Ethereum Birleştirme Nedir? En Büyük Yükseltme Üzerine Eksiksiz Kılavuz

Ethereum merge, ana Ethereum zincirini Geth, Parite ve Hyperledger. Aşağıdaki kılavuz, bunun nasıl olacağını ve bu olayın neden yalnızca Ethereun ağı için değil, aynı zamanda tüm kripto para birimleri tarihi için son derece önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Başlangıç ​​olarak, hatırlanması gereken önemli bir şey, başlangıçta Ethereum'un (ETH) bir “dünya bilgisayarı” Bu, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) yazmasına ve birbirleriyle akıllı sözleşmelere girmesine olanak tanır. Bunu yapmak için, Ethereum protokolü, herkesin bilgisayarında Ethereum kodunu çalıştırmasına izin veren bir sanal makine içerir. EVM turing-tamamlanmıştır, yani teorik olarak her tür kodu çalıştırabilir. Ancak uygulamada, sınırlı kaynakları nedeniyle EVM'de nelerin çalıştırılabileceği konusunda belirli sınırlamalar vardır. Ve bu sınırlamaların üstesinden gelmenin yollarından biri de bir “birleştirme” Ethereum blok zinciri ile belirli bir görev için daha uygun olan başka bir blok zinciri arasında.

Örneğin, büyük miktarda veriyi işlemesi gereken merkezi olmayan bir uygulama oluşturmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda, Ethereum blok zincirini, Filecoin (FIL) gibi veri depolamayı işlemek için özel olarak tasarlanmış bir blok zinciriyle birleştirebilirsiniz.

Blockchain Açısından Birleştirme Nedir?

“birleştir” kendisi iş ve teknoloji dünyalarında çeşitli anlamlara sahiptir. Ancak blok zinciri söz konusu olduğunda, terim genellikle iki veya daha fazla ayrı blok zinciri ağını tek bir birleşik ağda birleştirmeyi ifade eder. Bu, ağ verimliliğini artırma veya güvenliği güçlendirme ihtiyacı gibi çeşitli nedenlerle yapılabilir. Bazı durumlarda, bir blok zinciri birleştirme, zor durumdaki bir ağı ona yeni bir hayat vererek kurtarmak için de kullanılabilir.

Blok zinciri birleştirmenin en ünlü örneklerinden biri “5ive” Bu birleşme, beş farklı kripto para biriminin ağlarını birleştirdi: Decred (DCR), Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Vertcoin (VTC) ve MonaCoin (MONA). Amaç daha sağlam ve güvenli bir ağ oluşturmaktı. 5ive birleşmesi yaygın olarak bir başarı olarak görülüyordu ve gelecekte daha fazla blok zinciri birleşmesi göreceğiz.

Peki, bir blok zinciri birleştirmesi sırasında tam olarak ne olur? Özünde, bir blok zinciri birleştirme, iki veya daha fazla mevcut blok zinciri ağını tek bir ağda birleştirmenin bir yoludur. Bu süreç genellikle her bir ağın en iyi yönlerini alıp bunları birleştirmeyi içerir.

Örneğin, iki farklı blok zinciri ağının her birinin güçlü ve zayıf yönleri olduğunu varsayalım. A Ağı daha verimli ancak daha az güvenli olabilirken, B ağı daha güvenli ancak daha az verimli olabilir. Bu durumda, iki ağ arasındaki bir birleştirme, daha verimli ve güvenli yeni bir ağ ile sonuçlanabilir.

Tabii ki, bir blok zinciri birleştirme her zaman her bir ağın en iyi yönlerini almak kadar basit değildir. Bir ağın zorlanması durumunda bazen bir birleştirme gerekli olabilir. Örneğin, düşük kullanım nedeniyle A ağı çöküşün eşiğindeyse, B ağıyla bir birleşme, A ağına ayakta kalması için ihtiyaç duyduğu desteği verebilir.

Zor durumdaki bir ağı kurtarmak için bir blok zinciri birleştirmesi yapıldığında, buna genellikle 'kurtarma' denir. Kurtarma paketleri, sağlıklı bir ağ pahasına başarısız bir ağı desteklemenin bir yolu olarak görülebildiğinden, genellikle oldukça tartışmalıdır. Ancak bazı durumlarda, bir ağı tamamen çöküşten kurtarmanın tek yolu kurtarma paketi olabilir.

Ethereum Merge: Ne Beklemeli

Merakla beklenen Ethereum birleştirmesinin 2022'nin 3. Çeyrek/4. Çeyrek içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Müşteri geliştiricileri şu anda 19 Eylül 2022 gibi yumuşak bir son tarihe kadar çalışıyor, ancak bu, son test ağı birleştirmesinin (Goerli) başarısına bağlı olarak değişebilir. Ağustos ortasında başladı, müşteri iyileştirmelerine devam etti ve mevcut madencilerin hash oranı tahmin edilebilir bir şekilde devam ediyor. Herkes birleştirme işlemini mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmek için çok çalışıyor.

