz konusu olduğunda, dünyanın etkisi bazen olumsuz olmaktan uzaktır.

Tembel bir portföy, basitçe bir “stres olmayan portföyü” temsil eder. Yıllar boyunca çeşitli yatırımcılardan edinilen deneyimler, tembel bir portföyün benimsenmesinin çok karlı olduğunu kanıtlamış ve dünyanın farklı yerlerinden birçok yatırımcı tarafından yaygın olarak uygulanmıştır. Bu nedenle, tembellik pratik dünyada hiçbir zaman iyi bir şey olarak görülmedi, ancak yatırım dünyasında genellikle iyi ve karlı bir fikir olarak görülüyor.

Tembel bir portföy, yatırım tarzının kanıtlanmış yararları ve sakıncaları ve tembel bir portföyün nasıl oluşturulacağı ve bunun getirdiği avantajlardan nasıl yararlanılacağı hakkında bilinmesi gereken her şeyi açıklayan rehberde okuyucularımızı bizi izlemeye devam etmeye davet ediyoruz.

Tembel Portföy Tanımı

Tembel portföy, yatırımcıların aynı varlıkları uzun bir süre boyunca tahsis etmelerini sağlayan, çaba gerektirmeyen bir yatırım stratejisidir. Başka bir deyişle, sürdürmek için çok az çaba gerektiren veya hiç çaba gerektirmeyen bir yatırım koleksiyonudur.

Böyle bir portföy, genellikle, yeniden dengelenmesi kolay olan bir dizi düşük maliyetli fon içerir. Genellikle çok az endeks fonundan oluşur, tembel bir portföyde bulunan maksimum endeks fonu sayısı 5'tir. Bu nedenle, beşten fazla endeks fonu içermez, bazen tembel bir portföy sadece bir endeks fonundan oluşabilir. Başlıca pazar endekslerinin yatırım getirilerini geçmesi beklenmiyor.

Bu endeks fonları, büyük hisse senetleri veya tahviller olabilir. Genellikle sıradan hisse senetleri gibi herkesin satın alabileceği ortak yatırımlar gibidirler. Bu nedenle, tembel bir portföy, endeks fonlarının küçük bir bileşimi olarak kabul edilir. Yine de, bunun en iyisi, bir yatırımcının risk toleransına ve düzenli olarak yeniden dengeleme zorunluluğuna uygun olarak oluşturulmuş olarak kabul edilir.

Tembel Bir Portföy Nasıl Oluşturulur

Tembel bir portföy, çok esnek ve karmaşık olmayan bir özel mod benimser, bu da tasarımı çok kolaylaştırır. Temel olarak, büyük hisse senetleri veya tahviller gibi en fazla beş endeks fonunun seçilmesini gerektirir.

Birçok deneyimli kurumsal yatırımcı, doğru tembel portföyü oluşturmak için sayısız yol sağlamıştır. Sonuç olarak, yeni yatırımcılar piyasada bulunan bin endeks fonu arasından en fazla beş endeks fonu seçme seçeneğine sahiptir.

Aşağıda uzmanların yeni yatırımcılara benimsemeleri için sunduğu tembel portföy fikirlerine ilişkin bazı örnekler verilmiştir. ve onlara kendi tembel portföylerini oluşturmalarında rehberlik edin.

Rick Ferri'nin Tembel Üç Fon Portföyü

Finans uzmanı Rick Ferri, uzmanlığından tembel bir portföy oluşturmak için harika bir fikir verdi. Tembel portföyün temellerini henüz tam olarak anlayamamış olan yeni yatırımcılar için uyarlanabilen basit ama etkili tembel bir portföy örneğini düşündü. Uzman, yeni yatırımcıların iyi bir tembel portföy oluşturmaları için aşağıdaki endeks fonlarını önermişti:

 • 40% Vanguard Total Bond Market Index Fund (BND).

  • %40 Vanguard Total Bond Market Index Fund (BND).

   • %40 Vanguard Total Bond Market Index Fund (BND).

    • li>
    • %40 Vanguard Toplam Borsa Endeksi Fonu (VTI).
    • 20% Vanguard Total International Stock Index Fund (VXUS).

    David Weliver'ın Fidelity Portföyü

    David Weliver'ın Fidelity Portföyü de mükemmel tembel portföyün önde gelen bir örneği olarak ortaya çıkmıştır. amatör yatırımcıların izlemesi için. Weliver, doğru tembel portföyü oluşturmak için dört borsa önerir:

    • %20 iShares Core S&P Total US Stock Market (ITOT).
    • %20 iShares S&P Small Cap 600 Value (IJS).
    • %40 iShares Core MSCI Toplam Uluslararası Hisse Senedi (IXUS).
    • %20 iShares Core ABD Toplam Tahvil (AGG).

    Warren Buffet's 90/10 Portföy

    Popüler milyarder, çok az çabayla büyük getiriler sürecini yorumlayan bir fikir önerdi.

    Bu portföy, en çok benimsenen tembel portföylerden biri olarak işaretlendi. Çok basit bir süreçle en iyi ve yüksek performanslı yatırım stilleri arasında olduğunu kanıtladı.

    Warren Buffet'ın 90/10 Portföyü yalnızca iki endeks fonundan oluşur:

    • 90% Vanguard S&P 500 ETF (VOO).
    • < li aria-level="1">%10 Vanguard Kısa Vadeli Hazine Endeksi Fonu ETF (VGSH).

    Tembel Portföylerin Avantajları

    Daha önce de belirtildiği gibi, faydalar tembel bir portföy oluşturanlar için, yatırım tarzını benimseyen erken yatırımcılara iyi avantajlar sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, pek çok hayali ve en stratejik yatırım fikrini geride bıraktı.

    Tembel bir portföyden elde edilen dikkate değer faydalardan biri, yatırımcıların portföyü korurken elde ettikleri kolaylık ve rahatlıktır. Bu, tembel portföyün çok yaygın bir parçasıdır, yatırımcılar hiçbir karmaşıklık olmadan kolay bakımın avantajlarından yararlanır.

    Ayrıca, tembel portföylerin getirdiği kolaylık, yönetim ücretlerinin çok düşük olmasını sağlar. Diğer bir deyişle, tembel portföylere sahip yatırımcılar, yatırımın tamamı boyunca kendilerini çok düşük yönetim ücretleri öderken bulurlar.

    Ayrıca şu ana kadar en çok getiri sağlayan stratejilerden biridir. Tembel portföyler, çok az yatırım çabasıyla veya hiç yatırım yapmadan, yatırımcılara iyi ve etkileyici getiriler sağlar.

    Tembel Stratejinin Dezavantajları

    Tembel portföylerde gerçekten çok fazla göze çarpan dezavantaj olmamıştır. Ancak, herhangi bir yatırımcının diğer portföylerle kolayca yapabileceği gibi tembel portföyleri özelleştirmek kolay değildir.

    Dolayısıyla, özelleştirme fikri, diğer portföylerde olduğu gibi tembel bir portföyle gerçekten çalışmaz.

    Sonuç

    Tembel portföylerin şaşırtıcı özellikleri ve tembel portföylere sahip birçok yatırımcının tanıklıkları göz önüne alındığında, tembel çalışanlar kötü, tembel olsa da, söylemek oldukça doğrudur. portföyler aslında inanılmaz ve harika.

    Dolayısıyla tembel portföy, yeni yatırımcılar için en iyi tavsiye edilen yatırım stratejisi olarak kabul edilebilir. Yalnızca iyi getirilerin bu kadar kolay bir şekilde elde edilmesini sağlayan herhangi bir karmaşıklık içermez.

    Share