Frax Finans (FRAX) Nedir?

İşte, bu projeyle ilgili her şey hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak için Fraksiyonel Algoritmik Stabilcoin protokolü Frax Finance hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için bir kılavuz.

Kripto alanı, sektörü kullanıcılar için çok ilginç ve verimli hale getirmeyi amaçlayan çeşitli yenilikçi projelerle zenginleştirildi. Frax Finance (FRAX), sektör için daha fazla kullanım alanı ve verimlilik sağlayarak stablecoin'lerin kullanımını zenginleştirmeyi amaçlayanlardan biri.

Kripto endüstrisi, 2022'nin ilk çeyreğinde meydana gelen algoritmik stabilcoin Terra'nın ani çöküşünden sonra inanılmaz derecede talihsiz bir durum yaşadı. Olay inkar edilemez bir şekilde kripto topluluğunda olumsuz bir darbe oldu ve kripto piyasasının inanılmaz bir düşüş görmesine neden oldu. .

Bununla birlikte, Terra ddi'nin başarısızlığı, diğer stablecoin protokollerinin başarısı üzerinde bir kısıtlama anlamına gelmiyor. Bu nedenle, algoritmik stabilcoinlerin Frax Finance gibi mükemmel projeler aracılığıyla geri dönüş kazanabileceğine dair büyük umutlar var.

Frax Finance: Fractional-Algorithmic Stablecoin Protocol

Adından da anlaşılacağı gibi, Frax Finance, merkezi olmayan bir çapraz zincir “fraksiyonel-algoritmik” stabilcoin protokolü. Popüler olarak tanınan kesirli-algoritmik stabilcoin, esnek bir tedarik ile ölçeklenebilir, açık kaynaklı bir para birimi oluşturmaya odaklanıyor.

Frax Finance protokolünün ilk aşamasına bir geri dönüş yaparak, proje %100 teminatlandırılmıştır. Bu çalışma sistemi, FRAX basımının sadece darp sözleşmesine teminat konulmasını gerektirmesini sağlar.

Ancak protokol, kısmi teminat aşamasında faaliyet gösterdiği bir sisteme dönüşmüştür. Bu işletim sistemi, FRAX basımının uygun teminat ve FXS'nin Frax protokolüne yerleştirilmesini gerektirmesini sağlar.

Protokolün, her türlü kripto para birimini teminat olarak kabul etmesine izin veren bir tasarıma sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, Frax, FRAX'ın daha yüksek algoritmik oranlara sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilmesi için oynaklığı düşük tutmak için esas olarak zincir üzerindeki sabit paraları kabul edecektir.

Protokol daha fazla benimsenmeye devam ettikçe, sistemin hızı da artar. Bu, ETH ve BTC gibi daha değişken kripto para birimlerini gelecekteki havuzlara dahil etmenin daha kolay ve daha güvenli olabileceğini gösteriyor. Proje, protokolüne volatiliteye karşı koruma sağlayacak olası altyapıları benimsemeye çalışıyor.

Frax Finance History

Frax Finance'in doğuşu, Mayıs 2019'da ilk duyurulmasından sonra gerçekleşti. Frax Finance, kesirli-algoritmik bir stablecoin protokolü şeklinde faaliyet gösterecek merkezi olmayan bir banka olarak ortaya çıktı.

Plan, benzersiz bir merkezi olmayan stabilcoin protokolü oluşturmaktı. Projeyi oluşturmak için bir dizi kripto uzmanı bir araya geldi. Kripto gazileri Sam Kazemian, Jason Huan ve Travis Moore, arzının bir kısmı teminatlandırılmış ve parçaları algoritmik olarak stabilize edilmiş, dünyanın ilk merkezi olmayan stabilcoini olarak ortaya çıkan bir stabilcoin protokolü oluşturmak için birlikte çabalara katıldı. FRAX Finance, 21 Aralık 2020 itibarıyla Ethereum ana ağında başlatıldı.

Frax Finance Nasıl Çalışır

Kısmi algoritmik stabilcoin protokolü, FRAX ve FXS olmak üzere iki token ile çalışır. İlki, USD'ye sabitlenmiş kripto para birimi olarak hizmet ederken, Frax Shares (FXS) olarak da adlandırılan ikincisi, platformun yönetim belirteci olarak hizmet ediyor. Yönetim yoluyla, USDC'yi teminat olarak tutan havuz sözleşmeleri eklenebilir veya kaldırılabilir.

Özellikle, Frax Finance, stablecoin'lerin sermaye verimliliği sorunuyla ilgileniyor ve bu zorluğa bir çözüm bulmaya çalışıyor. USDT gibi geleneksel teminat destekli stablecoin'ler, ademi merkeziyetçi olmadıkları için düzenleyiciler için kolay bir hedef haline geldi.

DAI gibi aşırı teminatlı stablecoin'lerin bile istikrarlı olduklarını kanıtlamış olmalarına rağmen, bu durum Frax Finance'in endişelerini tetikledi. sermaye açısından verimsiz oldukları için ölçeklenebilirler.

