Decred (DCR) Protokolü Nedir?

Birçoğu, özellikleri ve değer depoları nedeniyle Decred ve Bitcoin'i karşılaştırır. Ancak Decred, temel ilkeleri ve işleyiş özellikleri nedeniyle benzersizdir. Aşağıdaki kılavuzda daha fazla bilgi edinin.

Decentralized Credits (DCR) kısaltması olan Decred, Bitcoin'e (BTC) alternatif olarak hizmet vermek üzere 2016 yılında kurulmuş bir ödeme madeni parasıdır. Yalnızca merkezi olmayan değil, aynı zamanda adil ve egemen olan paraya bir alternatif sunan, topluluk odaklı bir kripto para birimidir.

Decred'in gelişi, topluluk üyelerinin sisteme sahip olmalarını ve sistemi yönetmelerini, kuralları koymalarını ve projenin hangi yöne gitmesi gerektiğine karar vermelerini mümkün kıldı.

Decred: Güvenli, Uyarlanabilir, Sürdürülebilir

Decred (DCR), tıpkı Bitcoin gibi ödeme platformlarında kullanılan ancak onu benzersiz kılan çeşitli özelliklere sahip bir madeni paradır.

 •  Güvenlik

Decred, seçmenler ve madenciler arasındaki teşvikleri aynı hizaya getiren hibrit PoW+PoS modeli sayesinde saf PoW'a kıyasla saldırı yapmanın daha pahalı olabileceğini göstermiştir. Bu, uzun vadeli istikrar sağlamada uzun bir yol kat eder.

 • Uyarlanabilirlik

Uyarlanabilirlik açısından, Decred, aynı anda hard fork'lardan kaçınırken fikir birliği kurallarında değişiklik yapmasına izin veren yerleşik bir resmi yönetime sahiptir.

 • Sürdürülebilirlik
 • < /ul>

  Decred'in finanse edildiği mod blok ödülleridir. Başka bir deyişle, yalnızca oyuna gerçek yatırımı olan paydaşlar, Hazine'nin harcamalarına izin vermek için oy kullanabilir, bu da projenin uzun vadede sürdürülebilir olmasını sağlar.

  Decred, kendi kendini finanse eden çözümüyle, kripto para projeleri için geleneksel fonlamayı takip eden hataları en aza indirecek bir durum yarattı. Başka bir deyişle, Decred blok zincirinden gelen tüm blok ödüllerinin yaklaşık yüzde 10'u hazineye tahsis edilir. İkincisi, projenin gelecekteki gelişimi için kaynakları tutar.

  Decred'in Kökenleri

  Decred (DCR) üzerinde çalışan geliştiricilerin çoğu, tasarıma yardımcı olan aynı kişilerdir. tüm kripto para birimlerinin dedesi olan Bitcoin'in.

  Nisan 2013'te, Bitcointalk forumu sırasında bir kripto para birimi Memcoin2 için bir teklif yapıldı. “tacotime” yeni bir kripto para birimi oluşturmayı önerdi. Forumdaki diğer iki kullanıcı bu fikri destekledi. Bunlar “_ingsoc” ve Jake Yocom-Piatt.

  Üç kişi, Memcoin2 için hibrit bir Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizması geliştirmek için bir plan geliştirdi. Bu çığ gibi büyüyen yeni bir projeye dönüştü – Decred. Buna karşılık, bir Bitcoin kod tabanı biçimi olan BTCsuite kod tabanını kullanan adil, yüksek güvenlikli, hibrit bir PoW/PoS konsensüsüne yol açtı.

  Decred, bir Bitcoin çatalı yerine bağımsız bir blok zinciri ve bağımsız bir kripto para birimidir. . Decred projesinde uygun çalışma Şubat 2014'te başladı. Şubat 2016'da ana ağ başlatıldı.

  Decred Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW)

  Decred işlevleri kullanılarak iki fikir birliği mekanizması: Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW).

