1 inçte Başlangıç ​​Kılavuzu: Merkezi Olmayan Değişim Toplayıcı

Hala kripto alanında DEX toplayıcıları ile tanışmaya değer mi diye merak ediyor musunuz? İşte popüler DEX Toplayıcı, 1 inç hakkında yeterli anlayışı sağlamak için bir kılavuz.

Sektördeki varlığının birkaç yılı boyunca, 1 inç toplayıcı, merkezi olmayan borsalarda en iyi kripto fiyatlarını aramak isteyen kripto kullanıcıları için bir go-to-platform olarak hizmet etti. Bu nedenle, yeni başlayanlar için, daha fazla dalmadan önce, merkezi olmayan borsaların ne olduğunu doğru bir şekilde anlamaları uygundur.

Merkezi olmayan borsalar (DEX'ler), merkezi olmayan kripto para borsalarına benzetilebilir. Başka bir deyişle, üçüncü bir tarafın kendilerini yönetmesini gerektirmeyen kripto para ticaret platformlarıdır. Bu merkezi olmayan borsalar, herhangi bir tek veya üçüncü taraf şirketin emir defterlerini tutması, fonları saklaması veya karar vermesi gerektiğini kabul etmez.

Merkezi olmayan borsalara alım satım amacıyla herkes kolayca erişebilir. Tüccarların fonlarına veya kişisel bilgilerine şirketlere erişim izni vermeden yalnızca cüzdanlarını bağlamalarını isterler. Sektördeki merkezi olmayan borsalardan bazıları şunlardır: Uniswap (UNI), SushiSwap (SUSHI) ve PancakeSwap (CAKE).

1inch: DEX Aggregator

1inch, sektördeki en popüler DEX toplayıcılarından biridir. Temel olarak 1inch, kullanıcıları için en uygun en ucuz fiyatlar için bir avuç merkezi olmayan borsayı eleştirel bir şekilde değerlendiren bir DEX toplayıcı olarak hizmet eder.

Basitçe söylemek gerekirse, platform, ticaretleri için en iyi fiyatları almalarını sağlamak amacıyla müşterilerinin ticaretini merkezi olmayan borsalar arasında yeniden yönlendirdiği için 1inch, kripto tüccarları için bir arkadaş olarak görülüyor. Özellikle 1 inç ile kripto tüccarlarının, merkezi olmayan borsalarda en iyi kripto fiyatlarını elde etmek için herhangi bir titiz araştırmadan geçmesi gerekmez.

1inch, kullanıcıları için optimum memnuniyet sağlamak için bir dizi merkezi olmayan borsadan yararlanır. . 1 inçte listelenen merkezi olmayan borsalardan bazıları Uniswap, 0x ve Balancer'dır. Ayrıca, önceden Mooniswap olarak bilinen kendi likidite protokolüne sahiptir.

1inch Founders

Mayıs 2019'da Surjey Kunz ve Anton Bukov, bir ETHGlobal hackathon sırasında 1inch kurdu. Kripto uzmanları, projeyi Ethereum blok zincirinde inşa etmek için etkinliği kullandı.

Platform yinelemesinden yaklaşık bir yıl sonra, 1 inçlik kurucular bir finansman turundan yaklaşık 12 milyon dolar güvence altına aldı. Etkinliğe Pantera Capital, Binance Labs, Galaxy Digital ve ParaFi Capital dahil olmak üzere birçok saygın firma katıldı.

Bu, ekibi platformun 1INCH tokenini Aralık 2020'de piyasaya sürmeye teşvik etti. Sonuç olarak, ekip, bu tarihten önce 1 inçlik değişim platformunu kullanan herkese 1INCH yönetişim jetonunu hava yoluyla gönderdi.

Kurucular, tamamen verimli bir DEX toplayıcı oluşturmak için uzmanlıklarından yararlandı. İkisi de o zamanlar deneyimli profesyonellerdi. Surjey Kunz daha önce Porsche için yazılım mühendisi olarak çalıştı. Bu arada Anton Bukov, daha önce NEAR Protokolü üzerinde çalışmış bir geliştiriciydi.

1inch Nasıl Çalışır

1inch, temel olarak bir DEX toplayıcı olarak hizmet ederken, kullanıcılara bir dizi ürün sunar. Daha önce de belirtildiği gibi 1inch, birkaç merkezi olmayan borsada kripto para birimi fiyatlarını ve işlem ücretlerini karşılaştırarak çalışır.

