Kripto Cüzdanı Nedir?

Kripto para birimleri artık çok revaçta ve geleneksel para birimlerinin sağlayamadığı birçok avantaj sunuyor. Bu avantajlardan yararlanmak için bir kripto cüzdanına ihtiyacınız var. Bu kılavuz, kripto cüzdanının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını ele alacaktır.

Çevrimiçi kripto ticareti yapmaya karar verirseniz, en uygun seçenek bir kripto para cüzdanı (blok zinciri cüzdanı olarak da bilinir) kullanmaktır. Yeni başlayanlar için, bu cüzdanlar paranızı herhangi bir güçlük çekmeden güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olur. Ayrıca, web tabanlı cüzdanlar, yazılımın kaynak koduna erişimleri olmadığı için bilgisayar korsanları veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından toplu olarak üretilmez. Bir kripto cüzdanı kullanmak, kripto para biriminizi çevrimiçi olarak başkalarıyla takas ederken anonim kalmanıza da olanak tanır. Bu cüzdanların temel amacı, paranız için şifreli depolama sağlayarak, kolayca ticaret yapmanıza, harcamanıza ve almanıza izin vermektir. Kripto cüzdanın ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve blockchain cüzdanlarının sunduğu tüm avantajların nasıl kullanılacağına daha yakından bakalım.

Kripto Cüzdan Tanımı

Kripto para cüzdanı, özel ve genel anahtarları saklayan bir yazılım programıdır. Kullanıcıların dijital para gönderip almalarını ve bakiyelerini izlemelerini sağlamak için çeşitli blok zincirleriyle etkileşime girer. Bitcoin (BTC) veya başka bir kripto para birimi kullanmak istiyorsanız, dijital bir cüzdana ihtiyacınız var. Bu dijital cüzdanlar, zor kazanılan paranızı saklayan fiziksel cüzdanlar gibi davranır. Ancak, dijital cüzdanlar gerçek madeni paraları veya banknotları tutmaz. Bunun yerine, size kendisiyle ilişkili para birimini kullanma hakkı veren özel anahtarları saklarlar.

Kripto Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Kripto dünyasındaki bir cüzdan, fiziksel bir cüzdandan biraz farklıdır. Sadece çevrimiçi değil, aynı zamanda sanaldır, yani fiziksel olarak hiçbir yerde yoktur. Bunun yerine, kendi ağı içinde var olur. Bu kavramın gerçekte ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, bilgisayarınızın sabit diskine veya Katı Hal Sürücüsüne (SSD) bakmanız yeterlidir. Tüm dosyalarınız aslında orada saklanır, ancak onları elinizde tutamazsınız. Yalnızca, etkinleştirildiğinde internet üzerinden erişilebilen bir depolama birimidir.

Kripto cüzdanlar, bilgisayarınızda değil çevrimiçi olarak bulunmaları dışında benzer şekilde çalışır. Kaydolduğunuz her site için adresleri ve şifreleri hatırlamak zorunda kalmak yerine, tanımlayıcı görevi gören tek bir adrese sahip olmanızı sağlar. Ardından, her seferinde yeni bilgi girmenize gerek kalmadan tüm bu farklı sitelere tek bir noktadan erişebilirsiniz.

Aslında bu, kripto para birimleri söz konusu olduğunda çoğu şeyin nasıl çalıştığıyla ilgilidir. Sıfırdan itibari para birimlerinden daha erişilebilir, verimli ve güvenli olacak şekilde tasarlandılar. Ayrıca aracıları ortadan kaldırarak insanların hem paradan hem de zamandan tasarruf etmesine yardımcı olurlar.

Madeni paralarınızı kullanmak istiyorsanız, cüzdanın blok zincirine bağlı olması gerekir. Bu, çoğu durumda tam bir düğüm aracılığıyla yapılır, ancak seçilen altcoinlerle de çalışabilir. İster tam bir düğüm, ister alternatif bir düğüm kullanıyor olun, ikisinin de ortak bir noktası vardır. Kripto paranın işlem geçmişinin tam bir kopyasını ve söz konusu blok zincirindeki tüm hesaplar için herhangi bir anda var olan tüm bakiyelerin kaydını içerirler.

Kripto Cüzdan Türleri

Bugün kullanılabilen düzinelerce kripto para cüzdanı var. Ancak, hepsi aynı şekilde çalışmaz. Ne tür bir cüzdan kullanacağınıza karar vermeden önce seçeneklerinizi araştırmanız önemlidir. Ne arayacağınızı öğrendikten sonra, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir cüzdan bulabilmelisiniz. Dikkate alabileceğiniz bazı özel cüzdan türleri şunlardır.

