Prizma Protokolü (PRISM) Nedir?

Verilerinizin güvenliğini artırmanın bir yolunu arıyorsanız, Prism Protocol'ü duymuş olabilirsiniz. Ama Prizma Protokolü nedir ve size nasıl yardımcı olabilir? Bu kılavuz, ne olduğu, nasıl çalıştığı ve neden bu kadar önemli olduğu dahil olmak üzere Prizma Protokolü hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır.

Kripto endüstrisi büyümeye devam ettikçe, blockchain projelerinin kullandığı farklı protokollerin sayısı da artıyor. Son zamanlarda ilgi çeken bir protokol Prizma Protokolü'dür (PRISM). Prism Protocol, kullanıcıların üçüncü bir tarafa güvenmeden kripto para ticareti yapmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir değişim protokolüdür.

Prism Protocol Defined

Prism Protocol (PRISM), merkezi olmayan, açık kaynaklı bir platformdur. herkesin dijital varlıklar oluşturmasını ve yönetmesini sağlar. Protokol, bir blok zincirinde depolanan dijital varlıkların oluşturulması ve yönetilmesi için bir çerçeve sağlar. Ayrıca, bu varlıkların yönetimini otomatikleştirebilen akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına da olanak tanır.

Protokol modülerdir, böylece kolayca özelleştirilebilir ve genişletilebilir. Ayrıca, kullanıcı dostu bir arayüz ve yerleşik bir cüzdan gibi kullanımı kolaylaştıran bir dizi özellik sunar.

Prism Protocol'ün en önemli avantajı, kullanıcıların dijital varlıklar oluşturmasına izin vermesidir. herhangi bir blockchain ağıyla uyumludur. Bu, kullanıcıların varlıklarını kaybetme veya kullanılamaz hale gelme endişesi duymadan farklı blok zincirleri arasında taşıyabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca protokol, aynı anda birden fazla blok zinciri ağında kullanılabilecek varlıklar oluşturmak için bir yol sağlar.

Prism Protocol ile kullanıcılar, altta yatan teknik detaylar hakkında endişelenmeden herhangi bir blok zincirindeki herhangi bir dijital varlığı gönderip alabilirler. Bu, gerçekten küresel, kapsayıcı ve herkesin erişebileceği yeni bir finansal uygulama ve hizmet çağını mümkün kılacaktır.

Prism Protocol'ün vizyonu, tüm dijital varlıkların farklı blok zincirleri arasında özgürce ve sorunsuz bir şekilde hareket edebildiği merkezi olmayan bir gelecek inşa etmektir. Sonuç olarak bu, gerçekten küresel, kapsayıcı ve herkes tarafından erişilebilir olan yeni bir finansal uygulama ve hizmet çağını mümkün kılacaktır.

Prism'in Kökeni

Prism Protocol fikri ortaya çıktı. 2017'nin başlarında deneyimli bir blok zinciri geliştiricileri ekibinden. Ekip, blockchain teknolojisinin dijital uygulamalarla nasıl etkileşimde bulunduğumuzda devrim yaratma potansiyelini gördü. Ayrıca geliştiricilerin blok zincirlerini oluşturmanın karmaşıklığıyla uğraşmadan dapp'leri kolayca oluşturup dağıtmalarını sağlayacak bir platforma ihtiyaç olduğunu gördüler.

Eylül 2017'de Prizma Protokolü teknik incelemesi yayınlandı. Belge, ekibin, kullanıcıların her tür dijital varlığın ticaretini yapmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir takas vizyonunu özetledi.

Prism Protocol beta, Nisan 2018'de kullanıma sunuldu. İnternet bağlantısı olan herkes tarafından kullanılabilir ve erişilebilir. Beta, kullanıcıların Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Monero (XMR) dahil olmak üzere çeşitli dijital varlıkların ticaretini yapmasına izin verdi.

Mayıs 2018'de Prism Protocol ekibi, platformun ana ağda başlatılacağını duyurdu. Ana ağdaki lansman, kullanıcıların platformda gerçek varlıklarla ticaret yapabilecekleri anlamına geldiğinden, proje için önemli bir dönüm noktası oldu.

Ana ağda kullanıma sunulduğundan beri, Prism Protocol ekibi platformu iyileştirdi ve pay. Eylül 2018'de ekip, yeni bir kullanıcı arayüzü ve bir dizi başka özellik ve iyileştirme içeren bir güncelleme yayınladı.

Prism Protocol ekibi şu anda bir mobil uygulama ve bir fiat ağ geçidi de dahil olmak üzere bir dizi başka özellik ve iyileştirme üzerinde çalışıyor. Ekip ayrıca, ERC20 jetonları gibi ek varlıklar için destek ekleme olasılığını da araştırıyor.

