İnternet Bilgisayar Protokolü (ICP) Nedir?

İnternet'in yerini almayı ve teknoloji devlerinin tekelini kırmayı amaçlayan bir blok zinciri olan gelişmiş İnternet Bilgisayar Protokolü hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

İnternet Bilgisayar Protokolü (ICP), Ağ Sinir Sistemi (NNS) adı verilen benzersiz bir merkezi olmayan ve tokenize yönetim sistemi tarafından kontrol edilen öncü, tamamen uyarlanabilir bir blok zinciridir. Genel olarak, İnternet Bilgisayar Protokolü, bağımsız veri merkezleri ağı (NNS) tarafından oluşturulan genel yazılım geliştirme platformuna güç sağlayan gelişmiş bir merkezi olmayan protokol olarak hizmet eder.

ICP, NNS'nin dünya çapındaki tekil bireysel bilgisayarların gücünü birleşik bir küresel evrende birleştirmesine yardımcı olur. İnternet yerel yazılımı, akıllı sözleşmelerin tüm güvenlik ve ademi merkeziyetçilik avantajlarıyla barındırılabilir ve çalıştırılabilir. ICP, DNS gibi diğer internet protokolleriyle entegre edilebilir ve web tarayıcıları ve akıllı telefonlar aracılığıyla doğrudan bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

ICP'nin Geliştirilmesi ve Başlatılması

Başlangıçta, Zürih merkezli olmayan kâr kuruluşu Dfinity Foundation, 2008'de İnternet Bilgisayarını önerdi. Proje, Dfinity'nin kurucusu Dominic Williams tarafından merkezi olmayan bir ağ kurma girişimi olarak başladı. #8220;Büyük Teknoloji”.

Beş yıldan fazla teklif, geliştirme ve testten sonra, Dfinity Foundation nihayet 10 Mayıs 2021'de ICP adlı bir yönetişim belirteciyle merkezi olmayan bir ağ başlattı. Belirteç, OKEx, Huobi, Binance, Gate gibi birkaç seçkin kripto borsasında işlem görmeye başladı. io, Coinbase, diğerleri arasında.

İlk çıkışından bu yana, diğerleri arasında OKEx, Huobi Global, Binance, Gate.io, Coinbase Inc (NASDAQ: COIN) gibi birçok seçkin kripto borsasında hizmete girdi. Ayrıca Polychain Capital, Scalar Capital ve Andreessen Horowitz gibi birçok büyük destekçiyi de satın aldı.

İnternet Bilgisayar Protokolü Nasıl Çalışır?

Dfinity Vakfı'na göre, İnternet Bilgisayar Protokolü, sözde Ağ Sinir Sistemi (NNS). Bu açık algoritmik yönetim sistemi, İnternet Bilgisayar Protokolünü kontrol eder.

ICP, bir zincirdeki yapı taşlarının hiyerarşisinden oluşan bir ağdır. Siparişin altında, özel donanım düğümlerini barındıran bağımsız veri merkezleri bulunur. Veri merkezleri ve düğümleri, Alt Ağlar oluşturmak için harmanlanır. Alt ağlar, kod ve diğer verileri içeren birlikte çalışabilir bilgi işlem birimleri olan yazılım kapsayıcılarını barındırabilir.

ICP, Ağ Sinir Sistemi tarafından yapılandırılır, güvence altına alınır ve yönetilir. NNS, ICP'ye katılmak isteyen veri merkezleri için açık bir yönetişim izinleri ağ geçidi görevi görür. NNS'nin çok daha kapsamlı işlevleri yerine getirmesi dışında, rolü ICANN'in İnternet'teki rolüne benzer.

NNS gerçekten merkezi olmayan yönetim sağlar. IC ağ normlarından herhangi bir sapma için düğüm makinelerini izler. Ayrıca, sistemde çalışan ve sisteme katılan oy veren tasarruf hesapları gibi düğümler ve onları oluşturan nöronlar için ödüller üretir.

IC ağının temel yapı taşları, Web3 yazılım kutularını barındırabilen küçük ağlar olan alt ağlardır. Alt ağlar, senkronize çalışan ve NNS tarafından yönlendirilen farklı veri merkezlerinden çekilen çeşitli düğüm makinelerinden oluşur. Özellikle, alt ağlar, barındırdıkları yazılım kutuları içindeki verileri ve diğer hesaplamaları çoğaltmak için ICP aracılığıyla işbirliği yapar.