Bunun sizin için anlamı, sahip olduğunuz Ethereum sürümüne bağlıdır. ETH'ye sahipseniz, otomatik olarak eşit miktarda ETC alacaksınız. ETC'niz varsa, para biriminizi korumayı veya ETH ile değiştirmeyi seçebilirsiniz. Doğru ya da yanlış seçim yoktur. Kişisel tercihe bağlı. Ethereum'un uzun vadeli başarısına inanıyorsanız, ETH'nizi tutun. Nakde çevirmek istiyorsanız, ETC'nizi ETH ile değiştirin.

Her iki durumda da birleşme, kripto para topluluğu için büyük bir olaydır. Bu, Ethereum'un gelişmeye ve büyümeye devam ettiğinin ve burada kalacağının bir işareti. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, olaya ve sonrasına dikkat edin. Heyecan verici bir yolculuk olacağı kesin.

Ethereum birleştirmede dört temel değişiklik yapılıyor:

  1. İş kanıtı (POW) algoritması ETH madenciliği için kullanılan, bir hisse kanıtı (POS) algoritması ile değiştirilecektir.
  2. Madenciler için blok ödülü 3 ETH'den 1 ETH'ye düşürülecek.
  3. Blok boyutu 1 MB'den 2 MB'a çıkacak.
  4. Kullanıcıların hesaplama kaynaklarıyla orantılı olarak ücret öderler.

Bir birleştirme, Ethereum ve kripto alanı için geniş ve önemli bir olaydır. Ethereum, alanın bu kadar merkezi bir parçası olduğu için, yükseltmenin sektördeki yatırımcılar için etkileri olabilir. Örneğin, yeni madencilik algoritması ProgPow, ASIC'ye dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, merkezileşmenin kripto alanında büyük bir sorun olduğuna inanan birçok Ethereum yatırımcısı için iyi bir haber olacak, daha merkezi olmayan bir madencilik ortamına yol açabilir.

Benzer şekilde, parçalama ile sağlanan ölçeklenebilirlik iyileştirmeleri Ethereum'u daha fazla hale getirebilir. yüksek hacimli işlemleri gerçekleştirebilecek bir blok zinciri platformu arayan işletmeler ve kullanıcılar için çekici. Bu, Ethereum'a olan talebin artmasına ve potansiyel olarak daha yüksek fiyatlara yol açabilir.

Son olarak, ücret yapısındaki değişiklikler, Ethereum ağındaki işlem maliyetlerini azaltarak, kullanıcılar ve işletmeler için daha çekici hale getirebilir. Bu, Ethereum'a olan talebin artmasına ve fiyatların yükselmesine de yol açabilir.

ETH2.0'dan da kısaca bahsedelim. ETH, Ethereum blok zincirinde çalışan mevcut kripto para birimidir. ETH2.0, Ethereum 2.0 blok zincirinde (çatal nedeniyle oluşturulacak) çalışacak yeni kripto para birimidir. ETH2.0, ETH'den farklı bir POS konsensüs algoritmasına, blok boyutuna ve ücret yapısına sahip olacaktır.

ETH'niz, çatal oluştuktan sonra Ethereum 1.0 zincirinde kalacaktır. Bununla birlikte, yeni Ethereum 2.0 zincirinde eşit miktarda ETH2.0 alacaksınız. Örneğin, Ethereum 1.0'da 10 ETH'niz varsa, çataldan sonra Ethereum 2.0'da 10 ETH'niz olacaktır.

Söylediğimiz gibi, ETH2.0'ı görmezden gelebilir ve ETH'nizi Ethereum 1.0'da normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, sonunda tüm faaliyetlerin Ethereum 2.0'a taşınacağını ve Ethereum 1.0'ın etkisiz hale geleceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, ETH2.0'ı bir an önce kullanmaya başlamanız sizin yararınıza olabilir.

Ethereum Merge Neden Önemlidir?

Birleştirmenin ETH2.0 için önemli olmasının birkaç temel nedeni vardır. Ethereum ağı ve ekosistemi.

