Audius ve AUDIO Token nedir?

Kripto endüstrisi, müzik endüstrisini de kucaklayarak eğlence sektörünü tam anlamıyla ele geçirdi. Blok zinciri teknolojisini müzikle entegre eden blok zinciri tabanlı bir müzik akışı platformu olan Audius hakkında her şey burada.

Dünya nüfusunun çoğunluğu inkar edilemez bir şekilde müzik sever, çünkü küresel müzik endüstrisi her yıl milyarlardan az bir şey üretmiyor. Müziğin birçok kişinin aklına getirdiği zevk ve rahatlık ve her yıl elde edilen gelirin önemi göz önüne alındığında, sanatçıların çalışmalarının karşılığının adil bir şekilde ödenmediği endişeleri oluşmuştur. Howey, Audius (AUDIO), müzik endüstrisi ile bir kripto entegrasyonunun bu boşluğu giderebileceğine inanıyor. Bu nedenle, blok zinciri ağı tarafından desteklenen, merkezi olmayan bir müzik paylaşım ve akış protokolü oluşturmaya çalıştı ve sanatçılara müziklerinden para kazanma şeklini yönetme ve hayranlarla doğrudan bağlantı kurma becerisi kazandırmayı amaçlıyor.

<

Audius: Yeni Bir Spotify mı?

Müzik akışı endüstrisi, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 445 milyon müzik akışı abonesi tahminiyle süper rekabetçiyken, Audius, sektörü tehdit etme potansiyeli taşıyor gibi görünüyor. Bu nedenle Spotify'a rakip mi, yoksa yeni bir Spotify olarak mı ortaya çıkmış sorusu bizi baş başa bırakıyor.

Temel olarak Audius, müzik akışı hizmetlerine odaklanan, topluluk tarafından yönlendirilen merkezi olmayan bir protokoldür. Audius, sanatçılara müzikleri üzerinde uygun kontrol ve para kazandırma gücü sunarak müzik endüstrisini merkezsizleştirmek ve demokratikleştirmek için olası altyapıları dağıtıyor. Bu nedenle, blok zinciri destekli müzik platformu, kelimenin tam anlamıyla blok zinciri türünün bir sonraki Spotify veya SoundCloud'u olmak için çaba sarf ediyor.

Audius Nasıl Çalışıyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, Audius, sanatçılara gereken parayı ve gücü geri vermeyi amaçlayan, merkezi olmayan bir müzik akışı blok zinciri destekli platformdur. Bununla birlikte, Audius'un bu müzik sanatçılarını doğrudan dinleyicilerine bağlayarak müzik endüstrisini merkezden uzaklaştırabildiğini ve böylece sanatçılara daha pahalıya mal olacak plak şirketlerini ve aracıları ortadan kaldırabildiğini anlamak önemlidir. Müzik oluşturucuların bir etikete veya herhangi bir aracıya imza atmaya gerek kalmadan içeriklerini yüklemelerine ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanır. Moreso, Audius, müzik yaratıcılarına içeriklerinden nasıl para kazanılmasını istediklerini seçmeleri için seçenekler sunuyor. Tüm içeriklerin kilidini açmak için tek seferlik bir ödeme yaparak veya şarkılarını değiştirilemez jetonlar (NFT'ler) olarak satarak ücretsiz içerik ve akış sunmayı seçebilirler.

Audius ile sanatçılar gelirlerinden pay almadığı için gelirlerini maksimize edebiliyorlar. Özellikle satış gelirlerinin %90'ı sanatçılara tahsis edilirken, diğer %10'u ağı destekleyen düğüm operatörlerine düşüyor. Bununla birlikte, Audius, çalışanları ve erken yatırımcıları AUDIO belirteci ile teşvik ederken finansman turları yoluyla sürdürülebilir kalabilir. Görünüşe göre sanatçıların gelirine bağlı değil.

Teknik olarak Audius, içerik düğümleri ve keşif düğümlerini içeren iki tür merkezi olmayan düğüm tarafından korunur ve desteklenir. İçerik düğümleri müzikal içeriklere ev sahipliği yaparken, keşif düğümleri aynı içeriği endeksler.

Audius Ağı, Ethereum tabanlı bir ERC-20 belirteci olan yerel belirteci AUDIO tarafından desteklenir. Ağı güvence altına alır, stake etme özellikleri sağlar ve ayrıca protokolü yönetir.

Audius Geçmişi ve Yol Haritası

Audius, 2018 yılında Roneil Rumburg ve Forrest Browning adlı iki bilgisayar bilimcisi tarafından ortaklaşa kuruldu. Her ikisi de Ivy League derecesine sahip ve evriminin ilk aşamasından beri kripto alanına katıldılar. Elektronik müziği ve kripto gazilerini seven ikili, müzik/kripto projesini geliştirmeye başlamak için çabaları birlikte birleştirmeye karar verdi.

