Katılım Kanıtı Protokolü (POAP) Nedir?

Katılım Kanıtı Protokolü (POAP), iki veya daha fazla taraf arasında güvenli ve doğrulanabilir veri iletimini sağlayan bir protokoldür. Bu kılavuzda, POAP'ın temellerini ve çeşitli sektörlerde güvenliği ve şeffaflığı nasıl iyileştirebileceğini tartışacağız.

Katılım Kanıtı Protokolü (POAP), takas edilebilir etkinlik belirteçlerini, etkinlik katılımını ve ödül dağıtımını yönetmek için Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanır. Blok zinciri kullanılarak elde edilen maliyet tasarrufları, etkinlik organizatörlerini iyileştirebilir’ genel marjlar ve karlılık. Mevcut Proof of Work (PoW) konsensüs protokolleriyle ilgili sorunları çözmek için 2017 yılının başlarında kurulmuştur. Ağ, geliştiricilerin önceden oluşturulmuş, güvenli, düşük maliyetli, Ethereum uyumlu akıllı sözleşmeler üzerinde merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir platformdur.

Bu nedenle, POAP protokolü, daha küçük ve hatta amatör etkinlikleri, eskisinden çok daha kolay fon toplamalarına izin vererek teşvik etmeyi amaçlamaktadır. İnsanlar ortak bir amaç için bir araya gelebilir ve bir etkinlik düzenlemek için kaynaklarını akıllı sözleşmeler aracılığıyla gruplayabilir. Tüm bunlar, katılan herkes için maliyetleri düşürür ve kendi etkinliklerini organize etme deneyimi olmayan etkinlik organizatörleri için daha iyi bir yol sağlar.

Katılım Kanıtı Protokolü (POAP) Tanımı

Katılım Kanıtı Protokolü (POAP), iki veya daha fazla taraf arasında güvenli ve doğrulanabilir veri aktarımına izin veren bir protokoldür. Bir etkinliğe katılımı kanıtlamak, akademik kimlik bilgilerini doğrulamak ve hatta dijital imzaları güvence altına almak gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Katılım Kanıtı Protokolü, dijital ve fiziksel dünyanın mükemmel bir karışımıdır. Etkinliklere, konferanslara, seminerlere ve diğer toplantılara katılım, artık bu projeden geliştirilen lisanslı bir uygulama aracılığıyla bir blok zincirine kaydedilebilir. POA Network uygulamasının yüklü olduğu herhangi bir toplantıya katılmak isteyenler check-in işlemi sırasında yüzlerini göstereceklerdir. Katılımları daha sonra bu uygulama aracılığıyla blok zincirinde zaman damgası olacak.

POA Ağı'nda kaydedilen veriler güvenlidir. Bu nedenle, değişmezliği nedeniyle hiç kimse üzerindeki kayıtları değiştiremez veya taklit edemez. Uygulama, her 10 dakikada bir, tüm etkinliklerin ve etkinliklerin mevcut durumunu temsil eden bir QR kodu üretir. Karşılık gelen QR koduna sahip bir genel adres, etkinlik katılımcılarının kolaylıkla erişebileceği bir yerde yayınlanır. Katılımcılar, hareket halindeyken bir etkinliğe giriş yapmak için bu QR kodunu kullanabilir. Bu, herhangi bir kağıt kaydı olmadan katılımlarını kanıtlamalarına olanak tanır.

Katılım Kanıtı Protokolü, daha fazla geliştirme ve pazarlama faaliyetlerini finanse etmek için basit bir ilk madeni para teklifi (ICO) modeli kullanır. Bu model, yüksek bütçeler, özel iş geliştiriciler ve diğer kaynaklar gerektirecek geleneksel bir satış etkinliğine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

POAP'ın Tarihi

2012 yılında Dan Novaes, kullanıcıları belirli bir etkinlikte harcanan zamana göre ödüllendiren blok zinciri tabanlı bir uygulama hakkında parlak bir fikir buldu. Bu konsept, POA Network ekibi tarafından uygulanmakta olan Proof of Attendance adlı merkezi olmayan bir protokole dönüştü.

