Algorand (ALGO) Nedir?

Algorand'ın benzersiz özellikleri, yıllardır ana akım blok zincirinin benimsenmesini baltalayan teknik engelleri ortadan kaldırıyor. Bu özellikler ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliktir. Kılavuz, platformun bunu nasıl başardığını açıklıyor.

Algorand (ALGO), finansın geleceğini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir blok zinciridir. Gelecekteki ekonominin bel kemiği olacak güçlü merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) ve finansal ilkeller yaratan bir platformdur. Algorand, geliştiricilerin milyarlarca kişinin kullanabileceği uygulamalar ve varlıklar oluşturmak için ihtiyaç duyduğu altyapı ve araçları sağlayarak ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve hız sunmaya odaklanır. Ethereum'un yüksek ağ ücreti, dApp geliştiricilerini ve DeFi tüccarlarını alternatif blok zinciri çözümleri olarak Algorand'ı aramaya itti, bu nedenle Algorand, diğer rakip blok zincirlerinin karşılaştığı zorlukları ele alıyor.

Algorand (ALGO), işlem hızlarını artırmak ve kesinliğe ulaşmak için iki katmanlı bir yapıdan ve Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasının benzersiz bir varyasyonundan yararlanan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir blok zinciri ağıdır. Algorand'ın yerel bir belirteci ALGO vardır. Algorand'ın blok ödülleri, tüm ALGO jeton sahiplerine dağıtılır ve tüm ALGO sahiplerine sadece blok üreticileri yerine ödül kazanma fırsatı sunar. Hızlı işlemlere ve neredeyse anında kesinliğe ulaşmaya güçlü bir şekilde odaklanan ödeme odaklı bir ağdır; bu, saniyede 1.000'den fazla işlemin (TPS) işlenmesi ve beş saniyeden kısa sürede işlem kesinliğinin gerçekleştirilmesi anlamına gelir.

Algorand, izinsiz ve izinli bir ortamda, verimlilik ve güvenlikle çalışarak, tüm kullanıcılara inceleme veya izne ihtiyaç duymadan sisteme katılma fırsatı verir. İşlemleri bir dakikalık gecikmeyle onaylar ve aşağıdaki işlemlerde kullanıcılar arasında fikir birliğine varmak için yeni bir Bizans Anlaşması (BA) protokolü kullanır. Algorand, fikir birliğini ölçeklendirmek için Doğrulanabilir Rastgele İşlevler üzerinde çalışan yeni bir mekanizma kullanır.

Algorand'ın Evrimi

Algorand'ın kökleri, bir bilgisayar bilimcisi ve MIT olan Profesör Silvio Micali'nin dApp'ler oluşturmak için izinsiz ve açık kaynaklı bir platform olarak Algorand vakfı aracılığıyla blok zinciri ağını icat ettiği 2017 yılına kadar uzanıyor. Algorand'ın tasarımı, hantal işlemleri hızla sunma, işleme ve tamamlama hedefiyle ödeme odaklıdır. Algorand 2019'da piyasaya sürüldü. O zamandan beri ekibi sadece Micali'nin ötesine geçti. Algorand üzerinde çok disiplinli bir araştırmacı, kriptograf, matematikçi ve geliştirici ekibi çalışıyor.

Normal olarak, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçiliği eşit ölçüde sağlamak için modern blok zinciri ağları tercih edilir. Ancak bu konuda başarılı sayılabilecek pek az kişi vardır, çünkü bazıları biri diğeri için fedakârlıkta bulunmayı başaramamıştır. Bu durum Algorand için farklıdır, çünkü ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik üçlü özelliklerine sadık kalır.

