Açıklanan Kripto Değerleri: Sats, Gwei, Lovelace ve Jager

Kripto para birimleri genellikle temel birimlerinden daha küçük değer birimlerinde işlem görür. Bu daha küçük kripto para birimi bölümleri, daha kesin fiyatlandırmaya izin verir ve bir para biriminin kesirli miktarlarının ticaretini kolaylaştırabilir. Bu kılavuzda en yaygın mezhepleri ve ne anlama geldiklerini açıklayacağız.

Kripto para dünyasında yeniyseniz, muhtemelen tam olarak emin olmadığınız birçok terim duymuşsunuzdur. “Satoshi,” “Bitcoin,” ve “altcoin” karşılaşmış olabileceğiniz garip kelimelerden sadece birkaçı ve bunların ne anlama geldiğini anlamak zor olabilir. Örneğin, “Satoshi Nakamoto” Bitcoin (BTC) geliştiren, Bitcoin blok zincirini oluşturup dağıtan ve orijinal Bitcoin teknik incelemesini yazan bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından kullanılan addır. Ayrıca, “Satoshi” ayrıca genellikle çok küçük miktarlardaki Bitcoin'i ifade etmek için kullanılır. Aşağıda, bu küçük miktarları ayrıntılı olarak tartışacağız. Kripto endüstrisinde bunlara “kripto kupürleri ”

Tanımlanan Kripto Birimleri ve Mezhepler

denir.Kripto para birimlerini ve mezheplerini anlamak için öncelikle kripto para biriminin ne olduğunu anlamak önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse, bir kripto para birimi, belirli bir dijital varlık için standartlaştırılmış bir değer ölçüsüdür. Bu, ABD'deki standart para biriminin doların veya Avrupa'daki standart para biriminin euro olmasına benzer.

İki ana kripto para birimi türü vardır: temel birimler ve türetilmiş para birimi birimler.

Temel birimler, belirli bir dijital varlık için birincil veya temel değer ölçüsüdür. Örneğin, Bitcoin (BTC) tipik olarak, blok zincirinde alınıp satılabilen en küçük Bitcoin birimi olan satoshis (veya sats) cinsinden ölçülür. Öte yandan Ethereum (ETH), tipik olarak işlem görebilecek en küçük ETH birimi olan Wei ile ölçülür.

Türetilen birimler ise ikincil değer ölçüleridir. belirli bir dijital varlığın temel birimlerine dayalıdır. Örneğin, 1 BTC 100.000.000 satoshi'ye ve 1 ETH 10^18 wei'ye eşittir. Bu nedenle, türetilmiş birimler, çok fazla temel birim kullanmadan daha büyük miktarlarda dijital varlığı ölçmek için bir yol sağlar.

Bu arada, kripto para birimleri, belirli kripto para birimleri için basitçe alternatif isimlerdir. Örneğin, Bitcoin'in en küçük birimlerine satoshi denir:

 • 1 Satoshi = 0.00000001 BTC
 • 10 Satoshi = 0.0000001 BTC
 • 100 Satoshi = 0.000001 BTC
 • 1.000 Satoshi = 0.00001 BTC
 • 10.000 Satoshi = 0.0001 BTC
 • 100.000 Satoshi = 0.001 BTC
 • 1.000.000 Satoshi = 0.01 BTC
 • 10.000.000 Satoshi = 0.1 BTC

Özellikle, BTC'nin milibitcoinler (mBTC) veya mikrobitcoinler (μBTC) gibi daha küçük para birimlerinde anıldığını da göreceksiniz.

Benzer şekilde, ETH bazen gwei veya Finney gibi daha küçük mezheplerde anılır. Ve XRP'ye bazen düşürme veya işaretleme gibi daha küçük değerlerle atıfta bulunulur.

Kripto projelerinin mezhepleri kullanmayı tercih etmesinin birkaç nedeni vardır.

İlk olarak, kullanıcıların fiyatları anlamasını kolaylaştırabilir. Bunun nedeni, çoğu insanın Bitcoin veya Ethereum gibi daha büyük birimlerden ziyade dolar veya euro gibi daha küçük birimlerle işlem yapmaya daha aşina olmasıdır. Bu nedenle, mezheplerin kullanılması geleneksel itibari para birimi ile dijital varlıklar arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir.

