Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir?

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO), pek çok meraklının aşina olmadığı, yükselen bir trend gibi görünüyor. Burada, DAO'nun ne olduğunu ve onunla ilgili diğer faktörleri tam olarak açıklayan bir kılavuz bulunmaktadır.

Merkezi olmayan finansa (DeFi) olan ilgi oranı, DeFi konseptinin yinelenmesinden sadece birkaç yıl sonra büyük ölçüde patlayıcı hale geldi ve ana akım bir çekiciliğe nispeten yakın. DeFi eğilimli bir gelişme olarak, merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) ün kazanmış gibi görünüyor ve baş döndürücü bir hızla tanınmaya devam ediyor.

DeFi ile ilgili temel gerçeklerden biri, merkezi bir organa ihtiyaç duymadan finansal alanda bir yönetişim sürecini kolaylaştırma yeteneğidir. Birçok ülke DeFi alanına dalmaya başladığından, konsept ekonomiye çekici geldi. Bu ekosistemin geniş çapta kabul görmesi nedeniyle, merkezi olmayan yönetişim sistemini kolaylaştırmaya ve aynı zamanda onu ana akım benimsemeye ulaştırmaya odaklanan belirli projeler gelişmeye başladı. DAO, merkezi olmayan yönetişim kavramını geliştirmek için oluşturulmuş böyle bir projedir. Hala DAO'nun gerçekte ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? Aşağıdaki DAO tanımına bir göz atalım.

DAO Tanımı

Merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO), bir blok zincirinde uygulanan belirli kurallara dayalı olarak üyeler tarafından toplu olarak sahip olunan ve yönetilen, merkezi olarak yönetilmeyen bir sanal varlıktır. Kararlarını her üyenin rızasıyla aldığı bir internet topluluğudur. DAO, hükümet veya merkez bankası gibi herhangi bir merkezi liderliğe olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Kuruluşun üyeleri tarafından toplu olarak onaylanmadıkça erişilemeyecek yerleşik hazinelere sahiptirler. Bu nedenle, karar alma sürecini demokratikleştiren grup, belirli bir süre boyunca kararlar alınmadan önce bir teklif üzerinde oylamaya sunulur.

DAO'lar Nasıl Çalışır

Daha önce de belirtildiği gibi, DAO'lar tamamen ademi merkeziyetçilik kavramı altında faaliyet gösteren internet kuruluşlarıdır. Bu nedenle, merkezi bir otorite olmadan işletilen merkezi olmayan ve topluluk tarafından yönetilen kuruluşlar olarak işlev görürler.

DAO'lar, akıllı sözleşmeler tarafından belirlenen belirli bir dizi kuralla çalışır. Dolayısıyla DAO'ların akıllı sözleşmelerin kullanımı ile işlev gördüğünü söylemek doğru olur. Bu akıllı sözleşmelerin uyguladığı kurallar şart koşuluyor ve zorunlu hale geliyor. DAO'nun çekirdek topluluk üyeleri tarafından oylanmadıkça değiştirilemezler. Akıllı sözleşmeler, temel olarak, karar verirken üzerinde çalışacakları bir dizi kural sağlayarak, merkezi olmayan otomatikleştirilmiş kuruluşların işlevlerini kolaylaştırır.

Merkezi olmayan otomatikleştirilmiş kuruluşlar, adından da anlaşılacağı gibi, son derece özerk ve şeffaf olduklarını kanıtlamıştır. Bunun nedeni, açık kaynaklı ağlar üzerine kurulu oldukları için kodlarının herkes tarafından görülebilmesidir. Ayrıca, kamu denetimine açık yerleşik hazinelere de sahiptirler.

DAO'nun yerel tokenlerinin ekosistem kullanıcıları tarafından satın alınması, projenin büyümesini hızlandırmada hayati bir rol oynuyor. Daha önce de belirtildiği gibi, projenin temel ayrıntılarını içeren akıllı sözleşmeler oluşturulmadan DAO'ların oluşturulması tamamlanamaz. Bununla birlikte, projeyi yedeklemek için fon elde etmek de akıllı sözleşmeler oluşturmak kadar uygundur. Bu, DAO'ların projeyi finanse etmek için fon toplamasını sağlar. DAO projelerinin finansmanında ve erken aşamalarının oluşturulmasında fon sağlanması hayati bir rol oynar ve ayrıca bu projelerin uzun vadede sürdürülmesine ve büyümesine yardımcı olur.