  • Masaüstü cüzdan. Bu tür kripto cüzdanı, para biriminizi masaüstü bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda çevrimdışı olarak saklar. Adından da anlaşılacağı gibi, yalnızca masaüstü cihazınızda bulunur ve başka bir sistemde yoktur. Bu yazılımı kendiniz indirmeniz ve özel anahtarları saklamasını istediğiniz bilgisayara yüklemeniz gerekecektir. Oluşturulması ücretsiz ve kullanımı kolay olduğundan, birçok kripto tüccarı masaüstü cüzdanları diğer türlere tercih ediyor.
  • Mobil cüzdan. Bu çevrimiçi cüzdan hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilir. Kripto ticaret platformlarının, para birimlerini eşler arası bir şekilde kolayca değiştirmenize veya kriptolarınızı tek bir yerde güvenli bir şekilde saklamanıza olanak tanıyan özel mobil uygulamaları vardır. En popüler borsalardan bazıları Coinbase Inc (NYSE: COIN), Gemini, Bitfinex, Binance'dir.
  • Donanım cüzdanı. Bir donanım kripto cüzdanı, büyük miktarda kripto para birimini depolarken maksimum güvenlik için başka bir seçenektir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür cüzdan, siz onu USB bağlantısı veya Bluetooth aracılığıyla bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza bağlayana kadar çevrimdışı olarak var olur. Bazıları birkaç farklı para birimini tutabilir ve bunları piyasa oranlarına göre otomatik olarak dönüştürebilir. İnternete bağlı olmadığı ve saldırıya uğramadığı için büyük miktarda kripto paranız varsa, bir donanım kripto cüzdanı idealdir.
  • Kağıt cüzdan. Bu tür kripto cüzdanı yalnızca dijital biçimde bulunur. Genel ve özel anahtarlarınızın bir çıktısıdır ve maksimum güvenlik için kripto para birimini kağıt üzerinde çevrimdışı olarak saklamanıza olanak tanır. Birçok tüccar, büyük miktarlarda parayla uğraşırken veya para birimleri için uzun vadeli depolama seçenekleri sunarken bu cüzdanı tercih eder.

Kripto Cüzdanı Ücretleri

Kripto cüzdanları tarafından alınan ücretler, cüzdanın türüne göre değişir ancak genellikle minimumdur. Donanım cüzdanlarını başlangıçta satın almak biraz pahalı olabilir, ancak madeni paralarınızı çevrimdışı ve bilgisayar korsanlarından uzak tutmak için iyi çalışır. Bir kripto cüzdanı kullanırken maruz kalacağınız en yaygın ücret, başka bir kişiye para göndermek için alınan madencilik ücretidir. Bu ücretler genellikle küçük miktarlardır ve madencilerin, daha düşük ücretlerle bekleyen diğer işlemlere göre öncelik vererek işlemleri daha hızlı onaylamalarına yardımcı olur.

Örneğin, CoinPayments, ürünler için ödeme yapmak için kullanılabilecek 85'in üzerinde farklı kripto para birimine sahiptir. veya katılımcı satıcılar tarafından sunulan hizmetler. Ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Standart Plan: İşlem başına %0,50 ücret, aylık 30 ABD doları abonelik (kripto paralarla ödenir) veya yıllık 240 ABD doları abonelik (kripto paralarla da ödenir).
  • Altın Plan: İşlem başına %0,40 ücret, tek seferlik 480 $ ödeme ile yıllık olarak ödenir (standart plana ek olarak). Bu plan, alan adlarınızı kullanma, hesapta sınırsız alt kullanıcı, sınırsız fatura ve daha fazlası gibi çeşitli özellikler sunar.

Kripto Cüzdan Güvenliği

Kripto cüzdanlar, yalnızca cüzdan sahibi tarafından bilinen özel anahtarlarla güvence altına alınır. Kriptografi, matematik, bilgisayar bilimi, ağ oluşturma, programlama ve dağıtılmış fikir birliği protokolünün bu benzersiz kombinasyonu, blok zinciri içindeki tüm işlemlerin ilgili herkes için güvenli olmasını sağlar.

Bazı yatırımcılar yatırımlarını depolamak için web tabanlı cüzdanlar kullanır. günlük alım satım faaliyeti olmayan uzun vadeli, diğerleri ise özel anahtarları çevrimdışı olarak depolamak için donanım tabanlı, şifreli flash sürücüler kullanır. Bu cüzdanlar genellikle ticaret veya uzun vadeli depolama için büyük miktarlarda kripto para birimlerini güvenli bir şekilde depolamak için kullanılır.

Kripto cüzdan güvenliği büyük ölçüde sahibinin güvenlik alışkanlıklarına bağlıdır. Tüm borsaların saldırıya uğrayabileceğini hatırlamak çok önemlidir, bu nedenle bir borsada depolanan fonları asla gereğinden uzun süre tutmamak çok önemlidir. Paraları güvenli bir cüzdanda saklamak, özel anahtarlarınızın bir değişim hesabında geçirdikleri süre boyunca tehlikeye atılmamasını sağlar. Özel anahtarınızı saklamanız, güvenliğinden ve kullanımından yalnızca sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca, herhangi bir zamanda paranız üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir.

