Yatırımda KISS Prensibi Nedir?

Yatırımlarla birlikte gelen riskler, yatırım yaparken atılacak doğru adımları ve alınacak kararları bilmek için uygun direktifler gerektirir. KISS ilkesiyle ilgili aşağıdaki kılavuz, yatırımcıların yatırım yapma süreçlerine yön vermelerine yardımcı olacaktır.

“öp” farklı anlamlar içerdiğinden genellikle ilk duyulduğunda farklı izlenimler uyandırabilir. Kelimenin anlamı, hitap etmek için kullanıldığı şeye bağlıdır. İş hakkında konuşurken, KISS tam anlamıyla 'Keep It Simple, Stupid' anlamına gelen bir kısaltmadır. KISS ilkesi, yıllar içinde yaygın olarak benimsenen bir dizi kural sağlamıştır. Yatırımda KISS ilkesi birçokları için işe yaradı ve diğer ilkeler arasında oldukça uygulandı.

Yeni yatırımcılar, KISS yatırım ilkelerine yapılan atıfları ilk kez duyduklarında garip ve garip bulsalar da, ilkenin benimsenmesi yıllar içinde büyük ölçüde arttığından, uzun süredir var olan yatırımcılar için ortak bir terim haline geldi. Bu nedenle deneyimli yatırımcılar arasında daha çok konuşuluyor.

Yıllar içinde KISS, birçok yatırımcıyı kazanan tarafta gören nihai bir ilke haline geldi. Pek çok kişiyi fonlarını kaybetme eşiğinden kurtardı, bu nedenle bu ilkeye olumsuz olanlardan daha fazla olumlu geri bildirim geldi.

KISS In Investing'in Anlamı

Daha önce de belirtildiği gibi, KISS dış dünya için farklı şeyler ifade edebilir, ancak yatırım dünyası söz konusu olduğunda, yatırım kararlarını yönlendirmek için bir dizi kuralı kısaltmak için kullanılır. Diğer bir deyişle, yatırımda KISS, tamamen “Basit Tut, Aptal” anlamına gelen bir kısaltmadır.

İlke, çoğu sistemin basit bir şekilde yapıldığında ve hiçbir komplikasyon olmadan etkili bir şekilde çalıştığını ima eden bir ideolojiyi ifade eder. Bir yatırım stratejisi olmasının yanı sıra, ilke genel dünya fenomeni için de geçerlidir.

Çoğu etkinliğin veya girişimin, mümkün olduğunca basit bir şekilde işlendiğinde her zaman başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçların genellikle süreçlerden daha büyük olduğu ortaya çıkıyor.

Oldukça ilginç bir şekilde, ifadenin kendisi doğası gereği basittir ve kâr elde etmeden önce yatırımın karmaşık bir süreç olmayabileceği gerçeğine vurgu yapar. maksimize edilecek.

Dahası, yatırımcılara fonlarını veya varlıklarını tam olarak anlamadıkları hiçbir şeye yatırmamalarını hatırlatır.

KISS İlkesinin Kökenleri

Daha önce de söylendiği gibi, ifade şuydu: doğrudan yatırım alanını ele almak için formüle edilmemiş, genel bir dünya olgusundan çıkarılmış ve daha sonra tanıkların yatırım kararları ve süreçleri üzerindeki etkisine tanıklık etmeye başlamasından sonra yatırım sektörüne uygulanmıştır.

Bu tabir, 1960'larda icat edildiği için uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Araştırmalar, ABD'de ortaya çıktıktan sonra, Donanma tarafından basitliği temel amaç olarak belirtmesinin ardından ortaya çıktığını ortaya koydu.

KISS'in Ana Kuralları

İfadeyi ve ne anlama geldiğini iyi anlamak KISS'in ana ilkesinin basitlik olduğunu zaten açıkça ortaya koyduğunu ima ediyor. Bu nedenle yatırımcılar, yatırım süreçlerinde komplikasyonlardan kaçınmalıdır. Ve neye yatırım yapacakları konusunda net bir anlayışa sahip olmalıdırlar.

Ancak, KISS'in yatırımcıların çoğunluğunun anlamasına yardımcı olduğu bazı önemli kavramlar vardır. Bu kavramlar, yatırımcıların oyunu kazanmak için riskleri azaltmasına ve yavaş ve istikrarlı bir tempoda kar elde etmesine yardımcı olur.

