Helyum Ağı ve HNT Simgesi Nedir?

Helyum hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz –  Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkezi olmayan, blok zinciriyle çalışan bir ağdır.

Sürekli olarak merkezi olmayan bir dünyada, birçok platform, teknoloji ve hizmet, merkezi tescilli sistemlerden açık ve merkezi olmayan sistemlere geçiş yapıyor. Eşler Arası (P2P) ağlar, blok zincir ağlarının tanıtılmasını mümkün kılmıştır. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer dijital varlıklar, yıllar içinde merkezi olmayan işlem defterinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Helyum (HNT), Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkezi olmayan, blok zincirle çalışan bir ağdır. Helyum ağının oluşturulmasının arkasındaki temel amaç, fiziksel ve merkezi olmayan kablosuz ağların oluşturulmasını teşvik etmektir.

Helyum: IoT için Merkezi Olmayan Kablosuz Ağ

Helyum ağı, merkezi olmayan bir kablosuz ağdır. Bu, cihazların dünyanın herhangi bir yerinde kablosuz olarak internete bağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca uydulara bağlı kalmadan kendilerini kopyalamalarına da olanak tanır’ konum donanımı veya maliyetli hücresel planlar.

Helyum ağına güç sağlamak, kapsama alanı sağlayıcıları ve kapsama alanı tüketicileri arasında iki taraflı bir pazarı teşvik eden yerel bir protokol belirtecine sahip bir blok zinciri gerektirir. Bu, kablosuz ağları dünyanın her yerinde daha ucuz bir fiyata bulunabilen, rekabet tarafından daha emtia odaklı hale getirir. Helyum ağı, kendi kategorisindeki ilk merkezi olmayan ağ olarak endüstriler arasında farklı uygulamalara sahiptir.

Açık kaynaklı ve güvenli ilkel yapısıyla geliştiriciler, düşük güç tüketen, internete bağlı cihazları daha ucuza ve daha hızlı oluşturma fırsatına sahiptir.

Helyum Tarihi ve Ekibi

Helium Ağ, Temmuz 2019'da başlatıldı. Ana ağı, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve düğüm ağı üzerinden veri iletmesine olanak tanır. Bu düğümler, bir blok zinciri madenciliği cihazı ile kablosuz ağ geçidi arasındaki bir kombinasyon olan Hotspot'lar olarak bulunur.

Amir Haleem, Shawn Fanning ve Sean Carey, 2013 yılında Helium'u kurdu. Helium ağının amacı, IoT iletişimini geleceğe hazırlamaktır. Helyum ekibi, lansmanından bu yana mevcut altyapıdaki yetersizlikleri tespit etmeye devam etti.

Bir kurucu ortak olan Amir Haleem, e-spor ve oyun endüstrisinde bir geçmişe sahiptir. Bu arada, Fanning, 90'ların sonlarında ilk ana akım Eşler Arası internet hizmetlerinden biri haline gelen bir müzik paylaşım hizmetinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Hizmetin adı Napster. Son olarak Carey, Helium ekibine katılmadan önce özellikle bir reklam optimizasyonu firması olan Where'te birden fazla geliştirme rolü üstlendi.

Helium ağ ekibi, radyo ve donanım, dağıtılmış sistemler, üretim, blok zinciri konularında geniş deneyime sahip uzmanlardan oluşur. teknolojileri ve Eşler Arası.

Helyum Ağının Temel Bileşenleri

Helyum (HNT) ağının görevlerini sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde yerine getirmesini sağlayan çeşitli bileşenleri vardır. sorunsuz.

  • Kapsam Kanıtı

Kapsam Kanıtı (PoC), Helyum'un kullandığı bir algoritmadır. Görevi, ağdaki etkin noktaların fiziksel olarak iddia ettikleri yerde olduğunu ve etkin nokta tarafından konumu için kablosuz kapsama alanını doğru bir şekilde temsil ettiklerini doğrulamaktır. Kapsam Kanıtı ile, Helyum Ağı ve blok zinciri, ağ ve ağ kullanıcıları için yararlı kanıtlar üretmek için radyo frekansı tarafından sağlanan benzersiz özelliklerden yararlanabilir.

  • Kanıtlama Kanıtı -Konum

Helyum ağı, güç tüketen ve pahalı uydu konum donanımı gerektirmeden bir cihazın fiziksel coğrafi konumunu yorumlamak için WHIP kullanan bir sistemin ana hatlarını verir. Cihazlar, belirli bir zamanda konumları hakkında güvenli, değişmez ve doğrulanabilir iddialarda bulunabilir. Ve blok zinciri bunu kaydedebilir.

  • Helyum Uzlaşma Mekanizması

Helyum ağının fikir birliği protokolü belirli ilkeler üzerinde çalışır.

İlk olarak, Helyum ağı, Helyum konsensüs kuralları ve ağ spesifikasyonlarına göre çalışan Hotspot'ların ağa ücretsiz katılımına izin verir.

İkinci olarak, ağ, ucuz enerji maliyeti veya elektrik dağıtımı gibi faktörlerden yararlanmak için hiçbir teşvik sağlamaz. aynı konumda ek donanım.

Üçüncü olarak, protokol, katılımcıların dürüst davrandığı sürece fikir birliğine hala ulaşılabilir olacak şekilde Bizans hatalarına dayanma yeteneğine sahip olmalıdır. Bu amaçla Helyum ağı, BFT'nin bir çeşidi olan HoneyBadgerBFT'yi kullanıyor.

Son olarak, Hotspot'lar, bloğa dahil edilecek işlemleri sansürleme, seçme veya seçimini kaldırma yeteneğinden yoksundur.

