Arbitrum dApp Nedir?

Bu kılavuz, ağdaki her bir düğüme aynı anda işlem göndererek çalışan, stres testi blok zincirleri için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir uygulama olan Arbitrum hakkında bilmeniz gereken her şeyi içerir.

<

Arbitrum, stres testi blok zincirleri için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir uygulamadır. Ağdaki her bir düğüme aynı anda işlem göndererek çalışır. İşlemler, rastgele anahtarlarla kriptografik olarak imzalanır, bu da hangi anahtarın doğrulanacağını tahmin etmeyi imkansız hale getirir. Bu nedenle, her işlemin bağımsız olarak ve tüm düğümlerde paralel olarak doğrulanması gerekir. Bu şekilde, Arbitrum dApp, ağdaki tüm düğümler arasında aynı anda büyük bir işlem artışını simüle edebilir.

Arbitrum, genel Ethereum (ETH) düğümlerini test etmek için kullanılsa da, iş kanıtı (PoW) algoritması kullanan herhangi bir blok zincirinde kullanılabilir. Gelecekte, amaç, her bir algoritmanın işlem hacmiyle nasıl ölçeklendiğini karşılaştırmak için Arbitrum'un birden fazla iş kanıtı algoritmasından geçmesini sağlamaktır.

Ayrıca, Arbitrum, blok zinciri ölçeklenebilirliği ve merkezi olmayan uygulamaların, merkeziyetsizliği kaybetmeden işlemlerini nasıl ölçeklendirebileceği.

Arbitrum'u Anlamak

Arbitrum, merkezi olmayan bir para birimi, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilen bir mobil uygulamadır. Bu, Arbitrum'un Bitcoin (BTC) veya Litecoin'in (LTC) aksine SHA-256 veya Scrypt kullanılarak madencilik yapılmadan işlemlerin güvenli olduğunu garanti eden yan zincirlerin kullanılmasıyla elde edilir. Arbitrum, dahili para birimi (Arbits), akıllı sözleşme yeteneği ve hız iyileştirmeleri gibi ek özelliklerle Bitcoin'in geliştirilmiş bir versiyonu olarak geliştirilmiştir. Bu özellikleri tek bir para biriminde birleştirmek, kullanıcıların olanaklarını genişletir. Cüzdanlarında para depolayabilirler ve Arbits'in blok zincirinde çalışmasını gerektiren akıllı sözleşmelere ve dApp'lere erişebilirler.

Özellikle, Arbitrum dApp, Ethereum gibi aynı blok zincirinde kalır. Bunun nedeni, merkezi olmayan bir para birimi, akıllı sözleşmeler ve dApp'ler oluşturmanın tek yolunun Ethereum'un blok zincirinde olmasıdır. Arbitrum'dan bu işlevselliğe erişmek için Ethereum'a bağlı kalmalıdır, böylece kullanıcılar aynı blok zincirinde kalırken Arbitlerini istedikleri şekilde kullanabilirler.

Ek olarak, Arbitrum'un Arbits adı verilen dahili para birimi vardır. Blok zincirindeki işlemler için Ether'e benzer şekilde kullanılabilirler. Bir kripto para biriminde dahili bir para birimi kullanmak, bazı kripto para birimleri için bir çözüm sağlar’ işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik sorunları gibi mevcut sorunlar. İşlem ücretleriyle ilgili yaygın bir sorun, kullanıcı işlemlerine ek maliyetler eklemesi ve bu da fazla maliyetler nedeniyle daha az kişinin çevrimiçi ürün satın almasıyla sonuçlanmasıdır. Ayrıca, işlem ücretleri her zaman kripto para birimlerinde ödenir ve bu da kripto para fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle satıcıların kendileri için maliyetli olabilir. Dahili bir para birimi kullanmak, kullanıcıların Arbitrum'un blok zincirindeki işlemler için dahili olarak kullanıldığı için, kullanıcıların işlem ücretlerinden kaçınmasını sağlar. Bu aynı zamanda, satıcıların kripto para birimleriyle uğraşırken dalgalanan kripto para fiyatları konusunda endişelenmeleri gerekmediği anlamına gelir, çünkü bu sorunlar Arbitrum'un tek bir kripto para birimini kullanmasıyla çözülür.

Arbitrum diğer kripto para birimlerinden farklıdır çünkü Ethereum madeni paralarının yanında kullanılabilecek Arbits adlı dahili belirtecine sahiptir. Bunun nedeni, dahili bir token kullanmanın, Ethereum'un blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasına izin verirken, işlem maliyetleri ve ölçeklenebilirlik sorunları gibi blok zincirleriyle ilgili mevcut sorunların bazılarını çözebilmesidir.