Daha önce de belirtildiği gibi, Frax Finance protokolü, sabit parasını değişken bir teminat oranıyla kısmen desteklemek için USDC ve FXS yönetişim jetonunu kullanan çift jetonlu bir mekanizma ile çalışır. FRAX'ın istikrarının, arbitrajcıların doğru şekilde teşvik edilmesine bağlı olması dikkate değerdir.

Frax Finance'in Benzersiz Özellikleri

Daha önce de belirtildiği gibi, Frax Finance yenilikçi bir kesirli algoritmik stabilcoin protokolüdür. Bu nedenle, piyasadaki diğer sabit para protokollerini geride bırakmasını sağlayan belirli benzersiz özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Frax Finance fiyatların istikrarını sağlar. Fiyat istikrarı, Frax Finance'in nihai hedeflerinden biridir. Protokol oldukça test edilmemiş bir çift token modeliyle çalışsa da, FRAX neredeyse tüm süresi boyunca sabit bir 250 baz puan bandında işlem görüyor. Bu özellik, algoritmik bir stabilcoin tasarımı ile istikrarlı bir sabit nokta elde etmeye çalışan (ve başarısız olan) Iron Finance ve Empty Set Dollar gibi diğer karşılaştırılabilir projelerde öne çıkmasını sağlar.
  • veFXS. Frax Finance, oy-emanetli hak kazanma sistemi olarak adlandırılan bir mekanizma kullanıyor. Bu çalışma sistemi Curve Finance tarafından popüler hale getirildi. Oy emanetli devir sistemi, token sahiplerinin FXS'lerini stake etmelerine ve karşılığında veFXS almalarına izin vererek, stake edilen FXS'deki paylarını ve yönetim tekliflerindeki oy güçlerini temsil eder.
  • Algoritmik Piyasa İşlemleri (AMO). Frax Finance ayrıca toplu olarak algoritmik piyasa işlemleri olarak kabul edilen belirli benzersiz mekanizmalarla da çalışır. Bu altyapılar, teminat oranını dengelemeyi, sağlıklı bir dengeyi korumayı ve FXS'ye değer tahakkuk ettirmeyi içerir. Bu altyapıların Frax Finance'in istikrarını ve uygulanabilirliğini sağlamaya yardımcı olduğunu belirtmek önemlidir.

FRAX Token

Daha önce de belirtildiği gibi, FRAX protokolün USD sabitlenmiş sabit parasıdır. Genellikle ABD dolarına sabitlenmiş bir hibrit sabit para olarak kabul edilir. FRAX stablecoin arzının dinamik olması ve kesirli-algoritmik para politikası nedeniyle fiyatı 1 $'da tutmak için sürekli değişmesi dikkat çekicidir.

FXS Token

Frax Finance'in yardımcı programı simgesi, FXS simgesidir. Bu belirteç aynı zamanda protokolün yönetim belirteci olarak da hizmet eder. Frax Finance, toplam 100 milyon FXS arzı sağladı. Tokenin %60'ı çiftçilik ödüllerine tahsis edilir. FXS jetonunun %20'si ekibe, %12'si özel yatırımcılara, kalan jetonların %5'i hazineye ve son %3'ü de protokol danışmanlarına tahsis edilir.

<

Frax Finance'in Artıları ve Eksileri

Frax Finance, benimsediği benzersiz ve yenilikçi mekanizmalarla kullanıcılarına ayrıcalıklı avantajlar sunuyor. Protokol, FXS token sahiplerine FXS'leri ile FRAX basmak için artan bir güç sağlar. Moreso, protokolün merkezi olmayan yapısı, düzenleyici aksaklıklarla mücadele etmesine yardımcı olur ve böylece düzenleyiciler için küçük bir hedef haline gelir. Protokol oynaklıkla mücadele etme eğilimindedir, bu nedenle kullanıcılara jetonun değerinde yeterli istikrarı garanti eder.

Bu arada, protokolün yardımcı programı ve yönetişim jetonu, FRAX'ın ortaya çıkması durumunda ortaya çıkabilecek potansiyel oynaklıktan muzdariptir. stablecoin, odaklanılan 1 dolarlık fiyat noktasından uzaklığını değiştirir. Ayrıca, FRAX tokeninin kaldıraç için etkin bir şekilde kullanılması oldukça karmaşıktır. Bunun nedeni, mevduat sahiplerinin tam teminat tutarını ve türünü geri alacaklarına dair hiçbir garantisinin olmamasıdır.

Son Söz

Frax Finance, göz önüne alındığında sektördeki diğer stabilcoin protokollerinden üstün olduğunu kanıtlamıştır. yerleştirdiği mekanizmadır. Protokol, verimliliğini kolaylaştıran çift jetonlu bir modele sahiptir.

DAI, FRAX, MIM, UST ve benzerleri gibi farklı tasarımlara sahip birden fazla sabit paraya sahip olmanın bir katma değer olduğunu söylemek doğrudur. Blockchain ekosistemlerini riske attığı için kripto ve web3 ekosistemine. FRAX ve FXS, FRAX'ın kritik DeFi protokollerine entegre edilmesini sağlamak için uzun vadeli bir zihniyet ve vizyonla oluşturulmuştur.

Share