Blockchain Çatalı Nedir?

Bir blok zinciri çatalı, basitçe bir blok zinciri ağının protokolünde yapılan bir değişikliktir. Bir blok zinciri çatalı oluştuğunda, iki ayrı blok zinciri ile iki ayrı ağa bölünür. Bu kılavuzda, bir blockchain çatalının nasıl oluştuğu sürecini ve tarihteki en ünlü çatallardan bazılarını tartışacağız.

Blok zinciri çatalı, ağdaki madencilerin neredeyse aynı anda bir blok keşfettiğinde meydana gelen ve ağın farklı bölümlerinde aynı anda iki bloğun oluşturulmasıyla sonuçlanan teknik bir olaydır.

Çatallar bunun bir parçası olarak ortaya çıkabilir. planlı protokol güncellemeleri, yeni işlevler eklemek veya mevcut işlevleri geliştirmek için topluluk odaklı girişimler tarafından ve ağdaki saldırıların bir sonucu olarak. Merkezi olmayan şekilde tasarlanan her şey, çok sayıda kripto para biriminin şimdi birkaç kez daha küçük parçalara ayrıldığından, çatallanma riski altında yapılır.

Blockchain Çatal Tanımlaması

Blok zincirindeki bir çatal, tek bir kripto para biriminin ikiye bölünmesidir. Bu, çeşitli nedenlerle yapılabilir, ancak madeni para arzı üzerinde kontrolü olan insan grupları arasında anlaşmazlıklar olduğunda tipiktir. Bu kişiler kripto paranın nasıl yönetildiğini kabul etmezlerse, blok zincirini iki ayrı zincire ayıran bir çatal başlatacaklar.

Fork, blok zincirinde kalıcı bir sapma olarak düşünülebilir ve madenciler aynı anda blok keşfettiklerinde ortaya çıkar. İki veya daha fazla bloğun her ikisinin de belirli bir zaman aralığında meydana gelen geçerli işlemlere işaret etmesi ve bunun sonucunda ağda bir çatalın oluşturulması mümkündür.

Çatallar genellikle, çatalın bir dalını geçerli dal olarak seçen madenci konsensüsü ile çözülür. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir çatal, bir kripto para biriminin blok zinciri geçmişinin kalıcı olarak farklılaşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda, hangi defterin geçerli kabul edilip hangilerinin geçerli olmadığı konusunda fikir birliğine varılmadan önce iki ayrı ve uyumsuz defter bir süre ağda birlikte var olacaktır.

Blockchain Forks Neden Oluşur?

Birisi herhangi bir değişiklik yapmadan Bitcoin (BTC) yazılımını kullandığında, esasen her Bitcoin işleminde Bitcoin Core'un güncellenmiş bir sürümünü alır, bu nedenle çatallanma olmaz. Ancak yazılımda bir karakter bile olsa herhangi bir değişiklik yapılırsa, yazılımın yeni sürümü önceki sürümleriyle uyumlu olmayacağından bu bir çatal olarak kabul edilir.

Çoğu çatal, planlı yükseltmeler için yapılır, böylece herkes en son güvenlik ve protokolün özelliklerini alır. Bununla birlikte, birisinin Bitcoin yazılımında aniden bir açık veya hata bulduğu bazı durumlar vardır ve bu, herhangi bir uyarı olmaksızın bir çatallanma ile sonuçlanır. Bu durumlarda, hatayı hızla düzelten ve yazılımın yeni sürümlerini yayınlayan genellikle küçük bir geliştirici grubudur. Çoğunluk karma gücünü elde etmeden ve kalıcı hale gelmeden önce GitHub'da yalnızca birkaç saatliğine kullanılabilirler.

Blockchain Forks Türleri

Fork, blok zincirinin ayrılıp yön değiştirdiği ve artık iki zincir olduğu bir durumdur. Önceki zincir durgunlaşacak ve büyümeyi durduracak, yeni zincir ise eskisinden daha da fazla büyümeye başlayacak.

Çeşitli çatal türleri vardır, bunların tümü yanlışlıkla ve kasıtlı olarak ayrılabilir.

Çatalların birkaç türü vardır.

Koddaki bir hata veya anormal bir hash oranı dalgalanması nedeniyle ağ iki veya daha fazla yöne saptıktan sonra meydana gelen uzun blok zinciri dalları olduğunda tesadüfi bir çatallanma meydana gelir. Yanlışlıkla yapılan çatallanmalar, düğümlerin eski blokların üzerinde oluşturulan blokları görmelerine neden olarak geçersiz bir zincir üzerinde çalıştıklarını düşünmelerine neden olur.