2017'nin başlarındaki başlangıcından bu yana platform, merkezi olmayan borsa olma vizyonunda önemli ilerleme kaydetti. dijital varlıklar için. Güçlü bir ekip ve büyüyen bir toplulukla geleceği parlak görünüyor.

Prism Nasıl Çalışır?

Prism Protocol, kullanıcıları ağdaki fazla depolama alanlarını satmaya teşvik eden, merkezi olmayan, katkıda bulunan bir depolama ağıdır. Bunu, kullanıcıların ağdaki depolama alanlarını satabilmeleri karşılığında dijital para birimleri olan PRISM'i stake etmesine izin vererek yapar.

Bir kullanıcı ne kadar çok PRISM jetonu stake ederse, depolama alanını o kadar fazla satabilir. alan ve daha fazla kazanabilirler. Bu şekilde, Prism Protocol, birçok kişinin ve işletmenin ihtiyaç duyduğu bir hizmeti sunarken, kullanıcıların ekstra depolama alanlarından para kazanmaları için bir yol sağlar.

Prism Protocol, dosyaların merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan depolanmasına ve erişilmesine izin veren merkezi olmayan bir dosya sistemi olan Gezegenler Arası Dosya Sisteminin (IPFS) üzerine inşa edilmiştir. Bu, Prism Protocol'ü çok dayanıklı kılar, çünkü tek bir başarısızlık noktası yoktur.

IPFS ayrıca dosyaların merkezi olmayan bir şekilde depolanmasına izin verir; bu, herkesin ağa dosya ekleyebileceği ve bunlara erişebileceği anlamına gelir. Bu, merkezi bir sunucunun aşırı yüklenmesi veya çökmesi konusunda endişelenmenize gerek olmadığından büyük miktarda veriyi depolamak için mükemmel hale getirir.

Bu iki teknolojinin, IPFS ve PRISM'in birleşimi, güçlü bir depolama alanı oluşturur. hem merkezi olmayan hem de teşvik edilen bir çözüm. Bu, işletmelerin ve bireylerin, gerektiğinde her zaman hazır olacağını bilerek verilerini güvenli ve kendinden emin bir şekilde saklamasını mümkün kılar.

Prism Protocol'ün temel özellikleri şunlardır:

 • varlık ticareti. Prism Protocol, kullanıcıların herhangi bir tür ERC20 tokeni veya ETH'yi merkezi bir değişime ihtiyaç duymadan doğrudan birbirleriyle takas etmelerine olanak tanır. Merkezi olmayan borsalar, tek bir arıza noktasına;
 • anlık likiditeye tabi olmadıkları için genellikle merkezi borsalardan daha güvenli kabul edilir. Prism Protocol, akıllı sözleşmelerin yenilikçi kullanımıyla kullanıcılara anında likidite sağlar. Bu, kullanıcıların bir siparişin tamamlanmasını beklemeden anında varlık alıp satabilecekleri anlamına gelir;
 • otomatik piyasa yapımı. Platform, siparişleri otomatik olarak eşleştirmek ve likidite sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanır. Bu, ticareti yapılabilir her varlık için bir alış ve satış emri oluşturarak yapılır. Birisi bir varlık satın almak istediğinde, satış emirlerinden mevcut en iyi fiyatı alacaktır. Benzer şekilde, birisi bir varlığı satmak istediğinde, satın alma emirlerinden mevcut en iyi fiyatı alacaktır;
 • varlık sigortası. Prism Protocol, kullanıcıları karşı taraf riskinden korumak için işlemlerde sigorta sunar. Bu, diğer tarafın yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda kullanıcının teminat göstermesini gerektiren akıllı bir sözleşme kullanılarak yapılır.

Prism Kullanım Örnekleri

Prism kullanılabilir kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak çeşitli farklı şekillerde. İşte Prism için bazı potansiyel kullanım örnekleri:

 • Kapsamlı dijital varlık koleksiyonlarını organize etme ve yönetme. Örneğin, birçok ürün görseline sahip bir şirket, bu görselleri düzenlemek ve yönetmek için Prism'i kullanabilir. Etiketleri ve meta verileri kullanarak ihtiyaç duydukları görselleri kolayca arayabilir ve bulabilirler;
 • varlık yönetimi süreçlerini otomatikleştirmek. Varlık yönetimi sürecini otomatikleştirerek kullanıcılar zamandan ve kaynaklardan tasarruf edebilirler. Örneğin, bir kullanıcı, yeni görselleri otomatik olarak etiketlemek ve varlık kitaplığına yüklemek için otomatik bir iş akışı oluşturabilir;
 • diğer araçlar ve sistemlerle entegre olabilir. Prism, içerik yönetim sistemleri (CMS) ve dijital varlık yönetimi (DAM) sistemleri gibi diğer araç ve sistemlerle entegre edilebilir. Bu, kullanıcıların varlıklarını daha merkezi ve verimli bir şekilde yönetmelerini sağlar;
 • ekipler ve ortak çalışanlar için varlıklara erişim sağlama. Kullanıcılar, Prism aracılığıyla varlıklara erişim sağlayarak bu varlıkları başkalarıyla kolayca paylaşabilir. Örneğin, bir kullanıcı, tüm bu varlıklara erişip kullanabilmeleri için ekibiyle bir görüntü koleksiyonunu paylaşabilir;
 • dijital varlık kitaplıklarını yönetme: Kullanıcılar varlıklarını düzenli ve kolay erişilebilir durumda tutabilir. Örneğin, bir kullanıcı sahip olduğu tüm ürün görsellerinden oluşan bir kitaplık oluşturabilir ve ardından bu kitaplığı ekibiyle paylaşabilir;
 • uyumluluk takibi. Prism, kullanıcıların dijital varlık yönetimi ilkeleriyle uyumluluğu izlemesine ve izlemesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir kullanıcının yayınlamadan önce tüm ürün resimlerinin şirket yönergelerine uygun olduğundan emin olması gerekebilir;
 • denetim. Prism, tüm varlıkların hesaba katıldığından emin olmak için kullanıcıların dijital varlık kitaplıklarını denetlemesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir kullanıcı, hiçbir görselin eksik olmadığından emin olmak için ürün görselleri kitaplığını denetlemek isteyebilir.

Prizma, kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak çeşitli şekillerde kullanılabilir. Kullanıcılar, Prism'in yaygın kullanım örneklerini anlayarak bu araçtan en iyi şekilde yararlanabilir.

Prism'in Avantajları

Prism Protocol, dijital varlıkları yönetmenin devrim niteliğinde yeni bir yoludur. Aşağıdakiler dahil olmak üzere geleneksel varlık yönetimi yöntemlerine göre bir dizi avantaj sunar:

 • maliyetleri azaltır. Prizma Protokolü ile pahalı aracılara veya aracılara gerek yoktur. Bu, genel maliyetlerinizi azaltmanıza olanak tanır;
 • yükseltilmiş güvenlik. Prism Protocol, varlıklarınızı güvence altına almak için son teknoloji kriptografi kullanır. Bu, bilgisayar korsanlarının veya hırsızların madeni paralarınızı veya jetonlarınızı çalmasını çok daha zor hale getirir;
 • gelişmiş şeffaflık. Geleneksel varlık yönetimi yöntemleriyle paranızın nereye gittiğini takip etmek zor olabilir. Prism Protocol ile tüm işlemler blok zincirinde şeffaf ve görüntülenebilir. Bu, paranızın nasıl kullanıldığını tam olarak görmenizi sağlar;
 • daha hızlı işlemler. Geleneksel varlık yönetimi yöntemleri yavaş ve hantal olabilir. Prism Protocol ile işlemler hızlı ve verimlidir;
 • daha fazla esneklik. Prism Protocol ile varlıklarınız üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Üçüncü bir tarafa geçmeden bunları kolayca aktarabilir veya takas edebilirsiniz.

Prism Token

Prism belirteci, Prism platformuna erişim sağlayan bir yardımcı program belirtecidir. Ödüller sağlayarak kullanıcıları ağa katılmaya teşvik eder. Bir kullanıcı ne kadar aktif olursa, o kadar çok ödül alır. Prism belirteci ile mal ve hizmet satın alabilir veya bunları diğer kripto para birimleriyle değiştirebilirsiniz.

Prism'in arkasındaki ekip, onu blok zinciri alanına katılmanın en kullanıcı dostu ve kullanışlı yolu haline getirmeye kararlıdır. Kullanımı kolay arayüzü ve kapsamlı ödül sistemi ile Prism jetonu, kripto para dünyasına mükemmel bir giriş kapısıdır.

Prism jetonu sahipleri, Prism'in çeşitli özelliklerine ve hizmetlerine erişmek için jetonu kullanabilir platform. Bunlara aşağıdakiler dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • portföy yönetimi;
 • varlık yönetimi;
 • yatırım yönetimi.

<

Prism Token, Prism platformunun çeşitli özelliklerine ve hizmetlerine erişmek için kullanılan ERC20 uyumlu bir belirteçtir.

Bottom Line

Prism Protocol, dijitale yatırım yapmanın yeni bir yoludur varlıklar. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş olup, dijital varlıkları tutmak, yönetmek ve ticaret yapmak için daha güvenli ve verimli bir yol sunar. Protokol, dijital varlıklara yatırım yapmanın yeni bir yoludur.

Share