İlk Oyun Teklifi (IGO) Nedir?

IGO, video oyunu endüstrisini kitle fonlaması ile birleştiren yeni bir iş modeli olan İlk Oyun teklifi anlamına gelir. IGO'lar bu iki endüstriyi birleştirerek hedef kitlelerine ulaşabilir ve sanal ürünler satarak daha fazla gelir elde edebilir. Bu kılavuz, bir IGO'nun ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi verecektir.

İlk oyun teklifi (IGO), oyuncuların oyunları tamamlanmadan önce ön satın almalarına olanak tanıyan bir tür kitle fonlamasıdır. Bu süreç genellikle geliştiricilere, oyunculara erken erişim sağlarken projeleri için ek fonlar almalarında yardımcı olur. IGO kategorisindeki en popüler oyunlar, dünya çapında milyonlarca destekçi tarafından binlerce projenin finanse edildiği Kickstarter'da. Ne yazık ki, bazı geliştiriciler yükümlülüklerini yerine getirmekte başarısız olurken, diğerleri tutamayacakları sözler veriyor.

Oyun teklifleri, bazı video oyunları türleri için, özellikle de tamamlanmaya yakın olan veya sınırlı sayıda üretilen bir koleksiyonun parçası olarak sunulan oyunlar için diğerlerinden daha uygun olabilir. Ayrıca, pazarlama veya geliştirmenin hiçbir yönünü kaçırmadıklarını garanti etmek isteyen geliştiriciler için de faydalı olabilirler.

Bu yaklaşım, halkla paylaşılmaya hazır olmadan önce geliştirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyan bir proje için her zaman en iyisi değildir. Bu durumlarda, bir IGO, oyunculara nihai ürünün nasıl görüneceği ve piyasaya sürülmeden önce ne kadar iş kaldığı konusunda yanlış bir izlenim verebilir. Ancak geliştiriciler sınırsız geri ödeme veya çok sayıda güncelleme sunsalar bile bu süreç hala şüpheyle karşılanmaktadır.

ICO'lar nispeten yenidir, ancak kripto para birimlerinin yükselişinin toplumda popüler hale geldiği 2013 civarında başlamıştır. Geleneksel bir yatırımcı, kime yatırım yaptıkları konusunda çok az araştırma yapardı çünkü sınırlı fonu olan birinin bunun gibi birden fazla şirkete yatırım yapması oldukça karmaşıktı. Bu nedenle, büyük meblağlar, gelecekte başarı şansı olabilecek küçük şirketlerden ziyade daha büyük başarılı şirketlere gitme eğilimindeydi. ICO'lar sayesinde bireyler, ilgilerini çeken projelere istedikleri kadar veya az miktarda yatırım yapabilir ve şirket başarılı olursa bu ilk yatırımların geri dönüşünü sağlayabilir.

Bir İlk Oyun Teklifinin (IGO) arkasındaki öncül, o ürünün tam olarak ne olacağını bilmeden bir projeyi satın alıyor olmanızdır. Örneğin, henüz ilk oyunlarını piyasaya sürmemiş oyunlar geliştiren bir şirketten jeton satın alabilirsiniz; Bir yatırımcı, piyasaya sürülen oyunun son derece popüler olduğu ortaya çıkarsa, bu yatırımdan potansiyel olarak büyük kazançlar elde edebilir. Bu şirketlere yatırım yapmanın ardındaki risk, yatırımcılar için hiçbir zaman gerçekte getiri sağlayamamalarıdır. Ancak, iyi bir pazarlama ve fonlarınızın nasıl kullanılacağına dair bilgilerle, bir şirketin belirli sayıda insanı projelerine katılmaya ikna edememesi için hiçbir neden yoktur.

Temel faydaları Bir IGO, yüksek net değerli bireyler veya ellerinde büyük miktarda para bulunan şirketler için ayrılma eğiliminde olan geleneksel yatırımdan ziyade herkese açık olmasıdır. Ayrıca, yeni ICO'lar hakkında daha fazla araştırma ve bilgiye erişiminiz olur, bu da bu şirketlere kendi paranızı yatırırken daha hesaplı kararlar alabileceğiniz anlamına gelir.

İlk Oyun Teklifi Nedir?

Bir İlk Oyun Teklifi (IGO), oyun endüstrisi projeleri ve yeni başlayanlar için genellikle kalabalık satış yoluyla gerçekleştirilen bir bağış toplama etkinliğidir. Katılımcıların proje jetonları ve oyun çıktığında indirim alma veya yayınlanmadan önce ön kayıt yaptıranlardan özel özelliklere erişim gibi diğer avantajlar elde etmelerini sağlar.

IGO'lar, oyun projeleri ve yeni başlayanlar için fon yaratmanın alternatif bir yolu olarak görülebilir. “ön satış” geçmişte IGO ile eşanlamlı olarak kullanılmıştır, ancak “satış öncesi” diğer özel satışlara veya kitle fonlaması faaliyetlerine de atıfta bulunabilir.

