Iota (MIOTA) Madeni Para Nedir?

Okuyucularımızı altta yatan belirli kripto teknolojileri hakkında aydınlatmak için bu kılavuz, çok verimli bir aracın canlı bir incelemesini ve makineler arası işlemlerin değişimini kaydeden IoT'ye bir omurga getiriyor, Iota .

Kripto çemberi çok geniş ve tekniktir. Bu nedenle, sektörde gerçekleştirilen belirli faaliyetlere yardımcı olan bazı temel teknolojiler vardır. Bu teknoloji araçları, işlemleri ve kripto faaliyetlerini kolay ve anlaşılır hale getirir. Bu nedenle, kripto meraklılarının bu teknolojileri tanıması ve sektörü daha ilginç bulması önemlidir. Bu arada, bu harika araçlardan biri de 'Nesnelerin İnterneti' için özel olarak tasarlanmış bir defter olan Iota'dır (MIOTA); (IoT).

Birçoğu, Iota'yı Nesnelerin İnterneti'nin bel kemiği olarak görür. Ölçeklenebilir bir ağ ve IoT ekosistemindeki mikro işlemlere karşı dayanıklılık olarak hareket etmek üzere yenilenen dağıtılmış bir defterdir.

Başka bir deyişle, platform, Nesnelerin İnterneti ile bağlantılı insanlar ve makineler arasında değerleri ve verileri kaydeden ve değiş tokuş eden dağıtılmış bir defterdir. Birden fazla cihaz arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için Nesnelerin İnterneti için koşullardan bağımsız bir omurga görevi görmeyi amaçlar. Bu şekilde ağ, bağlı cihazlar arasında işlemleri mümkün kılar. Bu işlemlere, MIOTA adı verilen jetonu aracılığıyla herkes erişebilir.

Iota Tarihi

Kripto para birimleri masalında Iota, Nesnelerin İnterneti ekosistemindeki bağlı cihazlar arasındaki işlemleri kolaylaştıran ilk ağ olur. 2015 yılının sonlarında proje, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener, Dr. Serguei Popov ve ilk ekip lideri David Sønstebø'dan oluşan bir ekip tarafından sektöre tanıtıldı.

Proje bir Jinn'den kaynaklandı. başlangıçta IoT topluluğuna düşük maliyetli genel amaçlı işlemciler sunmayı amaçlayan proje.

O zaman, hala bir donanım projesiydi. Bununla birlikte, Bitcoin (BTC) ile ilgili belirli sorunları çözmesini sağlamak için daha fazla ilerlemeden sonra ölçeklenebilir bir çözüm haline geldi. Daha sonra tasarımlarında ve hedeflerinde yapılan yeni düzenlemelerle Iota olarak yeniden markalandı. Bu nedenle, hedeflerine ulaşmak için Bitcoin'in blok zincirine bir alternatif tasarladı. Bitcoin'in yerine Tangle denir.

Nesnelerin İnterneti Ekonomisi

Dünya ekonomi üzerinde daha fazla teknolojik etkiyle ilerlemeye devam ederken, işletmeler yeni ve teknik iş modellerini benimsemeye başlıyor, bu nedenle IoT cihazları her geçen gün küresel ekonomi için daha önemli hale geliyor.

Firmalar ve işletmeler, IoT cihazlarını çok ilginç ve verimli kullanmaya başlıyor. Ancak ne yazık ki alakasız şirketler için bu cihazların sağladığı verileri satın almanın bir yolu yok.

İlginç bir şekilde, Iota, Nesnelerin İnterneti ekosistemi için bir sütun görevi gören bir kripto para birimi sağladı. Iota, belirli şirketlerin IoT cihazlarından bilgi edinme konusunda karşılaştığı zorlukları gidermeyi amaçlamaktadır. Kripto para birimi MIOTA, en mütevazı cihazlarda verimli bir şekilde çalışabilen, hissiz bir dijital varlık modeli sunar.

Iota Tangle

Bitcoin'in geleneksel blok zinciri operasyon modu, Iota'nın tasarımını ve hedeflerini tamamlamaz. Bu nedenle, Iota bunun için bir yedek sağladı. “Tangle” yeni işlemlerin önceki işlemleri onaylamasına izin veren düğümlerden ve sitelerden oluşan bir sistemdir. Bu nedenle Iota, işlemleri kendi boyutunda yürütür ve gerçekleştirir.

Geleneksel blok zinciri ve kripto para birimleri, çoğunlukla ölçeklenebilirlik ve mikro işlemleri neredeyse imkansız hale getiren yüksek gaz ücreti sorunlarıyla karşı karşıyadır.

Bu, Nesnelerin İnterneti ekonomisinin çözmekte olduğu büyük bir zorluktur. IoT ekosistemine uygun çözümler sunmak amacıyla Iota, hızlı işlemler gerçekleştiren ve aynı zamanda mikro işlemleri mümkün kılan düşük ücretlere olanak tanıyan ölçeklenebilir bir ağ sağladı.

Bu ancak buluşla mümkün olabilirdi. Geleneksel blok zincirine bir alternatif olarak hareket etmek için tanıttığı yeni bir teknik modelin (Yönlendirilmiş Döngüsel Grafik). Platform, icat ettiği blok zinciri benzeri teknolojisine Tangle adını verdi.