Moreso, token sahiplerinden fon alma eylemi, bir DAO'nun yönetimini belirlemesini sağlar. Bu nedenle, DAO yerel belirteçlerini edinen kullanıcılar projede oy kullanma hakkına sahiptir. Bununla birlikte, kullanıcılar tarafından tutulan jetonlar, teklifler üzerinde ne ölçüde oy kullanabileceklerini ölçmek için kullanılır. Bu, bir kullanıcı DAO'nun yerel jetonunu ne kadar çok alırsa, oy verme ayrıcalığı o kadar artar demektir.

DAO'ları Farklı Kılan Nedir?

DAO'lar, demokratik bir yönetişim modeliyle tam verimlilikle çalışır. Üçüncü taraf aracılara veya herhangi bir merkezi organa ihtiyaç duymadan çeşitli finansal faaliyetler için kullanılabilirler. Bu finansal faaliyetlerden bazıları borç alma, hayır işleri, yatırım, bağış toplama, NFT satın alma ve diğer pek çok şeyi içerir.

DAO'lar, dünyanın farklı yerlerinden geliştiriciler için herhangi bir aşinalık olmaksızın işbirliği yapmaları ve örgütlenmeleri için bir yol sağlar. İnternet üzerinden bir araya gelirler ve karar verme süreçlerini demokratikleştirirken kendi kurallarını belirlerler.

Merkezi olmayan özerk bir organizasyonun (DAO) öngörülen kuralları ve tüm finansal işlemleri açık kaynak kodlu bir kaynak üzerinde kayıt altına alınır. blok zinciri. Bunun nedeni, DAO'ların tamamen şeffaf ve halka açık olması ve dolayısıyla kurallarda yapılan herhangi bir düzenlemenin herkes tarafından farkedilebilir hale gelmesi ve yatırımcılarını ve kullanıcılarını daha az riske maruz bırakmasıdır.

DAO'ların En İyi Örnekleri

DAO'nun dikkate değer ve en yüksek puanlı bir örneği, paydaşların hazine yönetimi üzerinde oy kullanmasına açıkça izin veren bir yönetişim modeli uygulayan ödeme odaklı bir dijital varlık olan Dash'tir (DASH).

Yaygın olarak kullanılan diğer DAO örnekleri SushiSwap (SUSHI), Uniswap (UNI), Aave (AAVE), Eğri DAO (CRV), Bileşik (COMP), Maker (MKR), Synthetix (SYN) ve daha birçoklarını içerir.

DAO'nun Faydaları

DAO'lar, ayrıcalıklı işlevleri ve çalışma şekli göz önüne alındığında kullanıcılara çok sayıda avantaj sunar. DAO'ların sunduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Kullanıcıların sistemin bakımının tam sahipliğini elde etmelerini sağlayan otomatikleştirilmiş, merkezi olmayan ve tamamen şeffaf bir yapıya sahip olma;
  • Tüm paydaşların çıkarlarının korunmasını sağlayan demokratikleştirilmiş yönetim sistemi protokolde ayarlamalar yaparken dikkate alınır. Bu şekilde, tüm token sahipleri DAO'nun gelişimine katkıda bulunabilir.
  • DAO token sahiplerinin borsadaki işlem hacimlerinin gerçek bir kısmını kazanmalarını sağlayan bir ödül mekanizması .

DAO'nun Dezavantajları

DAO'ların en büyük dezavantajlarından biri, DAO'ların sahip olduğu yapı nedeniyle düzenleyici netlikten yoksun oldukları için yasal ve düzenleyici eleştirilerle karşı karşıya olmalarıdır. Sonuç olarak, yatırımcılar yatırımlarının belirsiz sonucuyla ilgili risklerle karşı karşıya kalabilirler.

Ayrıca, DAO'lar, protokolü yöneten kurallar dizisi akıllı sözleşmeler aracılığıyla oluşturulduğundan siber saldırılara eğilimlidir. Bu akıllı sözleşmelerin saldırıya uğradığı veya arızalandığı durumlarda, güvenlik değişir ve büyük miktarda fon kaybına neden olabilir.

Sonuç

Uyguladıkları modelle DAO'lar temel olarak süreci kolaylaştırır ve geliştirir. Merkezi olmayan finans sistemi. Sonuç olarak, DeFi'yi ana akım benimsemeye yönlendirmenin bir yolu olarak DeFi alanını halk için daha çekici hale getiriyorlar.

DAO'lar ilerlemeye devam ettikçe ve boşlukların çoğu giderildikçe, şurası kesin ki; Giderek artan sayıda meraklı, kurumların DAO'lara da girmesiyle ekosisteme dalmaya başlayacak.

Share