Projenin bazı temel özelliklerine bir göz atalım:

  • Toplama protokolü. Toplama protokolü ile 1inch, alım satımları en iyi fiyatlar ve en düşük ücretlerle platformlara otomatik olarak yönlendirerek, yatırımcıların fiyatları karşılaştırırken ve tüm DEX ortamında alım satım gerçekleştirirken tek bir platform kullanmalarına olanak tanır. 1 inç, kripto tüccarlarının sahne arkasında gerçekleşen karmaşık keşif ve yönlendirme süreçleri hakkında endişelenmeden tek bir işlem gerçekleştirmesine olanak tanır.
  • Likidite Protokolü. 1 inç ayrıca bir likidite protokolüne sahiptir. Likidite protokolü başlangıçta Mooniswap adı altında başlatıldı. Protokol, kullanıcıların kripto varlıklarını 1 inçlik likidite havuzlarına yatırarak pasif gelir elde etmelerini sağlayacak şekilde çalışır. Daha sonra, likidite havuzlarında tutulan kripto para birimleri, 1 inçlik merkezi olmayan borsayı kullanarak işlem yapan tüccarlar tarafından işlemlerin karşı tarafı olarak kullanılabilir. Bunun karşılığında, likidite sağlayıcıları, daha sonra diğer kripto para birimleriyle stake edilebilecek veya takas edilebilecek LP jetonları kazanır.
  • Sanal oranlar. 1 inçlik likidite protokolü de sanal oranları benimser. Bu özellik, ticarette öne çıkan sorunları ele almayı amaçlar. Ön çalıştırma, kötü niyetli bir tüccar, madenci veya bot, ağa yayınlanan bir işlemi gözlemlediğinde ve işlemlerinin, gözlemlenen bekleyen işlemden önce yapılması için daha yüksek bir ücret teklif ettiğinde gerçekleşir. Sanal oranlar, likidite havuzundaki ücretlerde, bunu kötü niyetli aktörler için yürütmeyi kârsız hale getiren bir düzenleme getirir.
  • Limit emri protokolü. 1inch'in limit emri protokolü, tüccarların standart takas emirlerinin ötesinde daha gelişmiş, koşullu emirler vermelerini sağlar. 1 inçlik tüccarlar, limit emir protokolünü kullanarak karlarını belirli fiyatlarla otomatik olarak kilitlemek veya kayıpları önlemek için zararı durdur emirleri ve takip eden durdurma emirleri gibi emirler verebilirler.

Avantajlar Diğer DEX'lere göre 1 inçlik

Merkezi olmayan borsalar tarafından dağıtılan mekanizma göz önüne alındığında, kullanıcılara genellikle daha fazla güvenlik ve özerklik sağlar, ancak sınırlı likidite sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar.

Daha da önemlisi, merkezi olmayan borsalarda likidite eksikliğinin ortaya çıkması büyük olasılıktır. varlıkların fiyatlandırılmasında verimsizlik durumu olarak adlandırılan kayma. Bu nedenle, bir işlemin beklenen fiyatı ile işlemin gerçekleştirildiği zamanki gerçek fiyatı arasında bir fark oluşmasına neden olacaktır.

1inch, bir ticareti kolaylaştırmak için en düşük piyasa fiyatını bulmak için bir dizi DEX'i tarayarak likidite havuzlarını derinleştirmeye odaklanan bir altyapı kullandığı için diğer DEX'lere göre daha avantajlı olduğunu kanıtladı.

1INCH Token

1 inçlik protokolün yönetim belirteci 1İNÇ'dir. Bu, jetonun 1 inçlik platformun nasıl çalıştırıldığına oy vermek için kullanılabileceğini ima eder. Belirteç, platformun piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra, tam olarak Aralık 2020'de başlatıldı.

1INCH, platformu Ethereum ağında çalışan bir ERC-20 belirteci olarak temsil eder. Token, birçok saygın kripto para borsasında listelenme kazandı.

Sonuç

1inch, birçok kripto kullanıcısı için bir DEX toplayıcısı ve merkezi olmayan bir borsa olarak ortaya çıktı ve hala daha fazlası için ayarlandı. gelişmeler. Platformda sağlanan bilgiler, 1 inçlik token arzının bir kısmının geliştirme için ayrıldığını ve borsanın yeni likidite protokollerini hızlı bir şekilde entegre ettiğini gördü. Platform büyük bir hızla gelişiyor.

Share