Kripto ATM'leri Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Aşağıdaki kılavuz, kullanıcıların kripto para birimleri satın almasına veya satmasına izin veren elektronik satış noktaları olan kripto ATM'lerinin kullanımına ilişkin tam bir açıklama sağlar. Sadece kripto sektöründe yeni olanlar için değil, yıllardır kripto ile uğraşan meraklılar için de faydalı olacaktır.

İlk kripto para birimi 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından tanıtıldığından beri, evrimi sınırsız olmuştur. Bankacılık sistemi de dahil olmak üzere büyük sektörlerdeki birçok anormalliği yeniden şekillendiriyor. Kripto para dünyası, hızlı, güvenli ve sorunsuz işlemler sağladı. Birkaç yıl önce, Kanada, Vancouver'daki küçük bir kahve dükkanı, kripto para otomatik vezne makinesini (ATM) tanıttı. Şu anda, dünya genelinde binlerce kripto ATM'si mevcuttur. Tipik bir kripto ATM'sinde, bir fatura alıcısının yanında bir monitör, bir QR tarayıcı ve dağıtıcı bulunur. Bu ATM'ler geleneksel ATM'ler gibi olsa da farklı bir mekanizma ile çalışırlar. Bu kılavuz, birçok yeni başlayanın ve kripto meraklılarının bu kripto platformuna daha aşina olmasına yardımcı olacaktır.

Kripto ATM'leri Tanımlandı

Cryptocurrency otomatik vezne makineleri (ATM'ler), kullanıcıların kripto para birimleri satın almasına veya satmasına izin veren elektronik satış noktalarıdır. Bu makinelerle, yasal ihale veya banka kartlarını kullanarak kripto alışverişi yapabilirsiniz. Çoğu kripto ATM'si yalnızca Bitcoin (BTC) ile uyumludur, bazıları ise Ethereum (ETH), Dash (DASH) ve LiteCoin (LTC) gibi büyük altcoinleri kabul eder. Birçok kripto para ATM'si tek yönlüdür (yalnızca para yatırma) yalnızca birkaçı çift yönlüdür (fiat para çekme ve yatırmayı destekler).

Kripto ATM'leri Nasıl Kullanılır

Geleneksel ATM'leri verimli kullanırsanız, kripto ATM'lerinde işlem yapmak daha kolay olacaktır. Bir işlemi gerçekleştirmek için gereken adımlar, alışılmış yöntemden biraz farklıdır. Bir işlem yaklaşık 10-60 dakika sürebilir. Bir Crypto ATM kullanmak için gereken adımlar şunlardır.

  1. Bir kripto cüzdanı açın. Kripto ATM kullanmak için uyumlu bir cüzdan adresinizin olması gerekir. ATM, cüzdana kripto para yatıracak veya cüzdandan çekecektir. Bu, geleneksel bir bankada hesap numarasına sahip olmak gibidir. Bazı ATM satış noktaları, işlemler için belirli bir cüzdan türü gerektirir.
  2. Bir kripto para ATM çıkışını ziyaret edin. Mevcut birçok kripto para birimi çıkışı var. Havaalanlarında, alışveriş merkezlerinde, benzin istasyonlarında vb. her yerde bulunur. Çok az sayıda kripto ATM operatörü, en yakın ATM çıkışını bulmanızı sağlayan hizmetler sunar.
  3. Görüntülenen talimatlara uyun. Kripto ATM'leri, doğrulama için bir telefon numarasının girilmesini gerektirir. Daha sonra alfanümerik cüzdan adresinizi girebilirsiniz. Yapımcı şirket, bu uzun karakterlerin girilmesinden kaynaklanan hataları önlemek için makineyi bir tarayıcı ile donattı. Cüzdan adresinizin QR kodunu kolayca taramanızı sağlar.
  4. Doğrulanmış bir işlem için bekleyin. Bankanın sunucusuna bağlı olan geleneksel ATM'nin aksine. Bir kripto ATM, merkezi olmayan bir deftere bağlanır. Bir BTC işlemi, tamamlanması 60 dakikaya kadar sürebilen altı onaydan geçer.