Tangle, madencilerden kurtulduğu için geleneksel blok zincirine göre avantajlıdır. Bunun yerine, ağda onaylanmadan önce diğer iki işlemi işlemek için yeni işlemler gerektirir. Burada, işlem için gereken çalışma kanıtının gücü çok düşük olduğundan, düşük kapasitesi ne olursa olsun herhangi bir cihaz bu işlemleri gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak, mikroişlemlerin herhangi bir madencilik ücreti yoktur.

Moreso, Tangle'ın benimsediği model türü, her işlemi ayrı ayrı işlediği için sınırsız sayıda cihazı barındırmasına izin verir. Bu şekilde, potansiyel işlemlerin tamamlanmadan önce önce diğer iki işlemi işlemesi gerekeceğinden, bekleyen işlemlere yer kalmaz.

Iota'nın Diğer Teknik Özellikleri

“Yönlendirme Dışında Akrilik Grafik” Iota'nın madencilik içermeyen bir operasyon türünü kolaylaştırmak için benimsediği teknoloji türü, aynı zamanda Quantum Proof adlı bazı Hash tabanlı imzaları da kullanıyor.

Kuantum kanıtı, ağın karmaşık doğrulama ve imzalama işlemlerinden kurtulmasını sağlar. Böylece Tangle ağını kullanımı çok basit hale getirdi. Bu şekilde Iota, IoT cihazlarının ihtiyaçlarını hızla karşılayabilir ve IoT ekosistemindeki ağın işlevselliğini artırabilir.

IOTA, Bitcoin'den Nasıl Farklıdır?

IOTA (MIOTA) farklıdır. Bitcoin'in performansına zıt bir şekilde çalıştığı için birçok yönden Bitcoin'den.

Bitcoin temelde işlemleri için geleneksel blok zincirini kullanan merkezi olmayan bir dijital varlıktır. Bu arada, Iota'nın tasarımı, kripto para birimini blok zincirinin ötesine taşımayı amaçlayan bir blok zinciri karşıt sistemine sahiptir. En önemlisi, Iota Tangle madencilik sistemini kullanırken Bitcoin geleneksel blockchain madenciliği modelini kullanıyor.

Ayrıca, Iota'nın icadı Bitcoin'den sonra ortaya çıktı. Bitcoin, 2009'da piyasaya sürülen ilk kripto para birimiydi ve tüm kripto para birimlerinin kralı olurken, Iota 2015'in sonlarında ortaya çıktı ve hala daha fazla tanınma için çabalıyor.

Başka bir deyişle, Bitcoin'in benimsenmesi, aynı anda yalnızca 5 milyarın üzerinde bir piyasa değerine sahip olan Iota'ya kıyasla 2021'in başlarında 250 milyar doları aşan bir piyasa değeriyle çok büyük ve küresel bir şekilde büyüdü.

Iota (MIOTA) Simgesi

Iota simgesi veya MIOTA, Nesnelerin İnterneti ekosistemi tarafından işlemleri verimli bir şekilde yürütmek için kullanılabilen kripto para birimidir. Kullanıcılara, karmaşık süreçler olmadan Nesnelerin İnterneti cihazlarından oluşturulan kullanıcı verilerinden para kazanma fırsatı verir.

Token, Binance, eToro, Bitfinex, Gemini, Huobi gibi büyük kripto borsalarında satın alınabilir. ve diğerleri.

Etkileyici bir şekilde, 2021'in ilk çeyreği itibarıyla 2.779.530.283 MIOTA tedavüldeydi ve tedarik edilen tüm madeni paraların tedavülde olduğu bildirildi.

Iota'nın Artıları ve Eksileri

Iota ile birlikte geliyor kullanıcılara birçok fayda sağlar. Aynı zamanda, ağ kullanıcılarının karşı karşıya olduğu bazı kaçınılmaz zorluklar vardır.

Iota kullanımıyla gelen avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Düşük gaz ücretleri.
  • İmzalama ve doğrulama süreçlerinde karmaşıklık yok.
  • Diğer kripto para birimlerini etkileyen ölçeklenebilirlik sorununa çözüm.
  • IoT topluluğu tarafından kolayca benimsenmesi.

Ancak, dikkate değer birkaç dezavantaj Iota:

  • Geleneksel kripto para birimleriyle aynı fiyat yönetimi. Bu nedenle, fiyat büyük ölçüde dalgalanıyor.
  • Iota, gelişmekte olan ve kanıtlanmamış bir sistemin teknik kusurlarıyla karşı karşıya.
  • Bu, manipülatif ve hileli saldırılara eğilimlidir.

Sonuç

Iota (MIOTA) benzersiz bir kripto para birimidir ve makineler arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirdiği görülmüştür. İnsan ve makine ekonomileri arasında köprü kuran harika bir sistem tanıttı ve birçok kripto uzmanı tarafından hoş kabul edildi.

Iota, mikro işlemler gerçekleştirmeyi planlayan ve yüksek bütçeleri karşılayamayan meraklılar için bir kaçış noktasıdır. işlem ücretleri. Fiyatı aynı şekilde dalgalansa da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine bir alternatiftir.

Share