Algorand, daha hızlı işlem kesinliğine ve hızına sahiptir, bu da geliştiricilerin alternatif olmasını sağlar. Güçlü anında kesinliği ve saniyeler içinde paket işlemi tamamlaması için NFT'leri destekleyen en hızlı blok zinciridir. Algorand, Pure Proof of Stake (PPoS) algoritması sayesinde en hızlı kesinliği sunar. Ayrıca, bir İtalyan telif hakkı toplama ajansı Algorand'ı kullandığında, 95000'den fazla üye yazarının 4,5 milyon hakkını tokenize etmesi sadece birkaç saat süren, milyonlarca NFT'yi hızla basma kapasitesini kanıtladı. Ajans başka bir blok zinciri kullansaydı bu daha yavaş olurdu.

Şimdiye kadar, blockchain ağı benimsemede kilometre taşlarına ulaşabildi. Şu anda Algorand üzerinde çalışan düzinelerce canlı ürün var. Blockchain'in sunmayı vaat ettiği en iyi özellikleri keşfetmeye hazırlanan daha pek çoğu hala geliştirme aşamasındadır. Algorand Vakfı, 2020'de Algorand Asia Accelerator ve Algorand Europe Accelerator olmak üzere iki hızlandırıcı programı başlattı. Her ikisi de devam eden projelere ve Algorand'ı geliştirmekle ilgilenen geliştiricilere yardım etmeye odaklanıyor. Bu programlar, Algorand ekosisteminin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için lansmana kadar strateji formülasyonundan uçtan uca destekle gelecek vaat eden projeler sağlar.

Algorand Kullanım Örnekleri

Algorand (ALGO) blok zinciri, yüzlerce fintech, startup, finansal hizmet, kurum ve DeFi ile ev sahipliği yaptı ve ortaklık kurdu. Güçlü topluluk, Algorand'ın finansın geleceğine ilişkin uzun vadeli vizyonuyla uyumlu, sağlıklı bir kuruluşlar ekosistemi oluşturuyor.

Algorand ve diğer blok zincirlerde merkezi olmayan uygulamalar oluşturan ve dağıtan bir platform olan Reach, Algorand ile birlikte çalıştı. Ayrıca, müzik varlıklarını blok zincirine getiren Opulous, sanatçıların bir sonraki projeleri için merkezi olmayan finansman yoluyla fon talep etmelerine izin vermek için ALGO'yu kullanıyor. Her büyüklükteki işletmenin ödemeler, ticaret ve dünya çapındaki finansal uygulamalar için sabit paraların ve kamu blok zincirlerinin gücünden yararlanmasını sağlayan küresel bir finansal teknoloji firması olan Circle, Algorand'ı da kullanıyor. Ayrıca Marshall Adaları, Marshallese egemenliği (SOV) olarak bilinen dünyanın ilk ulusal dijital para birimini oluşturmak ve oluşturmak için Algorand ve SFB teknolojilerini kullanıyor.

Algorand Protokolü'nün Yapısı

Algorand blok zinciri iki katmanlı bir yapıya sahiptir. İlk katman, akıllı sözleşmelerde görülen sihrin çoğunu gerçekleştirir. Özellikle, Algorand protokolü atomik takasları (hızlı eşler arası kripto para alışverişi) işler. ASA'lar olarak bilinen yeni Algorand tabanlı blok zinciri varlıkları yaratır. İkinci Algorand katmanı, modern DeFi uygulamalarına benzer şekilde daha büyük ve daha fazla özellik içeren sözleşmeler çalıştırır. Temel katman, akıllı sözleşmeleri, varlık oluşturmayı ve varlıklar arasında atomik takasları destekleyerek güvenlik ve uyumluluk sağlar.

Özellikle, Algorand ağının ilk katmanında platformlar ve kullanıcılar, Algorand blok zincirinde yeni veya mevcut belirteçleri temsil eden ASA'lar oluşturabilir. Bu, ERC-20 belirteçlerinin Ethereum ağında nasıl çalıştığına benzer. Güvenlikle ilgili olarak, Algorand platformundaki akıllı sözleşmeler, Katman-1 Algorand Akıllı Sözleşmeleri (ASC1'ler) olarak yürütülür. Bu, fikir birliği protokolünün kendisiyle aynı güvenlik düzeyini sürdürdükleri anlamına gelir.

