VeChain (VET) Nedir?

Kılavuz, şeffaf bilgi akışı, verimli işbirliği ve yüksek hızlı değer sağlamak için güvenden bağımsız ve dağıtılmış bir iş ekosistemi oluştururken işletmelere bir blok zinciri çözümü sunan VeChain platformunun tam bir tanımını sunar. aktarın.

Blok zincirleri, hantal işlemleri sorunsuz bir şekilde işledikleri ve tamamladıkları için süper hızlı olarak karakterize edilir. Buna karşılık, onlara geleneksel defterlere göre bir avantaj sağlar. Mevcut blok zincirlerinin sınırını gördükten sonra, DeFi ve CeFi özelliklerini birleştiren ve dağıtık defter teknolojisi (DOT) kullanarak gelişmiş bir tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüsü yönetimi sağlamaya odaklanan farklı bir blok zinciri üzerinde çalışmak şaşırtıcı olurdu. iş ortakları ve geliştiricileri, iş için blok zinciri çözümlerini benimsemek ve sağlam ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmak için. Bütün bunlar sadece VeChain'de (VET) bulunabilir. İkincisi ayrıca kullanıcılara, tedarik zinciri protokollerini ve iş süreçlerini geliştirmek isteyen işletmeler için ideal hale getiren çeşitli yeni işlevler sunar.

Roots of VeChain

VeChain, Vechain Vakfı tarafından işletilen Şanghay merkezli bir şirkettir. Louis Vuitton Çin'de eski bir yönetici olan Sunny Lu tarafından kuruldu. Protokol, kendi blok zincirini geliştirmek için fon toplamak için bir destek zemini olarak Ethereum (ETH) blok zincirinde başladı. Bugün, yerel VeChain ekosistemi içinde çalışır. Ayrıca doğrudan iş müşterilerine yönelik özellikler sunmaya başladı. Tedarik zinciri sorunlarının bu fikri geliştirmesi için Sunny Lu'ya ilham vermiş olması gerektiğine dair spekülasyonlar var. Çin'in en büyük blok zinciri şirketlerinden biri olan Bitse'nin kardeş şirketi olarak başladı ve halihazırda yerleşik şirketler arasında önemli bir müşteri tabanına sahip birkaç blok zinciri arasında yer alıyor.

Platform, şeffaf bilgi akışı, verimli işbirliği ve yüksek hızlı değer aktarımı sağlamak için güvenilmez ve dağıtılmış bir iş ekosistemi oluştururken işletmelere bir blok zinciri çözümü sunar. Blockchain ve IoT teknolojilerinde uzmanlaşan VeChain, dünya çapında birçok sektörde saygın kuruluşlar tarafından benimsenen gerçek dünya iş uygulamalarına sahip birkaç blockchain platformundan biri haline geldi. Şirket Şanghay, Singapur, Paris, Lüksemburg, Palo Alto, Tokyo ve Hong Kong'da faaliyet göstermektedir. Haziran 2021 itibarıyla VeChain, 100'ün üzerinde uluslararası profesyonel üyeye ve 50 profesyonel blockchain geliştiricisine sahip.

VeChain'e Genel Bakış

VeChain (VET), uzun bir büyük ortaklıklar listesine sahip, kurumsal odaklı bir tedarik zinciri ve lojistik blok zinciri çözümüdür. Blockchain teknolojisinden yararlanan dağıtılmış bir iş ekosistemidir. Bazıları, VeChainThor'da zaten mevcut olan birçok gerçek dünya iş uygulamasıyla benzersizliği nedeniyle VeChain'i olgun bir varlık olarak görüyor. Beyaz bültenine göre, VeChain asimetrik bilgi sorununu ortadan kaldırıyor ve veri sahipliğinin sahibine geri dönmesine ve onu güçlendirmesine izin veriyor. Bunun dışında, bir ürünle ve depolama, nakliye ve yetkili paydaşlara tedarik gibi iş süreçleriyle bağlantılı gerekli bilgilerin 360 derecelik bir görünümünü sunduğunu ve daha fazla pazar şeffaflığı yarattığını iddia ediyor.

VeChain, işletmelere kalite orijinalliği, depolama sıcaklığı ve nakliye durumu gibi öğelerle ilgili çok büyük miktarda veriyi izleme yeteneği sağlar. Tüm bu özellikler, genel giderleri azaltan ve hesap verebilirliği artıran, güvene dayalı olmayan ve dağıtılmış bir iş ekosistemi aracılığıyla sağlanır. VeChain teknik incelemesine göre, platform teklifleri sadece teorik değildir. Bunun yerine, 700'den fazla işletme ile test edilmiş ve tartışılmış ve 100'den fazla servet düzeyinde işletme için uygulanan çözümlerdir. Birinci sınıf blok zinciri etkinliği, kendisine Avrupa sertifikasyon kuruluşu olan TÜV Saarland'dan 5 yıldızlı bir Blok Zinciri Hizmet Sertifikası kazandırıyor.

VeChain Nasıl Çalışır?

VeChain çeşitli teknolojiler kullanır. tedarik zinciri sektörünü düzene sokma hedefini gerçekleştirmek. Örneğin, VeChain, sevkiyat sırasında kritik verileri izlemek için çeşitli Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) etiketleri ve sensörleri kullanır. Bu bilgiler blok zincirinde gerçek zamanlı olarak yayınlanır.