Kripto alanına aşina olan kişiler çok az fiziksel yardıma ihtiyaç duyar veya hiç ihtiyaç duymaz. Ayrıca dijital cüzdanlarda işlem yapan kullanıcılar kripto ATM'sini sorunsuz bir şekilde kullanacaklardır.

Neden Kripto ATM'lerini Kullanmalısınız?

Bir kripto ATM'sini tercih etmenizin nedenlerini düşünebilirsiniz. Nedenler çok uzak değil. Kripto ATM'leri, finansal kurumlar, tüccarlar ve geleneksel bankalardan bir baypas sağlar. Çoğu kripto kullanıcısı, fiat parayı kripto parayla değiştirirken veya tam tersinde zorluklarla karşılaşır. Çoğu zaman, bu işlemler nispeten yüksek döviz kurlarında yapılır. Bu oranlar, borsanın takdirine bağlı olarak belirlenir.

Kripto ATM'leri & Kimlik Doğrulama

Şu anda, kripto ATM'leri için evrensel kimlik düzenlemesi bulunmamaktadır. Cihaz, parmak izi tanımlama, biyometrik retina taramaları ve benzeri gibi temel kimlik doğrulamalarından yoksundur. Uygulanabilir tek kimlik doğrulaması, kullanıcının rakamlarını girdikten sonra gönderilen bir kodun kullanılmasıdır. Ancak kriptoda artan suç eylemleri göz önüne alındığında bir ihlal meydana gelebilir. Bilgisayar korsanları, dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştirmek için SMS kanalını ele geçirebilir.

Kripto ATM'leri Suçlu Aktörlerin Cazibesi Oluyor

Dolandırıcılık faaliyetleri, bugün kripto dünyasına yönelik en büyük tehditlerden biridir. Dolandırıcıların birçok kripto fonunu dolandırdığı bildiriliyor. Bir kripto ATM çıkışı, yasa dışı faaliyetlerde bulunmaları için en iyi yer olabilir. Birçok çıkışa kolay erişim onlar için büyük bir avantajdır. Bir diğer önemli endişe ise tutarsız kimlik doğrulama ve düzenlemelerdir. Suçlular, kurbanlarını ATM çıkışını kullanarak bir cüzdan adresine veya QR koduna para yatırmaya da ikna edebilir. Kripto ATM'lerinin güvenliğini artırmak için birçok reforma ihtiyaç var.

Bitcoin ATM'leri

Bir Bitcoin otomatik vezne makinesi (genellikle BTM olarak anılır), kullanıcıların BTC cüzdanları aracılığıyla kripto işlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanır. İnternete bağlı makine, kullanıcıların fiat karşılığında BTC veya diğer kripto para birimleri satın almalarını veya satmalarını sağlar. Bir kart kullanabilir veya nakit ödeme yapabilirsiniz ve bir işlemin işlenmesi geleneksel bir ATM'den daha uzun sürer.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, tüm BTM operatörlerinin Mali Suçları Uygulama Ağı'na (FinCEN) kaydolması gerekmektedir. Daha da önemlisi, operatörler Banka Gizliliği Yasası'nın ilkelerine uymalıdır. Bu, operatörleri yatırılan para miktarını ve bir kişi tarafından gerçekleştirilen işlem sayısını etkileyen düzenlenmiş kısıtlamalar planlamaya zorlar. Kısıtlamanın üzerindeki işlemler, devlet tarafından verilmiş bir kimlik kartı gerektirecektir. Bu nedenle, devlet onaylı bir kimlik kartının sunulması, kripto para biriminin anonim güdüsünü ortadan kaldıracaktır.

