Dengeleyici AMM Protokolü Nedir?

Popüler Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM'ler) ve Ethereum ağındaki merkezi olmayan borsa hakkında henüz bilgi sahibi değil misiniz? İşte Balancer AMM'nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını doğru bir şekilde anlamanız için bir kılavuz.

Kripto ekosistemindeki en son trendlere yakından bakarken, merkezi olmayan finans (DeFi) alanının giderek popülerlik kazandığını ve böylece ana akıma yaklaştığını gözlemleyebilirsiniz. Nitekim, kurumlar ve geleneksel finans, DeFi alanına girmeye başlıyor. Bu nedenle, DEX borsaları hacim ve fonlarda genişleme görmeye devam ediyor. Kripto alanında birkaç otomatik piyasa yapıcı (AMM) ve merkezi olmayan borsa var. En çok tanınan ve popüler AMM'ler ve merkezi olmayan borsalardan biri, Ethereum (ETH) ağı üzerinde çalışan Balancer AMM'dir.

Piyasadaki DEX'lerin çoğu, iki jetondan oluşan likidite havuzlarına sahip bir AMM kullanır. Ancak Balancer Protocol, sekiz adede kadar jetonlu likidite havuzları sunduğundan, Balancer bu açıdan benzersiz olduğunu kanıtlamıştır.

Protokol, kullanıcıların farklı havuzlara likidite sağladıklarında anında token takas etmelerine ve ücret kazanmalarına olanak tanıyan bir mekanizmaya sahip ve böylece ağız sulandıran bu özellik ile kullanıcıların ilgisini çekiyor. Protokolde yerleşik olan her şeyi daha iyi anlamak için biraz daha derine inelim.

Dengeleyici: Otomatik Portföy Yöneticisi

Balancer AMM protokolü, açık kaynaklı bir protokoldür, otomatik portföy yöneticisidir. , ve likidite sağlayıcısı. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen Balancer, geleneksel ve merkezi borsalarda mevcut sorunlara yeni çözümler sunar. Kullanıcı erişilebilirliği için tasarlanan Dengeleyici protokolü, ERC-20 jetonlarının güvenilir ve izinsiz ticaretine izin verir.

Dengeleyici protokolü, kullanıcıların token ticareti yapmasına, likidite havuzları oluşturmasına ve işlemlerden getiri elde ederken mevcut havuzlara yatırım yapmasına olanak tanır. Nihai hedef, programlanabilir likidite için lider platform olmaktır.

Yaklaşık 25.000 likidite sağlayıcısı, kilitli üç milyar doların üzerinde likidite ve günlük kazanılan binlerce işlem ücreti ile Balancer protokolü, kullanıcılara çeşitli yöntemler sunar. kripto deneyimlerini optimize edin.

Dengeleyici Nasıl Çalışır

Bir endeks fonu farklı hisse senetlerinden oluşabileceği gibi, Balancer havuzları da sekiz farklı kripto para biriminden oluşur.

Dengeleyici havuzunun değeri, içindeki her bir jetonun yüzdesine göre belirlenir, sırasında bir ağırlık seçilir. havuzun oluşturulması.

Balancer, havuzlardaki tek tek jetonların fiyatları değişse bile her havuzun doğru oranda varlık tutmasını sağlamak için akıllı sözleşmeler adı verilen özel programlar kullanır.

Örneğin, bir Dengeleyici havuzu %25 ETH, %25 DAI ve %50 LEND ile başlayabilir. Bir noktada LEND fiyatı iki katına çıkarsa, havuz sahip olduğu LEND miktarını otomatik olarak düşürür, böylece havuz değerinin %50'sini elinde tutabilir.

Öyleyse LEND nereye gidiyor? Balancer'ın akıllı sözleşmeleri, fiyatlar arttıkça LEND satın almak isteyen tüccarlar için bunları kullanılabilir hale getirir. Yatırımcıların yeniden dengeleme hizmetleri için ücret ödediği geleneksel endeks fonlarına kıyasla, likidite sağlayıcıları endeks fonları yeniden dengelenirken hala ücret alırlar.

Dengeleyici Ürünler ve Özellikler

Balance, kullanıcılara bazıları Balancer havuzları, değişim ve kasalar dahil olmak üzere çeşitli ürünler ve özellikler sunar.

