Solana (SOL) Madeni Para Nedir?

Solana, ölçeklenebilir, hızlı ve merkezi olmayan pazar yerleri ve uygulamalar sunan izinsiz, yüksek performanslı bir blok zinciridir. Burada bu protokol hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bugün dünya 4000'den fazla kripto para birimiyle dolu. Hepsinin büyüleyici yanı, masaya benzersiz bir şey getirmeleri. Solana (SOL) bu para birimlerinden biridir. Ve diğerlerinden farklı olarak, Solana vaatlerini yerine getiriyor ve merkezi olmayan pazarlar sağlayan bir kripto para birimi olarak gayet iyi iş çıkarıyor.

Solana'ya Genel Bakış

Solana, ölçeklenebilir, hızlı ve merkezi olmayan pazar yerleri ve uygulamalar sunan izinsiz, yüksek performanslı bir blok zinciridir. Kullanıcıların kurumsal düzeyde akıllı sözleşmelere, hızlı işlemlere ve güvenliğe sahip olmalarını sağlayan yeni teknolojiler yaratır. Solana, 2017'de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri muazzam bir büyüme kaydetti.

Solana, blok zincirine ait olan SOL coin adında yerel bir tokene sahiptir. SOL, zincirleme bir programın çıktısını doğrulamak için bir Solana kümesindeki düğümlere iletilebilir. Gelecekte insanların Solana'daki değişiklikleri oylamak için SOL'u kullanması bekleniyor. Ancak bu arada, SOL bir blok zinciri düğümü olmak için stake edilebilir. Ayrıca Solana ağındaki ücretleri ödemek için kullanılır.

Solana'nın kripto para endüstrisi ortakları arasında Tempest Project Serum, Stardust, FTX, Akash, Terra, Chainlink, dfuse, Formatic, civic, Kin bulunur. ,  vb.

Solana'nın Arka Planı

2017 yılında, Qualcomm'da çalışan Anatoly Yakovenko, Solana'yı kurdu. Yakovenko, Solana'nın CTO'su Greg Fitzgerald ile birlikte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) blok zincirlerinde geleneksel verim sorunlarını çözmek için yeni bir yöntem yarattı. Yakovenko, Solana'yı kurmadan önce Qualcomm'da akıllı telefonlarda bulunan teknolojiyi geliştirmek için 12 yıl geçirdi.

Solana, adını San Diego'nun 30 dakika kuzeyinde bulunan California plajından alıyor. Yakovenko'nun hayatının çoğunu telekomünikasyon üzerinde çalışarak geçirdiği bu kumsaldı. Başlangıçta Bitcoin ve Ethereum ile pek ilgilenmiyordu. Ancak derin öğrenen bir bilgisayar ağı üzerinde çalışırken yeni Bitcoin birimleri kazandı. Orada ve sonra, 2017'de “kafeine bağlı ateş rüyası” olarak tanımladığı sabah 4. bir kripto para birimi blok zincirinde.

İşlemlerin zaman damgalı olması durumunda, bir kripto para birimi blok zincirinin ölçeklenebilirliğinin, ademi merkeziyetçilikten fedakarlık etmeye gerek kalmadan bile artacağı sonucuna vardı. Düşlerini inşa etmek için Dropbox mühendisi olarak edindiği deneyimi bu şekilde kullandı. Şimdi Solana, gelişmiş dördüncü nesil blok zincirlerinden biri.

Solana'nın Temel Yenilikleri

Solana'nın güvenilir bir blok zinciri ağı oluşturması için mucitler, bunu kolaylaştırmak için önemli yeniliklerle geldi. Bu tescilli sistemler şunları içerir:

  • Geçmiş Kanıtı (POH)

Bu yenilik, blok zincirini daha verimli hale getirmek ve işlemleri kolayca takip etmek için işlemlerin onaylanması sırasında zaman damgalarını entegre eder. Zaman damgaları aracılığıyla düğümler, olayların sırasını belirler ve sistemler ağ için bir kriptografik saat görevi görür. PoH konsensüs algoritması ayrıca ağ içindeki verim oranını da artırır.

  • Tower BFT

Tower BFT, gelişmiş bir sürüm gibidir. Diğer DPoS blok zincirlerinde bulunan Pratik Bizans Hata Toleranslı (PBFT) sistemi. Tower BFT sistemi bunu önceki oyları kaydederek ve doğrulamayı hızlandırmak için kullanarak yapar.

  • Turbine

Bu, Solana'nın önemli verileri bitlere bölen blok zinciri yayın teknolojisidir. Bu sayede paketler fazla bant genişliği kullanmadan düğümlere daha hızlı gönderilebilir.

  • Arşivler

Bunlar donanım depolama sistemleridir. Bu, temel ağ bilgilerine erişimi hızlandırır. Arşivleyiciler, verilerin depolanmasına yardımcı olur. Ayrıca, doğrulayıcıların ağın işlem geçmişini kurtarmasına olanak tanır.