Algorand'ın ikinci katmanı, daha karmaşık akıllı sözleşmeler ve dApp geliştirme için ayrılmıştır. Ağın Katman 1 ve Katman 2 arasındaki bu çatallanma, Algorand'ın işlemleri çok verimli bir şekilde işlemesini sağlar. Zincir dışında gerçekleşen daha karmaşık akıllı sözleşmelerle, Katman 1'deki basit işlemler, daha büyük, daha karmaşık akıllı sözleşmelerin müdahalesi olmadan hızlıdır.

Algorand Stake Mekanizması

Algorand stake mekanizması, Pure Proof-of-Stake (PPoS) olarak ünlüdür. Bizans konsensüsünde barındırılmaktadır. Algorand PPoS, kullanıcının hissesiyle orantılı olarak yeni bir blok seçimi üzerindeki etkisini sağlar. Kullanıcılar, ihtiyaç duyulduğunda oy kullanmak üzere gizlice seçilir. Tüm çevrimiçi kullanıcılar teklif verme ve oy kullanma şansına sahiptir.

Tüm sistemin güvenliği, tüm ekonominin dürüstlüğüne bağlıdır. Paranın çoğu dürüst ellerde olduğunda sistem güvenlidir. Diğer yaklaşımlarda, ekonominin küçük bir alt kümesi tüm ekonominin güvenliğini belirler, bu da yalnızca birkaç kullanıcının oy kullanabileceği anlamına gelir. Kullanıcıların bir kısmı sistemi bozabilir. Yanlış davranırlarsa çoğunluğun etkisinin ne olacağını hayal edin.

ALGO Token

Algorand blok zinciri ağının yerel kripto para birimi ALGO vardır. ALGO, sınırsız ekonomiyi ve teşvik sistemini yönlendirir. Algorand Vakfı, Algorand blok zincirinin istikrarına katkıda bulunmak ve Algorand topluluğunu, ekosistem inşasını ve araştırmayı desteklemek için simgeye sahiptir. Belirteç, Algorand blok zincirinin hız, ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, şeffaflık ve güvenlik gibi benzersiz özelliklerinden yararlandı. Bu, ALGO'ya bugün mevcut olan güçlü ve güvenilir kripto para birimleri arasında güçlü bir konum kazandırdı.

ALGO ile kullanıcılar e-ticaret veya perakende yoluyla mal veya hizmet alıp satabilir. Ancak kredi veya banka kartlarının aksine, işlem gerçekten anında gerçekleşir.

ALGO'yu bir kişiye veya birçok kişiye göndermek neredeyse aynı dijital görevdir ve aynı hızda gerçekleşir. Herhangi bir sayıda kişiye para dağıtımı 4,5 saniyeden az sürer. Ayrıca, minimum miktarlara bölünebilir (örneğin, 0.0001 ALGO).

Sonuç

Algorand'ın benzersiz özellikleri, ana akım blok zincirinin benimsenmesini yıllarca baltalayan teknik engelleri ortadan kaldırır. . Bu özellikler ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliktir. Kullanıcıların Algorand blok zincirini kullanmak için bir yetkilinin onayına ihtiyacı yoktur. Tek bir kullanıcı sınıfı vardır ve kapı bekçisi yoktur. Her katılımcı, her bloğu okuyabilir ve gelecekteki bir bloğa bir işlem yazabilir. Ayrıca, tüm bireysel ağ katılımcılarının kontrol gücü vardır.

Ayrıca veri manipülasyonu, kaybı veya imha riski de yoktur. Bu nedenle Algorand güvenli ve güvenilir bir platformdur.

Daha iyi bir blok zincirine geçiş yaparsanız, işletmenizin sektörü daha iyisini yapabilir. Algorand, izinsiz, hızlı, güvenli, ölçeklenebilir ve merkezi olmayan bir sistem sunar. Bu nedenle, iyi bir seçenektir.

Share