VeChainThor blok zinciri, diğer iş amaçlı blok zincir platformları gibi benzer şekilde çalışır. İşletmeler, blockchain tabanlı çözümlerini oluşturmak için VeChain'in ToolChan adlı tamamen işlevsel Hizmet Olarak Blockchain (BaaSe) ürününü kullanır. Ayrıca akıllı sözleşmeleri de destekler.

Ayrıca VeChain, entegre IoT ve DLT teknolojilerini kullanır. Bunların entegrasyonu, küresel olarak kullanımda olan nesnelerin internetini veya milyarlarca akıllı cihazı getiriyor. Bu cihazlar akıllıdır çünkü bazı sensörlere ve çevrimiçi veri iletme yeteneğine sahiptirler. IoT ve Blockchain teknolojisi mükemmel bir anlam ifade ediyor. Bu kadar büyük miktarda veriyi fikir birliği yoluyla neredeyse gerçek zamanlı olarak izlemek için uygun fiyatlı bir yol sağlarlar. Sonuç olarak, VeChain, her iki teknolojinin birleşmesini araştıran tek proje değil.

VeChain Tokens: VET ve VTHO

Daha önce Ethereum blok zincirinde bulunan bir platform olarak, şimdi sahip olduğu VeChainThor blok zincirinde çalışmasına rağmen, yine de tokenini ikiye katlıyor. Ethereum blok zinciri, bu tür özellikler için kredilendirilebilir. VeChainThor blok zinciri, toplu iş amaçlı benimseme için halka açık bir blok zinciridir. VeChain, platformda VET ve VTHO jetonlarına sahiptir. İkisi de farklı amaçlara hizmet eder.

VET belirteci bir kripto para birimidir. Akıllı sözleşmelerdeki değeri sıralamaktan sorumludur. VeChain blok zincirinde bir değer artışı olarak hizmet eder. VeChain'in blok zincirinde gerçekleşen DeFi uygulamaları üzerindeki işlemler, bir VET jetonu kullanılarak gerçekleştirilir. Bu arada, VTHO bir kripto para birimi değildir. Akıllı bir sözleşmeye güç sağlamak için bir gaz ücretidir. VTHO, geliştiriciler tarafından akıllı sözleşme yürütme ve programlama için kullanılabilir. Herkese açık değildir, yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılabilir’ kullanın.

VeChain'in Yardımcı Programları ve Kullanım Örnekleri

VeChain'in aşağıdaki alanlarda uygulanabilir olduğu kanıtlanmıştır:

  • Sahteciliğe karşı. Bu, lüks mal pazarında büyük bir sorun olarak kabul ediliyor. VeChain blok zinciri çözümünü şifreli bir çip aracılığıyla entegre ederek ve ardından çipi lojistik, depolama, bakım ve yeniden satış için günlüğe kaydetmek ve izlemek için kullanarak, sahipler orijinalliğinden emin olabilirler. Bu, lüks şarabın izini sürmek için bir Şanghay Waigaoqiao Doğrudan İthal Mallar tarafından test edilmiş ve doğrulanmıştır. Ayrıca Renault lüks aracı, araç bileşenlerini test etmek için bunu kullandı.
  • VeChain Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları, ürünler, araçlar ve depolar dahil olmak üzere tedarik zinciri boyunca dağıtılabilir. Ardından, bu cihazlardan gelen çevresel ve konum tabanlı veriler, VeChainThor blok zincirinde kurcalanmaya karşı korumalı, merkezi olmayan bir şekilde yüklenebilir, doğrulanabilir ve depolanabilir. Bunun gibi çözümler, Shenzhen Yuhongtai Foods da dahil olmak üzere birçok şirket için zaten yürürlükte.
  • Sağlık kayıtları. Sağlık hizmetleri kayıt sistemleri, eski versiyon uygulamalar için kusurludur. Uygun bir sağlık kaydı önemlidir. İnsan emeği ile laboratuvar sonuçları için verimsiz ve güvensiz kayıt sistemleri vardır. VeChain blok zinciri, hastalar ve diğer yetkili taraflar için erişilebilir, kesintisiz, güvenli ve verimli bir kayıt sistemi sunabilir. VeChain tabanlı bir E-HCert Uygulaması 2021'de hem Akdeniz Kıbrıs Hastanesi hem de Aretaeio Hastanesi hastalarına sunulacak.
  • Ayrıca, VeChain, karbon salan faaliyetleri izleyerek karbon azaltımı sağlayarak tüketicilerin bir karbon tasarrufu planına dahil edilmesi. Arabalar veya ev aletleri gibi akıllı cihazlar tüketicilerin daha az karbon ürettiğini gösterdiğinde, enerji hizmetlerinde kullanılmak üzere kredi alabilirler. Çinli bir elektrikli otomobil markası olan BYD, halihazırda bir Vechain çözümü kullanıyor.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, VeChain (VET), hem küçük hem de küçük şirketler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. ve büyük işletmeler, tam potansiyelini keşfetmek için bir avantaj olacaktır. Diğer platformlardan tüm farklılıklarından en önemlisi, VeChain projesinin arkasındaki beyin olan geliştiricilerin tamamen merkezi olmayan bir platform yaratma arzusunun olmamasıdır. Bunun yerine hedefleri, en iyi DeFi ve CeFi sektörlerini bir araya getirerek kullanıcılara şeffaf bilgi akışı, verimli işbirliği ve yüksek hızlı değer aktarımları sağlayan dengeli bir platform oluşturmaktı.

Share