Bu arada, bir düğüm operatörü kendi blok zincirini başlatmaya ve üzerinde bloklar oluşturmaya karar verdiğinde, bazen kişisel çatal olarak adlandırılan kasıtlı bir çatal oluşturulur. Özellikle, kasıtlı çatallar yumuşak veya sert olabilir. Yumuşak çatal, işlemleri ve blokları doğrulamak için kullanılan kurallar kümesindeki bir değişikliktir. Bu değişiklikler ancak katılımcıların çoğunluğu tarafından kabul edilirse soft fork ile uygulanabilir. Ağdaki düğümler, protokol işleminin kuralları (yani, blokları neyin geçerli kıldığı) konusunda fikir birliğine varamadığında bir hard fork oluşur. Bu, katılımcılar arasında fikir birliği olmamasının yanı sıra sistemdeki blok geçerlilik kriterlerini değiştiren hataların bir sonucu olabilir.

Hard Çatal Nedir?

Hard fork, adından da anlaşılacağı gibi, eski sürümlerle geriye dönük uyumlu olmayan bir tür yazılım yükseltmesidir. Başka bir deyişle, yeni yazılımı yüklemeyi ve çalıştırmayı seçerseniz, eski sürümünüz artık çalışmayacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Hard fork, tüm düğümlerin veya kullanıcıların protokol yazılımının en son sürümüne yükseltmesini gerektiren bir ağ protokolünde yapılan köklü bir değişikliktir.

Yazılımın eski sürümleriyle uyumlu olan yumuşak çatalların aksine, sert çatalların “geri alınamaz” Yazılımınızı yükseltmezseniz, yeni uygulama sizi ağın bir parçası olarak tanımaz.

Bu geriye dönük uyumluluk eksikliği nedeniyle hard forklar tartışmalıdır. Bazı insanlar yeni yazılımı kullanmaya başlarken bazıları kullanmazsa ne olur? Yazılımın eski sürümünü çalıştıran kişiler, işlerin nasıl değiştiği konusunda anlaşamazlarsa ne olur? Bu soruları yanıtlamak için öncelikle hard fork'lara neyin sebep olduğunu anlamak gerekir.

Hard fork'lar bir “demokrasi" işlevi görür. Yeterince insan değişikliği desteklerse, yeni sürüm benimsenir ve eski sürüm artık geçerli olmaz. Bu şekilde, herkes yükseltme yapmak isteyip istemediğine toplu olarak karar verebilir. Genellikle, tüm madencilerin %50'sinden fazlası hard fork'u destekliyorsa, etkinleştirilir ve kalıcı hale gelir (yani geri dönüş yoktur).

Bununla birlikte, bilgi işlem gücünün %50'sinden daha azını temsil eden madenciler, ağın orijinal kurallarından sapan bir yükseltme oluşturmak isterse, bunu yeniden oynatma koruması ekleyerek yapabilirler. Bu şekilde, yalnızca bir zincir geçerli ve “true” olarak kabul edilecektir.

Sert çatalların iki önemli faydası vardır. İlk olarak, ölçeklendirme sorununu çözerler. Blok boyutunu artırarak, hard forklar aynı anda daha fazla işlemin işlenmesine izin verir, bu da daha düşük ücretler ve daha kısa onay süreleri anlamına gelir. Başka bir deyişle, daha büyük bloklar, daha yüksek ücretler ödemeden veya tek bir onay için saatler hatta günler beklemeden daha fazla işlemi tutabilir.

İkinci olarak, hard forklar fikir birliği sorununu çözer. Orijinal Bitcoin yazılımı, oraya bilerek yerleştirilmiş bir sınırlamaya sahiptir (bu bir kaza değildir). Başlangıçta Bitcoin 1 MB bloklarla tasarlandı çünkü geliştiriciler fiyatları yukarı çekmek ve erken yatırımcıları zengin etmek için arzı sınırlamak istedi.

Soft Forks ve Hard Forks

Soft fork, bir sistemi daha güvenli veya verimli hale getiren, ancak güncellenmemiş eski sistemleri anlayabilen bir yükseltmedir. “yumuşak” çünkü eski yazılım sürümleri tarafından oluşturulan tüm bloklar hala yeni yazılım tarafından tanınmaktadır. Herkes yeni sürümü kullanmaya geçerse, kullanıcı açısından hiçbir fark olmayacaktır. Sonuç olarak, madenciler ve kullanıcılar güncellemeyi çok hızlı bir şekilde benimseyecekler (genellikle birkaç gün içinde). Soft fork'lar, madencilerin yalnızca çoğunluğunun yazılımlarını yükseltmesini gerektirir.

Hard fork, önceki sürümleri yeni sürümlerle uyumsuz hale getiren bir protokol değişikliğidir. Hard fork'un amacı bir yükseltme yapmaktır, ancak değişiklik geriye dönük olarak uyumlu değildir. Bu tür bir yükseltmenin çalışması için herkesin aynı anda geçiş yapması gerekir, çünkü bazı insanlar eski sürümü kullanmaya devam ederse, o zaman iki farklı türde madeni para olacaktır ve bu, farklı kullanıcılar arasındaki işlemlerde sorunlara neden olabilir. sürümler. Bölünme varsa, iki grup ayrı para birimleri kullanır.

