Tezos (XTZ) Protokolü Nedir?

Kılavuz, akıllı sözleşmelere ve gelişmiş platformunda dApp'ler geliştirmeye olanak tanıyan açık kaynaklı, kendi kendini değiştiren bir kriptografik defter platformu olan Tezos hakkında bilmeniz gereken her şeyi sağlar.

Tezos (XTZ), kendini yükselterek gelişebilen varlıklar ve uygulamalar için açık kaynaklı bir platformdur. Paydaşlar, değişiklik sürecinin kendisinde yapılan yükseltmeler de dahil olmak üzere, çekirdek protokole yapılan yükseltmeleri yönetir. Tezos, ikili zincir mekanizması ve kendi kendini değiştirmenin yardımıyla, platform katılımcılarının önerilen protokol değişikliği üzerinde oy kullanması ve bir anlaşmaya varması için resmi ve sistematik bir prosedür sağlar. Ayrıca Tezos, akıllı sözleşmeler oluşturmak ve üçüncü taraflarca sansürlenemeyen veya kapatılamayan merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için bir platform sunar.

Tezos’ Başlat

Tezos, “kendi kendini değiştiren bir blok zinciri” oluşturmak amacıyla 2014 yılında yola çıktı. Bu, Arthur ve Kathleen Breitman adlı bir çiftin, Tezos'u geliştirmek için kurdukları bir girişim olan Dynamic Ledger Solutions'taki girişimiyle geldi.

Temmuz 2017'de Tezos ekibi, ilk ICO'sunda o zamanın en büyüğü olan 66.000 BTC ve 361.000 ETH'ye eşdeğer olan 232 milyon dolarlık bir gelir elde etti. İlk madeni para teklifinin sonucunda Tezos Vakfı protokolü başlatmış gibi görünüyordu.

Tezos Vakfı, Tezos blok zincirinin temelini oluşturan fikri mülkiyet hakları gibi Dinamik Defter Çözümlerinin tedarikinden sorumluydu ve bu, ICO sözleşmesine göredir.

Tezos’ gelişi, kripto para birimlerini “zincir içi yönetişim” olarak ayıran yeni modeliyle çığır açıcıydı. ve “zincir dışı yönetişime” sahip olanlar. Bu yeni ve benzersiz fikir, Tezos'a kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı ve bu, 2017'deki başarılı fonlama serisiyle kanıtlandı. Tezos, 2018'de resmi olarak yayına girdi.

Tezos LPoS Blockchain

<

Delegated Proof-of-Stake kullanan EOS (EOS), Lisk (LSK), Tron (TRX) ve BitShares (BTS) gibi diğer kripto para birimlerinin aksine, Tezos bir likidite Proof-of-Stake (LPoS) algoritması kullanır. . Tezos yazılımının ağı güvenceye almasına, işlemleri doğrulamasına ve yeni oluşturulmuş XTZ'yi dağıtmasına olanak tanır.

Küçük token sahiplerinin seyrelmesini en aza indirdiği için yetki verme amacı isteğe bağlıdır. Giriş engeli, tahvil olarak dondurulan toplam pişmiş jetonların %8.25'i ile 8.000 XTZ'dir. Yönetim katılımı için (“düğümler”), katılımcıların Tezos'un “pişirme” dediği bir süreçte XTZ'yi stake etmeleri gerekir. Katılımcıların fırıncı olmak için 8.000 XTZ'ye (“roll”) ihtiyacı var.

Ayrıca, mütevazı bilgi işlem gücü ve güvenilir internet bağlantısı Tezos'u karakterize ediyor. Tezos validator Set, yaklaşık 80.000 fırıncı ile dinamiktir. Kullanıcılar ayrıca, canlı blok zincirinde XTZ ödülleri kazanabilmeleri için diğer kullanıcılara oy tahsis ederek jetonlarını diğer fırıncılara devredebilir. Tezos’ LPoS tasarım öncelikleri ademi merkeziyetçilik, hesap verebilirlik, yönetişim ve güvenliktir.