KISS'ten çıkarılan dikkate değer ilkelerden biri çeşitlendirme kavramıdır. Daha açık terimlerle çeşitlendirme, bir kişinin yatırım yaptığı parayı farklı yatırım türleri arasında bölme uygulaması anlamına gelir. Bu kavram, “tüm yumurtaları bir sepete koymama” tavsiyesini açıklar.

Bu konsept, Yatırım yaparken riskleri azaltmanın ve fonları güvence altına almanın en iyi yoludur.

Yatırım Yaparken KISS Nasıl Uygulanır?

KISS yatırım ilkesini, özellikle söz konusu olduğunda farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. kişisel yatırım planlarınıza. Bu nedenle, yatırımcılar KISS ilkesini kendi takdirlerine ve ilkeye ilişkin anlayışlarına göre yorumlamayı seçebilirler.

Bununla birlikte, yatırımcılar KISS ilkesini yorumlamak için hangi yolu seçerse seçsinler, ilkenin ardındaki amacın fonlarını korurken pratik ve gerçekçi olmaya bağlı olduğunu akıllarında bulundurmalıdırlar.

Aşağıda, bu ilkeyi gerçekleştirmeye yönelik bazı kılavuzlar bulunmaktadır. KISS ilkesi fikriyle yatırımlar:

 • Yatırım yapmak için çok fazla paraya ihtiyacınız yok, elinizde ne varsa onunla yatırım yapabilirsiniz.
 • Yatırım yapmak için asla borç para almayın, kişisel fonlarınızla yatırım yapın.
 • Yatırımınızı sık sık takip etmekten kaçının. Diğer bir deyişle, yatırımlarınızı her hafta değil, her gün kontrol etmeyin.
 • Asla piyasayı zamanlamaya çalışmayın.
 • Yatırım planınızı otomatikleştirin. Bu, yatırımcıların yinelenen bir mevduat oluşturması ve bunu bırakması gerektiği anlamına gelir.
 • Açık risklerin eşiğine yatırım yapmayın. Bazı riskler açıktır, daha bir yatırım yapılmadan bile onları tespit edebilirsiniz.
 • Yatırımınızı çeşitlendirin. Hisse senetlerinizi etrafa dağıtın ve farklı hisse senetlerine veya finansal planlara yatırım yapın, çünkü bu riski azaltır.
 • En iyi şekilde bağlı kalabileceğiniz planları tutun. Bu, tutarlılık anlamına gelir.
 • Hisse senedi toplamayı deneyerek tasarruflarınızı veya emeklilik planınızı asla tehlikeye atmayın.
 • Anlayın ki, denemezsen yapamazsın, bu yüzden yaparak öğrenmekten daha iyi bir yol yoktur. Bu nedenle, bazı fonları kaybetmekten korkmayın, bu normaldir ve başarıyı tehlikeye atmaz.
 • Yatırım paketi hakkında bilgi edinin. Bilmediğiniz bir şeye asla yatırım yapmayın. Biraz bilgi sahibi olmak da tavsiye edilmez, paranızı yatırmadan önce yatırım türünü net bir şekilde anlayın.
 • Korkunç yatırımların ne olduğunu bilin ve tanımlayın ve bunlardan mümkün olduğunca kaçının.
 • Daha fazla likiditenin daha düşük getiri ile sonuçlandığını anlayın.

Son Söz

KISS ilkesi, Birçok yatırımcı, kendileri için başarılı bir yatırım deneyimine yardımcı olan en iyi yatırım kararlarını verir. KISS yatırım yolunu takip etmeyi düşünen insanlar, yatırım yaparak para kazanmanın roket bilimi olmadığını anlamalıdır. Bu nedenle yatırımcılar, yatırımlarında başarılı olmak istiyorlarsa hızlı bir şekilde pasif gelir beklememelidirler.

KISS ilkesini benimseyen yatırımcılar, disiplinli ve sabırlı olmanın çok önemli olduğunu anlamalıdır. Bu şekilde, fonlarını kaybetme riskine sokmadan adil ve istikrarlı bir hızla kolayca servet biriktirebilirler.

Share