Siacoin (SC) Nedir?

Kılavuz, bulut hizmetleri pazarına sahip en büyük P2P bulut depolama platformlarından biri olan Siacoin'in (SC) işleyişi hakkında net bir fikir edinmenizi sağlar.

Siacoin (SC), merkezi olmayan bulut depolama işlevi gören eşler arası (P2P) blok zinciri tabanlı bir ağdır. Siacoin kullanıcıları ve tüketiciler için depolama hizmetleri sağlamak ve fazla bant genişliği kiralamak ağ katılımcılarına bağlıdır. Siacoin kullanıcıları ve ağ katılımcıları, Siacoin topluluğunda birbirlerinden depolama alanı kiralama fırsatına sahiptir. Bu seçenek, merkezi bulut depolama sağlayıcılarıyla karşılaştırıldığında daha ucuz ve verimli bir seçenek sunar.

Sia, 2020 itibariyle 2 petabaytın üzerinde (yaklaşık 2.256 terabayt olan) bir ağ kapasitesine sahiptir. Ayrıca ağı aktif olarak koruyan yaklaşık 333 düğüm operatörüne sahiptir. Temmuz 2021 itibariyle, Siacoin yaklaşık 766 terabayt dosyaya ev sahipliği yapıyor.

Siacoin Ekibi ve Geliştirme

David Vodrick ve Luke Champine, Siacoin'i 2013 yılında kurdu. O zamanlar, geliştiricilerin ikisi de New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nde bilgisayar bilimi öğrencileriydi. İkili, merkezi olmayan bir dosya depolama ağı fikrini ilk olarak 2013 yılında MIT'de gerçekleştirilen bir hackathon'da tasarladı.

Ertesi yıl, David ve Luke Nebulous Inc.'i kurdular. Xiaolai Li ve Procyon Ventures olarak. Sia üzerinde çalışmaya başlamadan önce David Vorick, Bitcoin ağındaki düğümler tarafından kullanılan başlıca yazılım olan Bitcoin Core gibi projeler üzerinde çalışmıştı.

Hala aktif olarak katılan David Vorick ve Luke Champine dışında bu projede, diğer birkaç geliştirici ve yönetici ekibine katıldı.

Sia'nın herkese açık betası ilk olarak Mart 2015'te başladı ve canlı ağının lansmanı aynı yılın Haziran ayında geldi. Bu lansmandan bu yana, Sia'nın ekibi yaklaşık 6,4 milyon dolar toplamayı başardı. Raptors Group, First Star Ventures, Fenbushi Capital ve INBlockchain, Nebulous'u finansal olarak destekledi.

Sia Blockchain

Sia blok zinciri, Bitcoin'in (BTC) blok zinciri ile aynı işlevi paylaşır. Bununla birlikte, Bitcoin'den farklı olarak, dosya alışverişinin yanı sıra verimli bir şekilde depolamasını sağlayan küçük bir düzenlemeye sahiptir. Farklı düğümlere dağılmış oldukları için hiçbir düğüm dosyalara erişemez. Bir kiracının özel anahtarının alındığı durumlarda, erişim sahibi olabilecekleri tek şey depolanan dosyanın bir kısmı olacaktır.

Bu, Sia'nın Bitcoin ağı gibi (önceden uyarı olmaksızın kapanabilecek İnternet Servis Sağlayıcılarına (ISS'ler) bağımlı olmadığından) tutarlı bir şekilde yüksek bir çalışma süresi sağlama yeteneğine sahip olmasını gerektirir. Sia ayrıca, kullanıcıların dosyaları depolamak ve ağı kullanmak için birbirlerine güvenmek zorunda olmadıklarını da garanti eder.

Bununla birlikte, kiracılar ayrıca depolama kanıtını bir gereklilik haline getirerek potansiyel kötü niyetli ana bilgisayarlara karşı da güvendedir. Bu gereklilik, ev sahiplerini çevrimiçi olduklarını kanıtlamaya ve kiracının tüm verilerini uygun şekilde korumaya zorlar.

Siafunds

Siacoin (SC), kiracılar ve ev sahipleri arasında değiş tokuş edilen ve aynı zamanda Sia'nın akıllı sözleşmelerini yerine getirmek için kullanılan kripto para birimidir. Bununla birlikte, ağın sahip olduğu diğer jeton türü Siafund'lardır.

Siafund'lar, daha fazla kullanıcının katılabilmesi için daha fazla teşvik sağlayarak Sia ağının büyümesini kolaylaştırmak açısından kritik öneme sahiptir. Her jeton sahibi, bir sözleşmenin tamamlanmasının ardından, kiracı ücretleri, bant genişliği maliyetleri ve ana bilgisayar teminatları dahil olmak üzere her bir finansman kaynağından yüzde 3,9 pay alma hakkına sahiptir.

Bu, var olabilecek Siacoin sayısının sınırsız olduğu anlamına gelir. Ayrıca 10.000'den fazla Siafund jetonu olacaktı ve bunların tümü Sia'nın yazılımının ilk piyasaya çıktığı 2015'te geldi.

Başlangıçta Nebulous 10.000 Siafund'un tamamına sahipti. Ancak şirket, ağının gelişimini finanse etmeye yardımcı olmak için birkaç token satışı gerçekleştirdi. Kayıtlar, Nebulous'un 2020 itibariyle yaklaşık 8.750 Siafund'un sahipliğini elinde tuttuğunu, geri kalanların ise Sia kullanıcılarının mülkiyetinde olduğunu gösteriyor. Siafunds'un değeri, Sia'daki sözleşmelerin boyutuna, değerine ve miktarına bağlıdır.