Kripto ATM'lerinin Artıları ve Eksileri

Kripto ATM'lerin birçok avantajı var gibi görünse de buluşun birkaç dezavantajı da var. Bu nedenle, kullanıcıların kripto ATM'sini kullanmaya başlamadan önce karanlık taraflarının farkında olmaları gerekir.

Kripto ATM'nin bazı avantajları burada. Kripto ATM'yi keşfetmeniz için nedenler şunlardır:

  • Bir kripto ATM'si tamamen merkezi değildir. Herhangi bir merkezi finans kurumuna veya geleneksel bankalara bağlı değildir. Bunun yerine, tüm işlem faaliyetlerinin gerçekleştiği bir değişim platformuna bağlanır. Kripto para birimi, merkezi kurumları atlayarak temel amacını korumaya devam ediyor.
  • Kripto ATM'lerindeki her etkinlik gizlidir. Üçüncü bir taraf, herhangi bir işlem ayrıntısını değiştiremez veya araya giremez; bu, kullanıcıların işlemleri anonim olarak gerçekleştirebileceği anlamına gelir.
  • Kripto ATM'lerine kolayca erişilebilir ve herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu, kriptoya yatırım yapan insan sayısını artıracaktır. Her köşede ATM çıkışları bulabilirsiniz. Ekim 2022 itibariyle dünyanın 77'den fazla ülkesinde 39.000'den fazla ATM kiosku bulunmaktadır. Kripto ATM'lerinin daha yüksek bir yüzdesi Kuzey Amerika'da.

Kripto ATM'sini kullanmadan önce kripto ATM çıkışının karanlık taraflarını da göz önünde bulundurmalısınız:

  • Çevrimiçi cüzdan borsalarına kıyasla daha yüksek bir işlem ücretine sahiptir. Ücret %4 ile %20 arasında değişirken, çevrim içi cüzdan borsaları işlem başına %1,5 gibi düşük bir ücret almaktadır. Bu arada, geleneksel bankalar ATM'lerinde gerçekleştirilen işlemler için yalnızca bir jeton talep edecekler.
  • Dar bir işlem yapılabilir madeni para aralığı, daha uzun işlem süresi ve yüksek işlem ücreti, işlemi olumsuz etkiler. kripto ATM'lerinin kullanımı. Çevrimiçi cüzdan borsaları, kripto ATM'sini bu açılardan öne çıkarıyor. Bir ATM kioskunu bulmak bazen streslidir. ATM'lerin de işlem limitleri vardır. Daha yüksek miktarda nakit parası olan kullanıcılar, çevrimiçi dijital cüzdan alışverişlerine başvuracak.
  • Dolandırıcılar, varlıkları alıp götürmek için kripto tarafından sağlanan anonimlikten yararlanır. Çalınan fonlar izlenemez veya geri alınamaz. Dolandırıcılar ayrıca kurbanlara, kripto paranın anonim maskesi altında saklanan belirli bir cüzdan adresine veya QR koduna bir miktar para ödemeleri için baskı yapabilir. Kripto para tüketicileri için KYC modüllerinin bulunmaması endişe verici durumu daha da kötüleştiriyor.

Son Düşünceler

Kripto ATM'lerinin icadı, kripto dünyasının büyüleyici yeniliklerinden biridir. Kripto alanı, geleneksel bankacılık sisteminin varlığına giderek daha fazla meydan okuyor. Kripto ATM'leri, nakit veya kart kullanarak kripto para birimleri satın almak ve satmak için bir yol sağlar. Yine de normal dijital çevrimiçi platformlar, kripto ATM'lerinden daha faydalıdır.

Kripto para birimi platformu, fiat ve kripto arasında işlem yapmak için gereken zorlu süreci önemli ölçüde azaltacaktır. Bu ATM'lerle işlemler şeffaf ve kolaydır. Umarım yakında kripto para ATM'lerinin sayısı geleneksel ATM'ler kadar olacaktır. Ancak, kripto ATM'lerini risksiz hale getirmek için sistemdeki birçok olası boşluk kontrol edilmelidir.

Share