Arbitrum, Ethereum'a bağlı olduğundan, kullanıcılar Arbitlerini birçok şekilde kullanabilirler. Bunun nedeni, Ethereum gibi blok zinciri teknolojisini kullanmasıdır, bu nedenle dahili işlemleri için yapılması gereken herhangi bir değişiklik sisteme kolayca uygulanabilir.

Arbitrum Tarihi

Arbitrum'un başlangıcı olarak başladı. Arbitrium Limited tarafından 2016 yılının başlarında inşa edilen bir projedir. Arbitrium'un geliştirme aşamasında blok zincirlerinin stres testi için kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Arbitrum, esneklik göz önünde bulundurularak oluşturuldu. Arbitrum arka plan programı, kullanıcıların Arbitrum ağı içinde rasgele işlemler oluşturmasına olanak tanıyan ve çok çeşitli test olanaklarına izin veren birçok özelleştirilebilir özelliğe sahiptir. Ayrıca, kullanıcıların, her bir düğümün işlemleri işleme hızı ve diğer faydalı metrikler dahil olmak üzere, merkezi olmayan ağdaki her bir düğümü izlemesine olanak tanır.

2.0'dan önceki Arbitrum sürümlerinde, Arbitrum'un özelleştirilebilir özellikleri, Arbitrum'un arka plan programında yerleşik bir GUI aracılığıyla yönetiliyordu. Arbitrum 2.0'da, bu ayarlar arka plan programının dışına ve yapılandırma dosyalarına taşınmıştır, böylece Arbitrum, herhangi bir sistemde grafiksel bir arabirim veya Arbitrium sunucularına bağımlılık yüklemeye gerek kalmadan kolayca dağıtılabilir.

Arbitrum ve Ethereum.

Arbitrum ve Ethereum

Arbitrum ve Ethereum, merkezi olmayan çevrimiçi hizmetlerle ilgilidir, ancak oldukça farklıdırlar. Arbitrum, blok zinciri dışında tamamen yeni hizmetler oluşturmakla ilgilidir. Arbitrum, Peg-Net'i kullanır ve Ethereum, Etherium Sanal Makinesi'ni kullanır.

Arbitrum ekip üyeleri, mobil cihazınızı Arbitrum paraları (Ethers veya Bitcoins değil) göndermek için kullanabileceğiniz Android işletim sistemi için bir uygulama geliştirmeyi planlıyor. Bu platformu, herhangi bir üçüncü taraftan izin almadan herkesin herhangi bir yerde herhangi bir mobil cihazda çalıştırabilmesi için geliştirmek istiyorlar. Bu onlar için çok önemlidir, çünkü üçüncü tarafların (hükümet yetkilileri, İSS'ler vb.) bazı API isteklerini veya benzeri şeyleri engelleyerek gerçekten popüler hale geldiğinde tüm sistemi kapatmayacaklarını umarlar.

Arbitrum'un arkasındaki fikir, geliştiricilerin Etherium Virtual Machine'in merkezi olmayan uygulamalar yazmak için mümkün olan en iyi çözüm olduğunu fark etmesiyle doğdu. Ayrıca, yeni bir standart olan Peg-Net'i geliştirmelerine neden olan bazı eksiklikleri fark ettiler.

Arbitrum'u Benzersiz Yapan Nedir?

Arbitrum'un hedefi eksiksiz bir finansal platform olmaktır. kullanıcıların merkezi olmayan uygulamaları (Dapps) kullanarak kripto ekonomisine katılmalarına olanak tanır.

Arbitrum, finans ve ekonomi ile ilgili her şeyin tek bir platformda mevcut olduğu bir dünya yaratabilir. Bu, hem fiat hem de kripto para birimlerinin değiş tokuş edilmesi, banka hesaplarına erişim, borç verme, borç alma, tasarruf etme, yatırım yapma, hisse senetleri, hisse senetleri, türevler alıp satma anlamına gelir. Diğer kriptolar bu pazarın farklı yönlerine odaklandı, ancak yalnızca bir alana odaklandılar. Arbitrum, tüm bu özellikleri tek bir genel amaçlı araçta birleştirmeyi amaçlar.

İlk yapı taşı, kullanıcının akıllı sözleşme desteği (ERC20 ve NEP5 uyumlu tokenler) ile kripto paraları almasına izin verecek olan Arbitrum Cüzdanıdır.

İkinci yapı taşı ArbitrumCoin'dir. Platformun para birimi olarak işlev görür ve kullanıcıların onu uygulayan herhangi bir uygulamada mal veya hizmet satın almalarına olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca ARB'lerini cüzdanda tutmayı ve bakiye üzerinden faiz almayı seçebilirler.