Siacoin Network katılımcıları

Sia yazılımının yüklenmesiyle birlikte, her yeni bilgisayar Sia ağının düğümlerinin bir parçası olur. Bu, ağın gerektirdiği hizmetlerle işbirliğini sağlar. Bu düğümlerin yaptığı, sağlayıcılar veya ana bilgisayarlar adına almaktır. Açıklık sağlamak amacıyla, sağlayıcılar depolama maliyetini, depolama paketleri için tekliflerin sunumunu ve hizmetlerinin güvenilirlik düzeyini kontrol eder.

Ana bilgisayarlar, müşterilerin kiralayabileceği depolama kaynaklarına sahip olanlardır. Verilerin bütünlüğü kadar bakımı da tedarikçilere bağlıdır.

Skalanın diğer ucundaki kiracılar ve müşteriler, Sia'nın depolama hizmetlerine harcama yapanlardır. Sia'nın depolama hizmetlerine erişmek için Siacoin jetonunu kullanarak ağda elde tutulan depolama alanı elde etmek için ödeme yapmaları gerekir.

Hizmete erişim sağladıktan sonra, kiracılar depolama sınırına ulaşana kadar istedikleri verileri Sia bulutuna yükleyebilirler. Bunun en iyi yanı, müşterinin veri zamanını kontrol etmesidir. Sia'ya yüklenen her veri bitinin, müşteri tarafından işlenebilen özel bir anahtar kullanılarak şifrelendiğini belirtmekte fayda var.

Siacoin'deki Akıllı Sözleşmeler

Sia'daki akıllı sözleşmeler, şu şekilde hizmet eder: müşteri ve depolama hizmeti sağlayıcısı arasında bir anlaşma. Bu akıllı sözleşmeler, tahsis sabitlendikten sonra otomatik olarak oluşturulur ve yenilenebilirliği garanti edilir. Belirli bir hizmet için depolama ve ödeme koşulları bunlara yansıtılır.

Arşiv sözleşmeleri, depolama hizmetinin müşteri tarafından avans olarak ödenmesiyle sona erer. Ancak, söz konusu ödeme, sözleşme süresinin sonuna kadar serbest bırakılmaz ve sözleşmeye uyulduğunun güveni gösterilir.

Kapsamlı olarak, akıllı sözleşme, bir kişiyi X kez yer teklif etmekten caydırmak amacıyla, sözleşmenin şartlarına uymazlarsa ortadan kalkacak olan depolama maliyetine bağlı olarak ev sahibinden değişken miktarda jeton almayı engeller. ama kalıcılığına saygı duymaz. Ana bilgisayarların kalıcılığını garanti ettiği için Nash dengesinin devreye girdiği yer burasıdır.

Siacoin (SC) Token

Akıllı sözleşmelerin faydaları olmasına rağmen, bilgisayar ekipmanını çalışır durumda tutmak, depolama donanımı, yedekleme sistemleri, bakım ve bant genişliği pahalıdır. Bu, Sia platformunu sistemi içinde ekonomik dinamikler yaratmak için bir araç yaratmaya sevk etti. Hem tedarikçiler hem de müşteriler için güvenli olacak bir dinamik. Siacoin (SC) tokeni çözüm haline geldi.

Siacoin tokeni ile kullanıcılar Sia platformundaki her şey için ödeme yapabilirler. Sia geliştiricilerinin sahip olduğu endişelerden biri, satıcıların kaliteli hizmetler sunacağı ve müşterilerin bundan kurtulamayacağıydı. Bu, Siacoin ve blok zincirine bağlı iki güvenlik mekanizmasının oluşturulmasını gerektirdi. Bu mekanizmalara Dosya Sözleşmeleri ve Saklama Kanıtı adı verilir.

Siacoin'de Madencilik

Madencilik amacıyla, Sia platformu, hash işlevi gibi BLAKE2b'yi içeren bir Çalışma testi (PoW) konsensüs protokolü kullanır. Bu nedenle madencilik süreci, Bitcoin ağınınkine benzer bir şekilde belirteci oluşturmaya hizmet eder. Sia platformu, ağı korumak ve saldırılara karşı korunmak için 10 dakikalık bir üretim süresi kullanır. Bu madencilik sonucunda Sia, güvenli bir şekilde fikir birliğine varabiliyor.

Uzlaşmanın amacı, dosyaları Irving S. Reed ve Gustave Solomon'un 1960'da icat ettiği Reed-Solomon olarak bilinen şifrelemeyi kullanarak farklı ana bilgisayarlarda depolanan küçük bitlere bölmektir.

Siacoin'in Kullanımları

Siacoin, sahiplerinin kullanılabilir depolama alanı kiralamasına ve Sia'da bunun için ödeme almasına olanak tanır. Dünya çapında birçok şirket Siacoin'e şimdiden ilgi gösterdi. Bazıları Filebase ve Goobox'ı içerir. İlki, Amazon S3 veri depolama hizmetiyle uyumluluk sağlayan bir veri depolama hizmetidir ve veri depolama aracı olarak Sia'yı kullanır. Bu arada, Goobox, kullanıcılara 4 GB'a kadar olan dosyaları güvenli bir şekilde paylaşma özgürlüğü veren ücretsiz bir dosya paylaşım hizmetidir.

Siacoin'i kullanan diğerleri arasında NextCloud, Pixeldrain ve Skynet bulunur.

Sonuç

Siacoin (SC), bulut hizmetleri pazarına sahip en büyük P2P bulut depolama platformlarından biridir. Benzer işlevlere sahip çok sayıda blok zinciri rakibi olmasına rağmen, Siacoin hala türünün en ünlü hizmet ağları arasındadır. P2P pazarı için merkezi olmayan bir ortamın yanı sıra kiralama için ucuz bir depolama alanı sağlar.

Share