Tezos Network Shell and Protocol

Network Shell veya arayüz, platformda önemli bir rol oynar. Eşler tarafından gönderilen blokları devralır ve mevcut protokole göre doğrular. Ağ kabuğu, tartışmasız düğümün en hassas kısmıdır. Ağ kabuğu, işlemleri, idari işlemleri yöneten ve kullanıcıların nasıl oy verdiğine göre kendini değiştiren koddur.

Bu arada, ağ protokolü yeni bir protokolün kaynağını yakalar (bir “protokol yükseltme”) , onları anında derler ve test ağını bu yeni protokolle değiştirir. Belirli bir süre sonra, varsayılan, iki aşamalı protokol yükseltme mekanizmasını tamamlayarak, birincil protokolün yerine test protokolünü teşvik edebilir. Bu, teklifleri gözden geçirilmek üzere kabuğa gönderen kodun parçasıdır.

Tezos'ta Yönetişim

Tezos'ta tüm paydaşlar protokolün yönetimine katılabilir. Seçim döngüsü, paydaşların önerilen protokol değişiklikleri üzerinde anlaşmaları için resmi ve sistematik bir prosedür sağlar. Bu zincir üstü mekanizmayı kendi kendini değiştirme ile birleştirerek Tezos, bu ilk seçim sürecini, keşfedildiklerinde daha iyi yönetişim mekanizmaları benimsemek için değiştirebilir.

Tezos (XTZ) Token

Tezos (XTZ) tokeni, likidite kanıtı konsensüsüne sahip merkezi olmayan bir bilgi işlem ekosistemi olan Tezos platformunun kripto para birimidir ve tokenlerini stake edenlerin ödül almasına olanak tanır. Tezos'un mevcut toplam arzı 850,78 milyon XTZ'dir. Ocak 2021 itibariyle dolaşımdaki arz 756.203.598 XTZ idi.

Ayrıca, Mayıs 2021 itibariyle Tezos tokenlerinin yaklaşık %78,8'i devredildi. Buna Tezos Vakfı'nın sahip olduğu %10'luk pay da dahildir, dolayısıyla yıllık getiri yaklaşık %5.8'dir.

Tezos’ Avantajlar

İlk olarak, Tezos uygun fiyatlı stake imkanı sağlar. Özellikle Tezos'un satın alınabilirliği, kullanıcılara tokenlerini stake etme veya devretme ve ödül alma fırsatı sunar. Bazı fırıncılar sınırlarını belirleyebilse de, bir kullanıcının devretmesi gereken minimum jeton miktarı yoktur. Jetonlarını devreden kullanıcılar, her yedi döngüde bir (yaklaşık 20 gün) ödeme alırlar.

İkincisi, Tezos'taki yönetime erişilebilir. Tezos hisse ispatı ve devredilen hisse ispatı ona bir avantaj sağlar. Sıvı hisse kanıtı, çoğu katılımcıya bir ödül oluşturmak için ağı doğrudan veya dolaylı olarak etkileme şansı verir.

Ayrıca Tezos, sorunsuz yükseltmeler sağlar. Diğer bir deyişle Tezos’ kendi kendini değiştiren defter, blokajların yaşadığı rutin hard fork yükseltmeleri sırasındaki kesinti veya fiyat dalgalanmalarını önleyebilir.

Ayrıca, Tezos’ doğrulanabilir akıllı sözleşmeler, güvenliği ve saldırganlara karşı direnci artırabilir. Kabul etmek gerekir ki Tezos'a yönelik saldırıların olmaması kısmidir çünkü platform şu anda çok az sayıda dApp barındırmaktadır.

Son olarak Tezos, geliştiricileri platformu incelemeye teşvik etmek için cömert hibeler teklif etmiştir. Şimdiye kadar Tezos, en az 30 milyon dolar değerinde hibe verdi ve çevrimiçi eğitim sağlamak için Kingsland Üniversitesi ile birlikte çalışıyor.

Sonuç

Tezos, açık kaynaklı, kendi kendini değiştiren bir yazılımdır. Gelişmiş ağında akıllı sözleşmelere ve dApp'ler geliştirmeye izin veren kriptografik defter platformu. Zincir üzerindeki yönetişim mekanizması, hard fork'ları önler ve topluluğu birbirine bağlar. Bu nedenle Tezos benzersizdir.

Share