POAP'ler ilk olarak 2019'da ETH Denver Konvansiyonunda tanıtıldı. Etkinliğin organizatörleri, büyük ölçüde çeşitli etkileyicilerden ve geliştiricilerden gelen bağışlara güvendi. Bilgisayar korsanlarının katıldığı bir kongre hackathon'u düzenlediler. Her katılımcıya katılımlarından dolayı ödül olarak bir POAP verildi. POAP böyle ortaya çıktı.

Protokolün merkezi olmayan yapısı, katılım kanıtının daha sonra dijital bir sertifika düzenleyebilecek bir etkinlik organizatörü tarafından gönderilmesine ve doğrulanmasına izin verir. İkincisi, konuşmacılar’ onay, indirim kuponları ve diğer ilgili bilgiler. Bu tür bir kayıt, yalnızca verilen etkinlik sırasında veya sonrasında geçerlidir ve birisinin burada fiziksel olarak bulunduğuna dair güvenilir bir kanıt sağlar.

Blockchain kullanımı, değişmez katılım verilerini depolamak için merkezi olmayan bir genel muhasebe defteri oluşturmaya izin verir ve bu kayıtlar kullanılamaz. değişti. Protokolün kendisi tamamen şeffaftır ve herhangi bir kullanıcının katıldığı etkinliği deftere göz atarak doğrulamasını sağlar.

POA Network paralel olarak üç farklı çözüm sunar. İlk olarak, herhangi bir işletme veya kuruluşun merkezi olmayan bir uygulama oluşturmak için benimseyebileceği açık bir protokol vardır. İkinci olarak, katılım izleme hizmetleri yalnızca özel POA blok zincirlerinde dijital katılım kanıtı verilerini depolayan özel rozetler oluşturabilen etkinlik organizatörleri tarafından kullanılabilir. Üçüncü olarak, ekip, etkinlik biletleri/rozetleri ve diğer özel dijital varlıkları abonelere gönderen, abonelik tabanlı otomatik bir hizmet olan TokenClub'ı başlattı.

POAP Nasıl Çalışır?

Katılımcılar, telefonlarından IOS veya Android uygulamalarını kullanarak etkinlikler oluşturabilir veya etkinliklere katılabilir. Etkinlikler oluşturmak ücretsizdir, ancak isterlerse biletler için ücret alma seçeneğine sahip olacaklardır. Etkinliğe geldiğinizde, uygulamayı açıp bir QR kodu tararsınız veya check-in yapmak için konum verilerinizi kullanırsınız. Bu, akıllı bir sözleşmede Ethereum blok zincirinde güvenli bir şekilde saklanan bir zaman damgasıyla birlikte bir katılım kaydı oluşturur. Katılımcıları her seferinde aynı süreçten geçmek zorunda kalmamak için etkinlikler arasında izlemek için kriptografik bir kimlik kullanılabilir.

Katılımcılar üç gruba ayrılabilir:

  • Etkinlik yaratıcıları. Bir ücret talep ederek veya ödüller sunarak etkinliklerinden para kazanmak için POAP'ı kullanabilirler. Akıllı sözleşmenin otomatik olarak uyguladığı check-in gereksinimlerini ayarlamaktan sorumludurlar. Etkinlik yaratıcıları ayrıca MetaMask aracılığıyla Ether, POA20 belirteçleri veya başka herhangi bir ERC20 belirteci kullanarak etkinlik biletleri için ödeme yapmalıdır. Kitlelerini büyütmek için etkinliklerini sosyal medyada ve Eventum web sitesinde paylaşabilirler.
  • Etkinlik organizatörleri. Herkes kendi etkinliğinde daha fazla dikkat ister ve POAP, hedef pazarınızın katıldığına dair kanıtın yanı sıra hedeflenmemiş kişilerin katıldığına dair kanıt sağlar. Etkinlik düzenleyicileri, Özel Onay özelliğini kullanarak bir hedef kitlenin etkinlikleri için bir POAP kaydı oluşturmasını isteyebilir. Örneğin, bir video oyunu sözleşmesi, check-in yapanları jetonlar veya yalnızca etkinliklerinde kullanılabilecek diğer ödüllerle ödüllendirerek oyuncuları teşvik etmeyi seçebilir.
  • Etkinlik tüketicileri. Katılımcılar, etkinlikte para birimi olarak POA20 jetonlarını kullanabilirler. POA20 belirteçleri, etkinlik sırasında devredilemez oldukları için bu amaç için idealdir, yani ödeme yapıldıktan sonra hiç kimse onları sizden alamaz.