İnovasyonundan birkaç ay sonra platform, aynı yıl bir Seri A turu düzenledi. General Catalyst, Lightspeed ve Pantera Capital'in katılımıyla 5.5 milyon doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu. Audius ana ağı, 2019'un son çeyreğinde kullanıma sunuldu.

Audius'un Özellikleri

Audius platformu, ağı güçlendiren ve güvence altına alan iki tür düğüm içerir. Bu düğümler, İçerik Düğümlerini ve Keşif Düğümlerini içerir. Platformda öne çıkan diğer mekanizmalar arasında İçerik defteri ve AudSP bulunur.

  • İçerik Düğümleri

Bu düğümler, sanatçının müdahalesi olmadan içeriği otomatik olarak barındırmak, korumak, güvenliğini sağlamak ve yönetmek için kullanılır. Bu düğümler, yalnızca müzik yaratıcısı adına müzik içeriğinin kullanılabilirliğini korumaya odaklanarak çalışır. Etkin bir ağ payının yanı sıra düğüm operatörleri tarafından veya kendi içeriklerini barındıran sanatçıların kendileri tarafından çalıştırılabilirler.

  • Keşif Düğümleri

Bu düğümler, oluşturmaya odaklanır. bir hayranın ağdaki müzik içeriğini keşfetmesi mümkündür. Kullanıcıların ağ üzerinde verimli bir şekilde sorgulayabilecekleri meta verileri dizine eklemek için bir mekanizma işlevi görür.

  • Content Ledger

Audius Content Ledger, Audius ağındaki sanatçıların gelir paylarını kontrol etmeleri ve içerik ile içerik sahiplik yapısını izlemeleri için merkezi olmayan bir süreç sağlar. Ayrıca, tutarlı ses içeriği ve meta veri biçimi özelliği sayesinde kolay erişilebilirlik sağlar.

  • AudSP

Bu, dosyaların dağıtılmasına yardımcı olan merkezi olmayan bir depolama protokolü işlevi görür. Audius protokolü boyunca. Platformun demokratik bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasını sağlarken, basit, gezinmesi kolay ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir tanıdık bir kullanıcı deneyimi sağlar.

AUDIO Token

Daha önce de belirtildiği gibi, AUDIO, Audius ağının yerel simgesidir. Ethereum tabanlı bir ERC-20 belirtecidir. AUDIO, protokolde uzun vadeli değeri korumaya odaklanmıştır ve katma değerli hizmetler için teminat olarak belirlenir. 2021'de AUDIO, piyasa değeri açısından 99. en büyük kripto para birimiydi.

Audius Kullanım Örnekleri

Audius ekosisteminin yardımcı programı simgesi olan AUDIO, temel olarak üç ana amaç için kullanılır. bir ödül sistemi, güvenlik ve yönetim içerir.

Audius ağında, kullanıcıların uygun hale gelmek ve karşılığında ödüller kazanmak için AUDIO jetonlarını stake etmeleri gerekmektedir. Moreso, belirteçler, kullanıcıların potansiyel ağ güncellemeleri için teklif vermelerini ve oy vermelerini sağlayan platformun yönetişim belirteçleri olarak kullanılır. Jeton sahiplerine, platformdaki özel içeriğin kilidini açma ayrıcalığı sunulur.

Audius'un Faydaları

Audius platformu, müzik severlerin ve müzik yaratıcılarının ağda özel avantajlardan yararlanmasını sağlayarak, onu sanatçılar için bir platform haline getiriyor. Avantajları şunlardır:

  • Müzik yaratıcılarının gelirlerini en üst düzeye çıkarmasına ve gelirlerinden en üst düzeyde yararlanmasına yardımcı olur.
  • Aracıların ve izleyicilerinin müdahalesiyle ortaya çıkan komplikasyonları ortadan kaldırır.
  • Düğümleri çalıştırmak için teşvikler sağladığı için kullanıcıların ağ ücretlerinden pay almalarını sağlar.
  • Kullanıcılara özel oy hakları sunar
  • Müzik yaratıcılarının yeteneklerini daha geniş bir kitleye kolayca satmalarına yardımcı olur.


Sonuç

Audius, devrim niteliğindeki blok zinciri destekli müzik akışı hizmetlerinin keyfini çıkarmak isteyen müzik sanatçıları için başvurulacak bir platform olduğunu kanıtladı.

Her ne kadar platform henüz gelişme aşamasında olup, önümüzdeki dönemde müzik endüstrisini geride bırakma potansiyeline sahip olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte platform, sanatçıların gelirlerini en üst düzeye çıkarırken yeteneklerini satmaları karşılığında adil bir ücret almalarını sağlamak için çaba gösteriyor.

Share