İkincisi, mezhepleri kullanmak, sorunları kesin olarak önleyebilir. Örneğin, BTC'nin fiyatı 10.000$ ise ve 0.001 BTC satın almak istiyorsanız, “0.00001” bir borsada BTC/USD ticaret çiftine dönüştürün. Ancak, BTC mBTC (milibitcoin) cinsinden ölçülseydi, yalnızca “10” mBTC/USD işlem çiftine dönüştürün.

Ayrıca, kupürleri kullanmak matematiksel işlemleri gerçekleştirmeyi kolaylaştırabilir. Bunun nedeni, çoğu insanın daha küçük sayılarla çalışmaktan daha rahat olmasıdır. Bu nedenle, mezhepleri kullanmak karmaşık hesaplamaları daha basit hale getirmeye yardımcı olabilir.

Hangi kripto para birimini ve mezheplerini kullanacağınızı seçmek söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır.

 1. İlk olarak, neyi başarmaya çalıştığınızı düşünmeniz gerekir. Örneğin, dijital varlıklarla küçük alımlar yapmak istiyorsanız satoshi veya wei gibi daha küçük birimler kullanmak iyi bir fikir olabilir. Ancak, daha büyük alımlar veya işlemler yapmak istiyorsanız, Bitcoin veya Ethereum gibi daha büyük birimleri kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir.
 2. İkincisi, sizin için en rahat olanı düşünmeniz gerekir. Bazı insanlar daha küçük sayılarla çalışmayı tercih ederken, diğerleri daha büyük sayılarla çalışmayı tercih eder. Bu nedenle, en rahat kullandığınız birimleri ve mezhepleri seçmelisiniz.
 3. Kripto topluluğunda en yaygın olanı da göz önünde bulundurmalısınız. “hak” veya “yanlış” burada yanıtlayın, diğer piyasa katılımcılarının yaygın olarak kullandığı birimleri ve mezhepleri kullanmak, başkalarıyla iletişim kurmanızı ve ticaret yapmanızı kolaylaştırabilir.

Hangi kripto birimlerinin ve mezheplerin seçilmesiyle ilgili doğru bir cevap yoktur. kullanmak. Bunun yerine, ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneğin hangisi olduğuna karar vermek size kalmış.

Artık kripto para birimleri ve mezhepleri hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olduğunuza göre, karşılaşabileceğiniz en yaygın olanlardan bazılarına bakalım.

Bitcoin Değerleri

Bitcoin'ler fiziksel nesneler değildir, onlar mal ve hizmet satın almak için kullanılan veya diğer para birimleriyle işlem gören dijital birimler. Bitcoin mezhepleri, değeri ölçmek için kullanılan Bitcoin birimlerini ifade eder.

En yaygın kullanılan değer, şu anda blok başına 12,5 BTC olan Bitcoin blok ödülüdür. Bitcoin ağında yeni bir blok oluşturulduğunda, bulmacayı çözen madenci ödül olarak 12,5 BTC alır.

Ancak, 1 satoshi gibi daha küçük değerleri ölçmek için kullanılan daha küçük Bitcoin mezhepleri de vardır. (0.00000001BTC). Bu daha küçük değerler önemlidir çünkü daha kesin işlemlere izin verirler ve çok küçük miktarlarda BTC ile uğraşırken kullanımları daha kolaydır.

Gördüğünüz gibi, değeri ölçmek için çeşitli Bitcoin mezhepleri kullanılıyor. Her birinin farklı bir değeri vardır ve hepsi farklı amaçlar için faydalıdır. Bu nedenle, Bitcoins ile uğraşırken, ölçmeye çalıştığınız değer için doğru değeri kullandığınızdan emin olun.

Ethereum Değerleri

Ethereum ağı ve yerel para birimi popülerlik kazanmaya devam ettikçe, daha küçük miktarlarda ETH ölçmek için kullanılan çeşitli mezhepler de öyle. Bu, alana yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden en yaygın ETH mezheplerinden bazılarına ve neyi temsil ettiklerine bakalım.