  1. Artan ölçeklenebilirlik. Ethereum ile ilgili en büyük sorunlardan biri ölçeklenebilirlik sorunlarıdır. Ağ, saniyede yalnızca sınırlı sayıda işlemi işleyebilir, bu da yoğun dönemlerde yüksek işlem ücretlerine ve uzun bekleme sürelerine yol açmıştır. Ethereum Merge ile akıllı sözleşmeye özel zincir, bu sorunları hafifleterek çok daha fazla işlemi işleyebilir.
  2. Geliştirilmiş esneklik. Ethereum birleştirmenin bir başka yararı da, dApp'lerin geliştirilmesinde daha fazla esnekliğe izin vermesidir. Tüm dApp'ler, sınırlayıcı olabilen Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmelidir. Özel bir akıllı sözleşme zinciriyle geliştiriciler, yenilikçi uygulamaları deneme ve geliştirme konusunda daha fazla özgürlüğe sahip olur.
  3. Arttırılmış güvenlik. Herhangi bir blockchain ile ilgili ana endişelerden biri güvenliktir. Ethereum blok zincirini iki zincire bölerek, güvence altına alınacak iki ayrı ağ olacağından güvenlik artırılacaktır. Bu, bilgisayar korsanlarının tüm ağı ele geçirmesini zorlaştırır.
  4. Azaltılmış maliyetler. Ethereum birleştirme, kullanıcılar için maliyetleri de azaltacaktır. Şu anda, özellikle ağ kullanımının yüksek olduğu dönemlerde Ethereum işlem ücretleri oldukça yüksek olabilir. Özel bir akıllı sözleşme zinciriyle, işlem ücretleri muhtemelen çok daha düşük olacak ve bu da Ethereum üzerine kurulu dApp'leri kullanmayı daha uygun hale getirecektir.
  5. İyileştirilmiş yönetim. Ethereum birleştirmenin faydalarından biri, Ethereum ağının yönetimini iyileştirmesidir. Şu anda, Ethereum'un geleceği hakkında karar vermenin net bir yolu yok. Özel bir akıllı sözleşme zinciriyle, daha merkezi bir karar alma süreci olur ve bu da genel olarak daha iyi yönetişime yol açar.
  6. Artan ademi merkeziyetçilik. Ethereum'un hedeflerinden biri merkezi olmayan bir platform olmaktır. Ancak yapısı itibariyle tamamen merkezsiz değildir. Ethereum birleştirme ile, kendi doğrulayıcı setine sahip iki ayrı zincir olacaktır. Bu, ağın genel olarak ademi merkeziyetçiliğini artıracak ve onu saldırılara karşı daha dirençli hale getirecektir.

Ethereum merge ile ilişkili bazı riskler de vardır.

İlk olarak, sert çatal, iki zincirin bağımsız olarak çalıştığı bir zincir bölünmesine neden olabilir. Bu, kullanıcıların hangi zinciri kullanacaklarını seçmeleri gerektiğinden, karışıklığa ve kaosa yol açabilir. Ayrıca, yeni zincire zamanında geçmeyenler için de kayıplara neden olabilir.

İkincisi, her iki zincirde de öngörülemeyen güvenlik açıklarından yararlanma riski her zaman vardır.

Ek olarak, yeni akıllı sözleşme zincirini kontrol edenler çok fazla güce sahip olacağından, Ethereum birleşmesi merkezileşmeye yol açabilir. Bu, sonunda Ethereum'un şu anda karşılaştığı aynı ölçeklenebilirlik ve esneklik sorunlarına yol açabilir.

Genel olarak, Ethereum birleşmesi riskli ancak potansiyel olarak ödüllendirici bir tekliftir. Faydaların risklerden daha ağır basıp basmayacağı zaman gösterecek.

Yükseltmeye Hazırlanmak

Birleşmenin 10 Eylül ile 20 Eylül arasında gerçekleşmesi planlanıyor. Ancak kesin tarih, madenciler yükseltme için destek sinyali vermeye başladığında belirlenecek. Ne zaman olursa olsun, hazır olmanız gerekir. Fork'tan sonra ETH2.0 almak istiyorsanız önceden işlem yapmanız gerekir.

Öncelikle, ETH'nizin çatalı destekleyen bir cüzdanda saklandığından emin olmalısınız. Forku destekleyen bazı popüler cüzdanlar arasında MetaMask, Ledger ve Trezor bulunur. ETH'niz bir borsada depolanıyorsa, fork'u destekleyip desteklemediklerini öğrenmek için borsaya danışmanız gerekir. Borsa sizin için her şeyi halledeceğinden, büyük olasılıkla hiçbir şey yapmanız gerekmeyecektir. Ancak, fork'u desteklemiyorlarsa, ETH'nizi borsadan çekmeniz ve yükseltmeyi destekleyen bir cüzdanda saklamanız gerekir.

ETH'niz desteklenen bir cüzdanda depolandıktan sonra, Ethereum blok zincirinde akıllı bir sözleşmeye yatırması gerekir. Bu, ERC20 belirteçlerini destekleyen herhangi bir Ethereum cüzdanı kullanılarak yapılabilir. Para yatırma işlemi oldukça basittir ve yalnızca birkaç tıklama gerektirir. ETH'niz akıllı sözleşmeye yatırıldıktan sonra en az altı ay boyunca kilitlenir. Altı ay sonra, ETH2.0'ınızı akıllı sözleşmeden çekebilir ve Ethereum 2.0 blok zincirinde kullanabilirsiniz.

Bottom Line

Ethereum merge, Ethereum ağı için önerilen bir güncellemedir. bu, ağın iki ayrı zincire ayrıldığını görecektir. Güncellemenin birincil hedefleri, ölçeklenebilirliği ve güvenliği artırmak olsa da, beraberinde gelen bir dizi başka avantaj da var. Güncelleme hala ilk aşamalarında olsa da, alandaki en büyük isimlerden bazılarının desteğini aldı ve şimdiye kadar Ethereum'daki en önemli güncellemelerden biri olmaya hazır görünüyor.

Share