Birkaç cüzdan türü farklı güvenlik seviyeleri sunar, ancak kripto cüzdan güvenliği büyük ölçüde kullanıcıya bağlıdır.

Özel Anahtarlar

Özel anahtarınızı kaybederseniz, erişiminizi kaybedersiniz. cüzdanın sonsuza kadar parası. Bu nedenle özel anahtarlarla uğraşırken dikkatli olmak çok önemlidir. Birini kaybetmek yıkıcı olabilir. Bu senaryodan kaçınmak için, kripto cüzdanlarınızı özel anahtarlarınızın kaybolmasına veya çalınmasına karşı korumaya yardımcı olacak birkaç seçenek vardır:

  • Şifreler ve PIN'ler. Bir parola veya kişisel kimlik numarası (PIN) kullanmak, fiziksel cihazın kendisini çalan birinin cüzdana yetkisiz erişimini önleyebilir. Cüzdanına harcama amacıyla erişen herkes, ek koruma katmanı olarak bir şifre ve PIN kullanmalıdır, çünkü bu güvenlik önlemleri, cüzdanın güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda başka bir savunma hattı sağlar.
  • Donanım cüzdanları. Donanım cüzdanları, dijital saldırıları ortadan kaldıran internete bağlı olmadıkları için özel anahtarları saklamanın en güvenli yöntemi olarak kabul edilir. Bu cihazlara, internet erişimi olan bir bilgisayara takılarak ve donanımın ekrandaki talimatlarında gezinerek yine erişilebilir.
  • Çoklu Sig cüzdanları. Çoklu imza (çok imzalı) cüzdanlar, bir işlemi işlemek için birden fazla özel anahtar gerektirir ve bu da güvenliği önemli ölçüde artırır. Yine de, birden fazla benzersiz imza gerektirir. Bu para çekme varlıkları cüzdan içinde bulunur. Çoklu imza cüzdanı, işlemleri işleme alınmadan önce onaylaması gereken kuruluşlar veya kişilerle ilgilenirken özellikle yararlıdır. Örneğin, üç imzadan ikisi gerekli olabilir (yani, işlemde yer alan üç taraftan en az ikisinin imza vermesi gerekir).

Özellikle, bir borsada veya bir üçüncü taraf cüzdan sağlayıcısında fon bırakmak riskli olabilir çünkü bilgisayar korsanlarının bu tür varlıklara başarılı bir şekilde sızması ve fon çalması nadir görülen bir durum değildir. Bu geçmişte birçok kez oldu. Bazı borsalar, güvenliği artıran çoklu imza cüzdanları kullanır. Ancak kripto cüzdanınız güvenli olmayan bir üçüncü tarafın kontrolü altındayken özel anahtarı çalınırsa, bu durumda kripto para cüzdanı açısından da risk altındasınız demektir.

Kripto para cüzdanı açısından da risk altındasınız demektir. güvenlik açısından, tüm borsaların saldırıya uğrayabileceğini unutmamak önemlidir – bu nedenle, onlarla bir ürün veya hizmet satın aldığınızda her zaman borsadan paranızı çekin.

Kripto Cüzdanlarının Artıları ve Eksileri

Kripto cüzdanların sağladığı avantajlardan bahsetmişken, en önemlisi hesaplarınızın güvende olmasıdır. Herhangi bir finansal kurum veya işletme onu kontrol etmez. Ayrıca anonim olarak işlem yapabilirsiniz. Ayrıca, kripto cüzdanlar açık yazılım erişilebilirliği sunar.

Ancak, dikkate alınması gereken bazı riskler vardır. Cihazınız kaybolduğunda veya hasar gördüğünde bir kripto cüzdanı kurtarılamaz. Ayrıca, özel anahtarınızı kaybederseniz asla başkası tarafından geri alınamaz. Talep üzerine hiçbir üçüncü taraf cüzdanı sizin yerinize yönetemez.

Sonuç

Kripto cüzdan, genel ve özel anahtarlarınızı saklayan ve kullanıcıların, dijital para birimi gönderip alın ve bakiyelerini izleyin. Kullandığınız cüzdan türüne bağlı olarak, fonlarınıza erişmek için gereken bilgiler değişebilir. Genel olarak konuşursak, bir cüzdan, işlemleri imzalamak için kullanılan en az bir çift şifreleme anahtarına sahiptir – bir tanesi bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan gönderilen verileri şifreleyen bir ortak anahtar ve diğer bir özel anahtar, bunun şifresini çözen. Bu şekilde, herhangi biri aktarımı engelleyebilseydi, özel anahtarınıza veya parolanıza erişmeden bunu blok zincirinden geçiremezlerdi. Çoğu durumda, özel anahtarlarınızı şifrelemek için parolalar kullanılır. Parola kullanmıyorsanız ve cüzdanınız yerel olarak depolanıyorsa (ki genellikle öyledir), bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza erişim sağlayan herkes paranıza erişir.

Share