Ethereum platformunun belirteci Model, Katılım Kanıtı Protokolü (POAP) tarafından etkinlik oluşturuculara, organizatörlere ve katılımcılara jeton tutma veya harcama teşvikleri vermek için kullanılmaktadır. Proof of Attendance Protocol, Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir dApp'dir ve omurga altyapısı olarak POA Ağını kullanır.

POA Ağı fikir birliği algoritması – Yetki Kanıtı (PoA) – işlemlerin doğrulayıcı olarak da bilinen onaylanmış hesaplar tarafından doğrulanmasını sağlamak için kullanılır. Doğrulayıcılar, jetonlarının bir kısmını hisse olarak kilitler ve bu hisse ile işlemleri doğrularlar.

POAP Örneklerini Kullan

POAP jetonları, çeşitli mekanlarda ve etkinliklerde teşvik olarak kullanılabilir. Seminerlere, çalıştaylara, derslere vb. katılan öğrenciler. Ayrıca, daha sonraki bir aşamada herhangi bir anlaşmazlık olması durumunda katılımın izlenmesine yardımcı olabilirler. POAP belirteçlerinin faydası, POA etkinliklerine katılmanın ötesine geçer. Diğer bir kullanım örneği ise ödeme yapmak, teşvik almak ve POA protokolü ekosisteminde ödül kazanmaktır.

POAP, katılım, ödül dağıtımı ve doğrulanabilir kayıtlarla ilgili sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Bunun bir örneği, seminerlere, çalıştaylara veya derslere katılan öğrenciler için bir teşvik olarak kullanılmasıdır. Katılımla ilgili gelecekte herhangi bir anlaşmazlık olması durumunda, blok zincirinde saklanan doğrulanabilir bir kayda sahip olmak, iddiasında hangi tarafın haklı olduğunu kanıtlamaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, POAP jetonları seminerler düzenleyen şirketler tarafından dağıtılabilir ve derslerine katılan öğrencilere yönelik atölye çalışmaları. Bu, öğrencileri motive etmek ve onları daha sık katılmaya teşvik etmek için tasarlanmıştır, böylece çalıştayları veya seminerleri yürüten şirket için elde tutma oranlarının artmasıyla sonuçlanır.

Tasarım gereği, POAP jetonları ERC20 uyumludur, yani yapabilecekleri anlamına gelir. herhangi bir Ethereum tabanlı dAPP'ye kolayca entegre edilebilir.

POAP Tarafından Sağlanan Avantajlar

Katılım Kanıtı Protokolü (POAP), bazıları aşağıdaki gibi çeşitli avantajlar sunar:

  • Etkinlik organizatörlerinin katılımcıları kolayca izlemesine olanak tanır ve bu bilgiler pazarlama, tanıtım ve diğer amaçlar için kullanılabilir.
  • Bu protokol, bireylerin herhangi bir kayıt veya belgeye sahip olmadan etkinliklere ve toplantılara katılımlarını kanıtlamalarını kolaylaştırır.
  • POA ağı, herhangi bir üçüncü tarafın manipüle edemeyeceği değişmez bir veri depolama sistemine sahiptir. Kimlik yönetimi ve takip sistemleri için çok yakında birçok kuruma fayda sağlayacak harika bir araçtır.

Sonuç

Katılım Kanıtı Protokolü, kimlik yönetimi ve izleme sistemleri için tasarlanmış, merkezi olmayan bir uygulamadır. bir etkinlik için katılım kanıtı. Mekanlar, üniversiteler, konferanslar ve işletmeler, bu tokenize protokolü, kağıt veya plastik rozetlerden daha iyi bir alternatif olarak kullanabilir. Dolandırıcılığı ve mükerrer oylamayı önleme hedefini başarıyla gerçekleştiriyor.

Share