İnternet Bilgisayar Protokolü (ICP) Simgesi

İnternet Bilgisayarının yerel simgesi Ağ, ağ üzerinde üç kritik rol oynayan bir yardımcı madeni paradır. İlk olarak, yönetim ayrıcalıklarına izin veren ve ağ katılımına dayalı ödüller kazanan akıllı bir sözleşme olan nöronlarda kilitlenebilir.

İkinci olarak, çevrimler şeklinde hesaplamaya güç veren bir değer deposu olarak hizmet eder. Döngüler, yakıt doldurma işlemlerinin maliyetinin sabit olmasını sağlayan sürekli izleme süreçlerinde ICP jetonlarını yakarak veya basarak gaz ücretlerinin yerini alır.

Ve son olarak, ICP jetonu yönetime katılanlara bir ödül olarak hizmet eder ve ağı barındıran düğüm makinelerinin çalışması.

ICP'nin Avantajları

İnternet Bilgisayar Ağı ve ICP'nin avantajları açıkça görülmektedir. 7 Mayıs 2021'deki ilk lansmanından bu yana, piyasadaki piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para birimi haline geldi. IC tarafından sunulan token, kripto pazarındaki en büyük platformların birçoğunda kullanıma sunuldu.

ICP, “Ethereum Killer” ve “Ethereum'un çılgın kız kardeşi”, kurucusunun dünya çapında açık, merkezi olmayan, yönetilebilir bir İnternet oluşturmak için blok zinciri teknolojisini kullanarak mevcut internet ağını değiştirme hedeflerinden dolayı.

Ancak, ICP'nin aşırı iddialı hedefleri konusunda topluluk tarafından bazı eleştiriler var. Bazı şüpheciler, İnternet kadar kapsamlı bir ağı merkezsizleştirmenin imkansız olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, ICP'nin yatırımcıları cezbetmek için yalnızca sansasyonel pazarlama kullandığını belirtiyorlar. Ancak bu, kripto paranın şaşırtıcı yükselişini ve benimsenmesini etkilemedi.

ICP'nin şimdiye kadar sunduğu ölçeklenebilirlik, erişilebilirlik ve güvenlik, piyasada benzersizdir. Simge, arkasındaki ekibin başarmayı vaat ettiği hedeflerine hizmet edebileceğini kanıtladı.

ICP’nin Yol Haritası

ICP belirtecinin piyasaya sürülmesinden sonra, İnternet Bilgisayar Protokolü ekibi geliştirmeyi hızla artırdı. Küreklerine yaslanmayı planlamayarak, protokollerinin ilk lansmanında 20 yılı aşan bir yol haritası belirlediler.

Planlanan özellikler, bir beta ana ağın piyasaya sürüldüğünü belirten bir dizi dönüm noktası içeriyordu. Bu kilometre taşları Bronz, Bakır, Tungsten, Sodyum ve Merkür'dür. Mayıs 2021 itibarıyla ICP, ana ağ lansmanlarının Merkür (son) aşamasındadır.

Yaklaşan bir diğer önemli yükseltme, merkezi olmayan yönetişim planında ICP hizmet belirteçlerinin kullanılmasıdır. Ayrıca 2030 yılına kadar ağlarına daha fazla düğüm ekleme ve öngörülebilir gelecekte ağlarının hızını ve güvenliğini artırma planları da var.

Sonuç

İnternet Bilgisayar Ağı, ICP belirteci, ve Network Nervous System, hayati ve çok ihtiyaç duyulan bir hizmet sağlayarak kripto alanında şimdiye kadar kendilerini kanıtladılar. İnternet Bilgisayarı henüz başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, inanılmaz bir umut vaat etti. İnternetin yerini almayı ve Facebook Inc (NYSE: FB) ve Amazon.com Inc (NYSE: AMZN) gibi büyük teknoloji şirketlerinin tekelini kırmayı amaçlıyor.

İnternet Bilgisayarı olmadan mümkün olmazdı. ICP ve NNS'nin gücü. İki hizmet, internete en iyi blockchain teknolojisini getiriyor. Küresel bilgi işlem platformunda arka uç yazılım barındırma sağlayarak kripto para biriminin çehresini sonsuza dek değiştirmeyi vaat ediyorlar.

Share