IGO'lara bazen jeton satışları denir. Genellikle bir hizmete veya platforma erişim sağlayan jetonlar satın alan ve talep gerektiriyorsa kripto para borsalarında işlem görebilen yatırımcıları içerir. Sonuç olarak, proje yayınlandığında bu belirteçleri kullanma hakkının yanı sıra indirimler, ücretsiz hizmetler, içeriğe erken erişim, ücretsiz geçişler ve daha fazlası gibi belirli avantajlar elde edebilirler. Her biri genellikle benzersizdir ve gerçek dijital belirteçler açısından söz konusu projeyle ilişkilidir. Bunun nedeni, bir hizmet sağlamak veya belirli bir platformu kullanmak için onlara başvurmaları gerekebilecek olmasıdır.

IGO'lar, söz konusu projenin hayata geçmesi ve tam olarak faaliyete geçmesi için finansmana ihtiyaç duyduğunda ortaya çıkma eğilimindedir. Örneğin, birisinin blok zinciri tabanlı bir sosyal ağ için bir fikri varsa, ancak gerekli yazılımı geliştirmek kolay veya ucuz değilse, bir IGO bu gerekli sermayeyi artırabilir. Tipik olarak, bu platformlar, talep böyle bir eylemi garanti ediyorsa, tokenlerini canlıya çıktıktan sonra kripto para birimi borsalarında satabilir. Yatırımcılar bile jetonları, platformun kendisinde fiilen kullanmadan daha sonra popüler hale gelebilecekleri ve değerleri artabilecekleri spekülasyonlarına dayanarak satın alırlar.

Bir IGO'ya Katılım

Bir IGO'ya katılım, genellikle bir ülkenin ekonomisinin pazar erişimini iyileştirmesine, doğrudan yabancı yatırımları (DYY) artırmasına, turizm için çekiciliği artırmasına veya yeni teknolojilere erişime izin vermesine yardımcı olabilir. Ancak, bir IGO'ya katılımın da olumsuz etkileri olabilir. Birçok IGO, uluslararası ticareti kolaylaştırmak için oradadır ve yatırımcılar vergilerden kaçabilir. Ayrıca, kurumları zayıf olan ülkelerin, IGO'larının daha güçlü ortakları tarafından manipüle edilmesi daha olasıdır.

Bir IGO, ihraç eden kuruluşun dışındaki kişilerin, blok zinciri teknolojisini kullanan düzenlenmiş bir süreç aracılığıyla o kuruluşta yayın öncesi hisseleri satın almalarına izin veren ilk tekliftir. Bir IGO'ya katılım, genellikle kripto para birimleri hakkında kamu bilincini artırır ve talebi artırabilir, çünkü IGO genellikle jetonları erken satın almak için bonuslar sunar. İlk Oyun Teklifleri genellikle iş planını, teknolojiyi ve IGO tamamlandıktan sonra jetonların nasıl dağıtılacağını açıklayan bir teknik incelemeye sahiptir.

İlk Oyun Teklifine (IGO) katılım yatırımcılar için tehlikeli olabilir, çünkü herkes düzenleyicilerden izin almadan veya prospektüslerle ilgili yasal yükümlülüklere uymadan kripto para birimleri oluşturabilir. Bu, İlk Para Tekliflerinin (ICO'lar) onlara para yatırmadan önce dürüst ve doğru olup olmadığını bilmenin imkansız olduğu anlamına gelir. Ethereum’s (ETH) gibi önde gelen ICO'lar bile dolandırıcılıklara karıştı ve tüketiciler yalnızca bilgisayar korsanlarının çalamayacağı soğuk depo cüzdanlarını kullanmalıdır. İlk Oyun Teklifine katılım, finansal kayıp riskinden kaçınmak için yalnızca İlk Jeton Teklifleri hakkında kapsamlı bir araştırma yapıldıktan sonra yapılmalıdır.

İlk Oyun Teklifi pazarı genişledi çünkü IGO'lar genellikle açık kaynaklı, merkezi olmayan, küreseldir erişilebilir ve anonim. İlk Oyun Teklifleri, 2016-2017 döneminde olduğu gibi popülaritesi artarsa ​​yatırımcılar arasında çok popüler hale gelebilir. IGO'lara katılım risklidir, çünkü bunlar genellikle hükümet yetkilileri tarafından düzenlemeye tabi değildir, bu da IGO'ların dolandırıcılık veya dolandırıcılığa karşı tüketici koruması olmadan tehlikeye atılabileceği anlamına gelir.