  Proof of Stake (PoS)

  Proof of Stake (PoS) oylaması, Proof of Work (PoW) madenciliğini tamamlayan bir tür Proof of Stake (PoS) güvenliğidir. Decred tarafından entegre edilme biçimi, ona kendine özgü roller ve özellikler dizisi verir. PoS oylaması, bir dizi etkinlik gerçekleştirir. İlk olarak, paydaşların Decred blok zincirinde değişiklik teklif edip etmeme konusunda oy kullanmasına izin verir. Paydaşlar bir değişiklik lehinde oy kullanırsa, yeni özelliğin otomatik olarak etkinleşmesiyle zincir bir hard fork haline gelir.

  İkinci olarak, PoS, İş Kanıtı (PoW) madencilerini etkilemek için paydaşlar için bir mekanizma sağlar. Bu nedenle, paydaşlar, blok ağın fikir birliği kurallarına uygun olsa bile bir madencinin ödülünü alıkoymak için oy kullanabilirler. Bu, paydaşların boş blok madenciliği gibi sorunlarla dolu madencilik davranışlarını caydırmasına izin verir.

  Ayrıca geçerli bir blok olması için 5 biletin en az 3'ünün bir blokta imzalanması gerekir. Bu, Decred blok zincirinin belirli saldırı türlerine karşı daha sağlam olmasını sağlar. Bu tür saldırılara örnek olarak, gizli madenciliğe dayanan saldırılar verilebilir.

  Proof of Work (PoW)

  Proof of Work (PoW) madenciliği, bir bilgisayarın donanımını ve kaynaklarını kullanmayı içeren etkinliktir. Ağ işlemlerini işlemek ve Decred blok zincirini oluşturan bloklar oluşturmak için. Madenci her geçerli blok oluşturduğunda, bloktaki tüm işlemlerden ücret ve bir blok ödülü alır.

  Blok ödülü, her 6.144 blok için (yani yaklaşık 21.33 gün) 100/101 oranında azalır. Proof of Stake biletlerinin belirli bir bloğa oy vermek için çağrıldığı durumlarda, önceki bloğun madencisinden ödülü geri çekebilirler.

  Bu yetki, madenci ağın çıkarlarına aykırı bir blok inşa etmişse kullanılabilir. Böyle bir durumun bir örneği, mempool'da işlenmeyi bekleyen işlemler olduğunda boş bir bloktur. Decred, BLAKE-256 karma işlevini kullanır. PoW madenciliği GPU'lar aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

  Decred ve Lightning Network

  Lightning Network of Decred, Bitcoin blok zincirinde çalışan bir katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. 2017'de SegWit'in uygulanmasını izledi. Lightning Network'ün tanıtılmasıyla geliştiriciler artık Bitcoin blok zincirinin güvenliği ile merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) oluşturup dağıtabilirler. Bununla birlikte, katman 1 blok zincirinin aksine daha yüksek verime ve daha hızlı işlem onay sürelerine sahipti. Lightning Network'ün en belirgin kullanım örneklerinden biri Decred exchange, DCRDEX gibi ödeme kanallarıdır.

  Decred Merkezi Olmayan Değişim (DCRDEX)

  DCR madeni para, KuCoin, Binance ve Huobi dahil olmak üzere çeşitli borsalarda ticaret için kullanılabilir. Bununla birlikte Decred, DCRDEX olarak bilinen kişisel merkezi olmayan borsasını (DEX) oluşturmayı başardı. Borsa, Decred Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ticaret çiftleriyle atomik takaslar kullanır. Masaüstü istemcisi olarak kullanmak için izinsiz DEX'i indirebilirsiniz. DCRDEX hiçbir işlem ücreti sunmaz ve gelecekte benimsenmeyi mümkün kılmak için Lightning Network ödeme kanallarını kullanır.

  Decred Wallets

  Decred'in kullanıcılar için çeşitli cüzdan biçimleri vardır: masaüstü ve mobil cüzdanlar, ve donanım cüzdanlarıyla uyumlu yazılım. Ayrıca hala geliştirme aşamasında olan bir kripto cüzdanları var. Ayrıca Decred, Coinomi, Everwallet ve daha fazlası gibi üçüncü taraf cüzdanları destekler.

