Bitcoin Halving 2024: Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin halving, inkar edilemez bir şekilde kripto endüstrisinde en çok beklenen olaylardan biridir. Meraklılar, 2024 için planlanan bir sonraki Bitcoin yarılanması için gün saymaya devam ederken, etkinlik hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Bitcoin (BTC) yarılanması, en çok beklenen olaylardan biridir. Bitcoin ağı. Bu olay, yeni Bitcoin arzı yarı yarıya kesildiğinde gerçekleşir. Bu etkinliğin amacı, karşılığında Bitcoin'in değeri üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacak olan enflasyon oranını düşürmektir.

Bitcoin yarılanması genellikle her 210.000 bloktan sonra dört yıllık aralıklarla planlanır. Yazılmadan önce, üç Bitcoin yarılanması gerçekleşti. Birincisi 2012'de, ikincisi 2016'da gerçekleşti. Bu nedenle, son Bitcoin yarılanması 2020'de gerçekleşti. Son yarılanma, Bitcoin madencilerinin bugüne kadar başarıyla çıkardıkları her blok için 6,25 Bitcoin ödüllendirildiğini gördü.

Bir sonraki yarılanma, blok ödülünün 3.125'e düşeceği 2024'te gerçekleşecek. Alandaki yatırımcılar şimdiden bir sonraki Bitcoin halving etkinliğini bekliyorlar. Blok ödülü sıfıra yaklaştıkça her bir yarılanmanın etkisinin azalacağına inanılıyor.

Bitcoin Yarılanması Tanımlandı

Bitcoin yarılanması, yarılanmanın zamanlamasını gören olay olarak tanımlanabilir. Bitcoin blok ödül sübvansiyonu. Etkinlik, Bitcoin blok zinciri protokolüne uygun olarak, Bitcoin blok ödülünün her 210.000'de bir yarıya indirildiğini görüyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin yarılanması her 210.000 bloktan sonra veya kabaca her dört yılda bir gerçekleşir, bu nedenle Bitcoin madencilerine işlemleri işlemek için verilen blok ödülü yarıya indirilir. Etkinlik, özellikle yeni Bitcoin'lerin dolaşıma girme oranını yarıya indiriyor. Bu, ağın tüm Bitcoin'ler serbest bırakılıncaya kadar sentetik fiyat enflasyonunu zorlama yolu olarak kabul edilir.

Bu ödül sistemi, 21 milyonluk önerilen sınıra ulaşıldığında yarılanma etkinliğinin durması beklendiğinden, uzun yıllar devam edecek. Bu noktada madenciler, işlemleri işlemek için ağ kullanıcılarının ödeyeceği ücretlerle ödüllendirilecek. Bu ücretler, madencilerin hala madencilik yapma ve ağı devam ettirme teşvikine sahip olmalarını sağlar.

2009 yılında, çıkarılan zincirdeki her blok için ödül 50 Bitcoin idi. İlk yarılanmadan sonra 25, ardından 12.5 oldu ve ardından 11 Mayıs 2020 itibariyle blok başına 6.25 Bitcoin oldu. Bunu başka bir bağlamda söylemek gerekirse, Dünya'dan çıkarılan altın miktarının yarıya indirildiğini hayal edin. Her dört yılda bir. Altının değeri kıtlığına bağlıysa, o zaman bir “yarıya”; her dört yılda bir altın üretiminin artması, teorik olarak fiyatı daha da yükseltir.

BTC Halving Neden Önemli?

Yarılanma olayı çok uygun ve önemlidir, çünkü sınırlı arzına yaklaştıkça üretilen yeni Bitcoin'lerin oranında bir başka düşüşe işaret eder. Toplam maksimum Bitcoin arzı 21 milyondur. Ekim 2021 itibariyle halihazırda dolaşımda olan yaklaşık 18,85 milyon bitcoin olduğunu ve madencilik ödülleriyle serbest bırakılacak yaklaşık 2,15 milyon bitcoin kaldığını belirtmek ilginçtir.