Hard forklar önceki sürümlerle uyumlu değildir çünkü bunlar genellikle insanların önceden yükseltilmiş yazılımı kullanmaya devam etmelerini zorlaştıran şeyleri değiştirir. Bu nedenle, hard forklar, madeni parayı kullanan herkes arasında %95 oranında anlaşma gibi yaygın bir fikir birliği gerektirir. Bu çok nadirdir (örneğin, Bitcoin'i Bitcoin Cash'e zor çatallamak için bir fikir birliği yoktur).

Yalnızca madencilerin güncellenmesini gerektiren yumuşak çatalların aksine, sert çatallar ağdaki her bir katılımcının müşterilerini yükseltmesini gerektirir, aksi takdirde kripto para ekosisteminin bir parçası olarak kalamazlar (ve ayrıca tüm paralarını kaybederler). Bu tür çatallar çok fazla planlama gerektirir ve doğru şekilde uygulanmadığı takdirde kripto para birimini daha az güvenli hale getirebilir.

Soft forklar, geriye dönük olarak uyumlu oldukları ve yazılımlarını yükseltmek için yalnızca madencilerin çoğunluğunu gerektirdiği için blok zinciri yükseltmesinin en yaygın türüdür, ancak bazen Bitcoin Cash (BCH) gibi bir bölünme varsa insanların farklı para birimleri kullanmasına neden olabilir. ). Hard fork, önceki sürümlerle uyumlu değildir ve bir para biriminin iki olmaması için herkesin benzer istemciler kullanmasını gerektirir, ancak katılımcılar arasında neredeyse oybirliğiyle fikir birliği gerektirir.

Çatalların Başlıca Örnekleri

Bir çatal, birden fazla alan adı olabilir ve aslında birkaç farklı alan adını içerebilir. Bu, tek bir kuruluş, içeriği her iki alanda da benzer tutarken ana alana ek olarak başka bir alan kullanmaya başlarsa olabilir. Örneğin, rakip markalara sahip iki şirket kendi bloglarını başlatırsa, onları her iki markanın adını vermekten ve ürünleri için birden fazla sosyal medya hesabı olan diğer herhangi bir şirket gibi ayrı tutmaktan alıkoyacak hiçbir şey olmayacaktır.

Blockchain çatallarının en iyi örnekleri Bitcoin çatalı ve Ethereum (ETH) çatalıdır.

Bitcoin açık kaynaklı bir teknoloji olduğundan, herkes Bitcoin kaynak kodunu alıp kendi versiyonunu yapabilir. Bitcoin, tarihinde üç büyük (ve iki küçük) çatala sahipti. Bu çatallanmalar, tümü Bitcoin'in orijinal kaynağından kaynaklanan birkaç yeni kripto para birimine yol açtı.

Önceden, Bitcoin çatalları, Bitcoin topluluğu Bitcoin'de görmek istedikleri yeni özellikleri ve iyileştirmeleri tartışırken, haftalarca veya aylarca gerçekleşen planlanmış olaylardı. Ancak, Ağustos 2017'deki Bitcoin Cash çatalı tipik olmaktan başka bir şey değildi. Bitcoin, giderek daha sıkışık hale gelen ağ nedeniyle dahili bir krize girerken, Bitcoin Cash, daha fazla işlem hacmini kolaylaştırmak için daha büyük bir blok boyutu sınırıyla oluşturuldu.

Bitcoin Cash ilginç bir deney olarak başlasa da, o zamandan beri dünyanın en iyi kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bununla birlikte, Bitcoin Cash'in çeşitli tartışmalara bulaşmasına neden olan dolandırıcıları ve diğer kötü çatalları cezbeder. Bitcoin Gold (BTG), Ekim 2017'de gerçekleşen ve açgözlülük ve tartışmalar tarafından yönlendirilen başka bir Bitcoin çatalıdır. Bitcoin Gold, Bitcoin'in büyüyen merkezileşme sorununu çözmek istedi. Ancak bunu, orijinal Bitcoin'in merkezi olmayan çalışma kanıtı algoritması (SHA256) yerine tescilli bir madencilik algoritması (Equihash) ile yaptı. Bitcoin Gold, Bitcoin'in temel geliştiricileri ve çalkantılı varlığı tarafından kamuoyu önünde eleştirildi.

Ethereum'a gelince, Ethereum Classic (ETC) çatalı, merkezi olmayan özerk organizasyona (DAO) yapılan bir saldırının ardından Temmuz 2016'da oluşturuldu. ). Mayıs 2017'de Ethereum için EtherZero (ETZ) olarak bilinen başka bir çatal vardı. Selefi Ethereum ile karşılaştırıldığında benzersiz ve genişletilmiş özelliklere sahip bir akıllı sözleşme geliştirme platformu olarak ortaya çıktı.

Sonuç

Bir blok zinciri çatalı, blok zincirinin iki ayrı zincire bölünmesidir. Bu, blok zincirinde önerilen değişiklikler hakkında madenciler arasında bir anlaşmazlık olduğunda ortaya çıkabilir. Bu olduğunda, madenciler iki gruba ayrılacak ve her grup kendi blok zinciri versiyonunu çıkarmaya devam edecek. Açıkçası, çatallar bir blok zincirinin daha da yükseltilmesini ve geliştirilmesini destekler.

Share