IGO ve ICO

Bir IGO, video oyunları için bir tür kitle fonlaması kampanyasıdır. IGO'lar, oyuncuların dijital öğeler ve hizmetler satın almalarına izin vermeleri bakımından IAP'lere benzer, ancak IGO'lar yalnızca IGO'nun kendisine özel öğeler veya avantajlar sunar. IGO kampanyaları, yeni içerik, baskısı tükenmiş oyunlar ve/veya yeni oyunlara erken erişim içeren önceden paketlenmiş başlıkları içerebilir. Bu kampanyalar genellikle Kickstarter veya Fig gibi kitle fonlaması platformlarında barındırılır, ancak oyun stüdyoları tarafından doğrudan kendi web siteleri aracılığıyla da düzenlenebilir.

ICO, İlk Para Teklifi anlamına gelir ve blok zinciri teknolojisini kullanarak dijital jetonlar oluşturup satarak para toplamanın yeni bir yöntemidir. ABD gibi belirli ülkelerde onları düzenlemeye yönelik küresel hareketler olmasına rağmen, ICO'lar şu anda dünya çapındaki çoğu yargı bölgesinde düzenlenmemiştir.

Doğal olarak, IGO'ların ademi merkeziyetçiliğe dayalı bu yeni teknoloji tarafından tehdit edileceği, ancak IGO'ların kendileri ICO'lara dahil olmaktan büyük fayda sağlayabilirler. IGO'lar, ICO'yu kullanabilir ve jetonlar oluşturabilir ve bunları sermaye artırmak için satabilir. IGO'lar, çoğunluğa atlayabilir ve ekosistemlerinin entegre bir parçası olacak olan jetonlarını yayınlayabilir. Ayrıca üyelik ücretleri gibi IGO'ya özgü diğer amaçlar için de kullanılabilirler.

IGO Avantajları ve Riskleri

Birçok mobil oyun geliştiricisi arasında popüler hale gelen İlk Oyun Teklifi (IGO) bağış toplamanın birçok avantajı vardır. İlk Oyun Teklifi, oyun geliştiricilerine yayıncılara veya risk sermayedarlarına güvenmeden fon toplama fırsatı sunar. Avantajları şunlardır:

  • Şirketin öz sermayesinden vazgeçmeye gerek yoktur. Yayıncılar genellikle yatırımları karşılığında şirketinizin bir kısmına sahip olmaları konusunda ısrar ederler; bu, işletmenizin bir kısmından vazgeçebileceğiniz anlamına gelir ve bu bir IGO ile mümkün değildir;
  • hızlı finansman. İyi bir satış konuşmasına ve yeterli sosyal medyaya sahipseniz, bir IGO kısa bir süre içinde ve risk sermayedarlarının sahip olabileceği kısıtlamalar olmadan ihtiyacınız olan tüm parayı sağlayabilir.
  • kontrol etme. senin oyunun. Bir IGO, şirketin özkaynaklarının yüzde 100'üne sahip olmanızı sağlar, bu da tüm geliştirme kararlarını sizin vermeniz anlamına gelir.
  • gelecekteki oyunları finanse etmek. IGO, aynı anda birden fazla proje için finansman aramanıza izin verir, çünkü hala bir hedef kitle oluştururken para artışlarını artırmak çok daha kolaydır. Bir IGO fonu ayrıca, şirketlerin İlk Madeni Para Arzı izahnamesi aracılığıyla İlk Halka Arz süreci kapsamında kendilerini halka açık borsalarda listeledikleri İlk Halka Arz izahnamesinin daha iyi kullanılmasının önünü açabilir.

Bu arada, bir IGO'nun en önemli dezavantajlarından biri, ya hep ya hiç şeması olmasıdır. Sürece başladıktan sonra, ilk tur geçmezse tekrar denemeden önce yatırılan tüm parayı her yatırımcıya iade etmelisiniz. Bu, tüm turdan geçebileceğiniz ve başarılı bir şekilde hiç para alamayacağınız anlamına gelir. Diğer dezavantaj ise, yalnızca kaç kişiyi bilgilendirmeniz gerektiği ve bu işlemin ne kadar zaman alacağı nedeniyle başarılı bir İlk Oyun Teklifini bitirmenin zor olabilmesidir.

Bir IGO riskli olabilir. Bir IGO'ya girmek risksiz bir girişim değildir çünkü başarılı olup olmayacağını asla bilemezsiniz. İlk oyunu veren kuruluşlar, IGO'larını başlatmak için gereken tüm fonları başarıyla toplamadan önce para, zaman ve çaba harcamalıdır.

Ayrıca, IGO'ların maliyeti ilk halka arzdan (IPO) daha fazladır. İlk oyun teklifi, kısmen, Çin gibi bazı ülkelerde halka arzların yasaklanması nedeniyle popüler hale geldi.

Son Söz

İlk oyun teklifi, oyunun tadını çıkarmak ve para kazanmak için harika bir yaklaşımdır. . Geliştiricilerin parası tükeniyor ve gelecekteki sürümler, güncellemeler vb. için daha fazla fon sağlamak için ilk oyun teklifini üretiyorlar. IGO'lar, IGO sırasında piyasaya sürülen jetonların veya madeni paraların ticaretine izin veren borsalar sunan ilk oyunda takas edilir veya satılır.

Share