  DCRWallet ile etkileşime giren masaüstü grafik kullanıcı arabirimi (GUI), Decredition'dır. Bu cüzdan uygulaması, Decred blok zincirinin tamamını indirmek için gereklidir. Ayrıca cihazda yeterli miktarda sabit disk alanı gerektirir. Bu, kullanıcıların madenci olmaları, ödüller almaları, oy kullanmaları ve yönetim haklarına sahip olmaları için bir yol oluşturur.

  Mobil cüzdan ise android ve iOS'ta indirilebilir. Masaüstü Decred cüzdanının aksine, Decred blok zincirinin tamamını indirme kapasitesine sahip değildir. Bunun yerine Decred mobil cüzdan, bir telefondan kaynak ve veri planlarının baskısını azaltan SPV (Basit Ödeme Doğrulaması) modunda çalışır. Özellikle, kullanıcılar Decred mobil cüzdanını kullanan tekliflere oy veremez.

  Decred Hard Fork

  Bir hard fork'un yayınlanmasından sonra, yeni kodu almak için ağın çoğunluğunun bir güncellemeden geçmesi gerekiyor. En son blokların yüzde 95'inin blokların en son sürümüne ihtiyacı var ve tek bir SVI içinde kullanılan oyların yüzde 75'inin en son kodu kullanması gerekiyor. Bu koşul karşılanır karşılanmaz, bir sonraki RCI'ın ilk bloğunda oylama başlayabilir.

  Sonraki SVI'lar için tüm oylar sayılır ve bunlar dört SVI için beş olası sonuçtur. Çekimser olmayan oyların yüzde 75'i gibi bir çoğunluk olması durumunda, yeni konsensüs bir sonraki RCI'da devreye girer. Evet ya da hayır oyu çoğunluğu yoksa ya da yüzde 90 çekimser oyu olmazsa, öneri isyan edecek. Bu nedenle, çekimser olmayan oyların yüzde 75'i olumsuz olursa veya teklif çoğunluğa ulaşmadan sona ererse oylama başarısız olur.

  Karar (DCR) Simgesi

  DCR simgesi, Decred ekosisteminin odak noktası, her token bir oy hakkını temsil ediyor. Madencilik için maksimum 21 milyon DCR madeni para sınırı vardır. Temmuz 2021 itibarıyla dolaşımdaki DCR madeni para arzı, bunun yarısından biraz fazlası, yani 12,7 milyon.

  Decred (DCR) madeni para, 2016 yılında 0.95 $ başlangıç ​​fiyatıyla piyasaya sürüldü. Fiyatı, boğa piyasalarından birinde zirve yaparak 139$'a ulaştı, ardından geri düştü.

  Decred'in Güçlü Yönleri

  Kripto para birimleri arasında yaygın olan sorunu önlemek için Decred, kullanıcılarına blok zincirinin geleceğini rahatsız eden tekliflere oy verme özgürlüğü. Hem madencilerin hem de sıradan kullanıcıların blok zincirinin nasıl geliştiği konusunda fikir sahibi olmasını sağlamak için Decred, PoW ve PoS konsensüs yöntemlerini birleştirerek Dash ile birleşti. PoW bloklarına oy vermek üzere PoS madencilerini seçmek için merkezi olmayan bir piyango kullandı.

  Sonuç

  Ademimerkeziyetçilik kavramı Decred değerlerinin merkezinde yer alıyor. Güvenliği, uyarlanabilirliği ve sürdürülebilirliği, altyapısını destekleyen üç sütundur. Birçoğu, özellikleri ve değer deposu nedeniyle Decred ve Bitcoin'i karşılaştırır. Decred'in tasarımı, merkezi olmayan yardımcı programı geliştirdi. Bu, “bilet sahibi oylamasının”  tanıtılmasıyla mümkündür, böylece tüm DCR jeton sahiplerine oy kullanma hakkı verilir.

  Share