Ethereum Ad Hizmeti (ENS) Nedir?

Ethereum blok zincirinde çalışan dağıtılmış, açık ve genişletilebilir adlandırma sistemi – Ethereum Ad Hizmeti hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Önce Ethereum (ETH), ardından Ethereum PoW/PoS, ardından Ethereum Merge oldu ve bu böyle devam ediyor. Ethereum birçok terim ve kavramla ilişkilendirilir ve toplu olarak tüm ağı oluştururlar. Ethereum Ad Hizmeti veya ENS, kafa karışıklığına neden olan ve zaman içinde fon kayıplarına yol açan uzun bir sayı ve alfabe kombinasyonunun çözümüdür.

İnternetin varlığının en başında, sahip olduğu zorluklardan biri, web'de gezinmek için uzun IP adresi dizileri girme sorunuydu. Ancak bilim adamları, bu zorluğun çözümünü doğuran Alan Adı Sistemini (DNS) buldular. Bu nedenle, 19.656.094.111 gibi rakamları ve noktalama işaretlerini yazmak yerine, kolayca okunabilen ve hatırlanması kolay Coinspeaker.com'u kullanabilirsiniz.

Ethereum Adı Hizmeti Açıklaması

Ethereum Ad Hizmeti, hantal kripto adreslerini hatırlaması kolay okunabilir alan adlarıyla değiştirir. Ethereum blok zincirine dayanan ENS, dağıtılmış bir teknoloji olarak, uzun ve kafa karıştırıcı kripto adresleri yerine bir URL sağlar. Kripto alanındaki sürekli teknolojik gelişmelere ve küresel çapta yaygın olarak benimsenmesine rağmen, sektör hala eski IP kurulumuna benzer sorunlarla karşı karşıya. İnsanların kripto para gönderirken kripto adreslerini dikkatli bir şekilde yazmaları gerekir. Bu arada, bu kripto adresleri alfabe (daha büyük ve daha küçük durumlar) ve sayıların kombinasyonlarıdır. Kripto adreslerindeki herhangi bir hata, çaresi olmayan para kaybı anlamına gelir. Evet, çare yok! “biraz” yararlanıcının kripto adresiyle ilgili hata.

Örneğin, aşağıdakileri karşılaştırın:

  1. 0xb794f5ea0ba39494ce839613fffba74279579268
  2. alice.eth

İlk satır, “0” alfabe “O” ikincisi ise sadece bir ad+et'tir.

Kişiselleştirilmiş ENS adreslerinin sahipleri, kripto varlıklarını insan dostu alan adlarıyla kolayca yönetebilir. ENS alan adlarının birincil hedefi, web3'ün kullanıcı adları olmak ve aynı zamanda kripto cüzdanlarına, içerik karmalarına, meta verilere ve web sitelerine ev sahipliği yapmaktır. Aynı zamanda, sahipler tarafından tüm kripto cüzdanları için tek bir ENS alanı kullanılabilir. Alanlar ayrıca her tür kripto para birimini ve takas edilemeyen jetonları (NFT'ler) alabilir.

Temel olarak, ENS işlemleri daha güvenli ve merkezi olmayan hale getirerek uzun ve kafa karıştırıcı kripto adreslerini ortadan kaldırdı.

ENS, ENS Registry ve Resolver olmak üzere iki Ethereum akıllı sözleşmesinden oluşur.

  • ENS Kaydı. ENS kayıt defteri belgeler üzerinde çalışır. Alan sahibinin verilerini, alan çözümleyicisini ve alan adındaki tüm kayıtlar için önbelleğe alma yaşam süresini depolar. ENS'deki her alan adının bir sahibi vardır. Ancak sahipler alan adlarını istedikleri gibi yeni sahiplerine devredebilirler. ENS Sicili, alan satın alan ve bunları ad hizmetine kaydeden kayıt sahiplerinin eylemlerini yönetir, kaydeder, izler ve takip eder. Kayıt sahipleri, katman kaydını başka bir hesaba aktarabilir ve istedikleri gibi kurtarabilirler.
  • Resolver. Öte yandan Çözümleyici, alan adlarını adreslere çevirmekten sorumludur.

ENS, şu anda Chrome veya Safari'de çalışmayacaktır. Ethereum Ad Hizmetini destekleyen tarayıcılar Opera, Status (mobil), Puma, MetaMask Mobile (mobil) ve Brave'dir.

