Binance Hesabı Bağlı (BAB) Jetonları Açıklandı

Binance'in Binance Chain'de yeni bir NFT 2.0 jetonunu piyasaya sürmesi, uzun zamandır beklendiği gibi muhtemelen tartışılması en hareketli konulardan biri. Bu özel kılavuzla Binance Account Bound tokenleri ile ilgili her ayrıntıdan haberdar olun.

Binance dünyanın en büyük kripto para borsası olduğundan, ilk Binance Account Bound'un (BAB) lansmanı, görünüşe göre binlerce kullanıcısı için yeni bir çekim noktası. Bu jetonlar özellikle kullanıcı sertifikasyonu için piyasaya sürüldü, bu nedenle birçok meraklı ve kullanıcı, Binance Account Bound (BAB) ile onlar için stokta ne olabileceği konusunda açık bir şekilde meraklı.

Binance Account Bound (BAB) belirteçleri, Binance tarafından özel olarak oluşturulan bir tür Soulbound belirteçleridir. Yeni NFT 2.0 jetonları, daha önce piyasaya sürülmeden önce kripto emektarı Vitalik Buterin tarafından teklif edilmişti. Bu nedenle, ruha bağlı belirteçlerin ne olduğunu, kullanım durumlarını ve bu kripto alanındaki alakalarını doğru bir şekilde anlamak uygundur. Bu, herkesin Binance'in yeni kullanıma sunulan blok zinciri tabanlı belirteçlerini daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

Soulbound Jetonları (SBT'ler) Nedir?

Soulbound belirteçleri (SBT'ler), Web3 çağındaki en son ve trend yeniliklerden biridir. Bir kişinin kimlik bilgilerinin bir temsili olarak işlev gören devredilemez ve benzersiz belirteçlerdir. Başka bir deyişle, ruha bağlı jetonlar, web3 kullanıcılarının üyeliklerini, kimlik bilgilerini ve bağlantılarını yansıtan bir özgeçmiş türü olarak tanımlanabilir.

Soulbound jetonların yinelenmesi, kullanıcıların eğitim bilgileri, istihdam geçmişi veya bir kişinin deneyimlerini detaylandıran çalışmalar gibi değişmez kayıtları kolayca ve güvenli bir şekilde saklayabilecekleri bir blockchain hesabına sahip olduklarını ima eder.

Soulbound jetonlar NFT'ler gibi değildir. ve açık piyasada alınıp satılabilen ve bir cüzdandan diğerine aktarılabilen diğer kripto para birimleri. Adından da anlaşılacağı gibi, Soulbound jetonları, tüm ömrü boyunca kalıcı olarak bir cüzdan veya hesaba bağlı olan devredilemez jetonlardır. Ruha bağlı jetonları barındıran bu sözde blok zinciri hesapları veya cüzdanlarına “Ruhlar denir.”

Soulbound Tokens Nasıl Çalışır

Soulbound belirteçleri, daha önce de belirtildiği gibi, NFT 2.0 belirteçleridir. Bu nedenle, geleneksel takas edilemez tokenlere (NFT'ler) çok benzer şekilde çalışırlar. Fark, transfer açısındandır. NFT belirteçleri aktarılabilirken, Soulbound belirteçleri devredilemez.

NFT'ler ve Soulbound belirteçleri arasındaki benzerliklerin farklılıklarından daha fazla olduğu göz önüne alındığında, Soulbound belirteçleri devredilemez NFT'ler olarak tanımlanır. Temel olarak, Soulbound jetonları takas edilemez, çünkü her jeton benzersizdir ve devredilemez.

Moreso, bu belirteçler, kullanıcılar arasında güveni artırmaya yardımcı olan bir mekanizma kullanır. Mekanizma, Souls'un kendi kendine sertifikalı SBT'leri kendilerine vermesini sağlar. Ancak, yaygın bir süreç, diğer Souls veya SBT yaratıcılarının başka bir Soul'un adresine bir SBT vermesidir. Bu nedenle, SBT, yayıncısı ve Soul'un adresi blok zincirinde herkese açık olarak doğrulanabilir. Bu nedenle, herhangi biri belirli bir Ruhun güven çevrelerini kolayca takip edebilir veya kanıtlayabilir. Bir kripto cüzdanına “Ruh” Souls, SoulBound tokenlerinin saklanabileceği cüzdanlardır.

