Elrond (EGLD) Genel Bakış: İnternet Ölçekli Blok Zincirinin Parçalanması

Aşağıdaki kılavuz, halihazırda elde edilebilenin ötesinde verimlilik, güvenlik, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri olan Elrond'un mimarisi ve özellikleri hakkında ayrıntılar sağlar.

Elrond (EGLD) projesi dikkat çekiyor. bir süre için. Diğer birçok benzer proje gibi, Elrond da ölçeklenebilirliğe odaklanıyor. Mart ortası ile Elrond'un ana ağının Temmuz 2020'de lansmanı arasında, ERD kripto para birimi değerinde yüzde 5000'den fazla bir artış gördü. Ancak, ERD kripto para birimi Eylül 2020'de bir değişiklik geçirdi ve yeni EGLD oldu.

ERD, değişen ekonomik modelle paralel olarak bir EGLD'ye 1.000 ERD yeniden adlandırma yaşayan Elrond Blockchain'in yerel kripto para birimidir. Bu, toplam kripto para arzının ERD için yaklaşık 20 milyardan EGLD için yaklaşık 20 milyona düşmesine neden oldu.

Origins of Elrond

Elrond (EGLD), 2017 yılında blockchain ölçeklenebilirliği sorununa bir çözüm olarak kuruldu. Lucia Todea, Benjamin Mincu ve Lucian Mincu projenin arkasındaydı. Bu kişiler, Elrond'u uygulanabilir bir çözüm olarak tanıtmak için işbirliğinin gerekli olduğunu gördüler.

Mincu kardeşler daha önce MetaChain Capital adlı bir dijital varlık yatırım fonu üzerinde çalışmıştı. Ayrıca, ICO'lar hakkında bir bilgi toplayıcı olan ICO Market Data'nın kurucu ortağıdırlar.

Elrond blok zincirinin amacı, parçalama yoluyla artırılmış işlem hızı sunmaktır. Akıllı sözleşmeleri ile ilgili bilgiler, saniyede yaklaşık 15.000 işlem, 0.001 dolarlık işlem ve 6 saniye gecikme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

Elrond Architecture

Elrond blok zincirinin yüksek verimi, halihazırda elde edilebilenin ötesinde verimlilik, güvenlik, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sağlamayı amaçlar. Uyarlanabilir Durum Paylaşımı ve Güvenli Alım Kanıtı fikir birliği mekanizması, Elrond'u farklı kılan en önemli iki özelliktir. Ayrıca Elrond mimarisinin merkezinde birkaç temel bileşen vardır.

 • Düğümler ve Kullanıcılar

Bu ikisi ağın çalışması için çok önemlidir. Kullanıcıların görevi, işlemleri bir değer transferi veya akıllı bir sözleşmenin yürütülmesi şeklinde ağ üzerinde dağıtmaktır. Düğümler ise ağdaki bu işlemleri pasif veya aktif bir şekilde işleyen cihazlardır.

 • Doğrulayıcılar

Doğrulayıcılar, ödüller karşılığında blok oluşturma ve fikir birliği oluşturma sağlayan özel düğümlerdir. Bu özel düğümler, hak kazanabilmek için belirteçlerin stake edilmesi için gereklidir. Diğer paydaşlar onları aday gösterir. Balıkçılar ve gözlemciler, özel düğüm türlerinin diğer örnekleridir.

 • Kırıklar

Kırıklar, Elrond ağının daha küçük bölümleridir. görev ölçekleniyor. Her parçanın işi, devletin hesapları, akıllı sözleşmeleri ve blok zincirini içeren kısımlarını ele almaktır. Her parça, işlemlerin işlenmesinden sorumludur. Bu, her bir parçanın diğer parçalarla aynı anda işlemlerin yalnızca bir kısmını işleyebileceği anlamına gelir.

 • Elrond VM

Elrond VM (Elrond Sanal Makinesi), akıllı sözleşmelerin yürütülmesinde faydalıdır. Elrond VM, WebAssembly (WASM) adı verilen CPU mimarisiyle uyumlu, standart olmayan bir taşınabilir ikili kod biçimini temel alır.

 • Metachain

Özel bir parçada çalışan bir blok zinciri Metachain'dir. Başlıca rolleri arasında işlem işleme, işlenen parça blok başlıklarını sonlandırma ve noterleştirme, parçalar arasında iletişimi sağlama, doğrulayıcıların kayıtlarının bakımı ve depolanmasının yanı sıra yeni dönemleri teşvik etme, balıkçıların işleme, ödüllendirme ve kesme konularındaki zorlukları yer alır.

<

 • EGLD Token
 • Elrond (EGLD) tokeninin görevi blok zincirine güç sağlamak ve aynı zamanda ağ için bir giriş noktası olarak hizmet etmektir. işlemler için bir ödeme aracının sağlanması olarak. Ayrıca EGLD Token, dApp dağıtımı, depolama, akıllı sözleşme yürütme ve ödüllendirici doğrulayıcılara yardımcı olur.

  Adaptive State Sharding

  Bu teknoloji uzun zamandır blok zinciri uygulamalarına yeni tanıtılan bir veritabanı optimizasyon tekniğidir. Elrond blockchain, belirli hedeflere ulaşmak için uyarlanabilir durum parçalama teknolojisini kullanır.

  Öncelikle, uyarlanabilir durum parçalama teknolojisiyle Elrond, ağın kullanılabilirliği üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmadan ölçeklenebilirliği korur.

