Grafik (GRT) Simgesi Nedir?

Kılavuz sizi DeFi ve daha geniş Web3 ekosisteminde en çok kullanılan dApp'lerin çoğuna güç sağlayan Ethereum tabanlı bir pazar yeri olan The Graph (GRT) ile tanıştırıyor.

<

The Graph (GRT) Temmuz 2018'de tanıtıldığında, projenin görselleştirilmesi Web3 için merkezi olmayan bir indeksleme protokolü oluşturmaktı. Protokol, tüketici düzeyinde performansa sahip merkezi olmayan uygulamalar sunmak için gerekli bir bileşen olan Web3'ün temel altyapısıdır.

Grafik: Sorunsuz Veri Değişimi için Dizin Oluşturma Protokolü

Grafik, Ethereum (ETH) ve Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) gibi ağları sorgulamak için bir indeksleme protokolüdür. Herhangi bir kişi, alt grafikler adı verilen açık API'ler oluşturabilir veya yayınlayabilir, bu da verileri kolayca erişilebilir hale getirir. Graph, pazar lideri merkezi olmayan oracle ağı Chainlink (LINK) ile entegrasyonu başarıyla tamamladı. Entegrasyon, The Graph API'lerinden alt grafikler olarak adlandırılan dizine alınmış verilerin Chainlink oracle'ları aracılığıyla akıllı sözleşmelere aktarılmasına olanak tanır. Sonuç olarak, geliştiricilerin güçlü, gerçekten merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için dizine alınmış veri kümelerini kullanma fırsatları vardır.

Bu arada, dizin oluşturma, kullanıcıların kolayca arama ve sorgulama yapabilmeleri için verileri yapılandırmanın ve kategorilere ayırmanın bir yoludur. Bir diğer önemli özellik de, The Graph tarafından endekslenen verileri güvenli ve güvenilir oracle'lar aracılığıyla akıllı sözleşmeler için kullanılabilir hale getirmektir. Chainlink, merkezi olmayan uygulamalar arasında veri paylaşımı için kritik olan merkezi olmayan oracle ağları oluşturmaya yönelik bir çerçevedir. Kullanıcıların bir Oracle ağının hem düğüm operatörünü hem de veri kaynağını merkezden uzaklaştırmalarına olanak tanır. Ayrıca, güvenilir yürütme ortamları ve doğrulanabilir rastgelelik gibi gelişmiş özellikleri bir araya getirir. Giderek artan sayıda farklı blok zincirinde en yaygın kullanılan oracle ağı olan Chainlink oracles, verileri endekslemek ve bu verileri akıllı sözleşmelere teslim etmek için blok zinciri ortamlarında The Graph for dApps ile mükemmel bir kombinasyon oluşturuyor.

Geliştirme ve Büyüme Grafikten

Graph (GRT) belirteci, Temmuz 2018'de piyasaya sürülmesinden bu yana topluluğunu önemli ölçüde büyüttüğü ve genişlettiği için dikkat etmeye değer. Yaniv Tal (proje lideri), Brandon Ramirez (araştırma lideri) ve Jannis Pohlmann (teknoloji lideri) tarafından kurulan, diğer profesyonellerden oluşan bir ekibin ilgisini çekti. Bunların arasında, halka arza ve Salesforce, Puppet, Redhat ve Barclays tarafından satın alınmasına yol açan Ethereum Foundation, OpenZeppelin, Decentraland, Orchid, MuleSoft'tan uzmanlar yer alıyor.

Ağ gelişimini finanse etmek için The Graph, topluluk üyelerinden, stratejik VC'lerden ve blok zinciri topluluğundaki etkili bireylerden fon topladı. Coinbase Ventures, DCG, Framework, ParaFi Capital, CoinFund, DTC, Multicoin, Reciprocal Ventures, SPC, Tally Capital ve diğerlerinden destek aldı. Graph Foundation, 99 ülkeden (ABD hariç) katılımla halka açık bir GRT Satışını da başarıyla tamamladı.

Nisan 2021 itibarıyla The Graph, 20 milyon milyar aylık sorguyu aştı. Karşılaştırma için, Haziran 2020'de 1 milyar sorguydu, bu da bir yıldan kısa sürede 20 kat büyüme anlamına geliyor. Ethereum ve Web3'ün benzeri görülmemiş kullanımı, büyümeyi sağlayan temel faktörlerdi.

Graph’s Tech Specs

Graph'ın ilk özelliği alt grafiklerdir. Uygulama ve dApp geliştiricilerinin tüketeceği blok zinciri verilerinin nasıl yapılandırılacağını belirtirler. Uygulama ve dApp geliştiricileri, Graph token (GRT) ile ödenen GraphQL ile alt grafik şemasını kullanarak Graph ağını sorgulayabilir.

Düğüm görevi gören dizin oluşturucular bu verilere hizmet eder ve GRT belirteçleriyle onları teşvik eder. Bu, API'nin her zaman merkezi olmayan bir şekilde kullanılabilir olmasını ve verilerin doğru şekilde sunulmasını sağlamak içindir. Orada birçok alt yazı olabileceğinden, küratörler’ Görev, geliştiriciler için en yararlı olan alt grafikleri bulmaktır. Küratörler, diğerlerinin yararlı bulabileceği en iyi alt yazıyı bulmak için GRT jetonlarıyla da teşvik edilir.

