Okyanus Protokolü (OCEAN) Nedir?

Ocean Protocol, kontrolü teknoloji devlerinden gerçek veri sağlayıcılara veya insanlara devretmek istiyor. Bu kılavuz, Ocean Protocol'ün bunu nasıl ve ne şekilde başardığını açıklar.

İnternet kullanıcılarının bugün karşılaştığı zorluklardan biri, mahremiyetlerini ve kişisel verilerini en iyi şekilde nasıl koruyacaklarıdır. Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar her şirketin bu verilere erişmek istediği bir çağda yaşıyoruz. Böylece, veri sahiplerine kontrolü ve tüketicilere verilere mümkün olan en etik şekilde erişme fırsatı veren Ocean Protocol (OCEAN) geliyor.

Ocean Protocol'e Genel Bakış

Ocean Protocol, veri sahiplerinin verilerinden para kazanmalarına izin verirken, kullanıcıların sadece ödeme yaparak verilere erişmelerine izin veren Ethereum (ETH) tabanlı bir protokoldür. Protokol bunu, kullanıcının veri kümelerine erişmesi için ihtiyaç duyduğu veri belirteçlerini kullanarak yapar. Bu belirteçler, veri hizmetlerini yayınlamak isteyen kullanıcılar için Ocean akıllı sözleşmeleri ve kitaplıkları olan değiştirilebilir ERC20 belirteçleridir.

Platformun amacı temel olarak veri alışverişini kolaylaştırmaktır. Böylece, veri sahipleri kontrolünü kaybetmeden, işletmelere, araştırmacılara ve veri erişimine ihtiyaç duyan diğer herkese veri erişimi sağlıyor. Ayrıca veriye ihtiyaç duyanlar veya veri depolamak için kaynakları olmayanlar ile bunlara sahip olanlar arasında bağlantı kurar. Bunun karşılığında, veri sağlayanlar yerel OCEAN kripto para birimiyle ödüllendirilir.

Bu alışverişi kolaylaştırmak için, veri için açık kaynaklı bir pazar yeri olan Ocean Market var. Şu anda, Ethereum ana ağında çalışıyor. Ancak geliştiriciler, zaman geçtikçe platformu diğer ağlara dağıtmayı planlıyor. Ocean Market, otomatik fiyat belirlemeyi mümkün kılan otomatik piyasa yapıcısına (AMM) sahiptir. Düşük gaz ücretleri ile her veri belirteci için bir AMM havuzu da vardır. Ethereum uyumluluğu nedeniyle kripto cüzdanlarının veri cüzdanı, kripto borsalarının veri alışverişi gibi hizmet vermesini sağlar.

Ocean Protocol'ün misyonu, verilerin kilidini açmak, zenginlik ve gücü yaymak, etik ve yasal sınırlar içinde kalmak ve sansüre dayanıklı ve güvenilmez olmaktır. Bu hedefler, herkese verilere erişme ve bunlardan para kazanma fırsatı vererek yapay zekanın faydasını yayma konusundaki üst düzey hedefinin anahtarıdır.

Okyanus Protokolü Kurucuları

Okyanus Protokolü kuruldu. Bir AI araştırmacısı olan Trent McConaghy ve 2017'de Bruce Pon tarafından. Ondan önce, Bruce Pon bir blok zinciri veritabanı yazılım şirketi BigChainDB kurdu. Proje, kâr amacı gütmeyen, merkezi olmayan özerk bir kuruluş olan Ocean Protocol Foundation tarafından yönetilmektedir.

Kurucuların ötesinde, AI, büyük veri, işletme, politika ve blok zinciri gibi çeşitli alanlarda uzman bir ekibe sahiptir. Kasım 2017'de Marketplace Framework ve OCEAN belirteci ile başladığından bu yana, büyümesi kademeli olarak devam etti, 100 ülkede üç binin üzerinde katkıda bulunan, IBM Watson AI XPRIZE ile ortaklık kuran ve merkezi olmayan bir pazarın lansmanı olan Ocean System.

Ocean System.

Ocean System, ekosistemi, araçları ve birbirine bağlı çeşitli paydaşları ile protokolün genel tasarımını tanımlar. Geliştiriciler, veri ekosistemi için büyüme ve gelir elde edilmesini sağlayan çalışmaları olduğundan, tüm sistemin merkezinde yer alır.