  • Pipeling

Pipelineing, Solana ağının işlem işleme birimidir. Protokol, özelliklerine bağlı olarak çeşitli donanımlara bir grup giriş verisi atayarak doğrulamayı daha iyi engeller.

  • Cloudbreak

Bu Solana ağının hesap tabanıdır. Verilerin aynı anda okunmasını ve yazılmasını kolaylaştırmak için Pipelining ve Archivers protokolleriyle birlikte çalışır.

  • Gulf Stream

Gulf Stream ile Solana, mevcut işlem bloğunun tamamlanmasından önce işlemleri doğrulayıcılara iletir. Sonuç olarak, doğrulayıcıların işlemleri daha hızlı yürütmesini sağlar ve doğrulayıcılar üzerindeki doğrulanmamış işlem havuzlarından kaynaklanan bellek baskısını azaltır.

  • Sealevel

<

Bu yenilik, Solana'nın ağın performansını engellemeden farklı akıllı sözleşmeleri aynı anda yürütmesine olanak tanır.

Cüzdanlardan bahsetmişken, Solana'nın çok fazla kripto para cüzdanı yok. Ancak, yazılım için Binance'in Trust Wallet'ını ve donanım için Ledger Nano S'yi kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, SOL kriptosunu destekleyen tek cüzdan olmalarıdır.

Solana Clusters

Birlikte çalışan ancak harici olarak tek bir sistem olarak bir küme oluşturan bir grup bilgisayar görülebilir. Bu tanıma göre, bir Solana kümesi, kullanıcılar tarafından gönderilen güvenilmeyen programların çıktısını doğrulamak için birlikte veya birbirine karşı çalışan bir bilgisayar kümesidir. Bir kullanıcı, gerçek dünyadaki varlıkları izlemek veya kümenin çalışmasını sağlayan bilgisayarı tam olarak izlemek için bir Solana kümesi kullanabilir.

Ayrıca, bir Solana kümesi, defter adı verilen olayların kaydını da üretir. Bu defter, küme devam ettiği sürece sürer.

Solana Simgesi

SOL, Solana ağının yerel simgesidir. Bu belirteç, zincir üstü programların çıktısını çalıştırma veya doğrulama karşılığında ağ içindeki düğümlere geçebilir. Ayrıca ithalat olarak bilinen mikro ödemeleri gerçekleştirmek için de kullanılır.

Jetonunuzu tutarken kar elde etmek istiyorsanız, SOL'unuzu stake edebilirsiniz. Haziran 2021 itibarıyla, dolaşımdaki arzı 26 milyon, maksimum arzı ise 489 milyondur.

Solana ICO

Solana'nın toplamda beş finansman turu oldu. İlk özel finansman turu Mart 2018'de gerçekleşti ve SOL başına 0.040 $ fiyatla 3.17 milyon $'a 80 milyon SOL'un altına satıldı. İkinci özel finansman turu Haziran 2018'de gerçekleşti ve SOL başına 0,20 $ karşılığında 63 milyon SOL satarak 12,63 milyon dolar topladı.

Üçüncü özel finansman turu Temmuz 2019'da gerçekleşti. 25 milyondan fazla SOL, SOL başına 0.22 dolardan 2.13 milyon dolara satıldı. Son özel finansman turu Şubat 2020'de gerçekleşti. Finansman sırasında SOL başına 0,25 ABD dolarından 2,29 milyon ABD dolarına 9 milyondan fazla SOL satıldı.

Mart 2020'de Solana ICO sırasında 8 milyon SOL 1,76 milyon ABD dolarına satıldı. Solana'nın toplam arzının yalnızca %1,6'sı olan SOL başına 0,22$.

Solana'nın Faydaları

Solana'nın birçok faydası vardır. İlk olarak, ölçeklenebilir. Geliştiricilere göre, Solana 50.000 tps kapasitesine sahip. Ayrıca, işlem hacmini bant genişliğiyle orantılı olarak ölçeklendiren sistemlere sahiptir. İkincisi, Solana Delegated Staking'e izin verir. Bir kullanıcı olarak, SOL'ünüzü ağ üzerinde stake ederek pasif bir gelir oluşturabilirsiniz. Bu süreç, yeni kullanıcıların öğrenmesi için kolaydır. Ayrıca, ticaretten daha istikrarlı bir ödül de yaratır. Son olarak, sansür yoktur. Solana günlük ticaret için kullanılabilir. Örneğin uluslararası işlemlerinizi diğer kripto paralara göre daha ucuza gerçekleştirebilirsiniz. Ağın merkezi bir kontrolü olmadığı için kimse kripto işlemlerinizi engelleyemez.

Sonuç

Solana, dünyadaki en gelişmiş blok zincirlerinden biridir. İşlemleri onaylamayı kolaylaştıran verimli bir algoritmaya sahiptir. Sonuç olarak, yavaş yavaş kripto dünyasında hesaba katılması gereken bir güç haline geliyor. Çok geçmeden, diğer birçok geliştirici bunun avantajlarını yaşamak için Solana'ya taşınacaktı.

Share