Halving olayı, ağın büyümesini ve verimliliğini temel olarak artırmak için her gerçekleştiğinde bazı önemli değişiklikler getirir. Her Bitcoin yarılanmasında madencilik ödülü yarıya iner. Bu, enflasyon oranında önemli bir düşüşe yol açar. Ayrıca, olay mevcut arzın azalmasına ve ardından talepte ve madeni paranın fiyatında etkileyici bir artışa neden olur. Madenciler, süreç devam ettikçe Bitcoin değerinde önemli bir artışı garanti ettiğinden, genellikle yarılanma olayının neden olduğu tazminattaki düşüşten daha az rahatsız oluyor.

Düşük arzın genellikle sabit taleple sonuçlandığı gözlemlendi. daha yüksek fiyatlarda. Bu nedenle, yarılanma yeni Bitcoin arzını azalttığından ve talep genellikle sabit kaldığından, yarılanma genellikle Bitcoin'in en büyük koşularından bazılarından önce olmuştur.

Önceki BTC Yarılanmaları

Önceki Bitcoin yarılanmaları sırasıyla 2012, 2016 ve 2020'de gerçekleşti.

  • 2012 Bitcoin yarılanması. Daha önce açıklandığı gibi, 2012 Bitcoin yarılanması, Bitcoin blok zinciri tarihindeki ilk yarılanmaydı. Olay 28 Kasım 2012'de gerçekleşti. Yarılanma bloğu, Radeon HD 5800 madenci kullanan biri tarafından SlushPool'da çıkarıldı. Özellikle, 2012 blok yarılanmasından önce blok başına yeni BTC 50 BTC idi. Bu nedenle, blok başına yeni BTC, 2012 blok yarılanmasından sonra blok başına 25 BTC'ye yarıya indirildi. Yarılanmanın gerçekleştiği gün olduğu gibi, BTC 12.35 dolardan fiyatlandırıldı. Analiz, bu fiyatın yaklaşık 150 gün içinde 127,00$'a fırladığını ortaya çıkardı.
  • 2016 Bitcoin yarılanması. Bir sonraki yarılanma 9 Temmuz 2016'da gerçekleşti. Etkinlikten sonra blok başına yeni BTC ikiye bölündü ve blok başına 12,5 BTC oldu. Özellikle yarılanma gününde fiyat 650,63 dolardı, yaklaşık 150 gün sonra 758,81 dolara yükseldi.
  • 2020 Bitcoin yarılanması. 11 Mayıs 2020, üçüncü bitcoin yarılanmasının gerçekleştiğini gördü. Etkinlikten önce blok başına yeni BTC, blok başına 12,5 BTC idi. Bu, olaydan sonra blok başına 6.25 BTC'ye yarıya indirildi. Her zamanki gibi, yarılanma günü itibariyle BTC'nin fiyatı 8821,42 $ olduğu için olay bitcoin fiyatında kayda değer bir artış gördü, bu fiyat yaklaşık 150 gün sonra 10.943,00 $'a yükseldi.

Bitcoin Halving 2024: Ne Beklemeli?

Geçmiş trend devam ederse, muhtemelen 2022'nin başındaki 1 yıllık yarılanma sonrası artışa (2020 yarılanmasından itibaren) ve bir sonraki 2024 yarılanmasından önce görülecek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştık.

Bitcoin'ciler, 2024 yarılanmasının gerçekleştikten sonra büyük bir artışa yol açıp açmayacağını veya yatırımcıların beklenen yükseliş modelinden yararlanmak isteyen yarılanmadan önce bir yükselişin başlayıp başlamayacağını merak ediyor gibi görünüyor. Sonunda olabilecek şey, tüm modelde bir yumuşama olmasıdır.

Tarihsel getirilere bakıldığında, her bir yarılanma ile büyük kazançların azaldığı görülüyor ve sonuç bu yumuşatma olabilir. Sadece zaman gösterecek ve izlenmesi gereken zaman, Mart 2024'teki yarılanmadan önce.

Sonuç

Bitcoin yarılanması olayıyla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri şudur: ağın dolaşımdaki madeni para arzını kontrol etmesine yardımcı olur, böylece piyasadaki değerini artırır. Daha önce de belirtildiği gibi, ödül sisteminin Bitcoin için önerilen 21 milyon sınırına ulaşıldığında 100 yıldan fazla bir süre devam etmesi bekleniyor. Daha sonra, madencilere işlem yapmaları için ücret verilecektir.

Share