ENS Arkasındaki Ekip

Başlangıçta, Alex Van de Sande ve Nick Johnson, ENS'nin geliştirilmesine öncülük etti. Ethereum Vakfı'nın her iki geliştiricisi de 2017'de isim hizmetini birlikte kurmak için bir araya geldi. Ancak girişim, 2018'de ayrı bir organizasyon haline geldi ve Nick Johnson'ın liderliğinde faaliyet göstermeye başladı.

2018 yılında kurulan Singapurlu kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan True Names Limited (TNL), ENS'nin temel yazılım geliştirmesinden sorumludur. Nick Johnson'ın Yaratıcı ve Baş Geliştirici olarak görev yaptığı Khori Whittaker, İcra Direktörü olarak görev yapıyor. Genel olarak ENS ekibi, Metamask'tan Dan Finlay, Colony'den Aron Fischer, Chainlink'ten Sergey Nazarov ve daha fazlasını içeren yetenek ve uzmanlardan oluşur.

DNS ve ENS

DNS veya Domain Ad Hizmeti ve ENS veya Ethereum Ad Hizmeti, özellikle her iki protokol de web2 ve web3 ile insan etkileşimlerini yönetebildiğinden, oldukça ilgili özelliklere sahiptir. DNS, bir IP adresini URL adı verilen daha kapsamlı bir dizeye dönüştürürken ENS, Ethereum adreslerini okunabilir dizelere dönüştürür.

Hem ENS hem de DNS, ister bir IP adresi isterse kripto cüzdan adresi olsun, karmaşık bir çevrimiçi adresi basit, okunaklı bir adla basitleştirir. Bununla birlikte, DNS hizmetleri genellikle merkezileştirilirken, ENS merkezi değildir ve bu da bilgisayar korsanlarına karşı daha fazla koruma sağlar.

ENS DAO

Temelde merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO), temel olarak merkezi bir liderlik yok, ENS'yi işletiyor. DAO, ENS token sahipleri tarafından yönetilir. Belirteç sahipleri, mevcut tekliflere erişebilir ve gelecekteki gelişmelere oy verebilir. Basitçe söylemek gerekirse, ENS DAO, ENS protokolünü yöneten bir DAO'dur.

ENS DAO'nun misyonu, web3 vatandaşlarının kendi kendine egemen kimlikler aracılığıyla kişiler, kuruluşlar ve akıllı sözleşmelerle kolayca etkileşim kurmasını sağlamaktır.

ENS Yönetişim Simgesi

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen ENS yönetişim belirteci, esas olarak tüm Ethereum Ad Hizmetinin yönetimi için kullanılan standart bir belirteçtir. ENS yönetişim belirteci, ERC-20 standardını kullanır ve sahipleri belirli avantajlar için konumlandırılır. Belirteci elinde bulunduranlar, teklif gönderme ve oy verme gibi değişiklikleri iletmek için bunu kullanır.

ENS yönetişim belirteci sahipleri 2022'nin sonunda bir oylamaya katılabilecek. Topluluk, ENS anayasası. Her token sadece bir oy verebilirken, makalenin geçmesi için %67'lik destek oyları gerekiyor.

Havadan atılan ENS tokenleri için talep süreci 8 Kasım'da başladı ve 4 Mayıs'ta sona erdi. 2022.

ENS Kullanım Örnekleri

Alan adları için bazı kullanım durumları şunlardır:

  • Kripto ve NFT gönderme ve alma. İnsanlar ENS alan adı ipuçları sahiplerine gönderebilirken, sahibi ENS alanını kullanarak kripto varlıkları da alabilir. Kullanıcılar kolayca BTC, ETH, DOGE ve LTC adreslerini .eth alanlarına ekleyebilir.
  • Bir ENS alt alanı oluşturun. ENS alan adlarının sahipleri, işletmeleri veya markaları için çalışan bir alt alan adı oluşturabilir. Bu şekilde çalışanlar alt alan adlarına sahip olabilir.
  • NFT benzeri kullanım. ENS'nizi NFT olarak kullanabilir, saklayabilir, aktarabilir ve takas edebilirsiniz.

ENS için diğer kullanım örnekleri arasında kimlik yönetimi, devredilebilir ve satılabilir varlıkların mülkiyetinin doğrulanması, yüksek gaz ücretlerinin dengelenmesi yer alır. , vb.

Son Söz

ENS, kripto dünyasında adreslerle ilgili karışıklığı ve karmaşıklığı ortadan kaldıran bir gelişmedir. DNS, internetin ilk günlerinde kolaylık getirdi, kripto endüstrisinde ENS de öyle. Başlangıcından bu yana, genel kullanıcı deneyimi iyileştirildi ve alan ve ad kayıtlarının korunması sağlandı.

Share