  İkinci olarak, bu teknoloji, işlemlerin tam hedefini belirlemeyi hesaplamayı kolaylaştırır. Gönderim ve izlenebilirlik de bu teknolojinin yardımıyla basitleştirilmiştir.

  Ayrıca, ağın uyarlanabilirliği sayesinde parçalar arasında her zaman bir denge vardır.

  Özellikle, Elrond blok zincirindeki talep değişikliklerinin ele alınması ağın güvenliği üzerinde bir etkiye sahip değildir.

  Secure Proof of Stake

  SPoS mekanizması, mevcut Proof of Stake çözümlerini geliştirmek amacıyla geliştirilmiştir. SPoS, Elrond ağının gecikme süresinin azaltılmasına yardımcı olur ve parçadaki herhangi bir düğüme, her turun başında hangi üyelerin fikir birliği grubunun parçası olacağını belirleme izni verir.

  Son bloktan toplu imza, rastgeleleştirme sağlamaya yardımcı olur. Bu, bir konsensüs grubu seçme süresini sınırlamaya yardımcı olur. Düğümler arasında meritokrasiyi teşvik ederken aynı zamanda bahisleri de dikkate alan bir ağırlıklandırma faktörü de tanıtıldı. Elrond tarafından tanıtılan Bellare ve Neven çoklu imza şemaları, algoritmaların imzalanmasında ihtiyaç duyulan iletişim turlarının sayısının azaltılmasında hayati öneme sahiptir. PoS'un gelişmiş bir sürümü olan SPoS, parçaların eşit dağılımını sağlar.

  Elrond'da Akıllı Sözleşmeler

  Elrond'daki akıllı sözleşmeler, Elrond Sanal Makinesi (Elrond VM) veya Arwen WASM kullanılarak oluşturulur. Elrond VM, Web Assembly sözleşmelerini derleyebilen herhangi bir programlama dilini destekler. Bunlara Rust, C#, C/C++, Go, TypeScript vb. dahildir. Bu işlevsellik, geliştiricilerin aşina oldukları dillerde programlama yapmasına izin verir. Elrond'un gelişmiş Rust akıllı sözleşme çerçevesi, Rust ile uyumludur. Bu nedenle, Elrond'da kullanılması tavsiye edilen dildir.

  Buna ek olarak, Elrond VM, Ethereum VM ile uyumludur. Bu, Ethereum akıllı sözleşmesinin Arwen WASM VM'de herhangi bir aksamadan çalışabileceği anlamına gelir. Arwen WASM VM, harici blok zinciri sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik de sağlayabilir. Bu, birden fazla blok zinciri protokolü arasında değer ve diğer verilerin değiş tokuşuna yardımcı olur.

  EGLD Token

  Elrond (EGLD) madeni parası, Elrond blok zinciri ağına güç sağlamaya hizmet eder. Token, Binance Launchpad'de başlatılan ikinci token oldu. Elrond ağı, Temmuz 2019'da piyango formatındaki ilk hisse senedi tekliflerinin sonunda yaklaşık 3,25 milyon dolar topladı. Bu satış, dolaşımdaki toplam 20 milyar jetonun yaklaşık 5 milyar ERD jetonunu sundu.

  Ağ bir test ağında çalışırken, ERD belirteci bir BEP-2 belirteciydi. Ana ağın piyasaya sürülmesinden sonra Elrond, tokenin ekonomik seviyesinde dramatik bir değişiklik olduğunu açıkladı. Jetonların her biri IEO'da yaklaşık 0.00065 dolara gitti ve kazanan piyango bileti sahipleri yaklaşık 461.538.61 ERD (yaklaşık 300 dolar) aldı.

  Elrond Kullanım Durumları

  Elrond blok zinciri ağı, değiştirilemeyen belirteçleri (NFT'ler) destekler ve ayrıca akıllı hesaplara sahiptir. Bu akıllı hesaplar, bir blok zinciri ağındaki diğer hesaplar gibi çalışır. Aradaki fark, hesap düzeyinde anahtar/değer veri depolama desteğine sahip olmalarıdır. Kullanıcıların e-postaları, Bitcoin adreslerini, sağlık verilerini, vatandaşlık belgelerini vb. depolamasına olanak tanır. Akıllı hesaplar ayrıca Elrond VM'nin dijital varlıkların sahipliğini depolamasını ve kanıtlamasını gerektirmez.

  Elrond ayrıca dağıtım yapmak istiyor. Akıllı sözleşme işlevselliği girişi olmadan ağ üzerinde çalışan sabit paralar, sentetik varlıklar ve fiat para birimleri olan Elrond Standart Dijital Simgeler (ESDT'ler). Elrond ağının ölçeklenebilirliği ve hızı, ağı Nesnelerin İnterneti (IoT) için de hazırlıyor.

  Sonuç

  İş çözümleri, en acil ihtiyaçlarını karşılama kapasitesine sahip platformlar arıyor. Ayrıca blockchain teknolojisinin olanaklarını keşfetmeye devam ediyorlar. Elrond'un sektöre girişi, büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilen verimli, ölçeklenebilir, geliştirici dostu ve ucuz bir blok zinciri alternatifi sağlar. Ağ ayrıca veri alışverişi, finansal hizmetler, IoT vb. için çözümler sağlamaya çalışıyor.

  Share