Her türlü etkileşimin, özellikle iş odaklı etkileşimlerin, taraflar arasında maksimum düzeyde güven gerektirdiğini söylemek doğrudur. Bununla birlikte, web3 protokollerindeki yüksek düzeyde gizlilik ve anonimlik nedeniyle web3 teknolojisinin karşılaştığı en büyük zorluk budur. Bu nedenle, web3 protokolleri, varsayıldığı gibi web2'nin yapılarını tamamen değiştirmiyor, bunun yerine web2'nin merkezi yapılarına büyük ölçüde güveniyor. İyi haber şu ki Binance, SBT'lerin daha fazla benimsenmesini öneren bir hareket olan SoulBound belirteçlerini kullanıma sundu.

SBT'ler’ Avantajlar ve Sınırlamalar

Soulbound belirteçlerinin kullanımı, merkezi olmayan topluluğu geliştirmeye odaklandığından bir takım avantajlarla birlikte gelir. SBT kullanıcıları aşağıdaki avantajlardan yararlanabilir:

  • sosyal kökenin izini sürmek. Bu, blok zinciri teknolojisinin kullanımına ek bir avantajdır, çünkü geleneksel blok zinciri ağı, kullanıcıların yalnızca belirli bir dijital varlığın yapıldığı zamanı izlemesine izin verir, sosyal kökeni gösteremez. Bu nedenle, SBT'ler, kullanıcıların sosyal kökeni izlemelerine izin vererek, onlara çalışmayı ilk yayınlayan Soul'a derinlemesine bağlam sağlayarak bu konuda müdahale edecek. Sonuç olarak, derin sahtekarlıklar, zaman ve sosyal bağlam dışında oluşturuldukları için kolayca tanımlanabilirken, orijinal varlıklar, SBT'ler olarak saygın bir içerik oluşturucu/tedarikçi tarafından yayınlandıkları için kolayca tanınabilir.
  • merkezi olmayan anahtar yönetimi ve kurtarma. Şu anda, web3 katılımcılarının çoğu, Coinbase ve Binance gibi merkezi kuruluşlar tarafından yönetilen saklama cüzdanlarına güveniyor. Başka bir deyişle, bu platformların kullanıcıları aslında cüzdanlarının veya içindeki varlıklarının kontrolüne sahip değildir. Mevcut merkezi olmayan anahtar yönetim sistemleri, bu sorunu çözerek, kullanım kolaylığı ve güvenlik dengesi ile çoklu imza kurtarma çalışması gibi çözümler sunar. Sosyal iyileşme adı verilen bir başka yeni çözüm, SBT'nin sunduğu çözüme benzer şekilde, bir kişinin güvenilir ilişkisine dayanır. Orada, Ruh, sosyal ağının kesişen oyudur.

Bu arada, Soulbound tokenleri, meraklıları bunlara girmekten caydırabilecek bazı sınırlamalarla karşı karşıya. SBT'lerin dikkate değer yan etkilerinden biri, halka açık olmalarıdır. Soulbound belirteçleri, sahibinin karakterinin kanıtı olarak çalışan web3 CV etrafında odaklanan bir tür yeniliğe yöneliktir. SBT'leri tutan bazı kripto cüzdanları, yalnızca itibarları nedeniyle potansiyel olarak istenmeyen gözbebekleri alıyor. Bu nedenle, Vitalik Buterin ve SBT'lerin diğer ortak yazarları, SBT yazma veya SBT gizleme gibi seçenekler olarak daha fazla işlevsellik eklemeyi düşünüyor.