Helium ağının fikir birliği protokolünün inşa edildiği diğer ilkeler arasında yüksek oranda onaylanmış işlemler ve bağımlılık yer alır. yararlı iş hakkında.

  • WHIP

WHIP, geniş alanlarda düşük güçlü cihazlar için oluşturulmuş, açık kaynaklı ve standartlarla uyumlu bir kablosuz ağ protokolüdür. Tescilli teknolojileri veya modülasyon şemaları gerektirmeyen düzinelerce üreticiden temin edilebilen mevcut emtia radyo çipleri üzerinde çalışır.

  • Helium DWN

Helium Merkezi Olmayan Tel Ağı ( DWN), birden fazla bağımsız madenci aracılığıyla cihazlar için internete kablosuz erişim sağlar. Ayrıca, ağdaki katılımcıların uyduğu Helyum ağı ve WHIP özelliklerini de belirtir.

Yönlendiriciler, internete ve internetten veri iletmek için madenci ağlarına ödeme yapar. Buna karşılık, madenciler ağ kapsama alanı sağlamak ve cihaz verilerini internete teslim etmek için yeni basılmış jetonlarla ödüllendirilir.

Helyum Ağı Katılımcıları

Helyum ağında üç katılımcı kategorisi vardır.

Cihazlar, WHIP ile uyumlu donanımları kullanarak internetten şifreli veri gönderir ve alır. Cihazlardan gönderilen verilerin parmak izi alınır ve bu parmak izleri blok zincirinde saklanır.

Madenciler, Hotspot'lar olarak bilinen amaca yönelik donanım aracılığıyla Helyum'a ağ kapsamı sağlar. Bu sıcak noktalar, cihazlar ve internet arasında uzun menzilli bir köprü sağlar. Kullanıcılar, WHIP'e uygun bir sıcak nokta satın alarak veya inşa ederek Helyum ağına madenciler olarak katılabilir. Ayrıca bölgede faaliyet gösteren diğer madencilerin yoğunluğuyla doğru orantılı olarak bir jeton depozitosu da alıyorlar.

Yönlendiriciler, Madencilerden şifrelenmiş cihaz verileri satın alan internet uygulamalarıdır. Uydu konum donanımının yardımı olmadan bir cihazın coğrafi konumunu belirlemek için bir paketin bol kopyalarını elde etmek için birkaç madenciye ödeme yapabilirler. Bu veriler, madencilerin bol olduğu yerlerde Konum Kanıtı olarak bilinir.

Ayrıca yönlendiriciler, Cihaz veri şifrelemesi için sonlandırma noktasıdır. Ayrıca, cihaz verilerinin doğru konuma ulaştığını etkin noktalara doğrulamaktan da sorumludurlar. Bu nedenle madenciye hizmet için ödeme yapılmalıdır.

Helyum Ağının Kullanımı

Helyum ağı, Nesnelerin İnterneti (IoT) için merkezi olmayan bir bağlantı sağlıyor. Ayrıca 5G hücresel ağ boşaltması için de benzer bir hizmet sunuyor. Ayrıca, ABD Bant Vatandaşları Radyo Hizmetinde (CBRS) çalışan IoT cihazları ve akıllı telefonlar için 5G hizmet kullanılabilirliğinin genişletilmesinden sorumludur. Helium ağı, amacı 5G ağlarını genişletmek olan mobil ağ operatörleri ve mobil hizmet toptancısı ile işbirliği yapmayı umuyor.

Helium (HNT) Simgesi

HNT simgesi, dünyanın yerel kripto para birimidir. Helyum blok zinciri. İlk jeton, 29 Temmuz 2019'da genesis bloğuyla birlikte ortaya çıktı.

HNT madenciliği öncesi için herhangi bir hüküm yoktur. Belirteç, Helyum blok zinciri ekosistemindeki iki ana tarafın ihtiyaçlarına hizmet eder. Bunlar, Hotspot ana bilgisayarları ve Ağ operatörlerinin yanı sıra Helyum ağını kullanan işletmeler ve geliştiricilerdir.

Helium'un Kullanıcılarına Getirdiği Faydalar

Helium (HNT) blok zincirinin faydaları şunlardır: sayısız.

İlk olarak, geleneksel merkezi telekom ile veri fiyatı yıllık bazda artmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Helyum blok zinciri, merkezi olmayan bir format sağlar. Daha ucuz bir oranda daha fazla erişim noktasının eklenmesiyle organik olarak büyür.

İkincisi, Helyum blok zincirindeki tüm iletişimlerin uçtan uca şifrelemeye sahip olmasını sağlayarak onu hassas bilgiler için en uygun hale getirir.

Ayrıca, hücresel çiplerdekinden farklı olarak Helyum blok zincirindeki sensörler pil ömrünün korunmasına yardımcı olur. Hatta birkaç yıl dayanabilirler.

Helium blok zincirinin diğer faydaları arasında geniş aralıklarda performans gösterme yeteneği ve düşük işletme maliyetleri yer alır.

Sonuç

<

Helyum blok zinciri, sıcak noktalarının Ağustos 2020'de 7.000'den Nisan 2021'de yaklaşık 25.000'e yükselmesine tanık olduktan sonra hızlı bir büyümeye tanık oldu. Blok zincirinin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Batı Avrupa'nın bazı bölgelerinde bir varlığı olduğu için yapılacak çok iş var. Asya, sıcak noktalar Çin'de henüz ortaya çıkmaya başladığı için büyük bir büyüme potansiyeli sunuyor. Hindistan, Güney Doğu Asya ve Avustralya, bu bölgelerde temsilcilik bulunmadığından diğer olası fırsatlardır.

Share