Wei, Ethereum'un en küçük birimidir ve adını Wei'den almıştır. İlk merkezi olmayan dijital para birimlerinden biri olan b-money'in yaratıcısı Dai. 1 ETH, 10^18 wei'ye eşittir.

Gwei, Ethereum'un yaratıcısı Vitalik Buterin'in adını taşıyan bir ETH birimidir. 1 Gwei, 10^9  ETH'ye eşittir.

Mikroeter, başka bir ETH birimidir ve bir ETH'nin 1/1000'ine eşittir.

Kether, 1/1000'e eşit bir ETH birimidir bir mikroeter.

Tüm bu farklı mezhepler ile ne kadar ETH'niz olduğu konusunda kafanız karışabilir. Ancak, her bir birimin anlamını anlayarak, ETH varlıklarınızı daha iyi takip edebilir ve her birimde tam olarak ne kadar paranız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Cardano Mezhepleri

Cardano'nun benzersiz bir değeri vardır. ADA'da değerler tartışılırken kafa karışıklığının ve belirsizliğin önlenmesine yardımcı olan değerleme sistemi.

ADA'nın temel birimine, dünyanın ilk bilgisayar programcısı olan Ada Lovelace'ın adını taşıyan Lovelace denir. 1 ADA, 1.000.000 Lovelace'a eşittir. Sonraki birim Kilolovelace (K ADA), ardından Megalovelace (M ADA).

 • 1 K ADA = 1.000.000 Lovelace (ADA)
 • 1 M ADA = 1.000.000 Kilolovelace (K ADA)

Cardano'nun ayrıca iki küçük hesap birimi vardır, mikro-Lovelace (uLOV) ve nano-Lovelace (nLOV).

 • 1 uLOV = 0.000001 ADA
 • 1 nLOV = 0.000000001 ADA

Cardano değerleme sistemi, tüm değerlerin ondalık nokta olmadan gösterilebilmesi için tasarlanmıştır. Bu, belirsizliği önler ve ADA'nın ne kadar konuşulduğunu anlamayı kolaylaştırır.

BNB Değerleri

Binance Coin (BNB), Binance borsasının yerel kripto para birimidir. 2017'de Binance ekosistemini beslemek için oluşturuldu ve platformda alım satım ücretleri, listeleme ücretleri ve para çekme ücretleri dahil olmak üzere çeşitli ücretleri ödemek için kullanılıyor.

BNB, katmanlı yapısı nedeniyle diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Üç BNB katmanı vardır: Temel, Standart ve Elit. Her katmanın kendi avantajları ve ayrıcalıkları vardır.

Temel katman, en düşük katmandır ve yeni kullanıcılar içindir. Standart ve Elite katmanlarından daha düşük bir işlem ücretine sahiptir.

Standart katman en popüler katmandır ve deneyimli tüccarlar içindir. Temel katmandan daha yüksek bir işlem ücretine sahiptir ancak belirli özelliklere erken erişim ve özel müşteri desteği gibi ek avantajlar sunar.

Elit katman, en yüksek katmandır ve profesyonel tüccarlar içindir. En yüksek işlem ücretine sahiptir ancak Standart katmanın tüm avantajlarının yanı sıra belirli özelliklere erken erişim, konsiyerj hizmeti ve etkinlik davetleri gibi daha da özel avantajlar sunar.

İki tane vardır. BNB türleri: ERC-20 BNB ve BEP2 BNB. Birincisi, Ethereum blok zincirinde oluşturulan orijinal BNB jetonudur. Bu arada BEP2 BNB, Binance Chain blok zincirinde oluşturulan yeni BNB jetonudur.

ERC-20 BNB, Binance borsasında ücret ödemek için kullanılabilir. BEP2 BNB, Binance DEX borsasında ücret ödemek için kullanılabilir.

BNB'nin adı Jager olarak bilinir, adını Telegram'daki Binance yöneticisinden alır. 1 Jager, 0.00000001 BNB'ye eşittir.

Son Söz

Kripto birimleri ve mezhepler ilk başta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak nasıl çalıştıklarını anladığınızda oldukça basittirler. Özetle, birimler bir dijital varlığın ölçüldüğü temel para birimini ifade ederken kripto para birimleri o birimin daha küçük bölümlerini ifade eder.

Share