Moreso, SoulBound belirteçleri tarafından benimsenen kavram sosyal olarak kanıtlanmamıştır. Daha önce de belirtildiği gibi, SBT'ler devredilemez NFT'lerdir ve hükümetlerin kripto alanı üzerindeki kontrolünü artırma yeteneğine sahip bir gelişmedir. Daha yüksek kimlik bilgilerine sahip ruhlar, bir “üstün” oluşturmak için bir araya gelebilir; grup iyi işler için, ancak grubun anti-sosyal davranışlara yönelebileceğine dair bir endişe var. İki ucu keskin bir kılıçtır.

Ayrıca, SBT'ler birlikte çalışabilirlik sorunlarıyla karşı karşıyadır. Ayrıca, üçüncü şahıslar tarafından ihraç edilen SBT'lerin güvenilirliği konusunda endişeler bulunmaktadır. Vitalik Buterin ve iki meslektaşı tarafından belirtilen bir DeSoc vizyonunu gerçekleştirmek için, SBT'lerin benimsenmesi, NFT'ler gibi yeterince geniş olmalıdır.

Kullanıcı Sertifikasyonu için Binance Soulbound Tokens

Dediği gibi Daha önce Binance, “Binance Account Bound (BAB)” Kullanıcı sertifikası için. Bu nedenle Binance'in Soulbound tokenleri, borsada Müşterinizi Tanıyın (KYC) testini geçen kullanıcılar için kimlik bilgileri görevi görecektir.

Başka bir deyişle, BAB, diğer SoulBound belirteçleriyle benzer şekilde çalışır. Ancak, Binance zinciri üzerine inşa edildiğinden, yalnızca Binance borsası kullanıcıları için tasarlanmıştır. BAB, yalnızca Müşterini Tanı (KYC) ile uyumlu Binance kullanıcılarının platformu kullanırken BAB'lerini doğrudan cüzdanlarına basmasına olanak tanıyan bir tercih özelliği olarak işlev görecek şekilde tasarlanmıştır.

BAB, Binance mobil uygulama kullanıcıları ile sınırlıdır. Jetonlar eski veya yeni cüzdanlarda basılabilir ve ayrıca üçüncü taraf protokolleri tarafından erişilebilir olacaktır.

BAB’s Kullanım Örnekleri

Soulbound tokenlerinin ana amacına göre, BAB'nin birincil kullanım durumu, doğrulanmış Binance kullanıcılarına bir sertifika olarak hizmet etmektir. Bu nedenle, Binance kullanıcıları sertifikalandırılabilir ve bunun için bir kanıtı olabilir.

Ayrıca BAB, merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) ve NFT protokolleri tarafından da benimsenebilir. Belirteçleri, diğerlerinin yanı sıra, BAB belirteçleri olan adreslere airdrop yapmak veya bot manipülasyonlarını önlemek için BAB adreslerinden basmaya izin vermek gibi farklı amaçlar için kullanabilirler.

Özellikle, BAB belirteçleri, botlardan kaçınma, NFT'leri havaya uçurma ve ikinci dereceden oylama için kullanan bir DAO gibi sayısız etkinlik için BAB belirteçlerini doğrulamak üzere üçüncü taraf protokolleri tarafından kullanılabilir.

Neler Var? 8217;s Next?

BAB, Binance tarafından yaratılan ilk Soulbound tokenleri olduğundan, platform, BAB kullanıcıları için birçok benzersiz işlevsellik vaat ediyor.

BAB, Binance olarak tanınır& #8217'nin pilot projesi bu yazı yazılırken. Bu nedenle, web3 ortamı geliştikçe gelecekte BAB için ek kullanım örneklerinin ortaya çıkacağına dair birkaç beklenti var.

Closing Thoughts

Soulbound genellikle yeni bir tür belirteç standardı olarak kabul edilir. Bu, Merkezi Olmayan Toplum için potansiyel olarak önemli bir yapı taşı oluşturabilir. Bu nedenle Binance, SBT'lerini merkezi olmayan toplumdaki kimlik sorunlarını ele almaya odaklanacak şekilde tasarladı. Binance'in BAB'si, Binance için çevrimiçi kimlik işlevi görecektir. Bu nedenle, merkezi olmayan topluluğun kimlik sorunlarını en yakın gelecekte tamamen kontrol altına alacağını söylemek doğru olur.

Share