Graph Network

Graph Network, internet uygulama yığınının API ve sorgu katmanını merkezden uzaklaştırır. Grafik Ağı ilk kez, merkezi bir hizmet sağlayıcıya ihtiyaç duymadan blok zinciri verilerini verimli bir şekilde sorgulamayı mümkün kılıyor.

Özellikle, geliştiriciler kendi altyapılarında bir Grafik Düğümü çalıştırabilir veya bunun üzerine inşa edebilirler. barındırılan hizmet. The Graph Network'te, herhangi bir Dizin Oluşturucu, ağa katılmak için Grafik Simgeleri (GRT) yatırabilecek ve alt yazıları dizine ekleme karşılığında ödüller ve bu alt yazılarda sorgu sunma ücretleri kazanabilecektir.

Ayrıca tüketiciler, ölçülü kullanımları için ödeme yaparak bu çeşitli Dizin Oluşturucu setini sorgulayabilecekler. Böylece, protokol tarafından sağlanan hizmetleri arz ve talep yasalarının sürdürdüğü bir model kanıtlıyorlar. Sistemle etkileşime giren roller, protokolün doğru çalışması için yapmaları gereken davranışlar ve onları motive eden teşvikler/ödüller vardır.

Ağın ana katılımcıları şunlardır:

  • Tüketiciler Sorgular için Dizinleyicilere ödeme yaparlar. Bunlar genellikle son kullanıcılar olacaktır, ancak The Graph ile entegre olan web hizmetleri veya ara yazılımlar da olabilir.
  • İndeksleyiciler. Bunlar, Graph'ın düğüm operatörleridir. Motivasyonları finansal ödüller kazanmaktır.
  • Küratörler. Hangi alt grafiklerin indekslenmesi için değerli olduğunu belirtmek için GRT'yi kullanırlar. Bunlar genellikle motivasyonlarını paylaşan geliştiriciler olacaktır. Bununla birlikte, güvendikleri değerli bir hizmeti destekleyen son kullanıcılar veya tamamen finansal motivasyona sahip bir kimlik de olabilirler.
  • Temsilciler. Dizin oluşturucu ödüllerinin ve ücretlerinin bir kısmını kazanmak için bir Dizin Oluşturucu adına GRT'yi tehlikeye attılar. Özellikle, kişisel olarak bir Grafik Düğümü çalıştırmaya gerek yoktur.

Graph (GRT) Token

Grafik (GRT) jeton, ağın yerel jetonudur. Ana kullanımı, Grafik üzerindeki çalışmayı koordine etmektir. GRT, bir ERC20 belirtecidir. Dizin oluşturucular olarak adlandırılan düğüm operatörleri, sorguları işlemek için GRT'yi paylaştırır ve kazanır. Ağı güvence altına almak ve ödüller kazanmak için herkes GRT'yi Dizin Oluşturuculara devredebilir. Küratörler, alt grafikler adı verilen kullanışlı API'ler üzerinde GRT'ye sinyal göndererek Grafik üzerindeki verileri düzenler. Dizin Oluşturucular, Temsilciler ve Küratörler, kripto ekonomisi için verileri düzenlemek ve DeFi ve Web3 için kullanışlı bir küresel API sağlamak üzere birlikte çalışır.

Toplam GRT arzı 1.224.999.438 jeton oluşturur. Belirteç çeşitli borsalarda mevcuttur, ancak Digifinex en aktif borsadır.

Graph ICO

Ekim 2020'de The Graph bir ICO gerçekleştirdi. Coinbase Ventures, Framework Ventures, Digital Currency Group ve daha fazlası tarafından finanse edilen 5 milyon dolarlık özel token satışını kapatırken, Multicoin Capital tarafından yönetilen 2.5 milyon dolarlık bir tohum turunu tamamladı. 12 milyon dolarlık bir halka açık satış turu da ana ağın piyasaya sürülmesinden birkaç ay önce sona erdi. Satış sırasında, toplam jeton arzının (400 milyon jeton) %4'ü, 90'dan fazla ülkeden KYC uyumluluğunu başarıyla geçen ABD dışındaki 4.500'den fazla kişiye tahsis edildi.

Graph'ın Faydaları

Faydaları

The Graph'in ana avantajı, geliştiricilerin temel Ethereum verilerinin çoğunu platform aracılığıyla elde edebilmeleridir. Uniswap (UNI), Balancer (BAL), Curve (CRV), Aave (AAVE), Moloch DAO, Compound (COMP) ve daha fazlasını içerir. Graph'ı kullanan uygulamalar ve dApp'ler CoinGecko, Uniswap Info, Decentraland, Synthetix, Aragon ve daha fazlasını içerir.

Sonuç

GRT gibi bir para birimine yatırım yapmanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. . Borsadaki bireysel bir tüccar için, yatırımlarınızı risk/ödül hesaplama gibi güvenlik cihazlarıyla korumak daha da önemli hale gelir. Bu, özellikle serbest piyasalar için geçerlidir, çünkü bu rotanın doğasında belirsizlik ve risk vardır. Ancak, kazanç olasılığına göre kayıp olasılığının daha küçük olduğu yatırımlar ve ticaret fırsatları bularak belirsizliği lehinize çevirebilirsiniz. Grafik kesinlikle dikkat etmeye değer. Ve şüphesiz, bunu yatırım portföyünüzü genişletmek için düşünebilirsiniz.

Share