Ekosistemi güçlendiren çeşitli araçlar, hepsinin benzersiz satış noktaları vardır. Bunlar, işlemlerin bir yüzdesini kazanmak için veri satarak veya veriler üzerinde stake yaparak OCEAN jetonları şeklinde ödüller kazanabileceğiniz Oceans Market'i içerir. Veri varlıklarını hızlı bir şekilde kriptoya dönüştürmek de mümkündür. Sonuç olarak, kripto para cüzdanları veri cüzdanı olarak ve veri yönetimi için kullanılabilir. Aynı şey Veri Değişimleri, veri kooperatifleri ve çok daha fazlası için de geçerlidir.

Ocean Tokens

2017'de piyasaya sürülen OCEAN jetonu. Okyanus ağı. Bunlar arasında veri varlıklarının satın alınması ve satılması, veriler üzerinde stake ve topluluk yönetimi yer alıyor. Jeton arzı toplam 1,41 milyar jetondur. Bu hacmin %51'i, topluluk projelerini finanse etmek için Bitcoin'inkine benzer bir programa bağlı olarak dağıtılacak.

Mayıs 2021 itibariyle, dolaşımda 347 milyon okyanus jetonu var. Yani Ocean Protocol üzerinde satın alıyor veya satıyor olsanız da, OCEAN jetonunu kullanacaksınız. Ayrıca, veri sağlayıcılar platformdaki hizmetleri için ödül olarak OCEAN jetonları kazanıyor.

Ocean protokolündeki kullanıcılar, kendi merkezi olmayan pazarlarını da oluşturabilirler. Orada, veri varlıklarını ve hizmetlerini değiş tokuş edebilirler. Pazarda, veri sağlayıcılar ve tüketiciler birbirine bağlanır. Verilere bağlantılar ayrıca, kimin neye sahip olduğu, neyi satın aldığı ve neyi paylaştığına ilişkin veri varlıkları hakkında ayrıntılı bir zincirleme kayıtla birlikte görüntülenir.

Okyanus protokolünü daha da fantastik kılan şey, veri alışverişinin gerçekleşmesidir. doğrudan ağda depolanmaz. Bunun yerine tüketiciler, belirli koşullar karşılandıktan sonra kilidi açılan verilere şifrelenmiş bir referans satın alır. Böylece, veri sahipleri, verileri sattıktan sonra bile verileri üzerinde her zaman tam kontrole sahip olacaklardır.

Artılar ve amp; Okyanus Protokolünün Eksileri

Günümüz dünyasında, verilerin ticarileştirilmesinin gerekli olup olmadığı tartışması artık gerekli. Ancak soru, bu verilerin ne kadarının ticarileştirileceğidir. Büyük teknoloji şirketlerine bırakılan hemen hemen her kişisel verinin potansiyeli var ve artık mahremiyetlerini korumanın bir yolunu bulmak insanlara kalmış. Ocean protokolü, verilerin ticarileştirilmesi ile gizliliğin korunması arasında bir denge sunar.

Ocean protokolü bunu mümkün kılan çeşitli ürünler sunar. Her şeyden önce, kullanıcıların para kazanırken bile verilerini yüklemelerine, depolamalarına ve kontrol etmelerine olanak tanıyan Veri Ekosistemi platformudur. İkinci ürün Veri pazarıdır. Alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayarak veri varlıklarının alışverişini kolaylaştırır.

İster bir ticari kuruluş, ister devlet veya özel şahıslar olsun, platformda veri varlıkları satabilir veya satın alabilirsiniz. Eksilerinden bahsetmişken, yalnızca Ethereum üzerinde çalışıyor olması, diğer ağlardaki kullanıcıların buna erişimi olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, Ethereum'un ölçeklenebilirlik sorunu platformu da etkiliyor.

Sonuç

Ocean Protocol potansiyel gösterdi ve gelecek için iyi durumda olmasını sağlayan birkaç ortaklık sağladı. Hedefi, şimdiye kadar çok ulaşılabilir olduğunu gösteren uygulama ile yüce bir hedeftir. Okyanus protokolü, verilerin gerçek değerini ortaya çıkarır. Aynı zamanda, kontrolü teknoloji devlerinden gerçek veri sağlayıcılarına devretmeye çalışıyor. Sahiplik ve veri gizliliğinin güvenli olduğunu bilen insanlar, kolaylıkla paylaşma güvenine sahip olacaklar. Bu, arzı talebe bağlayarak veri erişimini açar.

Share