Üçüncü yapı taşı ArbitrumX'tir. ArbitrumWallet'i aracı olarak kullanarak merkezi olmayan para birimlerinin (hem fiat hem de kripto) değiş tokuşuna izin verir.

Ve son olarak, Arbitrum'un kendi ilk dapp'i ArbitrumFinance vardır. Bu, yukarıdaki tüm özellikleri, kişilerin mali durumlarını yönetmeleri için eksiksiz bir araç setinde birleştirir.

Arbitrum dApp'in Avantajları

Arbitrum'un en büyük avantajı, banka veya finans kurumu gibi herhangi bir üçüncü şahıstan izin almadan herkesin ticaret yapmasına izin vermesidir. Arbitrum, merkezi olmayan ve geleneksel para birimlerinde sorunlara neden olabilecek hükümet düzenlemelerinden muaftır. Arbitrum ile kullanıcıların bir hesaba ihtiyacı yoktur ve para birimi bankalar veya hükümetler tarafından tutulamaz. Bu nedenle, arbitraj ticareti ile ilişkili herhangi bir risk yoktur. Kripto para biriminin bir başka avantajı da anonim olmasıdır. Kredi kartlarınız ve hesap numaralarınız gibi bilgilerinize birden fazla kişinin erişebildiği bankacılıktan farklı olarak, yalnızca alıcılar ve satıcılar birbirini tanır. Bu, birinin kimliğini çalmayı çok zorlaştırır ve katılmadan önce kimlik göndermeniz gerektiğinden, kişilerin anonim olarak arbitraj kullanmasını engeller. Bir başka avantaj da, birçok kripto para biriminin sınırlı bir arza sahip olmasıdır; bu da, herhangi bir zamanda yoktan var etmeden kolayca basılabilen itibari para birimlerinin aksine, para biriminin gelecekte devalüe edilmesinin zor olacağı anlamına gelir.

Arbitrum'un diğer Arbitrum kullanıcılarıyla işlem yaparken herhangi bir işlem ücreti yoktur ve üçüncü taraf kurumların iznine ihtiyacınız yoktur. Geleneksel para işlemleri, genellikle hizmetleri için ücret alan bankalar aracılığıyla yapılır. Bankalar ayrıca, insanların fonlarını yönetmelerini veya önemli şekillerde kullanmalarını zorlaştıran dolandırıcılık faaliyetlerinden şüphelenirse hesapları dondurabilir veya işlemleri reddedebilir.

Arbitrum'un Dezavantajları

Arbitrum, blok zincirlerini kolayca ölçeklenebilirlik açısından test etmeye olanak tanıyan mükemmel bir stres testi aracıdır. Ne yazık ki, Arbitrum'un test edebileceği pek çok şey basit yama ile düzeltilmiyor. Bunun yerine, bunlar, dengelenmesi zor olan çok sayıda tavizi olan sorunlardır.

Öncelikle, blok zincirlerde bazı katı sınırlar vardır. İşlemleri tüm düğümler arasında paralel olarak göndermek, her düğümün tüm blokları bir kerede bellekte tutması gerektiği ve hiç kimsenin bir bloğu ağdaki diğer tüm düğümlerden alıp doğrulayana kadar işleyemeyeceği anlamına gelir.

Bunun iki yan etkisi vardır. İlk olarak, iHer blok zincirinin Arbitrum aracılığıyla gönderilen yalnızca bir bloğu varsa, her düğümdeki yük eşit olurdu. Ancak, bir kişi Arbitrum üzerinden aynı anda birkaç blok yayınlarsa, her düğüm emsallerinden daha ağır bir yükle uğraşmak zorundadır. Bu, düğümlerin işlem kuyruğunda sıralarını beklerken zaman aşımına uğramasına ve yanıt vermemesine neden olabilir.

İkincisi, daha fazla işlem gönderilir tüm düğümler, her düğümde daha fazla yük vardır. Bu, blockchain depolaması ve hesaplama gücü üzerinde büyük bir baskıya neden olur.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Arbitrum dApp, yüksek hacimde stres testi blok zinciri performansı için mükemmeldir ancak gerçek ölçeklendirme çözümlerini test etmek için daha az kullanışlıdır. Protokol tasarımında büyük revizyonlar yapmadan diğer şeyleri geliştirmek zordur.

Arbitrum dApp, Ethereum için kullanılan tüm dillerle uyumludur ve çalışmaları tüm son kullanıcılar için görünmez kalır. Bu nedenle, Arbitrum, Ethereum topluluğunda geniş çapta benimsenmiştir.

Share