  • Dengeleyici havuzlar. Dengeleyici havuzları, akıllı sözleşmeler yürütür ve iki veya daha fazla ERC-20 tokenine sahip olarak değeri korur. Her jetonun bir ağırlığı vardır ve kullanıcılar bunları o havuzdaki diğer jetonlarla takas edebilir. Akıllı sözleşmeler, havuzdaki orantılı ve eşit bir likidite değerini korumak için havuzu yeniden ayarlar. Bunu yapmak, her bir jetonun değerini tüm havuzdaki likidite değeriyle orantılı tutar. Havuz sahipleri havuz içinde yapılan işlemlerden ücret alırlar. Protokol, genel havuz ve özel havuz olmak üzere iki ana havuz türü sunar.
  • Dengeleyici değişimi. Dengeleyici, kullanıcıların en uygun fiyatlarla işlem yapmalarını sağlar. Protokol, tüccarlar için en iyi fiyatları bulmak için Akıllı Sipariş Yönlendirme özelliğini kullanırken yatırımcı portföylerinden kitle kaynaklı likiditeyi bir araya getirerek verimli ticareti teşvik ediyor. Kullanıcılar Balancer'da herhangi bir ERC-20 token kombinasyonunu değiştirebilir ve akıllı fiyatlandırma, MEV koruması ve gaz sübvansiyonları/optimizasyonlarına erişebilir.
  • Dengeleyici kasası. Kasa, Balancer'ın merkezi bileşenidir. Her Dengeleyici havuzundaki tüm belirteçleri kontrol eden ve depolayan akıllı bir sözleşmedir. Kasa, ekosistemin önemli bir parçası olmasının yanı sıra, kullanıcıların birleştirme, takas ve çıkış gibi çoğu işlemi gerçekleştirdikleri bir ağ geçidi görevi görür. Token yönetimi ve muhasebesi, Kasadaki havuz mantığından ayrılır. Dengeleyici iddiaları Varlıkları etkin bir şekilde yönetmeleri ve yalnızca çıkışları, takasları ve birleştirmeleri hesaplamaları gerekmediğinden Havuz sözleşmeleri daha kolay hale gelir.

Dengeleyici AMM Kullanımları

Protokol özellikleri üç ana kullanım durumu. Bunlar, mevcut havuzlar oluşturabilen ve bunlara katkıda bulunabilen likidite sağlayıcıları, likidite kaynakları arayan tüccarlar ve arbitrajcılar ile protokolün üzerine inşa eden geliştiricileri içerir.

  • Likidite sağlayıcıları. Protokol, likidite sağlanmasını verimli bir şekilde desteklemektedir. Tanınmış bir merkezi olmayan borsa olan Balancer protokolü, kullanıcıların merkezileştirilmiş üçüncü taraflara bağımlı kalmadan varlıklarını değiştirmelerine veya likidite sağlamalarına olanak tanır.
  • Arbitraj fırsatları. Dengeleyici protokolü, kullanıcılara flash takaslar ve flash krediler şeklinde arbitraj fırsatları sunar.
  • Erişim oluşturma. Geliştiriciler, kitaplıklarını kullanarak kendi Balancer uygulamalarını kolayca oluşturabilir.

Artıları ve amp; Dengeleyici AMM Protokolünün Eksileri

Dengeleyici protokolünün kullanıcıları, tamamen merkezi olmayan ve izinsiz bir değişimin ayrıcalıklı özelliklerinden yararlanma hakkına sahiptir. Moreso, protokol, likidite havuzlarının kullanımına bir sınır koymamaktadır. Likidite havuzları, platformun tüm kullanıcılarına açıktır. Ayrıca, Balancer protokolünün kullanıcılarına özelleştirilebilir AMM'ler sağlanır.

Bununla birlikte, protokolün bazı dezavantajları da vardır. İlk olarak, yalnızca ERC-20 belirteçleri için destek sağlar. Ayrıca, kullanıcıların artık mobil uygulamaları kullanmasına izin verilmemektedir. Ethereum ağını temel alan Balancer, kullanıcılarından yüksek gaz ücretleri alıyor. Ve son olarak, protokolün kullanımı özel bilgi ve beceri gerektirir. Bu nedenle, yeni başlayanlar için uygun değildir.

BAL Simgesi

BAL simgesi, protokolün yerel simgesidir. Kullanıcılar, likidite sağlayarak veya Balancer protokolünde işlem yaparak bu jetonu kazanabilirler. Moreso, BAL belirteçleri talep edilebilir ve Dengeleyici yönetişim protokollerine katılmak için kullanılır. Bu durumda, likidite sağlayıcılarına, havuzda tuttukları veya stake ettikleri token yüzdesine bağlı olarak oy hakları atanır.

Sonuç

Balancer protokolü yalnızca popüler bir AMM olarak ortaya çıkmadı ve merkezi olmayan borsa, aynı zamanda dijital varlıkları optimum fiyatlarla takas etmek isteyen veya kullanmak istedikleri boş portföyleri olan kripto yatırımcıları için uygun bir protokol olarak çalışır.

Platformdaki özel likidite havuzları, portföy yöneticilerinin öne çıkan özellikleridir. ve büyük ölçekli yatırımcılar faydalı bulabilir. Çoklu jeton havuzları, otomatik olarak yeniden dengelenebilen sağlam bir kripto endeksine erişim sunar.

Share